Audiophile USB cables

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Αυτά τώρα τι ρόλο παίζουν;;;

Βελτιώνουν τη μουσικότητα; καθαρίζουν την ατμόσφαιρα; ρίχνουν το ζάχαρο;;;

Πόσους λόγους έχουμε να αποκτήσουμε ένα Audiophile USB καλώδιο για το DAC μας;

:gossip:
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Δεν έχουμε κανένα απολύτως λόγο. Παίρνουμε ένα m2tech hiface και συνεχίζουμε την συζήτηση για τα audioplhile coaxial καλώδια που την κατέχουμε......:2thumb22sup:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Να σας την σπάσω;;;

"In addition to recommending the balanced AES output Berkeley Audio Design also recommends using a 1.5 meter AES cable and USB cable when possible. This recommendation has everything to do with reflected versus original digital signal energy caused by return loss. A cable and its connectors is not a perfect transmission line as it suffers from reflected energy. When a 1.5 meter cable, 3 meters round trip internally, is used this reflected energy is delayed enough to minimize confusion with the original signal at the data receiver. These may be small or insignificant details to some, but are important and critical details for those seeking the highest level audio reproduction."

Aπο το review του Berkeley Design Alpha USB (USB to SPDIF converter) των $1895 εδω http://www.computeraudiophile.com/content/Berkeley-Audio-Design-Alpha-USB-Review !!!!

Εγω μετά την αγορά του hiface evo είπα γαι ψυχολογικους λόγους να του πάρω και ενα usb της προκοπης και έτσι αγόρασα το φτηνο της Furutech (καπου 40 ) στην πιο κοντή διασταση 60cm. Για να πω την αλήθεια θα έπαιρνα το ακριβό κάπου 80 + αλλά δεν το είχανε στα 60cm -μετά βγαινει στα 120cm και ήθελα πιο κοντό και για να περιορίσω την "μακαροναδα" καλωδίων εν μέρει- οπότε είπα ας πάρω το φτηνο.... ε τώρα να πω οτι δεν μπαίνω στον πειρασμό να δοκιμάσω και το πιο μακρύ ψεματα θα είναι!!!
Πλάκα πλάκα το καλώδιο αυτό στην τιμή αυτή είναι εξαιρετικής ποιότητας κατασκευης (ειδικά το φτηνο της εταιρίας) και πιστευω οτι μόνο και μόνο για την κατασκευη αξιζει τα χρήματά του...
Αυτααα...
 

haralas

Senior Member
31 January 2008
435
Να σας την σπάσω;;;

"In addition to recommending the balanced AES output Berkeley Audio Design also recommends using a 1.5 meter AES cable and USB cable when possible. This recommendation has everything to do with reflected versus original digital signal energy caused by return loss. A cable and its connectors is not a perfect transmission line as it suffers from reflected energy. When a 1.5 meter cable, 3 meters round trip internally, is used this reflected energy is delayed enough to minimize confusion with the original signal at the data receiver. These may be small or insignificant details to some, but are important and critical details for those seeking the highest level audio reproduction."

Aπο το review του Berkeley Design Alpha USB (USB to SPDIF converter) των $1895 εδω http://www.computeraudiophile.com/content/Berkeley-Audio-Design-Alpha-USB-Review !!!!

Εγω μετά την αγορά του hiface evo είπα γαι ψυχολογικους λόγους να του πάρω και ενα usb της προκοπης και έτσι αγόρασα το φτηνο της Furutech (καπου 40 ) στην πιο κοντή διασταση 60cm. Για να πω την αλήθεια θα έπαιρνα το ακριβό κάπου 80 + αλλά δεν το είχανε στα 60cm -μετά βγαινει στα 120cm και ήθελα πιο κοντό και για να περιορίσω την "μακαροναδα" καλωδίων εν μέρει- οπότε είπα ας πάρω το φτηνο.... ε τώρα να πω οτι δεν μπαίνω στον πειρασμό να δοκιμάσω και το πιο μακρύ ψεματα θα είναι!!!
Πλάκα πλάκα το καλώδιο αυτό στην τιμή αυτή είναι εξαιρετικής ποιότητας κατασκευης (ειδικά το φτηνο της εταιρίας) και πιστευω οτι μόνο και μόνο για την κατασκευη αξιζει τα χρήματά του...
Αυτααα...
για την κατασκευη ...για την αποδοση ?...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι ξέχασα να πω... οτι δεν έχω και πολύ άποψη γιατί είχα αρκετά καινουρια πράγματα στο συστημα hiface, dac, (clock για ακρόαση) οπότε ... ίσως κάποια στιγμή βάλω ενα απλό καλώδιο να δω τι θα ακουσω τώρα πλέον που εχει περάσει λίγος καιρός...
Ισως να υπήρξε μια ομαλοποιηση στις υψηλές συχνότητες... να έγιναν εεεενα κλικ πιο φυσικές αλλά μπορει κα να ειναι η ιδέα μου!
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
πιστευω τα πιο πεταμενατζιδικα λεφτα σε ειδος καλωδιου ειναι στο usb,ενα απλο με κανα φεριτη επανω ειναι μια χαρα,ενταξει οχι και του printer αλλα με 10 ευρω βρισκεις καλης ποιοτητος.

