Hellas On Line TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Καλησπέρα,

Μου έκαναν μια προσφορά ως συνδρομητή VDF & HOL για 3 μήνες δωρεάν HOL TV (βέβαια με δέσμευση 12μηνη)

Τώρα το ξανασκέφτομαι, διότι είδα το HOL TV site και ξενέρωσα.... Οι ταινίες που βρίσκονται στο πακέτο με τα 8 ευρώ είανι για κλάματα....

Το έχει κανείς να μου πει εντυπώσεις? Έχει ικανοποιητικά κανάλια για πιτσιρίκια? Τι άλλο βλέπω από εκεί? Έχει documentaries? Με το site δεν βγάζω άκρη !!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!
 

spinspan

New member
3 August 2008
2
HOL my tv: To "internet" έτσι όπως θα έπρεπε να είναι! Περίπου :)

Γεια σε όλους.
Θα ήθελα να σας μεταφέρω την πρόσφατη εμπειρία μου με την υπηρεσία Hol my TV της Hellas Online.
Ήμουν συνδρομητής για περίπου τρία χρόνια στην HOL (double play) και γενικά έχω καλές εντυπώσεις, αν και δεν υπήρξα ποτέ απαιτητικός πελάτης.
Όλο αυτό το διάστημα συνδύαζα της υπηρεσίες της HOL με εκείνες της Vodafone ώστε να πετύχω το καλύτερο δυνατό όσον αφορά το κόστος.
Λίγο πριν λήξει το 2012 αποφάσισα να εγκαταλείψω την Vodafone για διάφορους λόγους. Το προνομιακό συμβόλαιο με την HOL θα έληγε και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με την Forthnet αφού μέσα στα Χριστούγεννα προσέφερε στα 29,90 ευρώ περίπου τηλεφωνία, internet και δορυφορική τηλεόραση μαζί. Τελικά δέχτηκα την αντιπρόταση της HOL που για 17,70 ευρώ μου προσφέρει internet, τηλεφωνία και IPTV μαζί. Δύσκολα την αρνείσαι...
Στην αρχή ήμουν πολύ επιφυλακτικός για την IPTV τους και δικαίως νομίζω, αφού από άποψη πωλήσεων οι υπάλληλοι της HOL χρειάζονται σεμινάρια...

Παρένθεση
(
Η συνδρομητική τηλεόραση για την οικογένειά μου δεν είναι και το σημαντικότερο αγαθό, ειδικά τους τελευταίους δύσκολους καιρούς που διανύουμε. Μάλιστα υπήρξα συνδρομητής στο πλήρες πακέτο της Nova για περίπου 10 χρόνια, κυρίως από συνήθεια... Έχω όμως δύο μικρά κοριτσάκια και είναι απίστευτα κουραστικό πλέον να ψάχνεις συνέχεια κάτι στο youtube για να τα απασχολείς. Αν και διαθέτω πάνω 300 ταινίες σε DVD που αγοράζω από τα καταστήματα τα τελευταία 5 χρόνια με το σύνολο των ταινιών animation των Disney, Pixar, Dreamworks, Warner, Fox, Blue Sky και άλλων, τα παιδιά με τίποτα δεν "χορταίνουν". Επίσης είναι απίστευτα εκνευριστικό να εναλλάσσεις ταινίες στο DVD player πιο συχνά κι απ' όταν ανοιγοκλείνεις τα βλέφαρά σου. Προσπάθησα να τις ψηφιοποιήσω και να "στήσω" έναν media player αλλά δεν διαθέτω πλέον το χρόνο...
)

