Αναβελονωση Κεφαλων Κινητου Πηνιου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Jim From Andros

New member
25 December 2011
13
Athens
Αναβελονωση Κεφαλων Κινητου Πηνιου γινεται πια; Οταν το 1985 αγορασα το YAMAHA PF 800 ειχε για κεφαλη την YAMAHA MC 705 , η οποια ειχε και παρα πολυ καλο ηχο. Ξερει κανεις αν μπορω να την δωσω καπου για αλλαγη της βελονας;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Και εγώ δηλώνω ενδιαφέρον να ξέρουμε ποιοι κάνουν αυτή την δουλειά, έχω δύο που θέλουν αναβελόνωση...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ο Van den Hul. Ποιός άλλος; Ίσως ο τελευταίος που έχει απομείνει.

Παρέχει Xtra Services. Το γεγονός είναι ότι κάνει αναβελόνωση για κεφαλές άλλων κατασκευαστών, όχι μόνο για τις δικές του. Εκεί έγινε η αναβελόνωση της δικιάς μου EMT 1000 Boron.

Την Van den Hul στην Ελλάδα αντιπροσωπεύει η Exclusive Audio. η οποία αναλαμβάνει και τη σχετική διαδικασία συνεννόησης και αποστολής στην Van den Hul.
Δ/νση: Ι. ΠΟΥΤΟΥΣ & ΣΙΑ Ο.Ε., ΤΟΣΙΤΣΑ 1Α, T.K. 10682, ΑΘΗΝΑ, ΑΤΤΙΚΗ
Τηλ: (+30) 210-8236-225, (+30) 210-8822-386.​


Η διαδικασία κρατάει περίπου ένα δίμηνο, ή και περισσότερο. Γι' αυτό μία εφεδρική κεφαλή είναι απαραίτητη.

Υφίσταται βέβαια κι' ένα θέμα. Η κεφαλή επιστρέφει "Βαντενχουλιασμένη", δηλαδή το σώμα της είναι μεν αυτό που είναι, η βελόνα όμως είναι πλέον κατά κάποιο τρόπο Van den Hul, είτε για καλό μας, είτε και για κακό!

Υπάρχει άλλος; Δεν γνωρίζω. -bye-
 

johnkont

Senior Member
20 February 2010
365
Για πέστε και καμιά τιμή εσείς που το έχετε κάνει βρε παιδιά. Ο γιος μου περιποιήθηκε το πικάπ και χρειάζεται αλλαγή βελόνας ή κεφαλής στην χειρότερη.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κανέναν από τους πιο πάνω.

Ο Sound Smith έχει τιμές στο σαιτ του (πχ, 350δολάρια ruby/contact line), ο Expert Stylus απότι έχω διαβάσει λέει περίπου 180 λίρες με ruby cantilever και paratrace, αλλά μπορεί να κάνω λάθος, έχω δει φωτογραφίες με εκπληκτική δουλειά και επισκευές όλων των ειδών.

Στον Exclusive για VDH δεν έχω ρωτήσει ακόμα.
 
Last edited:

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Με 200 ευρώ αναβελώνοση κάνει επίσης η ΒENZ. Προσωπικά κατά καιρούς έχω δοκιμάσει αλλά και πελάτες ή φιλοι VDH και BENZ. Λ.Σ.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
να προσθεσω την goldring

επισης αξιζει να ανφερθει οτι η κοετσου δεν κανει retip αλλα rebuild με μαλλον λογικα χρηματα σε σχεση με το αρχικο κοστος
 
2 March 2007
375
Απάντηση: Re: Αναβελονωση Κεφαλων Κινητου Πηνιου

Μετα απο ερωτηση στον Κο Καραθαναση(αντιπροσωπο της LYRA στην Ελλαδα) η LYRA δεν κανει retip αλλα αντικαθιστα την παλια με καινουργια κεφαλη στο 50%-65% (αναλογως μοντελου) της τιμης της καινουργιας κεφαλης.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Η ΒΕΝΖ δεν κανει πλεον αναβελονωσεις η αλλου ειδους σερβις εκτος στις δικες της κεφαλες.

