Αγορά ενισχυτή και ηχεία για Home Cinema έως 1.000€

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Hello συμφορουμίτες. Θέλω να αγοράσω ένα σετ Home Cinema για μεγάλο δωμάτιο (όχι σαλόνι). Έχω το Panasonic DMP-BDT110E 3D Bluray player οπότε θα χρειαστώ μόνο ενισχυτή και ηχεία (5.1 ή 7.1).

Το budget είναι 800€ με 1000€. Σκέφτομαι για ενισχυτή Pioneer ή Yamaha. Από ηχεία δεν έχω ιδέα, ωστόσο θέλω κρυστάλλινο και ΚΥΡΙΩΣ δυνατό ήχο.


Μπορείτε να βοηθήσετε;


Ευχαριστώ
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Για ηχεια ριξε μια ματια αυτα http://odes.gr/index.php?page=shop....tegory_id=1268&option=com_virtuemart&Itemid=5
και http://odes.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=3573&category_id=1268&option=com_virtuemart&Itemid=5

ενισχυτες http://odes.gr/index.php?page=shop....category_id=28&option=com_virtuemart&Itemid=5
+ http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=10&prID=2360

τωρα για κρυσταλλινο και καθαρο ηχω σε αυτη την κατηγορια... δεν ξερω πως θα σου φανουν.
Το καλυτερο ειναι να ακουσεις πρωτα μερικα σετακια για να ξερεις περιπου τι θα παρεις με τα χρηματα που διαθετης.
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Παιδιά ευχαριστώ, ξέχασα να πω, ότι τα θέλω κυρίως για ταινίες. Επίσης θέλω να συνδέσω το Home Cinema με τον WD Media player. Να έχω δηλάδή ήχο από το Home Cinema και στο Bluray 3D Player και στο Media Player. Αυτό θα γίνει (όταν έρθει με το καλό η ώρα) με HDMI ή οπτική ίνα; Ευχαριστώ, ο VSX 921 είναι πολύ καλύτερος από αυτόν http://www.skroutz.gr/s/342509/Pioneer-VSX-421.html και σε τί; Τα Roister τα έχεις ακουσει; Τι ηχο βγαζουν δυνατο κυριως ή καθαρο;
 
Last edited:

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
Ανετα μπορείς να το συνδέσεις στην τηλεόραση η στον ενισχυτη.τα roister τα έχω ακούσει απο κοντά μαζι με τον 921.τα έχει ο κουμπάρος μου και χτες βλέπαμε ταινια.σουπερ κρυσταλινο ήχο και σε ποιότητα και σε ενταση!ολοι αυτοί ειναι πολυκαναλοι ενισχυτες και τα ηχεία για ταινίες.σε σχεση με τον 421 ειναι φυσικά στην ισχύ που βγάζει στα ηχεία αλλα και στην ποιοτητα αλλα και στις συνδεσεις.μην πας σε μικρό θα το μετανιωσεις.ηχο παίρνεις και απο τα δυο.καλυτερα πάρε εικονα απο HDMI και ήχο απο οπτικη.αυτο έχω κανει και εγω...
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Καλησπέρα, και οι δύο εταιρίες έχουν εξίσου πολύ καλά μηχανήματα. Προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις αυτό που θα έχει την καλήτερη τιμή (προσφορά, τελευταίο κομμάτι κτλ. ) Επίσης αυτή την εποχή βρίσκεις φοβερές τιμές και σε μεταχειρισμένα και κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Όσο για ηχεία κοίτα και τα crystal audio, σε home cinema παίζουν θαυμάσια και καλύπτουν μεγάλους χώρους.
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Ευχαριστώ παιδιά. Για μεταχειρισμένα δεν πολυ ενδιαφέρομαι, είναι μάλλον ψυχολογικό κυρίως. stavroslam ο κουμπάρος σου σε σαλόνι το έχει το σύστημα; Το βάλατε να παίξει ταινία ή και μουσική; Σε φουλ ένταση πως ήταν (ή δεν το δοκιμάσατε;)

Υ.Γ ο Yamaha ενισχυτής τί διαφορές έχει με τον Pioneer; Λέει ότι είναι 7.1 3D.. να υποθέσω αναπαράγει και 5.1 αρχεία ετσι;
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
7.1 ειναι και οι δυο.στο σαλόνι τα έχει με χώρο 40τμ και τον καλύπτουν ανετα.και σε φάουλ τα δοκιμασαμε.πολυ ενταση μην το ψάχνεις και καθαρό ήχο και σε ταινια και σε μουσικη.ο 921 ειναι πιο ισοροπημενος σε σχεση με τους άλλους και με περισσότερες δυνατότητες και έχει πάρει και βραβείο για το 2011.πολυ ωραια και τα κρυσταλ αλλα καλυτερα σε ροιστερ αν έχεις χορο.θα κέντρο καλύψουν περισσοτερο.μην πας σε μικρότερο ενισχυτη γιατι δεν θα έχει δύναμη ο ενισχυτης μεγάλη για να παίξεις οποιαδήποτε ηχεία παρεις τωρα η και αργοτερα...
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
7.1 ειναι και οι δυο.στο σαλόνι τα έχει με χώρο 40τμ και τον καλύπτουν ανετα.και σε φάουλ τα δοκιμασαμε.πολυ ενταση μην το ψάχνεις και καθαρό ήχο και σε ταινια και σε μουσικη.ο 921 ειναι πιο ισοροπημενος σε σχεση με τους άλλους και με περισσότερες δυνατότητες και έχει πάρει και βραβείο για το 2011.πολυ ωραια και τα κρυσταλ αλλα καλυτερα σε ροιστερ αν έχεις χορο.θα κέντρο καλύψουν περισσοτερο.μην πας σε μικρότερο ενισχυτη γιατι δεν θα έχει δύναμη ο ενισχυτης μεγάλη για να παίξεις οποιαδήποτε ηχεία παρεις τωρα η και αργοτερα...

