Αγορα AV Receiver

CHRIS JENSEN

New member
15 February 2011
31
ΠΑΛΛΗΝΗ-ΑΘΗΝΑ
Καλησπερα,εχω τον Pioneer 921 αλλα επειδη ειναι δυσκολος για εμενα θα τον δωσω και θελω να παρω εναν αλλον αλλα με λιγοτερα watt λογω μωρου λιγων ημερων αλλα να εχει και λιγο ποιοτητα οπως ο pioneer!Παλια ειχα δανεικο εναν ONKYO TS-XR308 και ηταν παρα πολυ ευκολος αλλα μου ειχε φανει και πολυ καλος στον ηχο του!Καμια ιδεα για κατι αναλογο?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Δύσκολος εννοείς στο χειρισμό ή κάτι άλλο?

Με τι ηχεία θα παίξει και ποια θα είναι η χρήση του (hd audio, 3d, pre outs κτλ)

Tιμή υποθέτω κάτω από 400Ε?
 

CHRIS JENSEN

New member
15 February 2011
31
ΠΑΛΛΗΝΗ-ΑΘΗΝΑ
Ναι δυσκολος στον χειρισμο!Τα ηχεια ειναι Boston μπροστα,πισω CRYSTAL BPS 2.0 και sub MONITOR AUDIO BRW 10!Η χρηση του θα ειναι ταινιουλες αλλα σε πολυ χαμηλες σταθμες!Τιμη μεχρι εκει τα 400 ευρω!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Έχω δυό yamaha σπίτι μου και τους θεωρώ πολύ εύκολους στο χειρισμό...
Από την άλλη 3-4 pioneer που έχουν πέσει στα χέρια μου επίσης δεν με δυσκόλεψαν, τουλάχιστον για τα βασικά (συνδέσεις, χειρισμός, audio setup κτλ)

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι πιο συγκεκριμένο, γιατί δεν ξέρω πως θα οδηγηθούν τα ηχεία καθώς και τα επίπεδα των δυσκολιών που αντιμετωπίζεις.

Ίσως αν σε βοηθούσε κάποιο μέλος κοντά στη περιοχή σου να ήταν το καλύτερο, ώστε να μάθεις να χειρίζεσαι το 921 και να αποφύγεις το έξοδο αλλαγής.
Ο ενισχυτής είναι μια χαρά για τα λεφτά του. Τόσο καλά που μάλλον θα είναι υποβάθμιση η αλλαγή του.
 

CHRIS JENSEN

New member
15 February 2011
31
ΠΑΛΛΗΝΗ-ΑΘΗΝΑ
Μια χαρα ειναι δεν λεω αλλα εχει πολλες ρυθμισεις και δεν ειμαι της υπομονης,εν τω μεταξυ λογω μωρου δεν εχω ανοιξει καν το μικροφωνο που δινει μηπως και τα κανει ολα εκεινο!Ο ONKYO ΤΧ-SR 309 μηπως ειναι πιο ευκολος στις ρυθμισεις λεω αλλα δεν βρισκω τιμη στο internet!
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,337
Κάτι σε Pioneer VSX-S300 θα σου έκανε; Πολύ πιο απλός από τα 'θηρία' της Pioneer λόγω του ότι είναι slim και προορίζεται για πιο απλά configurations. Εγώ εξοικειώθηκα μαζί του σε ένα απόγευμα.
 

theos

New member
8 December 2006
54
καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι.Γνώμη μου κράτα τον pionner που έχεις ,για τους λόγους που αναφέρεις δεν είναι αναγκαία η αλλαγή του με μικρότερο.Δεν χρειάζεται να πας σε λιγότερα watt ,χαμηλώνεις το volume και όταν έχεις χρόνος ψάχνεις και τις λειτουργίες του.Στο κάτω κάτω και τέλεια να μην έχεις τις ρυθμίσεις δεν χάλασε και ο κόσμος ,άσε που με το μωράκι σε βλέπω να κάνεις πολύ καιρό να δείς ταινία μέχρι το τέλος.
 

konakihotel

Established Member
3 February 2011
191
εγώ πάντως που έχω onkyo δεν νομίζω ότι είναι και πολύ εύκολος στο setup του...
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Η κόρη μου κοιμάται στο διπλανό δωμάτιο και αφού έβαλε εκτός το sub μια χαρά δουλευει το 921.... και δεν ενοχλεί κανέναν, με την ταινία που βλέπω τώρα..
χώρια ότι περιμένω σε 2 μήνες το πολύ και το νεο μέλος..
παρ ολα αυτά, τον 921 τον πήρα με προοπτική.. και δεν θα τον άλλαζα..
ΝΑΙ θελει λίγο σκάλισμα, αλλά εχεις πολλές δυνατόττες που θα εκτιμάς για πολλά χρόνια... Εάν ήταν να πάρεςι "λεφτά πίσω" ας το έκανες.. το να χάσεις κιόλας.. θα ήταν υποβάθμιση..

ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ...
Εξάλλου, δεν μπορεις να φανταστείς πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τα μικρά..
 