Όταν με ενημέρωσε η εκπρόσωπος της HOL για το κόστος της αντιπρότασης στο double play, της εξήγησα πως "πάω" στην Forthnet για να έχω και συνδρομητική τηλεόραση. Εκείνη λοιπόν μου προσέφερε στα ίδια χρήματα και την IPTV πλατφόρμα τους. Όταν όμως ζήτησα να μάθω τι ακριβώς περιλαμβάνει η Hol my TV, δυστυχώς λίγα κατάλαβα από τα... πολύ λιγότερα και μπουρδουκλωμένα πράγματα που μου είπε. Φυσικά την ρώτησα αν περιλαμβάνει παιδικό πρόγραμμα και μου απάντησε καταφατικά. Δυστυχώς όμως δεν ήξερε να μου απαντήσει τι ακριβώς, αφού ακόμα και για το Disney channel δεν ήταν σίγουρη αν επρόκειτο για το Ελληνικό ή για κάποιο άλλο Αγγλόφωνο. Μάλιστα επικοινώνησα άλλες δύο φορές μέχρι να αποφασίσω με την εξυπηρέτηση πελατών τους και μου είπαν ότι το πρόγραμμα είναι εν μέρη υποτιτλισμένο (μπούρδες - το Ελληνικό είναι). Επίσης ότι ΌΛΑ τα κανάλια του Discovery διατίθενται σε συνδρομητική βάση με επιπλέον κόστος (το original Discovery channel δεν θέλει τελικά επιπλέον συνδρομή) καθώς και ότι όλες οι ταινίες προβάλλονται μόνο κατόπιν ενοικίασης ανάλογου κόστους (όμως υπάρχουν πάνω από 300 ταινίες με δωρεάν θέαση).

Τελικά, ίδρωσα αναζητώντας περαιτέρω πληροφορίες. Δυστυχώς η πλατφόρμα δεν τα πηγαίνει και πάρα πολύ καλά σε πωλήσεις και σχεδόν κανείς γνωστός μου δεν ήξερε με ακρίβεια να μου απαντήσει. ΟΥΤΕ καν στο ίδιο τους το site δεν πρόκειται να βρεις άκρη... Ούτε ένα video ρε παιδί μου που να δείχνει λίγο από το menu.

Ο "αποκωδικοποιητής" ήρθε σε δύο μέρες. Πρόκειται για τον Motorola VIP1002. Είναι "δέκτης" που συνεργάζεται με Microsoft Windows based streamers ενώ το λειτουργικό του είναι επίσης Windows CE 5. Τολμώ να πω ότι έχω μείνει εντυπωσιασμένος με την σταθερότητα του δέκτη και της υπηρεσίας της HOL. Τα μενού είναι εύκολα και η εναλλαγή τους γίνεται με ακαριαία ανταπόκριση σε αλλαγή καναλιών ή φόρτωση Video On Demand. Διαθέτει SCART και HDMI καθώς και έξοδο SPDIF. Έχει θύρα USB αλλά το "πειραγμένο" από την HOL περιβάλλον επιτρέπει μόνο την προβολή φωτογραφιών και ακρόαση μουσικής αρχείων mp3. Δεν μπορείς να δεις αρχεία video, κάτι που θεωρώ κουτοπόνηρο. Θα μπορούσε να αποτελεί πρώτης τάξεως media player. Ελπίζω να το ξανασκεφτούν εκεί στη HOL και να "ξεκλειδώσουν" αυτή τη δυνατότητα.

Στην πλατφόρμα διατίθενται χωρίς επιπλέον χρέωση:

  • τα κρατικά ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΤ3
  • το Ελληνόφωνο Euronews
  • τα CNBC, Al Jazeera English, Bloomberg, Sky News, France 24, DW-TV, Russia Today, RT Documentaries
  • Fashion TV, ESPN Classic, ESPN America, Extreme Sports Channel, Nautica Channel
  • το Ελληνικό Disney Channel
  • το μεταγλωττισμένο KidsCo
  • το Duck TV (αφορά βρέφη, δεν έχει ομιλία)
  • το ευρωπαϊκό Discovery Channel (υποτιτλισμένο)
  • το ευρωπαϊκό Discovery TLC (υποτιτλισμένο)
  • το Warner TV (υποτιτλισμένο video on demand, με υλικό της Warner Brothers)
και με επιπλέον χρέωση:
  • Discovery World (δίχως υπότιτλους)
  • Discovery Science (υποτιτλισμένο)
  • Investigation Discovery (υποτιτλισμένο)
  • Discovery Showcase HD (δίχως υπότιτλους)
Τα 3 επιπλέον SD Discovery προσφέρονται με κόστος 1 /κανάλι/μήνα, το HD με 1,5 /μήνα, ή 4 /μήνα όλα τα Discovery μαζί. Για τον πρώτο μήνα προσφέρονται και τα 4 εντελώς δωρεάν.

