About Foobar2000

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Έχω εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση του Foobar2000,και ήθελα να ρωτήσω το εξής.Παίζοντας από σκληρό δίσκο ,που περιέχει και mp3 και flac ,το πρόγραμμα παίζει με την ίδια ανάλυση επιλέγοντας μόνο του το format η αυτό είναι θέμα του dac ??
Θα ήθελα τη βοήθεια των σχετικών ,μιας και κάνω τα πρώτα βήματα στο computer audio ,( ακούω μουσική μέσω cd και πλατώ για 25 κ 30 χρόνια αντίστοιχα ).Προς το παρόν είμαι σ αναζήτηση φτηνού dac,ενημερωνόμενος απ το forum μας .Το foobar συστήνουν όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές και dealers στο εξωτερικό.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Αν εχω καταλαβει σωστα αυτο που ρωτας,

το foobar θα παιξει την ιδια αναλυση που εχει το εκαστοτε αρχειο οτι κι αν ειναι αυτο,το ντακ αν εχει δυνατοτητα upsamping ειναι αλλη ιστορια,αλλα σε γενικες γραμμες οτι βαλεις αυτο θα παιξει.
Αν ειναι mp3 χαμηλης αναλυσης οτι ντακ και ναχεις χαλια θα ακουγεται.
απο δω ξεκινας.
http://wiki.hydrogenaudio.org/index.php?title=Foobar2000:Foobar2000
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Αν εχω καταλαβει σωστα αυτο που ρωτας,

το foobar θα παιξει την ιδια αναλυση που εχει το εκαστοτε αρχειο οτι κι αν ειναι αυτο,το ντακ αν εχει δυνατοτητα upsamping ειναι αλλη ιστορια,αλλα σε γενικες γραμμες οτι βαλεις αυτο θα παιξει.
Αν ειναι mp3 χαμηλης αναλυσης οτι ντακ και ναχεις χαλια θα ακουγεται.
απο δω ξεκινας.
http://wiki.hydrogenaudio.org/index.php?title=Foobar2000:Foobar2000
Αυτό ήθελα κατ αρχήν να ρωτήσω,γιατί ένα dac που έβαλα πριν τον ενισχυτή δεν έδειξε διαφορά άξιας λόγου.Σε τι ποσό πρέπει να κινηθώ για να ακούω τα αρχεία υψηλής ανάλυσης διαφορετικά από τα mp3 320??Υπάρχει κάποια τίμια συσκευή στην χαμηλή οικονομική κατηγορία για αγορά που να έχετε δοκιμάσει??
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Κατέβασε και εγκατέστησε το wasapi στο foobar ώστε ανάλογα με το αρχείο να αλλάξει αυτόματα και το sampling rate. http://www.foobar2000.org/components
Εάν το audio interface υποστηρίζει ASIO drivers τότε δοκίμασε τους με το αντίστοιχο ASIO foobar component.

Το να ξεχωρίσεις mp3 320Kbps είναι παραπάνω από πρόκληση… μη περιμένεις ουσιαστικές διαφορές εκτός και εάν κατά τη συμπίεση είχαν γίνει ‛λάθη’ όπως φίλτρα που κόβουν μπάσα-πρίμα. Από την άλλη σε αγνώστου πατρός mp3 θα βρεις πολλά ‛λάθη’

Από πλευράς ποιότητας ήχου, εφόσον βελτιώσεις λίγο και τα παραπάνω (wasapi) που είναι το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις, τότε ορθά έκανες και ξεκίνησες με ακροάσεις στο χώρο σου. Μη βιάζεσαι, δοκίμασε όσα dac μπορείς στο σύστημα σου πάντα και ΙΜΗΟ αργά το βράδυ με την ησυχία σου.

