THE WIRE by opc.

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Εύκολο να φτιαχτεί είναι (βγαλμένο απ' το datasheet), Watt Βγάζει, το LM οδηγάει σχεδόν τα πάντα, έχει και matched εντόσθια εκ κατασκευής, παίζει χωρίς πυκνωτή εισόδου αλλά δυστυχώς έχει AC feedback. Πως να παίζει άραγε...
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
ολα του τα σχεδια the wire τα ονομαζη κωστα.

το εξαιρετικο ειναι οι μετρησεις του και μπορει

βγαλη και πολυ μεγαλη ισχυ μονο με ενα ζευγαρι mosfet

αποφευγοντας ταιριασματα αρκετων ζευγαριων κλπ.
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Οι μετρήσεις του είναι όντως φοβερές! Αλλά πλακέτες γιοκ πλέον...έτσι,αφού μίλησα πρώτα με back, αντάλλαξα με τον τύπο κάποια μηνύματα το πρωί και παρόλο που δεν ήθελε να ξανασχοληθεί αρχικά, τον έπεισα να φτιάξει ένα τελευταίο batch μόνο για Ελλάδα.
Νομίζω είναι πολύ καλή ευκαιρία και μας τιμάει που ασχολείται αποκλειστικά με εμάς, σκεφτείτε πως από ότι έμαθα αυτός σχεδιάζει για κορυφαίες εταιρείες!! Εγώ λοιπόν, είμαι μέσα προφανώς! Είμαι για 8 πλακέτες. Καλό θα είναι να μαζευτούμε καμιά 50αριά πλακέτες γιατί κι αυτός δεν ξέρω αν θα ασχοληθεί με λιγότερες, περιμένω να μου πει τί αριθμό περίπου...

Δεν θα βγει ακριβά πάντως, αν μη τι άλλο αξίζει μια δοκιμή!
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Οι μετρήσεις του είναι όντως φοβερές! Αλλά πλακέτες γιοκ πλέον...έτσι,αφού μίλησα πρώτα με back, αντάλλαξα με τον τύπο κάποια μηνύματα το πρωί και παρόλο που δεν ήθελε να ξανασχοληθεί αρχικά, τον έπεισα να φτιάξει ένα τελευταίο batch μόνο για Ελλάδα.
Νομίζω είναι πολύ καλή ευκαιρία και μας τιμάει που ασχολείται αποκλειστικά με εμάς, σκεφτείτε πως από ότι έμαθα αυτός σχεδιάζει για κορυφαίες εταιρείες!! Εγώ λοιπόν, είμαι μέσα προφανώς! Είμαι για 8 πλακέτες. Καλό θα είναι να μαζευτούμε καμιά 50αριά πλακέτες γιατί κι αυτός δεν ξέρω αν θα ασχοληθεί με λιγότερες, περιμένω να μου πει τί αριθμό περίπου...

Δεν θα βγει ακριβά πάντως, αν μη τι άλλο αξίζει μια δοκιμή!

αυτο θα ηταν το καλυτερο και αν εβγαζε και κιτ ακομα καλυτερα.

να μην ψαχνουμαι δεξια αριστερα υλικα.
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Τον ρώτησα και περιμένω απάντηση και γι αυτό, θα ενημερώσω σχετικά.
Οι προυποθέσεις στις οποίες καταλήξαμε τελικά για να συμφωνήσει, είναι:
1)Να μαζευτεί κάποιος σχετικά ουσιαστικός αριθμός προς παραγγελία
2)Να στις αποστείλει όλες σε μία διεύθυνση για ευκολία και να αναλάβουμε εμείς εδώ την εσωτερική διανομή.
Νομίζω λογικές και οι δύο...
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
εγω τουλαχιστον αναλαμβανω την διανομη αν και ειμαι

νοτια.