Επίσης η Hol my TV διαθέτει και ένα είδος videoclub με ταινίες και τηλεοπτικές σειρές, όλα με τη λογική Video On Demand. Όλες οι τηλεοπτικές σειρές προβάλλονται δωρεάν

Οι τηλεοπτικές σειρές για ενήλικους μέχρι στιγμής είναι (όλα της Warner):
  • Southland (Season 1)
  • Two and a half men (Season 2)
  • The middle (Season 1)
  • Gossip girl (Season 2)
  • Joey (Season 2)
  • The big bang theory (Season 3)
  • Friends (Season 6)
  • The mentalist (Seasons 1 και 2)
Ok. Δεν ξετρελαίνεσαι κιόλας με την "φρεσκαδούρα" των σειρών αλλά κάτι είναι κι αυτό όταν δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις... Από την HOL λένε πάντως ότι το υλικό ανανεώνεται συχνά. Αυτό που δεν κατάλαβα (όχι ότι είναι και το μοναδικό) είναι ο λόγος για τον οποίο αφού "λήξει" η περίοδος προβολής κάποιων επεισοδίων και ανεβαίνουν τα "νέα", τα παλιά διαγράφονται από την λίστα... Για παράδειγμα θα κατεβάσουν τον Μάρτιο την 6η περίοδο από τα Φιλαράκια για να ανεβάσουν την 7η περίοδο... Τους λείπει ο χώρος;

Οι τηλεοπτικές σειρές για παιδιά μέχρι στιγμής είναι:
Από την Disney:
  • ΚΙΜ δυνατή
  • Καλή τύχη Τσάρλυ
  • Χάνα Μοντάνα
  • Φινέας και Φερμπ
  • Οι μάγοι του Γουέβερλυ
  • Jonas brothers
  • Jessie
  • Η λέσχη του Μίκυ
  • Ο Μαστοράκος
Από άλλα studios:
  • Μπαμπάρ
  • Σαμπρίνα, η μάγισσα
  • Οι περιπέτειες του Sonic
  • Sonic Undergroung
  • Η λέσχη του Μπέβερλυ Χιλσ
  • και μερικές άλλες
OK και πάλι... δεν πετάς από την χαρά σου για το "ιώδιο" των παιδικών σειρών, ΑΛΛΆ για τα παιδιά πιστέψτε με είναι ΠΑΡΆΔΕΙΣΟΣ και για τον γονέα ανακουφιστικό πονοκεφάλων. Σε συνδυασμό μάλιστα με το Disney Channel είναι super!

Οι ταινίες που διατίθενται video on demand μέχρι στιγμής είναι κάποιες εκατοντάδες, οι περισσότερες παλιές (τελευταία 10ετία πάντως) και καμιά 100αριά του 2011 και 2012. Το "πρόβλημα" εδώ είναι το κόστος ενοικίασης τους που αφορά 48 ώρες.
Περίπου 300 (ανάμεσά τους και HD) από αυτές μπορείς να τις ενοικιάσεις εντελώς δωρεάν. Άλλες ταινίες μπορείς να τις απολαύσεις με μόλις 50 cents (ακόμα και του 2011) ενώ άλλες σαν το Prometheus (2012) με 1,99 και το The Five-Year Engagement (2012) με 0,99. Η λογική πάντως είναι, το κόστος ενοικίασης για τις πιο πρόσφατες ταινίες να φτάνει τα 2,99 ενώ δεν λείπουν και οι προσφορές.
Είναι επίσης διαθέσιμο το σύνολο της φιλμογραφίας της Finos Films με 0,99 ευρώ, ενώ 10 Ελληνικές ταινίες κάθε μήνα "χαρίζονται" με 0,01 ευρώ για 48 ώρες.


