Το Cockpit του "Λαού"

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Αρκετοί εδώ μέσα αγαπούν τα racing games και οι περισσότεροι από αυτούς διαθέτουν ή σκοπεύουν ν' αγοράσουν μία τιμονιέρα και ίσως και ένα cockpit για να τελειοποιήσουν την εμπειρία!
Το θέμα της τιμονιέρας είναι μονόδρομος, όσον αφορά την απόκτησή της, όχι όμως και ενός αξιοπρεπούς "racing cockpit"!!!
Τα μέτρια cockpit της αγορά ξεκινούν από κάποια ...στάρικα (κατάληξη ...όσια) και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν παρέχουν καν βασικές δυνατότητες όπως τοποθέτηση επιλογέα ταχυτήτων ή στήριξη αντιστροφής πεταλιέρας (γκάζι/φρένο). Όλα αυτά αλλά και οτιδήποτε άλλου (στήριξη παιχνιδομηχανής, περιφερειακών, οθόνης κτλ) λαχταρίσει η ψυχή του "σοβαρού" ψηφιακού racer είναι εφικτά με πολύ λιγότερα χρήματα και γιατί όχι με πολύ γούστο και design!!!
Ανοίγω αυτό το νήμα για να ενθαρρύνω όσους θέλουν να αποκτήσουν, αλλά δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα (περνάμε και δύσκολους καιρούς), ένα πολύ καλό cockpit με πολύ-πολύ λιγότερα χρήματα και λίγο κόπο. Αυτό δεν θα ήταν πραγματοποιήσιμο εάν δεν υπήρχαν υλικά όπως οι σωλήνες PVC (σωλήνες αποχέτευσης που χρησιμοποιούνται σε υδραυλικές εργασίες) ή ξύλα MDF (μελαμίνη) κ.α.
Οι σωλήνες PVC είναι πολύ φθηνό και ανθεκτικό υλικό ενώ δουλεύεται πολύ εύκολα.

Φιλοδοξώ να γίνει εδώ ένας χώρος όπου θα αναπτύξουμε (μαζί) το θέμα. Το δικό μου κομμάτι αφορά την προσωπική μου εμπειρία πάνω στο θέμα, τις σχεδιαστικές μου ικανότητες, αλλά και χειρωνακτική εργασία ως βοήθεια σε όσους θα το έχουν ανάγκη, στα πλαίσια βέβαια πάντα του ελεύθερου χρόνου μου (που δυστυχώς είναι πολύ λιγότερος απ' όσο θα ευχόμουνα). Το δικό σας κομμάτι, αφορά τα ίδια (αν έχετε τις ικανότητες), αλλά και παρατηρήσεις και προτάσεις που θα τελειοποιήσουν τις κατασκευές μας.

"Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια" γι' αυτό και για να ξεκινήσουμε θα σας δείξω τι ετοιμάζω τις τελευταίες μέρες. Αφορά (θεωρητικά) ένα cockpit που θα έφτιαχνα εάν δεν είχα φτιάξει το τωρινό μου με εξοπλισμό της Fanatec (http://www.gtplanet.net/forum/showthread.php?p=4122979#post4122979)

1macpit21r.jpg
2macpit21rl.jpg

3macpit21l.jpg
4macpit21fl.jpg

5macpit21f.jpg
6macpit21fu.jpg
7macpit21fl2.jpg

8macpit21u.jpg

9macpit21d.jpg


Επειδή ξέρω ότι οι ποιο πολλοί "τρέχετε" με G25-27, υπόσχομαι να επιστρέψω με ένα μοντελάκι ιδικά για σας (Στράτο τα pedals τα θέλεις αντεστραμμένα?):ernaehrung004:.
 
Last edited:

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Re: Το COCKPIT του "Λαού"

:grinning-smiley-043 κυριε σχεδιαστα!

Ενα πολυ ωραιο project το οποιο βασιζεται σε μια παρομοια κατασκευη στο gtplanet, το οποιο ειχε στο μυαλο του καιρο τωρα ο καλλιτεχνης μας και μετα απο καποια συζητηση που ειχαμε αποφασισε να το βαλει μπρος.

Μιας και το κοστος ειναι ο πιο βασικος παραγοντας ενος τετοιου σχεδιου, μηπως ξερεις καποιες ενδεικτικες τιμες για τους σωληνες pvc? Επισης υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε γωνιες και διαστασεις? Κανενα λινκ?