CHRIS JENSEN

New member
15 February 2011
31
ΠΑΛΛΗΝΗ-ΑΘΗΝΑ
Λετε να μην τον αλλαξω ε?Τουλαχιστον εχει καμια επιλογη να παιζει σε ολη την ταινια σε μια σταθμη?Εχθες που ειδα μια ταινια ημουν με το κοντρολ στο χερι να αυξομειωνω την ενταση!
Το sub το εβγαλα και εγω off εχθες,να το κλεισω απο τις επιλογες του pioneer η' απλως να μην το ανοιγω απο το on/off του?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Δοκίμασε στο menu - manual set up ηχείων να κατεβάσεις τα db των μπροστινών και των περιφερειακών ηχείων αφήνοντας το κεντρικό (διάλογοι) στο "0"

Με αυτό το τρόπο θα περιορίσεις την ένταση των εφέ (εκρήξεις κλπ) κρατώντας το επίπεδο των διαλόγων.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Λετε να μην τον αλλαξω ε?Τουλαχιστον εχει καμια επιλογη να παιζει σε ολη την ταινια σε μια σταθμη?Εχθες που ειδα μια ταινια ημουν με το κοντρολ στο χερι να αυξομειωνω την ενταση!

Θα πας στο menu ήχου του ενισχυτή (RECEIVER -> AUDIO PARAMETER) και θα πατήσεις το κάτω βελάκι μέχρι να βρεις την επιλογή DRC (έλεγχος δυναμικής περιοχής). Με το δεξί βελάκι θα επιλέξεις το ΜΑΧ.

Δοκίμασε και πες μας αν είδες διαφορά......



Το sub το εβγαλα και εγω off εχθες,να το κλεισω απο τις επιλογες του pioneer η' απλως να μην το ανοιγω απο το on/off του?

Θα το δηλώσεις στον ενισχυτή [NO]. Τα υπόλοιπα τα κανονίζει ο ενισχυτής......
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
To sub το έχω όν στον ενίσχυτη... Και όταν θέλω τον σβήνω η τον ανέβω κατα βούληση απο τον διακόπτη του. Πιο εύκολο και πιο αποτελεσματικό....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
To sub το έχω όν στον ενίσχυτη... Και όταν θέλω τον σβήνω η τον ανέβω κατα βούληση απο τον διακόπτη του. Πιο εύκολο και πιο αποτελεσματικό....
... που όμως έτσι δεν αναπαράγεται σωστά το κανάλι LFE, δηλαδή καθόλου, ούτε ανακατευθύνονται ενδεχομένως κάποιες συχνότητες προς τα μεγάλα ηχεία. Το σωστό είναι από το μενού του ενισχυτή.
 

gusvlachos

New member
2 March 2012
6
Παιδια καλησπερα και συγνωμη που μπαινω σφηνα στο θεμα σας, αλλα δεν βλεπω πως ανοιγετε νεο thread στη σελιδα του forum, και μπηκα στο πιο σχετικο.
Αυτο που με απασχολει ειναι οτι προσφατα απεκτησα ενα AV/R YAMAHA RX-V 567, το οποιο βγαζει μονο σημα για subwoofer, και ελλειψει προς το παρον active sub λογω χρηματος, εκανα μια σκεψη να ρωτησω αν ειναι δυνατον να ενωθη ενας παλιος μου ενισχυτης ( technics SU-V2 ) με την εξοδο του yamaha, και απο τον technics σε ενα παθητικο subwoofer που διαθετω.!(Τα υπολοιπα ηχεια για 5.1 υπαρχουν)

Aν υπαρχει καποιος που εχει εγκυρες γνωσεις επι του θεματος , ας με καθοδηγηση σχετικως με το πως γινετε (αν γινετε ), και τι πρεπει να προσεξω.
Ευχαριστω και ζητω συγνωμη και παλι.:idea:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Μόνο εάν μπορεί να δουλέψει ως τελικός με αντίστοιχη είσοδο. Μην προσπαθήσεις να στείλεις σήμα προενίσχυσης σε είσοδο line. Δεν θα κρατήσει για πολύ ο Technics.
Έχεις καμιά φωτό να δούμε ποιος είναι;
 

gusvlachos

New member
2 March 2012
6
Eιναι intergrated ( ολοκληρωμενος ).Επισυνναπτω photo:
 

Attachments

  • untitled 1.jpg
    untitled 1.jpg
    62.8 KB · Views: 75
  • untitled.png
    untitled.png
    15.2 KB · Views: 78

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
... που όμως έτσι δεν αναπαράγεται σωστά το κανάλι LFE, δηλαδή καθόλου, ούτε ανακατευθύνονται ενδεχομένως κάποιες συχνότητες προς τα μεγάλα ηχεία. Το σωστό είναι από το μενού του ενισχυτή.

Έχω την αίσθηση ότι με το που σβην´ω το sub τα ηχεία δυναμώνουν τα μπάσα τους.. Υπάρχει περ´πτωση ο ενίσχυσης να καταλαβαίνει ότι κλείνω το Σάμπ και να αλλάζει το σήμα προς τα λοιπα ηχεία??