είχα υπόψην μου τον 421 αλλά όντως θα εχω περισσότερες επιλογές με τον 921. Όσον αφορά τα ηχεία, άλλες προτάσεις υπάρχουν; Θεωρούνται δηλ πολύ καλά τα Ρόιστερ;
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Ερώτηση: Αν συνδέσω τον ενισχυτή με οπτική ίνα στο media player και τον media player με HDMi στην TV, υπάρχει περίπτωση να έχω κάποια καθυστέρηση στον ήχο; Θα συγχρονίζει δηλ ο ήχος με την εικόνα; Ή πρέπει να τα κάνω όλα με HDMi μόνο;
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
Οχι.απο το πλεηερ θα παει ενισχυτη HDMI και απο ενισχυτη στην τηλεόραση!και βέβαια θεωρούνται πολυ καλα στην κατηγορία τους μην τα φοβασαι...τον 921 τον περιμένω και εγω απο μέρα σε μέρα.
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Ναι αλλα αν δεν θέλω να εχω ανοιχτό τον ενισχυτή πως θα παρακολουθήσω ταινία από media player όταν θα τον έχω συνδέσει με HDMi στονενισχυτή; Εκτιμώ ότι η λύση της οπτικής ίνας για media player είναι καλύτερη απλά δεν ξέρω αν θα κολλάει ο ήχος με την εικόνα
 

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Φίλε και εγώ με τα Roister ξεκίνησα (ακόμα έχω τα Roister 5 για surround) είναι πολύ εύκολα ηχεία για κάθε ενισχυτή
Αυτό σημαίνει ότι από ένταση δεν θα έχεις πρόβλημα ιδίως με τον 921 . Για τα λεφτά που ζητάνε μια χαρά είναι.
Μην πάς σε πιό μικρά ηχεία 5.1 τύπου κολώνες για να ακούς και λίγο μουσική. Σύνδεσέ τα με HDMI αφού έχει το WD .
Μετά παίρνεις και ενα sub και είσαι κομπλέ για ταινίες
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Φίλε και εγώ με τα Roister ξεκίνησα (ακόμα έχω τα Roister 5 για surround) είναι πολύ εύκολα ηχεία για κάθε ενισχυτή
Αυτό σημαίνει ότι από ένταση δεν θα έχεις πρόβλημα ιδίως με τον 921 . Για τα λεφτά που ζητάνε μια χαρά είναι.
Μην πάς σε πιό μικρά ηχεία 5.1 τύπου κολώνες για να ακούς και λίγο μουσική. Σύνδεσέ τα με HDMI αφού έχει το WD .
Μετά παίρνεις και ενα sub και είσαι κομπλέ για ταινίες

Ναι αλλά αν το συνδέσω μόνο με HDMi και όχι οπτική ίνα, τότε θα πρέπει πάντα να ακούω από τα ηχεία του Home Cinema και όχι από την TV. Πες πχ ότι δεν θες να ακούσεις μέσω home cinema και θες ήχο στο WD από TV. Αυτό νομίζω χρειάζεται οπτική Ίνα μόνο; Ή κάνω λάθος;
 

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Ναι αλλά αν το συνδέσω μόνο με HDMi και όχι οπτική ίνα, τότε θα πρέπει πάντα να ακούω από τα ηχεία του Home Cinema και όχι από την TV. Πες πχ ότι δεν θες να ακούσεις μέσω home cinema και θες ήχο στο WD από TV. Αυτό νομίζω χρειάζεται οπτική Ίνα μόνο; Ή κάνω λάθος;

Μπορείς να κάνεις αυτό που σου λέει ο stavros αλλά :
1) Με το ηχεία δεν θα θέλεις να ξανακούσεις τα ενσωματωμένα της TV και
2) Χάνεις τα HD Format ήχου .Ουσιαστικά το True HD γιατί το WD δεν υποστηρίζει DTS MA

Τότε βαλε το HDMI στην τηλεόραση και απο τηλεόραση με οπτικη ενισχυτη και είσαι κομπλε.ετσι τα έχω και εγω