Για τα πεταλια δεν εχω δοκιμασει αντεστραμμενα, εσυ που εχεις πειρα και στα δυο τι πλεονεκτημα εχουν? (μερικα... δεκατακια ισως? :D )

Μπραβο παντως για τον χρονο που αφιερωσες για κατι τετοιο, αν και νομιζω οτι τετοιου ειδους αποδρασεις απο την καθημερινοτητα ειναι απαραιτητες, ειδικα στις μερες που ζουμε...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

Την αεροδυναμική σε CFD την τρέξατε ή επισκεφτήκατε αεροδυναμική-σήραγγα ? :flipout:

-ARIS- για δώσε φώτο από τη δική σου κατασκευή.

Glaros υπολόγισε (χοντρικά για αρχή) το μήκος σωλήνας που χρειάζεσαι και πόσες γωνιές – ταφ κ.ο.κ. πέρνα μια βόλτα από το συνδεσμο υδραυλικών της περιοχής σου ή αντίστοιχο κατάστημα για μια προ-κοστολόγηση (χοντρική πάντα).
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Re: Το COCKPIT του "Λαού"

Μιας και το κοστος ειναι ο πιο βασικος παραγοντας ενος τετοιου σχεδιου, μηπως ξερεις καποιες ενδεικτικες τιμες για τους σωληνες pvc? Επισης υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε γωνιες και διαστασεις? Κανενα λινκ?

Για τα πεταλια δεν εχω δοκιμασει αντεστραμμενα, εσυ που εχεις πειρα και στα δυο τι πλεονεκτημα εχουν? (μερικα... δεκατακια ισως? :D )

Ευχαριστώ για καλά σου λόγια:proud:

Δεν έχω κάνει σοβαρή έρευνα, στην γειτονιά μου πάντως σε σύνολο τριών καταστημάτων οι γωνίες και οι σύνδεσμοι κοστίζουν (περίπου) από 0,5 έως 0,8 . Στο μοντελάκι που έβαλα παραπάνω, έχω περίπου 40 συνδέσμους/γωνίες. Όπως βέβαια θα πρόσεξες, ελάχιστα ίσια κομμάτια έχει, που σημαίνει ότι δύσκολο θα μπορούσα να φτιάξω κάτι με πολύ περισσότερες γωνίες. 'Ένας τρίμετρος σωλήνας κοστίζει λιγότερο από 3 . Έχοντας τα παραπάνω υπ' όψιν, δύσκολα θα μπορούσε, ακόμα και η ποιο απαιτητική κατασκευή να ξεπεράσει (μαζί με κόλες/βίδες/σανιδάκια/κτλ) τα 50 . Αυτά θεωρητικά, θα δούμε στην πράξη βέβαια...

Τα ανεστραμμένα πετάλια (είναι ποιο μουράτα... κατ' εμέ) δεν νομίζω να καλυτερεύουν τις επιδώσεις:chinscratch:όμως, έχει να κάνει ποιο πολύ με το πως βολεύουν εσένα. Στο αμάξι σου πως είναι?

Αυτά τα κομμάτια έχω βρει προς το παρόν (ψηφιοποιημένα βάση δειγμάτων που αγόρασα):
pvctubes.jpg

Σίγουρα όμως υπάρχουν και άλλα.
Έχω παραγγείλει δείγματα από ποιο χοντρό PVC, μάλλον αύριο θα τα πάρω, οπότε θα έχω νέα.

Α! και κάτι για όσους ενδιαφέρονται να σχεδιάσουν μόνοι τους (οτιδήποτε) : Εγώ χρησιμοποιώ το Google SketchUp το οποίο είναι δωρεάν 3D σχεδιαστικό πρόγραμμα και παρέχει και tutorials για την γρήγορη εκμάθησή του (με 4-5 ωρίτσες μελέτης μπορείς να αρχίσεις τα θαύματα!)-bye-
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

-ARIS- για δώσε φώτο από τη δική σου κατασκευή.

Εννοείς καλύτερης ανάλυσης, για τις παραπάνω ή για την ξύλινη (την τωρινή μου)?
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

Εννοείς καλύτερης ανάλυσης, για τις παραπάνω ή για την ξύλινη (την τωρινή μου)?