Ποιες είναι οι πηγές που χρησιμοποιείς τώρα?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
μία καλή οικονομική λύση, όπου με τους δικούς της asio drivers ακούς μπιτ πέρφεκτ, με αυτόματη -εκ της κάρτας- προσαρμογή στην αντίστοιχη κάθε φορά συχνότητα, είναι οι εξωτερικές κάρτες της EMU ... η 0404 κοστίζει κοντά στα διακόσια ευρώ και η μικρή 0202 περίπου 100 .... περνούν αυτούσιο σήμα μέχρι και 192άρι από την usb ..
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
μία καλή οικονομική λύση, όπου με τους δικούς της asio drivers ακούς μπιτ πέρφεκτ, με αυτόματη -εκ της κάρτας- προσαρμογή στην αντίστοιχη κάθε φορά συχνότητα, είναι οι εξωτερικές κάρτες της EMU ... η 0404 κοστίζει κοντά στα διακόσια ευρώ και η μικρή 0202 περίπου 100 .... περνούν αυτούσιο σήμα μέχρι και 192άρι από την usb ..
Ευχαριστώ ξανά όλους για ένα θέμα που αφορά την αγάπη μου για τη μουσική ,αλλά είναι... μακρινό ακόμα.Χρησιμοποιώ XP και στο netbook και στο στάνταρτν,αν εννοείται αυτές για πηγές και εξωτερικούς σκληρούς ,όπου ένα τοπικό sub-forum μας,5 ατόμων μετατρέψαμε ένα μεγάλο μέρος των cd μας σε flac.Εμένα αυτή η προσπάθεια δε μ έπεισε(ακούγοντας εννοώ) καθώς αυτοί είναι σε περιβάλλον MAC,(προφανώς μέσω i-tunes )ΚΑΙ πήγα από άλλο δρόμο.Δανείστηκα ένα φτηνό dac των 150 ,και πριν προχωρήσω στην επίπονη για την κατάσταση αγορά καλύτερου dac,έκανα μερικά πειράματα ,με το προανεφερόμενο απότέλεσμα.
Έκανα προσπάθεια εγκατάστασης wasapi,αλλά μου είπαν ότι δεν πάει με τα XP.Φαίνεται όμως ότι εγκαταστάθηκαν..
Nα αναφέρω ξανά ότι σ αυτό το κομμάτι του forum μας ,δλδ στο computer audio,είμαι άσχετος και το μόνο που κάνω είναι να μετατρέπω κατεβασμένα flac σε cd-r και να τ ακούω με τα linn ή meridian player μου.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ε
Έκανα προσπάθεια εγκατάστασης wasapi,αλλά μου είπαν ότι δεν πάει με τα XP.Φαίνεται όμως ότι εγκαταστάθηκαν..
Αν μιλαμε ακομη για foobar και wasapi, δεν εγκαθιστας τιποτε.
απλα κανεις τα εξης:

1) Κατεβαζεις απο εδω το wasapi.dll http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_wasapi

2) Αποσυμπιεζεις το αρχειο, και το αρχειο που θα εξαχθει (wasapi.dll) το πηγαινεις μεσα στο φακελλο components που βρισκεται μεσα στο foobar2000 (π.χ. program files/foobar2000/components)

3) Ανοιγεις το foobar, πας στο επιλογες (preferences), output, και δεξια στην καρτελα θα δεις να γραφει device, οπου επιλεγεις wasapi, αντι για βασικο προγραμμα οδηγησης ηχου.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το wasapi είναι για vista & win7
Σε XP βάλε το Kernel Streaming

Δοκίμασε να του αναβαθμίσεις τη RAM, και αν μπορείς τα αρχεία να τα παίρνεις από το τοπικό σου δίκτυο LAN.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Αν εχεις xp δεν βαζεις wasapi αλλα αυτο, απο εδω:
http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_ks
Ειναι το wasapi των χρ.
Μετα ακολουθεις τις οδηγιες του φιλου warewolf73 και εισαι κομπλε!!
Στο output θα επιλεξεις αυτο που γραφει ΚS....... .

Τωρα που το λεμε.....ο καινουργιος foobar δεν κανει εγγραφες...ετσι ειναι ή εγω εχω στραβωθει????
 
Last edited:

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Αν εχεις xp δεν βαζεις wasapi αλλα αυτο, απο εδω:
http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_ks
Ειναι το wasapi των χρ.
Μετα ακολουθεις τις οδηγιες του φιλου warewolf73 και εισαι κομπλε!!
Στο output θα επιλεξεις αυτο που γραφει ΚS....... .

Τωρα που το λεμε.....ο καινουργιος foobar δεν κανει εγγραφες...ετσι ειναι ή εγω εχω στραβωθει????
Ακολουθώντας τις χρήσιμες οδηγίες σας,'φαίνεται' στα components:WASAPI output support 2.1 foo_out_wasapi.Είμαι σε καλό δρόμο??
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
αν εχεις τα xp οπως λες εσυ παραπανω, θα κατεβασεις στα components to kernel που σου λενε τα παιδια, κανε κλικ στο link που σου δινει ο φιλος πανω, και οταν το κατεβασεις και το ξεζιπαρεις πας στο program files/foobar/components και το ριχνεις εκει μεσα.
Μετα ανοιγεις το foobar kai πας file/preferences/output και εκει βαζεις το ks speakers
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ακολουθώντας τις χρήσιμες οδηγίες σας,'φαίνεται' στα components:WASAPI output support 2.1 foo_out_wasapi.Είμαι σε καλό δρόμο??