+1 για expert stylus η goldring
 

blugosi

Senior Member
17 November 2007
627
Όταν γίνεται αναβελόνωση, αλλάζει και η ανάρτηση; Η μόνο tip αλλάζουνε;
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
ειναι δυνατα και τα 2. εαν η αναρτηση και το στελεχος ειναι οκ κανουν retip. αλλιως (με μεγαλυτερο κοστος) μπενει νεο στελεχος και φυσικα αναρτηση
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν μπορουν να κανουν αναβελονωση,ενα παραδειγμα,οταν ρωτησα στηνΑγγλια για αναβελονωση σε στελεχος απο beryllium της ΑΤ-24,μου ειπαν οτι δεν μπορουν.....

Πιστευω οτι αυτο εχει να κανει με το οτι η ακιδα της ΑΤ-24 oπως και αλλων,περνα μεσα απο το στελεχος σε αντιθεση με αλλες βελονες οπου η ακιδα ειναι κολλημενη στην κατω επιφανεια του στελεχους.
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Εγώ έχω την empire MC 1000
η βελόνα είναι κοπης VDH αλλά τα υπόλοιπα δεν ξέρω που τα έφτιαχνε η empire
η κεφαλή είναι παλιά για τα σημερινά δεδομένα
αλλά απο τότε είχε ασημένια πηνεία
Υπάρχει περίπτωση να επισκευασθεί????
και απο ποιόν??
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
φυσικα και επισκευαζεται.

τα θεματα που προκυπτουν ειναι κατα βαση 2

πρωτα απ ολα αν ειναι για απλη επισκευη η αν πρεπει να γινει ριζικη αναδομιση. εαν τα πηνια ειναι οκ τοτε με νεα βελονα και αναρτηση θα γινει παλι λειτουργικη

το δευτερο ειναι πιο θα ειναι το τελικο κοστος. μιλωντας πριν λιγο καιρο με ενα απο τους καλυτερους μαστορες μου ειπε πως για μια εκτεταμενη δουλεια το κοστος μπορει να ξεπερασει τα 400 ευρω. για πολλες κεφαλες αυτο ειναι εφικτο αλλα ασυμφορο.

εδιτ χ2

empire MC 1000 vdh, θα το κοιταξω παλι και θα σου πω..
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
λοιπον εκανα μια μικρη αναζητηση, η κεφαλη ειναι ξαδερφακι των παλιων VdH και μεταπωληση σε καλη κατασταση εχει περιπου 300 ευρω. πρεπει να ειναι αρκετα καλη αλλα μαλλον ασυμφορο να την επισκευασεις. αν δεν τα εχεις βρηκα τα τεχνικα της

Tech. Data (similar v.d.H / Benz MC Gold):
Stylus vdH I: 3,5 X 85 µm
Output: 0.3 mV (1kHz/3,54 cm/s)
Impedance: 17 Ohm
Load: 15-40 Ohm nomin.
Weight: 7,5 g
Compliance: 20 Static /10 Dynamic
Trackingforce: 18 +/- 0.2 mN
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Θα ελεγα χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος,οτι οι παλιες empire συγκαταλεγονται στις κεφαλες που η ΒΕΝΖ επιδιορθωνει σημερα.

Η σημερινη ΒΕΝΖ ειναι η φυσικη εξελιξη της EMPIRE.......
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
την συγκεκριμενη μαλλον και ο VdH αλλα δεν ξερω αν αξιζει το κοστος
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ναι και αυτος μπορει,απλα αναφερω την ΒΕΝΖ διοτι εδω και λιγο καιρο διορθωνει μονο δικες της κεφαλες.

Την EMPIRE πιστευω οτι θα την θεωρουν "δικη" τους σημερα