Συμπεράσματα

Υπέρ

  • Για όσους θέλουν να γίνουν συνδρομητές το κόστος είναι γελοίο, δεδομένου ότι η συνδρομή έρχεται στα 8/μήνα με 6 μήνες δώρο (άρα περίπου 4/μήνα για ένα χρόνο), για να έχεις διαθέσιμο ένα αξιοπρεπές πλήθος ταινιών δωρεάν, και δυο-τρία αξιοπρεπέστατα συνδρομητικά κανάλια. Αν πάλι σας το χαρίσουν (όπως έγινε με εμένα), δεν το συζητάμε. Πάντως εγώ θα συνεχίσω την υπηρεσία και του χρόνου.
  • Η ποιότητα είναι αναπάντεχα καλή. Δεν μιλάμε δηλαδή απλώς για αξιοπρεπή εικόνα. Έχουν κάνει τέτοια συμπίεση που χωρίς να ξεφτιλίζει τα κανάλια, επιτρέπει την θέαση ακόμα και σε αυτούς με χαμηλά "κλειδώματα". Το δικό μου router κλειδώνει στα 8Mbps, τα SD κανάλια και ταινίες διεκδικούν από αυτά κάτι λιγότερο από 3Mbps, ενώ τα HD κανάλια και ταινίες περίπου 5Mbps. Το QoS είναι άριστα ρυθμισμένο και δεν είδα ποτέ διακοπές και "σπασίματα".
  • Νέα εμπειρία. Έχω για πρώτη φορά στα χέρια μου το internet έτσι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι. Τηλεφωνία, internet και τηλεόραση προσιτά ακόμη και τους ανίδεους. Το plug-n-play σε όλο του το μεγαλείο.
Κατά
  • Φτωχό. Πολύ φτωχό περιεχόμενο live καναλιών. Θα μου πεις ότι πληρώνεις παίρνεις... Αλλά θα μπορούσαν να κάνουν σύντομα κι άλλες συμφωνίες με περισσότερα studios και κανάλια. Η λογική του "φτιάξε το δικό σου μπουκέτο μόνος" είναι τέλεια! Σου αρέσει το Discovery Science; Αγόρασε το! Με 7 ή 8 ευρώ επιπλέον το μήνα θα μπορούσε να σταθεί αντάξια στον ανταγωνισμό, όπως απέναντι στη πλατφόρμα του ΟΤΕ-TV.
  • Από ότι είναι φανερό η HOL δεν ενδιαφέρεται για το κάθε λογής πρωτάθλημα... θέλει να γίνει ένα εναλλακτικό video club. ΟΚ! Δεν αρκεί να το θέλει όμως. Πρέπει και να προσπαθήσει κιόλας. Με αυτή τη ποικιλία και κόστος που σε μερικές περιπτώσεις αγγίζει τα 3, το έκλεισε το μαγαζί. Με 1,5/εβδομάδα μπορώ να ενοικιάσω από την γειτονιά μου και θα δω και κανέναν άνθρωπο μέχρι να επιστρέψω σπίτι. Άσε που μερικά video club της γειτονιάς παρέχουν και συνδρομητικές υπηρεσίες με κόστος περίπου τα 10/μήνα χωρίς περιορισμό πλήθους ταινιών.
  • Μου κάνει λίγο τσιγκουνιά το θέμα με τα σήριαλ με την δομή και την ποικιλία που τα έχει ανεβάσει. Τι πάει να πει "έχω τον τάδε κύκλο άλλα όχι τον παρά τάδε" κι όταν ανέβουν οι νέοι κύκλοι δεν υπάρχουν ούτε για ενοικίαση οι παλαιότεροι.
  • Δεδομένου ότι ο "δέκτης" δεν διαθέτει tuner λήψης ψηφιακών καναλιών (digea) θα πρέπει η HOL να προσπαθήσει να εντάξει στη πλατφόρμα της και τα ιδιωτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας, όπως κάνει με τα κρατικά. Είναι πολλοί σαν κι εμένα που διαθέτουν τηλεόραση χωρίς ενσωματωμένο δέκτη mpeg4 και αναγκαστικά πήραμε επιπλέον δέκτη. Είναι λίγο άχαρο αυτό το κακό συναπάντημα των τηλεχειριστηρίων.
  • Ο δέκτης πρέπει να ξεκλειδώσει άμεσα και να μπορεί να εκτελέσει και αρχεία video από συσκευές USB.

