Doop HDMP-100

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ασχετος1

New member
14 March 2012
48
Καλησπέρα σας. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Στις ψηφιακές συχνότητες της nova ο δέκτης μου βγάζει το μήνυμα ότι το κανάλι είναι κλειδωμένο σε μια κενή εικόνα.Συμβαίνει αυτό σε όλους τους ψηφιακούς δέκτες? Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μου δείξει το κανάλι έστω με το κωδικοποιημένο σήμα, όπως γινόταν στο αναλογικό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Doop HDMP-100, ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΗΜΑ NOVA

Βεβαίως και θα στο δείξει αλλά θα πρέπει να κάνεις αίτηση για συνδρομή στη Νόβα ... προυπόθεση απαραίτητη ο δικός τους δέκτης...

Τα κόλπα του παλαιού αναλογικού τα ξεχνάς..
 

ασχετος1

New member
14 March 2012
48
Re: Doop HDMP-100, ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΗΜΑ NOVA

Κρίμα........Σ'ευχαριστώ φίλε. Πιο άμεσος και κατανοητός δεν γίνεται.
 

billpan

Established Member
3 October 2009
195
αθηνα
Re: Doop HDMP-100, ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΗΜΑ NOVA

Σαν ποιοτητα εικονας τι λεει ο δεκτης?απο αναπαραγωγη αρχειων?ειναι γρηγορος στο ζαπινγκ?
 

ασχετος1

New member
14 March 2012
48
Re: Doop HDMP-100, ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΗΜΑ NOVA

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΡΙΤΙΚΗ , ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ, Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ,ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΚΟΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΑΝ MEDIA PLAYER ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ΤΑ WMV ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΠΑΙΖΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ FLV ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ MP4 ,ΕΝΑΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ USB 500ΑΡΙ (ΧΩΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕ 4 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ NTFS ΚΑΙ FAT32) ΜΟΥ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ.ΕΓΓΡΑΦΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Doop HDMP-100, ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΗΜΑ NOVA

Μια χαρά σωστότατο είναι να κάνεις κριτική στον δέκτη σου! Αυτό κάνουμε όλοι εδώ και από την κριτική, τις παρατηρήσεις και τα σχόλια του καθενός σχηματίζουμε εικόνα για τους δέκτες :)

Οι ελάχιστοι δέκτες που παίζουν WMV, (o Doop ίσως είναι και ο μόνος) παίζουν τη καινούρια (HD) έκδοση WMV9 που χρησιμοποιεί τον κωδικοποιητή VC-1.
Δεν γνωρίζω από flv...

Μιας και τον έχεις, αν θέλεις, κάνε ένα νέο θέμα αποκλειστικά για τον δέκτη (πχ 'Δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο') να γράφουμε για τον καινούριο δέκτη που εισάγει το Πλαίσιο. Ίσως αν μπορούσες να ανεβάσεις και κάποιες φωτογραφίες του και του τηλεχειριστηρίου, να μην έχουμε μόνο τις «πειραγμένες» (photoshop) του site του.

Μου άρεσε που σχολίασες την ταχύτητά του ως ικανοποιητική. Έχω κι εγώ δέκτη με επεξεργαστή Mstar 7818 και διαφωνώ με όσους χαρακτηρίζουν την ταχύτητά του καλή. Αλλά ξεφεύγω από τον τίτλο του παρόντος θέματος. Η συνέχεια -ελπίζω- σε δικό του.

Κι ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα της σύνδεσής σου, να μας πεις περισσότερες εντυπώσεις για τον δέκτη. (Με πεζά γράμματα σε παρακαλώ. Αποφεύγουμε τα κεφαλαία όσο γίνεται αλλά και τα greeklish)
 

ασχετος1

New member
14 March 2012
48
Δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Λοιπόν...Μια προσπάθεια ενημέρωσης για τον Doop HDMP-100. Είναι ο πρώτος δέκτης που αγοράζω.Δεν είχα καθόλου προηγούμενη εμπειρία γι'αυτό δεν μπορώ να παρέχω ακόμη εξειδικευμένες πληροφορίες.
Είναι ένας δέκτης απλός και λιτός. Στην εγκατάσταση είναι εύκολος και απροβλημάτιστος. Η εικόνα του μου φαίνεται πάρα πολύ καλή και η ταχύτητα αλλαγής των καναλιών είναι ικανοποιητική. Τον πήρα πιο πολύ γιατί άκουσα οτί είναι καλός σαν media player.
Τον σύνδεσα με έναν εξωτερικό 500άρι σκληρό δίσκο, ο οποίος είναι χωρισμένος σε 4 partitions (fat32,ntfs) και τον διάβασε απροβλημάτιστα. Στα 3 είδη video που ενδιαφερόμουν (wmv,flv,mp4), τα mp4 τα έπαιξε σχεδόν όλα, από flv τα μισά, και από wmv δεν μου έπαιξε κανένα αλλά όπως ενημερώθηκα φταίει ο παλαιός τρόπος κωδικοποιησής τους. Η εγγραφή γίνεται σε τύπο mts (4λεπτά=120mb).Τα περιφερειακά κανάλια (kontra,mad κ.τ.λ.) , δεν τα έχω πιάσει αλλά μάλλον φταίει η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας.
Μια εβδομάδα τον έχω, τον χρησιμοποίησα και με καλώδιο hdmi και με scart to scart και δεν μου έχει δημιουργήσει ακόμη κανένα πρόβλημα (πολυ νωρίς?).
Με χαρά να απαντήσω σε ότι μπορώ αν και θα με συγχωρήσετε για μια πιθανή μικρή καθυστέρηση λόγω προβλήματος σύνδεσης στο ίντερνετ
 