http://www.dataq.com/products/hardware/accessories/fc.htm
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι δεν διαφωνω ... οπως ειδες και πιο πάνω εγραψα για ψυχολογικους κυριως λόγους το πήρα...! Ενας λόγος ας πουμε ειναι η θωράκιση του... ωστε να μην χρειάζεται φερίτη!!
Πάντως και στο link δεν λέει τπτ για την ποιοτητα/τιμη του καλωδιου μονο για το μηκος...
Αυτό πάντως σε σχεση με το μηκος το έχω ξανακουσει ... κυριως για τα ψηφιακά... λετε να έχει κάποια λογική εξήγηση!!!
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
πρόσφατα αγόρασα ένα audioquest carbon usb 0,75μ για χρήση μεταξύ των computer ( laptop fujitsu win7 - macmini ) και του hiface evo
οι διαφορές με το προηγούμενο που χρησιμοποιούσα ενα της belkin αλλά και ενός απλού απο εκτυπωτή είναι αρκετές
κυρίως στον τομέα της ησυχίας ( ίσως τα καλύτερα διηλεκτρικά ? το γεγονός οτι είναι καλύτερα μονωμένο ? οτι είναι απομακρυσμένος ο αγωγός που κουβαλάει ρεύμα ?οτι είναι επάργυρο ? )
ευτυχώς δεν αλλάζει κάτι στην τονικότητα του συστήματος

γενικώς αν κάποιος φροντίζει τα υπόλοιπα καλώδια του συστήματος του καλό θα ήταν ( χωρίς υπερβολές ) να το δει και το usb
και το usb λειτουργεί σε ενα audio σύστημα όπως τα ψηφιακά και τα αναλογικα ιντερκονεκτ , δεν κουβαλάει 0 και 1 όπως ισχυρίζονται κάποιοι
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
και το usb λειτουργεί σε ενα audio σύστημα όπως τα ψηφιακά και τα αναλογικα ιντερκονεκτ , δεν κουβαλάει 0 και 1 όπως ισχυρίζονται κάποιοι

δεν έχει καμία σχέση το usb καλώδιο με τα άλλα που λες... μεταφέρει 0 και 1... ΜΟΝΟ και συνεπώς σε asynchronous εφαρμογές του πρωτοκόλλου, είτε βάλεις χρυσό πλατινένιο ή το πληρώσεις πολλά λεφτά κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα... μεταφέρει 0 και 1 και μάλιστα αμφίδρομα ΑΚΡΙΒΩΣ ότι έχει η έξοδος σου είναι αυτά που του εστάλησαν από την είσοδο.

Λυπάμαι αν σας απογοητεύω αλλά έτσι είναι...
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
δεν έχει καμία σχέση το usb καλώδιο με τα άλλα που λες... μεταφέρει 0 και 1... ΜΟΝΟ και συνεπώς σε asynchronous εφαρμογές του πρωτοκόλλου, είτε βάλεις χρυσό πλατινένιο ή το πληρώσεις πολλά λεφτά κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα... μεταφέρει 0 και 1 και μάλιστα αμφίδρομα ΑΚΡΙΒΩΣ ότι έχει η έξοδος σου είναι αυτά που του εστάλησαν από την είσοδο.

Λυπάμαι αν σας απογοητεύω αλλά έτσι είναι...

mV διαχειρίζεται το καλώδιο , μετά μεταφράζετε σε 0 και 1
σύμφωνα με αυτήν την αρχή λειτουργούν και τα αναλογικά και τα ψηφιακά σήματα , δεν κουβαλάνε "μουσική"
τώρα αν κάποιος δεν ακούει διαφορές και στα αναλογικά ιντερκονεκτ ναι σαφώς δεν πρέπει να ασχολείται ούτε με το usb
 

haralas

Senior Member
31 January 2008
435
μιας και το πιασαμε το θεμα και απο τα usb να ρωτησω κατι που ηθελα απο καιρο -που μπορω να βρω στην αθηνα φεριτες για καλωδια ? διαφορων μεγεθων διατομης ......
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
μιας και το πιασαμε το θεμα και απο τα usb να ρωτησω κατι που ηθελα απο καιρο -που μπορω να βρω στην αθηνα φεριτες για καλωδια ? διαφορων μεγεθων διατομης ......