Από αυτή που έχεις τώρα :)
Φυσικά και εάν κατασκευάζεις νέα, χαρά μας να ακολουθήσουμε τα βήματα σου μέσα από φωτογραφίες :)

Καλό μεράκι και καλή συνέχεια!
 
17 June 2006
23,485
Αθήνα
Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, αξίζει συγχαρητήρια η όλη η προσπάθεια , αλλά το αποτέλεσμα είναι BIG FAIL στα μάτια μου. Ο ορισμός του αντιαισθητικού.
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

Από αυτή που έχεις τώρα :)
Φυσικά και εάν κατασκευάζεις νέα, χαρά μας να ακολουθήσουμε τα βήματα σου μέσα από φωτογραφίες :)

Καλό μεράκι και καλή συνέχεια!

Λοιπόν, από αυτήν που έχω τώρα θα σου βγάλω ευχαρίστως και άλλες, αν και θα αναγκαστώ να συμμαζέψω λίγο (αρκετά) το δωμάτιο (μην μας πουν και ακατάστατους) πριν τραβήξω φωτό:SFGSF8: Προς το παρόν, αν έχεις όρεξη, μπορείς να χαζέψεις την τωρινή αλλά και την προϊστορία μου εδώ...

Θα αναρτήσω σύντομα λεπτομερέστατα, νέο "πρότζεκτ", που αφορά τον φίλο μου τον glaros, μιας και είναι ο μοναδικός -προς το παρόν- που έδωσε παραγγελιά. Οι παράμετροι που έχουμε συζητήσει (Γλάρε διόρθωσέμε αν κάνω λάθος) είναι: G27/όχι οθόνη πάνω στο cockpit (και περιφερειακά)/"ψαγμένο" ντιζάιν - λιτό (κάτι σαν το RINOSEAT GTR)/δυνατότητα μεταβολής των διαστάσεων(ύψος-κλήση τιμονιού, θέσης-απόστασης οδήγησης κτλ).

Αφού ενδιαφέρεσαι και εσύ, δώσμου και εσύ τις παραμέτρους σου για να τα συμπτύξω σε ένα πρότζεκτ. Αν δεν ταιριάζουν, θα είσαι το αμέσως επόμενο (ή μάλλον το παράλληλο:smile:)

Α! και κάτι που ξέχασα στα παραπάνω (δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω edit) : οι σωλήνες για τους οποίους μιλάω είναι διαμέτρου 50mm και οι αμέσως επόμενοι σε μέγεθος οι 63mm με μια πολύ μικρή αύξηση στις τιμές.
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, αξίζει συγχαρητήρια η όλη η προσπάθεια , αλλά το αποτέλεσμα είναι BIG FAIL στα μάτια μου. Ο ορισμός του αντιαισθητικού.

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλίμονο, ευπρόσδεκτες όλες οι γνώμες. Εξάλλου αυτός είναι και ο σκοπός, να βγάλουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, αλλά μην ξεχνάς με τι "πενιχρά" μέσα...

Δεν προσβάλλετε κανέναν, θέλω τις γνώμες σας!

Ρίξε μια ματιά εδώ για να δείς το αποτέλεσμα με τα υλικά αυτά βαμμένα ή καλυμμένα με carbon fiber film! Μπορεί να αλλάξεις γνώμη...
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

Χρειάζομαι τις διαστάσεις του G27. Μια φωτό για να βοηθήσω:

g27dimentions.jpg


D είναι η απόσταση της στεφάνης από το σώμα. Ε η διάμετρος.
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Re: Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