το θεμα ειναι να μαζευτουμαι αρκετοι.
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Ναι Γιώργο, αναλαμβάνεις εσύ τα κάτω, μου στέλνεις εμένα τα πάνω και μοιράζω εγώ τα πάνω, ή το αντίστροφο ότι θες.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Re: Απάντηση: THE WIRE by opc.

Καλό δείχνει. Αλλά δε βλέπω τι το εξαιρετικό έχει.
Το "the wire" που κολάει? στους 10δες ημιαγωγούς που έχει μέσα το LM?

... χεχε, τώρα γίνεσαι κακός Κώστα.

Θυμάμαι τώρα κι αυτά που έλεγε ο σαβούρα-συστεμς.

World's smallest number of parts - 9 parts per channel ( excluding attenuators )
World's shortest signal pass length - 32 m/m ( including the length of parts )
World's shortest NFB loop length - 9 m/m ( including the length of the resistor )
World's smallest filter/condenser - 1000µF, (50W version - 2200µF)

Πιουρίστας ο κιτρινιάρης δε λέω, απλά ξέχασε να πει οτι μέσα στο τσιπ γίνεται ο χαμός.


(*) Δε λέω οτι δεν παίζουν οι κλώνοι , ούτε έχω ιδέα για το συγκεκριμένο ΛΜ, προσέξτε, απλά σημείωνω τις μπούρδες που υποστηρίζει ο κάθε λαμόγιος ....
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Δε κοστίζει τίποτα να δοκιμάσετε οι ίδιοι...κάνα 20 να σας στοιχίσουν οι πλακέτες. Τις παίρνετε, περιμένετε να τα φτιάξουμε και να τα ακούσουμε εμείς που ψηνόμαστε περισσότερο κι αν είναι τόσο καλά όσο φαίνονται τελικά, τα φτιάχνετε κι εσεις...σε αντίθετη περίπτωση, θα έχετε πετάξει ένα 20 ...κλάιν...
Αν όμως είναι τόσο καλά όσο μετράνε (μιλάμε για ενισχυτή που μετράει καλύτερα και από τα Ncore...) και δεν πάρετε τώρα πλακέτες, μετά δεν υπάρχει περίπτωση να τα ξαναβρείτε...
Το θέμα είναι να μαζευτούμε μερικοί για τις πλακέτες!!
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
τι είναι δάυτο ρε...
δεν προλαβαίνουμε κάν να χτυπήσουμε το λινκ...

ενισχυτής?
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
εγω ειμαι ακόμη ποιο περίεργος για τα μοσφετ που φοράει. Θα ήθελα ενα συγκριτικό με τα 1530-201. Έχουν πολύ καλα χαρακτηριστικά.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
εγω ειμαι ακόμη ποιο περίεργος για τα μοσφετ που φοράει. Θα ήθελα ενα συγκριτικό με τα 1530-201. Έχουν πολύ καλα χαρακτηριστικά.


δεν τα εχω ξαναδει πουθενα.

για να τα διαλεξη ο μαστορας καποιος λογος θα υπαρχη.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Επειδή θέλω να αρχήσω να ασχολούμαι με ιδιοκατασκευες θα πω και εγώ μέσα εαν και δηλώνω άσχετος. Θα χρειαστώ σίγουρα κάποιον δάσκαλο.
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Λοιπόν, μόλις μου είπε ότι για να μας στείλε κομπλέ κιτ, θέλει τουλάχιστον 50 πλακέτες, δηλαδή 25 ζευγάρια στέρεο. Αν ο αριθμός είναι μικρότερος από αυτόν, συμφωνήσαμε να μας στείλει τουλάχιστον πλακέτες και mosfet. Μέχρι στιγμής ήμαστε στο περίπου στα 10 ζευγάρια, θέλουμε άλλα 15 να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη και να μην ψάχνουμε εξαρτήματα...

Εν τω μεταξύ, εδώ είναι οι μετρήσεις της δοκιμαστικής μοντούλας:
http://www.diyaudio.com/forums/soli...lifier-based-lme49830-lateral-mosfets-47.html