Οχι λεμεεεεεεεε!:flipout:
ΔΕΝ κανει το wasari για τα xp.
Στα xp χρησιμοποιουμε το KS (kernel stream)
Οποτε βαζεις στα componets του foobar το ξεζιπαρισμενο φακελο απο το λινκ που σου εδωσα και οταν πας στα preference-output, θα βαλεις αυτο που αρχιζει απο ΚS και το ονομα της καρτας.
Πιθανα την πρωτη φορα που θα το βαλεις να παιξει, να σου βγαλει ενα παραθυρο με ενα παραξενο μυνημα.
Αγνοησετο ,ανοιξε κλεισε τον foobar και θα παιζει κανονικα!!
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Οχι λεμεεεεεεεε!:flipout:
ΔΕΝ κανει το wasari για τα xp.
Στα xp χρησιμοποιουμε το KS (kernel stream)
Οποτε βαζεις στα componets του foobar το ξεζιπαρισμενο φακελο απο το λινκ που σου εδωσα και οταν πας στα preference-output, θα βαλεις αυτο που αρχιζει απο ΚS και το ονομα της καρτας.
Πιθανα την πρωτη φορα που θα το βαλεις να παιξει, να σου βγαλει ενα παραθυρο με ενα παραξενο μυνημα.
Αγνοησετο ,ανοιξε κλεισε τον foobar και θα παιζει κανονικα!!
DONE!!!!Έκανα ότι μου είπατε και τώρα σκέφτομαι την τοποθέτηση του v-dac απ την έξοδο του netbook στον προενισχυτή,επειδή είναι φτηνό για δοκιμές.Είναι κατάλληλη η δοκιμή με το φτηνό αυτό dac μέχρι να καταλήξω σε κάποιο καλύτερο??ή μήπως να ακολουθήσω τη λύση με την κάρτα ήχου που μου προτείνατε παραπάνω?η κάρτα ήχου είναι η μαμίσια του asus,ενώ στο σταθερό είναι μια σχετικά φτηνή.
Σε φίλο άκουσα το dac της audiolab με foobar και acer ,η απόδοση γτους μ άρεσε παίζοντας flac.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ετσι για πλακα ,αν διαθετεις 30 ευρω για "πεταμα" παρε την uca 202 της Behringer μπας και σε καλυψει, πριν δωσεις τα ωραια σου λεφτακια για κατι που θα παιζει καλυτερα μεν αλα θα κανει 200 φορες παραπανω δε.!!!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ετσι για πλακα ,αν διαθετεις 30 ευρω για "πεταμα" παρε την uca 202 της Behringer μπας και σε καλυψει, πριν δωσεις τα ωραια σου λεφτακια για κατι που θα παιζει καλυτερα μεν αλα θα κανει 200 φορες παραπανω δε.!!!
Συμφωνώ με το φίλο μας Μιχάλη (mdvq) και επαυξάνω.
Την κάρτα αυτή έχω συστήσει και σε άλλο φίλο κι' έχει μείνει ενθουσιασμένος.
Την Behringer αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα ο Στόλλας

Ενδεικτικές τιμές για την
Behringer UCA-222 U Control Audio Interface USB:

Athens Pro Audio: 36 Ευρώ

Musicorama: 33,1 Ευρώ

Δε νομίζω να υπάρχει κάτι τόσο καλό και με τόσο λίγα χρήματα!

Μιά τέτοια κάρτα θα σου δώσει την ευκαιρία να απολαμβάνεις τη μουσική σου και να βελτιώσεις την εμπειρία σου. Όταν θα νοιώσεις έτοιμος, προχωράς σε κάτι πολύ καλύτερο, αλλά και πολύ-πολύ ακριβότερο... -bye-
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Συμφωνώ με το φίλο μας Μιχάλη (mdvq) και επαυξάνω.
Την κάρτα αυτή έχω συστήσει και σε άλλο φίλο κι' έχει μείνει ενθουσιασμένος.
Την Behringer αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα ο Στόλλας

Ενδεικτικές τιμές για την
Behringer UCA-222 U Control Audio Interface USB:

Athens Pro Audio: 36 Ευρώ

Musicorama: 33,1 Ευρώ

Δε νομίζω να υπάρχει κάτι τόσο καλό και με τόσο λίγα χρήματα!

Μιά τέτοια κάρτα θα σου δώσει την ευκαιρία να απολαμβάνεις τη μουσική σου και να βελτιώσεις την εμπειρία σου. Όταν θα νοιώσεις έτοιμος, προχωράς σε κάτι πολύ καλύτερο, αλλά και πολύ-πολύ ακριβότερο... -bye-
Ευχαριστώ ξανά και προχωρώ γιατί με το v-dac, συγγενήs μου δεν...και θέλω ν ακούσω πραγματικά αν υπάρχουν διαφορές,τις οποίες με το mac/i-tunes όσο και να κτυπιούντε οι φίλοι μου, δεν μ έπεισε ούτε σε σύγκριση με το 20 χρονών linn karik μου,αλλά ούτε και με το arcam μου.Το σήμα τους πήγαινε μέσω ολοκληρωμένου τάξης Α και ευαίσθητων ηχείων..Οπότε όπως με συμβουλέψατε θα ψαχθώ στο δικό μου σύστημα πριν μπω στην τελική για πιο ακριβό dac.
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Έχω προσέξει ότι με το foobar μπορείς να κάνεις μετατροπή από flac σε wav,
θα υπάρξη διαφορά στην ποιότητα μιας και αυξανετε o ρυθμός μετάδοσης και ο όγκος του τραγουδιου?