ρίξε μια ματιά σε αυτήν την λίστα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39265
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
mV διαχειρίζεται το καλώδιο , μετά μεταφράζετε σε 0 και 1
σύμφωνα με αυτήν την αρχή λειτουργούν και τα αναλογικά και τα ψηφιακά σήματα , δεν κουβαλάνε "μουσική"
τώρα αν κάποιος δεν ακούει διαφορές και στα αναλογικά ιντερκονεκτ ναι σαφώς δεν πρέπει να ασχολείται ούτε με το usb

υπερβαλεις λιγο οι διαφορες στα ic και στα ηχειων ειναι ακουστες και μερικες φορες εντονα στα usb ειναι αμελητεες αν υπαρχουν,ειδικα στα ασυγχρονα ντακ,εχω ακουσει πολλα και διαφορα usb καλωδια οχι υπερηψηλης κατηγοριας και δεν εχω ακουσει διαφορα ενω με ολα τα αλλα καλωδια ακουω ,να μουλεγες οτι ακους το κατι παραπανω απο το coffe me to dbs αντε να το δεχομουν
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
mV διαχειρίζεται το καλώδιο , μετά μεταφράζετε σε 0 και 1
σύμφωνα με αυτήν την αρχή λειτουργούν και τα αναλογικά και τα ψηφιακά σήματα , δεν κουβαλάνε "μουσική"
τώρα αν κάποιος δεν ακούει διαφορές και στα αναλογικά ιντερκονεκτ ναι σαφώς δεν πρέπει να ασχολείται ούτε με το usb

Όχι αγαπητέ μου, το USB είναι αμφίδρομη ψηφιακή επικοινωνία σε asynchronous bit for bit τελεία και παύλα (είναι ψηφιακό πρωτόκολλο). Δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα ΜΟΝΟΔΡΟΜΑ καλώδια που λες.

Και αν εννοείς εμένα ότι δεν ακούω διαφορές στα άλλα καλώδια, κάνεις μάλλον και πάλι λάθος έχω καλώδια ψηφιακά και αναλογικά και ακούω διαφορές... δυστυχώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορές στα USB...
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
υπερβαλεις λιγο οι διαφορες στα ic και στα ηχειων ειναι ακουστες και μερικες φορες εντονα στα usb ειναι αμελητεες αν υπαρχουν,ειδικα στα ασυγχρονα ντακ,εχω ακουσει πολλα και διαφορα usb καλωδια οχι υπερηψηλης κατηγοριας και δεν εχω ακουσει διαφορα ενω με ολα τα αλλα καλωδια ακουω ,να μουλεγες οτι ακους το κατι παραπανω απο το coffe me to dbs αντε να το δεχομουν

οκ , δεν ειπα οτι κανει την beyonce nina simone:flipout:
αλλά όχι ότι ένα καλώδιο δεν μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτο¨
581px-USB_signal_example.svg.png
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
δεν ξερω αδελφε οι γνωμες ειναι πολλες και διαφορετικες δεν ξερω απο που το ξεσηκωσες αυτο αλλα αν εβγαινε ετσι η πληροφορια οπως λεει αυτο το σχεδιακι θα ακουγαμε πορδες και οχι μουσικη, υπαρχουν φανατικοι και στα 2 στρατοπεδα,εγω καταθετω παντα την προσωπικη μου αποψη,τωρα αν εσυ ακους διαφορες σεβαστο:ernaehrung004:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
δεν ξερω αδελφε οι γνωμες ειναι πολλες και διαφορετικες δεν ξερω απο που το ξεσηκωσες αυτο αλλα αν εβγαινε ετσι η πληροφορια οπως λεει αυτο το σχεδιακι θα ακουγαμε πορδες και οχι μουσικη, υπαρχουν φανατικοι και στα 2 στρατοπεδα,εγω καταθετω παντα την προσωπικη μου αποψη,τωρα αν εσυ ακους διαφορες σεβαστο:ernaehrung004:

πολύ σωστά τα λες... σεβαστό αν ακούει διαφορές... το διάγραμα όμως θέλει συζήτηση...διότι πάει να αποδείξει κάτι το οποίο δεν ισχύει.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Καλησπέρα.

Έχω στην κατοχή μου το audioquest coffee (270 ) εδώ και 1 μήνα. Ε λοιπόν παίζει αρκετά καλύτερα απο το απλό usb που είχα.

Νομίζω οτι έαν έχεις ενα σύστημα σοβαρό και ειδικά στο κομμάτι του DAC έχεις πάνω απο 3000 μηχάνημα νομίζω ένα σοβαρό usb είναι "επιθυμητό". ΟΚ όχι πάνω απο 500 , αλλά 2 3 κατοστάρικα νομίζω δεν είναι και η καταστροφή, θα υπάρχουν καλύτερα στοιχεία στο τελικό αποτέλεσμα απ'οτι με ένα απλά usb.

Μιλάμε πάντα με βάση ένα ολοκληρομένο σωστό σύστημα. Το USB είναι ίσως ο τελευταίος κρίκος.