Θα αναρτήσω σύντομα λεπτομερέστατα, νέο "πρότζεκτ", που αφορά τον φίλο μου τον glaros, μιας και είναι ο μοναδικός -προς το παρόν- που έδωσε παραγγελιά. Οι παράμετροι που έχουμε συζητήσει (Γλάρε διόρθωσέμε αν κάνω λάθος) είναι: G27/όχι οθόνη πάνω στο cockpit (και περιφερειακά)/"ψαγμένο" ντιζάιν - λιτό (κάτι σαν το RINOSEAT GTR)/δυνατότητα μεταβολής των διαστάσεων(ύψος-κλήση τιμονιού, θέσης-απόστασης οδήγησης κτλ).
Μεγαλη μου τιμη,:smileJap: δεν εχω λογια, αλλα θα ελεγα να περιμενουμε λιγο γιατι οπως σου ειπα σκεφτομαι να αναβαθμισω την τιμονιερα(εχω G25 τωρα), οποτε να το κανουμε για την καινουργια. Οπως ξερεις το rinοseat gtr ειναι τελειο για την δικη μου αισθητικη, δεν ξερω ομως αν μπορει να γινει κατι παρομοιο(τοσο λιτο δηλαδη) με σωληνες pvc. Ακομα και με τους χοντρους σωληνες δεν νομιζω οτι μπορει να φτασει σε στιβαροτητα τους μεταλικους. Για να δουμε ομως τις ελαστικοτητες μιας τετοιας κατασκευης πρεπει να φτιαχτει ενα πρωτοτυπο, εκτος αν εχεις κανενα πιο προχωρημενο προγραμμα σχεδιασμου(απο την nasa ας πουμε:p)
Χρειάζομαι τις διαστάσεις του G27.D είναι η απόσταση της στεφάνης από το σώμα. Ε η διάμετρος.
Θα σου πω για την G25:
D:48mm, αλλα υπαρχουν αναμεσα και τα paddles στα 19mm απο το σωμα.
Ε:27cm.
Ότι πρόλαβα για σήμερα:
Πιο ομορφο και πιο λιτο απο το πρωτο, αν και οσο πιο λιτο γινεται τοσο φοβαμαι για τις ελαστικοτητες που λεω παραπανω...
 
Last edited:

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

Θα σου πω για την G25:
D:48mm, αλλα υπαρχουν αναμεσα και τα paddles στα 19mm απο το σωμα.
Ε:27cm.

Πιο ομορφο και πιο λιτο απο το πρωτο, αν και οσο πιο λιτο γινεται τοσο φοβαμαι για τις ελαστικοτητες που λεω παραπανω...

A,Β,C ?

Δεν το τελείωσα, στη μέση θα μπει ακόμη ένα στήριγμα (παρόμοιο με το πίσω) και θα χαθεί κάθε ελαστικότητα.

Πιστεύω είναι ότι ποιο κοντινό θα μπορούσε να φτιάξει κάποιος στο rinοseat, προσθέτοντας και ανεστραμμένα πενταλς. Χωρίς αυτή την δυνατότητα (την οποία δεν την έχει το rinοseat) το μπροστινό σύστημα μπορεί να γίνει πολύ ποιο λιτό!
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"


Μπαρδον, νομιζα οτι ηθελες μονο τα D και E.

A: 15cm αλλα υπαρχουν και τα clamps που εξεχουν αλλα 2 cm στις ακρες μονο.
Β: 18cm
C: 27,5cm

Για τα ανεστραμμενα πεταλια θα το ψαξω λιγο να δω τι πρακτικο/εργονομικο οφελος υπαρχει. Αν ειναι μονο θεμα εμφανισης προσωπικα δεν με πολυενδιαφερει...
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το COCKPIT του "Λαού"

Κατι βρηκα
Inverted pedal will give you more benefit compared with normal arrangement:
- Longer pedal travel, movement itself will be very natural, just like your ordinary vehicle.
- Longer travel means will give you more precise throttle control.
In conclusion, I have used inverted G25’s (with Nixim mod) and while they felt pretty good, they can’t match the CSP’s load-cell brake that reacts depending on the pressure applied instead of the amount of travel (like the G25/27’s). This makes all the difference. Once I inverted my CSP’s I was astounded at the difference it made. All my games feel new again, and heel/toe downshifting is a breeze (especially if you keep the original “long” throttle pedal). I highly recommend this simple mod to anyone with CSP’s and a rig to mount them to.
The Inverted CSP's really brought the cockpit to life. It's incredible how much different the CSP's feel when inverted. Quite a difference. Much more immersion than I was expecting, to be honest. Far superior to the feel of the inverted G25's, in my opinion.
Αρα υπαρχει οφελος και σε αισθηση και σε ελεγχο. Παμε για inverted λοιπον! :driver:
 

fotat

Established Member
22 April 2010
119
Re: Απάντηση: Re: Το COCKPIT του "Λαού"

Ωραία κατασκευή! Τα σίδερα είναι από άλλη κατασκευή ή εσύ τα διαμόρφωσες έτσι (καμπύλες)?

εγω τα διαμορφωσα φιλε μου!