Attachments

  • REMOTE.jpg
    REMOTE.jpg
    55.4 KB · Views: 884
  • BACK REMOTE.jpg
    BACK REMOTE.jpg
    74 KB · Views: 863
  • FRONT.jpg
    FRONT.jpg
    56.1 KB · Views: 866

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Για wmv δεν ξέρω, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον ότι παίζει αρχεία flv. Έστω και τα μισά από αυτά που προσπάθησες. Δεν ξέρω άλλον δέκτη που παίζει τέτοια αρχεία.
 

billpan

Established Member
3 October 2009
195
αθηνα
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Διαβαζει NTFS?εμενα μου ειπαν στο πλαισιο μονο FAT32..
 

ασχετος1

New member
14 March 2012
48
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Πράγματι διαβάζει αρκετά flv.Τα περισσότερα όμως όχι.Δεν γνωρίζω το γιατί.Ίσως είναι θέματα κωδικοποίησης των αρχείων τα οποία δεν ξέρω.Πάντως όλες τις καινούργιες ταινίες που έχω κατεβάσει πρόσφατα από streaming sites, τις διαβάζει όλες.
Όσο για NTFS, αν και σε μερικά threads έχω διαβάσει ότι το usb πρέπει να έχει 1 partition για να το διαβάσει, εμένα μου τα διάβασε όλα και τα fat32 και τα ntfs, άνετα.Ο δίσκος είναι ένας εξωτερικός WD ELEMENTS 500άρης, αυτοτροφοδοτούμενος
 

ασχετος1

New member
14 March 2012
48
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Μια ερωτησούλα σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει. Υπάρχει η επιλογή <<τροφοδοσία κεραίας>>. Όταν προσπαθώ να την ενεργοποιήσω μου βγάζει <<SHORT>>. Μήπως γνωρίζει κανείς το γιατί? Επίσης στις παρατηρήσεις, θα ήθελα να προσθέσω ότι το loop out δεν δουλεύει όταν κλείσει η συσκευή. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται σε όλους τους δέκτες ή είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου δέκτη..
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Δεν έχω τον συγκεκριμένο δέκτη, αλλά όλοι οι δέκτες το ίδιο δουλεύουν στον συγκεκριμένο τομέα. Η τροφοδοσία κεραίας υπάρχει γιατί ακριβώς στο loop out παρεμβάλλεται ο δέκτης στην κεραία που πάει στην τηλεόραση και μειώνει το σήμα που πάει σε αυτήν για τα αναλογικά κανάλια. Γιαυτό υπάρχει η τροφοδοσία κεραίας για να δυναμώνει λίγο το σήμα που πάει στην τηλεόραση. Δεν έχει όμως σχέση με την λήψη των ψηφιακών καναλιών. Και όταν κλείσει ο δέκτης αδυνατίζει πολύ το σήμα που πάει στην τηλεόραση. Η λύση είναι ένας διακλαδωτήρας, ένα Τ δηλαδή, στην κεραία που πήγαινε στην τηλεόραση. Έτσι ένα καλώδιο θα πάει στην τηλεόραση και δεν θα παρεμβάλλεται ο δέκτης για να ρίχνει το σήμα, και το άλλο στον δέκτη. Έτσι δεν θα χρειάζεται και η λειτουργία της τροφοδοσίας κεραίας. Αν πάρεις ένα καλό Τ θα έχεις ελάχιστη απώλεια στο σήμα.
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Απάντηση: Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Μια ερωτησούλα σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει. Υπάρχει η επιλογή <<τροφοδοσία κεραίας>>. Όταν προσπαθώ να την ενεργοποιήσω μου βγάζει <<SHORT>>. Μήπως γνωρίζει κανείς το γιατί? Επίσης στις παρατηρήσεις, θα ήθελα να προσθέσω ότι το loop out δεν δουλεύει όταν κλείσει η συσκευή. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται σε όλους τους δέκτες ή είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου δέκτη..
Η τροφοδοσία αφορά σε περίπτωση που συνδεθεί στο δέκτη κεραία που απαιτεί τάση 5 volt για να λειτουργήσει.
Αν έχεις κλασσική εξωτερική κεραία, ο δέκτης δεν ενεργοποιεί την τάση εξόδου και είναι λογικό!
 

ασχετος1

New member
14 March 2012
48
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Να 'στε καλά παιδιά και ευχαριστώ. Το 'ψαξα σήμερα και πράγματι με το Τ λύθηκε τελείως το πρόβλημα του loop out.
Αλήθεια αν και μένω στο κέντρο της Αθήνας ,σε πολυκατοικία με κεντρική κεραία, δεν μπορώ να πιάσω τα περιφερειακά κανάλια. Εάν αγοράσω μια κοινή κεραία και την τοποθετήσω στο μπαλκόνι μου (δεν μας αφήνουν να βάλουμε δικές μας κεραίες στην ταράτσα), θα μπορέσω να τα πιάσω?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Τα περιφερειακά κανάλια εκπέμπουν μόνο από Αίγινα. Αν η κεραία έχει οπτική επαφή με την Αίγινα μπορεί και να τα πιάσεις. Την συχνότητα 63 πιο εύκολα γιατί είναι σε καθαρή συχνότητα, αλλά τις 54 και 65 πιο δύσκολα γιατί υπάρχουν αναλογικά κανάλια στις ίδιες συχνότητες και πνίγουν το ψηφιακό σήμα. Αλλά μπορεί και να μην χρειαστεί. Κοίτα εδώ:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/93871-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C-switch-off-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%A5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%84%CF%8C-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-6-%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85%21
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

άσχετος, μήπως μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις φόντο στους υπότιτλους; Εννοώ το χρωματιστό πλαίσιο πίσω από το κείμενο. Τί σχήμα παίρνει; Εμφανίζει ένα που καλύπτει όλες τις γραμμές κειμένου ή ένα ξεχωριστό για κάθε γραμμή κειμένου;

Το ρωτάω επειδή είδα ότι στο νεότερο λογισμικό της Mstar υπάρχει η δεύτερη λύση, έχει ανεβάσει λίγο τη θέση του κειμένου στην οθόνη και έχει μεγαλώσει το μέγεθός του. Απ' ότι διάβασα, ο 100 έχει υψηλότερα το κείμενο με την αναβάθμιση, οπότε ίσως χρησιμοποιεί το καινούριο λογισμικό της Mstar.
 

ασχετος1

New member
14 March 2012
48
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Το φόντο είναι σταθερό και ενιαίο, ανεξάρτητα από το αν ο υπότιτλος αποτελείται από μια ή δυο γραμμές. Και επειδή είχα μετατρέψει τη γραμματοσειρά όλων των υποτιτλών μου, προσπαθώντας να δω αν θα μεγαλώσει αντίστοιχα και η εμφανιζόμενη γραμματοσειρά, κατέβασα φρέσκους υπότιτλους και πάλι η εμφανισή τους είναι η ίδια, δηλαδή το φόντο είναι σταθερό. Η έκδοση του λογισμικού του δέκτη είναι του φεβρουαρίου. Επίσης με την ευκαιρία να πω ότι μερικές φορές, όταν τον αποσυνδέω απ' το ρεύμα ξεχνά τις ρυθμίσεις των υπότιτλων και πρέπει να επαναρυθμιστούν
 

nikosks

New member
14 April 2012
2
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

Καλησπέρα,

Εχω αγοράσει και εγω τον Doop HDMP-100 και μου φαινεται αρκετα αξιοπρεπής όσον αφορά την ποιοτητα εικόνας και την λειτουργία τους ως media player για τα λεφτά του. Αυτο που με έχει προβληματίσει και θα ήθελα την βοήθεια σας είναι πως μπορώ να προγραμματίσω να γράψει κάποιο πρόγραμμα. Όποτε προγραμματίζω κάποια εγγραφή γράφει μόνο τα πρώτα 15 λεπτά (αν και υπάρχει κενός χώρος στο USB) με κατάληξη .mst και την υπόλοιπη διάρκεια τη σπάει σε δεκαπεντάλεπτα αρχεία .mst1 .mst2 .mst3 τα οποία μόνο στο PC μπορώ να τα ανοιξω. Υποψιάζεστε τι μπορεί φταίει; Το usb υποτηρίζει usb2 και αρα δεν νομίζω να φταίει η ταχύτητα εγγραφής
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Το στικακι ή ο σκληρός που συνδέεις είναι φορμαρισμένο σε ntfs ή σε fat; Αν είναι σε fat, fat32 φορμαρε το σε ntfs και ξαναδοκιμασε...
 

nikosks

New member
14 April 2012
2
Re: Επίγειος ψηφιακός δέκτης Doop HDMP-100 από το Πλαίσιο

To stick ηταν σε NTFS αλλα μου έδωσες ιδέας. Κάπου στις ρυθμίσεις του αποκωδικοποιητή είχε "εγγραφή σε FAT32". Το γυρισα σε NTFS και επιτελους δουλεψε!!! Ευχαριστώ και Χρονια Πολλα σε όλους