Να το πάρετε;
Χμμμμ, ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με χίλια!!!! χωρίς να το σκεφτείτε καθόλου!

Στο κάτω-κάτω θα κάνετε μία δοκιμή για έναν χρόνο με 48 μόνο σε δόσεις των 8! Ο εξοπλισμός έρχεται στο σπίτι δωρεάν (στα plus).
Είναι κρίμα πάντως που εκεί στην Hellas Online δεν έχουν ιδέα, πως να προωθήσουν ένα προϊόν αυτής της κατηγορίας. Προσωπικά, αν ήξερα την ύπαρξη της Hol my TV θα είχα εγκαταστήσει την υπηρεσία πολύ καιρό πριν... Μπαμπάς γαρ, με καλύπτει απόλυτα. Αν την εμπλουτίσουν θα είναι super!
 

jimmy0077

AVClub Addicted Member
15 January 2013
2,488
Αθήνα
Ξέρει κανένας αν η 6μηνη προσφορά δωρεάν που δίνουν έχει και δέσμευση για τους επόμενους μήνες?

Επίσης,από ταχύτητα Internet η Hol πως πάει?
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
καλησπερα. Καποιος που εχει το tv μπορει να μου πει αμα συνδεεται σε οποιαδηποτε ethernet του router η μονο σε μια συγκεκριμένη όπως το Connx-tv?
το δοκιμαζω και δουλευει σε διαφορες αλλα δεν μου φαινεται πολυ λογικο
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Εξαιρετικό και αναλυτικότατο το παραπάνω review, πλην όμως ολίγον παλιό...
Σήμερα, εν έτει 2014 ΤΙ έχει αλλάξει με ενδιαφέρει..
Εχει κανείς εμπειρία????
Παραμένουν οι θετικές εντυπώσεις ή πιάσαμε πάτο??
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Μιας και απόκτησα το πακέτο πριν 20 μέρες, οι εντυπώσεις μου σε γενικές γραμμές ταιριάζουν σχεδόν πλήρως με τα λεγόμενα του spinspan λιγο παραπάνω.


Υπέρ

1. Σχετικά χαμηλό κόστος (ειδικά αν πιέσετε για κάποια προσφορά)
2. Πολύ καλή έως άριστη ποιότητα εικόνας χωρίς διακοπές ή σπασίματα ή κάποιο άλλο θέμα. Στην δική μου (καλή) γραμμή, δουλεύει άψογα και ακόμα και οταν βλέπω HOL TV ενώ παράλληλα κατεβάζω κάτι, η διαφορά στην ταχύτητα downloading ειναι ελάχιστη. Νομιζω οτι η TV/ video Club υπηρεσία δεσμεύει συνολικά περίπου 5Mbps.
3. Πολώ ωραίο και φιλικό περιβάλλον. Ειδικά το video club.


Κατά

1. Φτωχό σχετικά περιεχόμενο live καναλιών αν και έχουν γίνει πρόσφατα βελτιώσεις με τις προσθηκες νεων καλών "παικτών".
2. Η τιμολογιακή πολιτική του video club ειναι εκτός πραγματικότητας. Όπως σωστά αναφέρθηκε, η ιδέα ενός εναλλακτικού βίντεο κλάμπ είναι οντως πολύ ελκυστική για όποιον αρέσκεται σε αυτή την προσέγγιση θέασης ταινίας, αλλά όχι με αυτές τις τιμές. Κανείς δεν θα δώσει 2,5-3,0 Ευρώ για ενοικίαση μιας νέας ταινίας για 2 μέρες μόνο σε SD ανάλυση. Ακόμα και παλαιότερες ταινίες του 2009-2010 απαιτούν 1,49-1,99 Ευρώ οι περισσότερες για ενοικίαση.
Ξυπνάτε παιδιά είμαστε στο 2014.

