Πλήρες HTPC ψυχαγωνίας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bigN

New member
30 June 2011
19
Γεια σε όλους,
Μέχρι προχτές σκεφτόμουν να προβώ στην αγορά του Boxee Box για να καλύψω τις ανάγκες της ψυχαγωγίας μου. όμως στη συνέχεια κατέληξα ότι θα χρειστώ στο άμεσο μέλλον και αγορά δορυφορικού συστήματος για τη λύψη free προγραμμάτων (όχι nova).
To κόστος επένδυσης των ανωτέρω θα ανεβει υποχρεωτικά συν τοις άλλοις θα έχω πλήθως συσκευών και τηλεχειριστηρίων, έτσι σκέφτομαι να αγοράσω ενα HTPC το οποίο θα κάνει όλα τα παρακάτω:

  • Προβολή στην τηλεόραση FULL HD, MPEG 4,2,1 καναλιών (επιγεια τηλεοραση)
  • Προβολή στην τηλεόραση δορυφορικών καναλιών
  • Προβολή στην τηλεόραση ψηφιοποιημένες ταινίες DVIX, MPEG κοκ.
  • Προβολή στην τηλεόραση στην τηλεόραση τις φωτογραφίες μας
  • Να παίζω μουσική και ραδιο

α) Τι θα χρειαστώ σε Hardware και Software?

β) Εκτιμώμενο κόστος?
γ) υπάρχει μήπως έτοιμη λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Πόσα χρηματα εχεις σκοπό να διαθέσεις;

Μπορεις να φτιαξεις HTPC με 300 ευρω αλλα μπορεις και με 700...
 

bigN

New member
30 June 2011
19
Πόσα χρηματα εχεις σκοπό να διαθέσεις;

Μπορεις να φτιαξεις HTPC με 300 ευρω αλλα μπορεις και με 700...

300 ~350 Euro.......
Δεδομένου ότι θέλω να συνδυάσω λειτουργίες των συσκευών (mpeg4 decoder + media player + sattelite decoder + NAS)

Κατά προτίμηση οι περισσότερες λειτουργίες να γίνονται μεσω ενος remote control.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μικρο το ποσό αν σκεφτεις οτι πρεπει να αγοράσεις ολόκληρο Η/Υ. Μόνο το κουτι, το τροφοδοτικό και ο σκληρός δίσκος θα κοστίσουν γύρω στα 150

Ο naxian έδωσε κάποιες καλες συνθέσεις. Ίσως ταιριάζουν στο budget.
 
Last edited:

bigN

New member
30 June 2011
19
Για να κάνω τη δουλειά μου λογικά θα χρειατώ 50Ε (mpeg decoder) + 220E (media player boxee box) + 200E (satelite decoder) =~ 500E
είνια λογικό το budget αυτο για το HTPC?
 

bigN

New member
30 June 2011
19
Λογικό είναι αλλα γιατί τόσα πολλά για δορυφορικό δέκτη; Αυτός π.χ. δεν κάνει;

Από πισια ξέρω λιγα πραγματα αλλά από δορυφορικούς δέκτες τιπτα... δηλ με αυτό θα έχω και mgeg4 και αναλογική και δορυφορική ληψη ?

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν και πως μπορώ να έχω 1 τηλεχειριστήριο για να χειρίζομαι και τα δορυφορικα καναλια και αναλογικά και ψηφιακά...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εγώ ξέρω ακόμα λιγότερα για δορυφορικούς δέκτες :smile:

Ψάχνοντας για το Boxee είδα οτι ειναι κλειστό σύστημα, με λειτουργικό φτιαγμένο πάνω του. Δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσεις να προσθέσεις δυνατότητες.

Σε ένα κανονικό PC με Windows π.χ., θα μπορέσεις να χειριστείς τα πάντα με ένα τηλεκοντρόλ και τα Windows Media Center ή MediaPortal. Δυστυχώς το αγαπημένο μου XBMC δεν έχει ακόμα υποστήριξη για τηλεόραση.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
o amd a3400 που έχει ενσωματωμένη vga - περίπου 70
μητρική πές 90
μνήμες 4gb (είναι φτηνές)->20
κουτί απλο με τροφοδοτικό ->40

το συνολο θέλει 220.
τώρα για δίσκο είναι άσχημη η εποχή γιατί είναι στα ύψη. μπορείς να βάλεις κάποιον υπάρχοντα και να πάς αργότερα για αγορά.
δορυφορική κάρτα - δεν έχω ασχοληθεί (οι skystar παίζουν ακόμη????)
πιστεύω ότι σε παίρνει


Άσε που μπορει να δώσεις τα 700 μόνο για το κουτί :p

γιαυτό πόσα θα έδινες ???

007.jpg

011.jpg

017.jpg

οι ανεμιστήρες είναι αντιγραφή ελίκων α/φους
 

bigN

New member
30 June 2011
19
Καποτε είχα δει κάτι εξωτερικές κάρτες της pinacle νομιζω οι οποίες δεχονταν τόσο την κεραια της tv όσο και της δορυφορικής και είχε μονο ενα τηλεκοντρολ.
Το ερώτημά μου είνια πες ότι παίρνω ενα τυπικο pc ~300 E και βάζω και καρτα τηλεορασης + δορυφορικής..... υπαρχει κάποιο software που θα εχω ενα ενιαίο περιβαλλον διαχερισης του htpc ή θα πρεπει παλι να έχω 1 για κάθε λειτουργια?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αυτά που είπα πιο πριν: Windows Media Center & MediaPortal. Μετα το αρχικό setup θα μπορείς να ελέγχεις το HTPC με ένα τηλεκοντρολ χωρις καν να βλέπεις την επιφάνεια εργασίας των Windows.

Κάρτες hybrid quad υπάρχουν αλλα θέλουν προσοχή στις προδιαγραφές τους.
 
Last edited:

bigN

New member
30 June 2011
19
Αυτά που είπα πιο πριν: Windows Media Center & MediaPortal. Μετα το αρχικό setup θα μπορείς να ελέγχεις το HTPC με ένα τηλεκοντρολ χωρις καν να βλέπεις την επιφάνεια εργασίας των Windows.

Κάρτες hybrid quad υπάρχουν αλλα θέλουν προσοχή στις προδιαγραφές τους.

Αυτή που αναφέρεις πχ κάνει για τη δουλεία που θελουμε ? (κοστίζει ~150 ). Απότι βλέπω όμως έχει ανεξάρτητο τηλεχειριστήριο.... Δηλ για τη κύρια δουλεια htpc θα εχω Windows Media Center χειριστήριο και για tv και satellite αυτο της haupage?

ΥΓ
Επομένως 300 +150 = 450
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Φαίνεται να κάνει. Όπως έγραψα και πιο πριν, θέλει ψάξιμο γιατί στο χαρτί όλες καλές ειναι αλλά η πραγματικότητα μπορεί να διαφέρει. Έχω π.χ. ένα ψηφιακό δέκτη που τεχνικά φαίνεται ΟΚ αλλα δεν πιάνει τα μισά κανάλια.
Το κόστος ανεβαίνει λόγω του αναλογικού δορυφορικού δέκτη. Για επίγεια και δορυφορική ψηφιακή TV υπάρχουν λύσεις στα μισά λεφτά.

Τηλεχειριστήριο θα έχεις ένα, το WMC ελέγχει και τον δέκτη. Αν μάλιστα το τηλεκοντρόλ του δέκτη είναι συμβατό με WMC γλιτώνεις και ένα έξοδο παραπάνω.
 

bigN

New member
30 June 2011
19
Thanks,
Επίσης είδα ότι αν πάρεις ξεχωριστές κάρτες για επίγεια και δορυφορική λήψη το κόστος θα πέσει περίπου στα 100 Ε από 150Ε. Δεν ξερω όμως τι είναι καλύτερα (από άποψη συμβατότητας πχ) να έχει μία ή δυο κάρτες....

Αν δε ζητάω πολλά μπορεί κανεις να κάνει μια προχειρη σύνθεση ενος HTPC μαζί με επίγεια και δορυφορική λήψη καναλιών.

Ευχαριστώ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Thanks,
Επίσης είδα ότι αν πάρεις ξεχωριστές κάρτες για επίγεια και δορυφορική λήψη το κόστος θα πέσει περίπου στα 100 Ε από 150Ε. Δεν ξερω όμως τι είναι καλύτερα (από άποψη συμβατότητας πχ) να έχει μία ή δυο κάρτες....

Το απλό είναι και σωστό πολλές φορές.
Πάρε ένα δορυφορικό δέκτη, καλύτερα θα σε βολέψει ΙΜΗΟ.
 

bigN

New member
30 June 2011
19
Το απλό είναι και σωστό πολλές φορές.
Πάρε ένα δορυφορικό δέκτη, καλύτερα θα σε βολέψει ΙΜΗΟ.

Έχεις δίκαιο, όμως έχω ήδη 3 χεριστήρια και να προσθέσω άλλη 1 ή 2 συσκευές δεν απλουστεύει τη ζωή.....
Γιαυτο σκεφτομαι να τα πετάξω όλα και να έχω 1 το πολύ 2 χειριστήρια και να κάνω σαφώς περισσότερα πράγματα.