Νομίζω οτι με σωστή τιμολογιακή πολιτική, στοχευμένες έξυπνες προσφορές και καλύτερο περιεχόμενο, το προϊόν θα μπορούσε να σταθεί στην αγορά. Έτσι όπως είναι ΟΧΙ. Εμένα δεν μου κοστίζει κάτι καθότι δεν πληρώνω συνδρομή οπότε το έχω απλά για το FOX και 1-2 κανάλια.
 

vaggoulas

Established Member
5 May 2013
150
Να αναφέρω πως πλέον υπάρχει και το animal planet στο hol tv που μπήκε πριν 2-3 μέρες.
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
Απάντηση: Re: Hellas On Line TV

Πηρα προσφορα απεριοριστα σταθερα, 180 κινητα και hol tv στα 17 γιουρο, με τα λεγομενα σας πιστευω μια χαρα ειναι :ernaehrung004:
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
καλημερα φιλε, εγω ειχα κανει αιτηση να παω στην forthnet και με πηραν τηλεφωνο απο το τμημα διατηρησης πελατων και μου κανανε αυτην την προσφορα, μου ειπαν το λογο που θελω να φυγω και τους απαντησα οτι θελω να εχω και tv, ε με τα πολλα φτασαμε στα 17 γιουρο, αν εισαι ειδη συνδρομητης hol πιστευω να τα καταφερεις και εσυ, καλεσε στο 13844
 

kukukali

New member
20 February 2010
59
Επειδη δεν βλεπω internet στην προσφορα ,ειναι κοστος double play+ 17 ευρω(holtv) η ειναι τελικη τιμη με ολα μαζι;
Δηλαδη εγω εχω το Hol-double play GR με 24 ευρω και βαζω και holtv με 17 τελικη;;;
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
ξεχασα να το αναφερω φιλε , μαζι με 24αρι internet ειναι η προσφορα, οτι λεω πιο πανω + το internet = 17 τελικη

Επεξεργασία:
μεσα σε δυο μερες μου ηρθε και ο ψηφιακος δεκτης της hol, πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες και απο θεμα εικονας αλλα και απο το περιεχομενο του, ενα θεμα εχω προς το παρων καποιες φορες με πετα εκτος συνδεσης σε μερικα καναλια, οχι σε ολα, μιλησα με το τεχνικο τμημα εκαναν καποιες ρυθμισεις και περιμενω να δειξει ο χρονος τ αποτελεσματα, αυτα προς το παρων περισσοτερες εντυπωσεις αργοτερα
 
Last edited by a moderator:

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
τιποτα σιγα, για 12 μηνες ειναι, αν ερθει εκεινει η ωρα ισως το παρουμε και πιο χαμηλα, ποιο πολλες πιθανοτητες εχω να παραμεινει το ιδιο παρα να ανεβει
 

alsakari

New member
4 September 2007
48
τελικά μπορείς να δεις όλους τους κύκλους των σειρών που έχει όποτε θέλεις εσύ?γιατί αν σβήνουν τους παλιούς κύκλους είναι άχρηστο...
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
δε ξερω αν μπορεις να δεις ολους τους κυκλους, δε ξερω πως το βλεπουμε αυτο, εκει στο fox βλεπω καποια 1ος κυκλος-2ος-8ος κλπ κλπ. Μονο αχρηστο δε το λες το hol tv, περα απο τα hd και τ αθλητικα ,δεν εχει κατι να ζηλεψει απο τις αλλες πλατφορμες, οτι ωρα θες βλεπεις οτι θες, ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το καλο ειναι οτι δεν υπαρχουν και προβληματα στην γραμμη internet, ολα σταθερα και γρηγορα, ελπιζω ετσι να ειναι παντα :worshippy: