Σςςςς Ησυχία! - Ακουστικά με Αctive Noise Cancellation

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Καλησπέρα σε όλους,

Τον τελευταίο καιρό ταξιδεύω πολύ συχνά λόγω δουλειάς αεροπορικώς.
Δυστυχώς όπως μπορείτε να φανταστείτε ο θόρυβος του αεροπλάνου μαζί με τα παιδάκια, ανθρώπους γύρω μας κτλ. κτλ. δεν είναι ότι καλύτερο.
Ψάχνω λοιπόν για μια λύση προκειμένου να σώσω τα αυτάκια μου :ears:και να μπορέσω να κοιμηθώ λιγάκι...
Έχει κάποιος στην κατοχή του ακουστικά με noise cancellation ή γνωρίζει περί αυτών?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited by a moderator:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ακουστικά με Noise Cancellation

Αγαπητέ woker12, θα σε παρακαλούσα να προσέξεις λίγο την ορθογραφία σου... το έχω δει και σε άλλα ποστ σου... χρησιμοποίησε ορθογράφο στον browser σου...

Φιλικά πάντα...
 

woker12

New member
2 July 2011
43
Re: Ακουστικά με Noise Cancellation

Chris1967, δεν νομίζω να είναι αυτό το θέμα μας εδώ πέρα.
ευχαριστώ πάντως για το ''point'' σου .
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Ακουστικά με Noise Cancellation

Καλησπέρα σε όλους,

Τον τελευταίο καιρό ταξιδεύω πολύ συχνά λόγω δουλειάς αεροπορικώς.
Δυστυχώς όπως μπορείτε να φανταστείτε ο θόρυβος του αεροπλάνου μαζί με τα παιδάκια, ανθρώπους γύρω μας κτλ. κτλ. δεν είναι ότι καλύτερο.
Ψάχνω λοιπόν για μια λύση προκειμένου να σώσω τα αυτάκια μου :ears:και να μπορέσω να κοιμηθώ λιγάκι...
Έχει κάποιος στην κατοχή του ακουστικά με noise cancellation ή γνωρίζει περί αυτών?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πριν αγοράσεις, να πας να δοκιμάσεις οπωσδήποτε ένα ζευγάρι και να το φορέσεις όση περισσότερη ώρα μπορείς. Όταν το είχα κάνει στα Public σε ώρα αιχμής με ένα ζευγάρι Monster αν θυμάμαι καλά, μετά από μερικά λεπτά με έπιασε πονοκέφαλος και δεν έκανε ιδιαίτερα καλή δουλειά στην ακύρωση του θορύβου. Έχω την εντύπωση, ότι ακυρώνουν μόνο συνεχείς θορύβους, όχι εξάρσεις. Ψάξ' το γιατί δεν είναι φτηνά.
 
Last edited:

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Re: Ακουστικά με Noise Cancellation

Αγαπητέ woker12, θα σε παρακαλούσα να προσέξεις λίγο την ορθογραφία σου... το έχω δει και σε άλλα ποστ σου... χρησιμοποίησε ορθογράφο στον browser σου...

Φιλικά πάντα...
:a0210:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ακουστικά με Noise Cancellation

Αν δεν απατώμαι αυτά είναι noise isolation, το οποίο σημαίνει ότι δεν έχουν ενεργό κύκλωμα αποθεματοποίησης.

Ο φίλος ζητάει ενεργά, απ'ότι κατάλαβα.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: Ακουστικά με Noise Cancellation

Ακριβώς thanks Chris. Φαντάζομαι ότι αυτά θα συμβάλλουν τα μέγιστα στους εξωτερικούς θορύβους
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ακουστικά με Noise Cancellation

Αποθορυβοποίησης εννοούσα... ναι...

και εμένα θα με ενδιέφερε ένα ζεύγος, παρότι δεν πετάω συχνά, είναι πολύ κουραστικό στο αεροπλάνο να έχεις απλά ακουστικά...

εδώ κάτι ενδιαφέρον... http://www.earphonesolutions.com/coofsoiseaan.html
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Ακουστικά με Noise Cancellation

Έχω τα Sennheiser PXC-450, από τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έκανα παρουσίαση εδώ:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/55250-Sennheiser-PXC-450-NoiseGard-2-0/

Τελευταία έβγαλε ανταγωνιστικό μοντέλο η Bose, το QuietComfort 15, που απ' ό,τι γράφεται στο δίκτυο, προσφέρει πολύ πιο αποτελεσματική ακύρωση θορύβων.
http://www.bose.com/controller?url=...ncelling_headphones/quietcomfort_15/index.jsp

Πλεονέκτημα των Senn ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως κανονικά παθητικά ακουστικά όταν τελειώσει η μπαταρία, και το πολύ λειτουργικό TalkThrough, το κουμπάκι στο ένα ακουστικό που πατώντας το μπορείς να συνομιλήσεις με τον διπλανό σου, χωρίς να χρειάζεται να ανασηκώσεις το ακουστικό από το αυτί σου.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
audio technica - Active Noise-Cancelling In-Ear Headphones

Χαιρετώ την ομήγυρη


Αναζητώ Active Noise-Cancelling In-Ear Headphones της Audio Technica για αγορά από Ελλάδα λόγω Capital Control.

Πχ http://www.audio-technica.com/cms/headphones/b8f997425a783390/index.html

Αν τα έχει πάρει πουθενά το μάτι σας σε κάνα φυσικό ή web-ικό κατάστημα μου λέτε, ναι?

Το αποκαρδιοτικό στην όλη υπόθεση είναι ότι στο επίσημο ελληνικό site της Audio Technica http://www.audiotechnica.gr/?product_cat=ακουστικά δεν τα αναφέρει πουθενά

Τα αντίστοιχα των sennheiser/akg/bose είναι πολύ ακριβά. Ασε που θέλω και 2 ζευγάρια.


Thanks,
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: audio technica - Active Noise-Cancelling In-Ear Headphones

Χαιρετώ την ομήγυρη


Αναζητώ Active Noise-Cancelling In-Ear Headphones της Audio Technica για αγορά από Ελλάδα λόγω Capital Control.

Πχ http://www.audio-technica.com/cms/headphones/b8f997425a783390/index.html

Αν τα έχει πάρει πουθενά το μάτι σας σε κάνα φυσικό ή web-ικό κατάστημα μου λέτε, ναι?

Το αποκαρδιοτικό στην όλη υπόθεση είναι ότι στο επίσημο ελληνικό site της Audio Technica http://www.audiotechnica.gr/?product_cat=ακουστικά δεν τα αναφέρει πουθενά

Τα αντίστοιχα των sennheiser/akg/bose είναι πολύ ακριβά. Ασε που θέλω και 2 ζευγάρια.


Thanks,

Κάποια από αυτά τα μοντέλα θα υπάρχουν και στην έκθεση αν θέλεις να τα δεις.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Ακουστικά Noise Canceling

Παιδιά καλημέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας για ακουστικά noise canceling. Τα κριτήριά μου είναι καταρχήν η επίδοσή τους στο θέμα της ακύρωσης θορύβου και η ποιότητα μουσικής. Η χρήση τους θα είναι κυρίως σε ταξίδια (κατά κύριο λόγω αεροπορικά) και γι' αυτό με ενδιαφέρει to noise canceling με ή ΧΩΡΙΣ μουσική. Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος των Bose Quiet comfort 15 από τα οποία είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Ο λόγος της αναβάθμισης είναι κυρίως καλύτερη επίδοση στο θέμα της ακύρωσης θορύβου και η δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης (τώρα που φεύγει το headphone jack).
Είμαι να άμεσα σε Bose Quiet comfort 35 και Sony MDR1000X αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας για οποιαδήποτε άλλη επιλογή υπάρχει (Μπαχ Beats Studio).
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Ακουστικά Noise Canceling

Kαλησπέρα.

Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία από κάποιο ακουστικό με active noise canceling αλλά σαν επιπλέον επιλογές μπορώ να αναφέρω τα Bang & Olufsen BeoPlay H8, Sennheiser Momentum 2 Wireless και Plantronics BackBeat Pro 2. Με αυτά και με τα Βose (που σαν εταιρεία εξειδικεύεται σε αυτόν το τομέα) και τα Sony (που βλέπω καλά reviews) έχεις μια 5αδα θεωρητικά καλών επιλογών για να διαλέξεις.
 
Last edited:

budaud

New member
27 February 2017
2
Noise isolation/ Noise cancellation σε low budget

Καλησπέρα παιδιά,

μόλις γράφτηκα στο φόρουμ και θέλω την βοήθεια σας. Είμαι φοιτητής και διαβάζω στη βιβλιοθήκη της σχολης μου και για αυτό ψάχνω ακουστικά με καλό noise cancellation ή /και noise isolation σε χαμηλή τιμή (αν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατι από την έρευνα που έκανα ως τώρα απο 200 εώς 350 κυμαίνονται τα περισσότερα). Ακολουθούν συνοπτικά τα χαρακτηριστικά:

Budget: 30-70 (γκουχ γκουχ φοιτητης)
Τύπος: Σχετικά αδιάφορο αλλά αν υπαχουν επιλογές αυτή ειναι η σειρα προτίμησης on-ear> over-ear = in-ear > earbud
Κλειστού/ανοιχτου: μάλλον κλειστου αλλά δεν ειμαι σίγουρος
Σύνδεση με: κινητό/ netbook/ pc
Μουσικές προτιμήσεις: Δεδομένου οτι η κύρια χρήση τους θα ειναι για συνοδεία στο διάβασμα, οτιδήποτε σε μουσικη χωρις λόγια (jazz, postrock, lounge κλπ)
Άλλες χρήσεις: σπάνια καμιά ταινία
Noise cancellation/isolation: Οπωσδήποτε κάποιο από αυτά. Όπως καταλαβαίνετε και απο τον τίτλο είναι το σημαντικότερο χαρακτηριστικό ίσως για μένα
Ασυρματα/ενσύρματα: αδιάφορο
Μπορώ να αγοράσω από εξεωτερικό: Ναι (αν δεν είναι μονόδρομος θα προτιμούσα οχι Κινα λόγω χρόνου/ αδυναμίας δοκιμής για over/on ear/ ποιότητας)
Ιστορικό: διάφορα low-mid range sony in-ear και κάποια noname in-ear/earbuds
Αλλα: Επειδή όπως προανέφερα θα τα χρησιμοποιώ για αρκετές ώρες συνεχόμενα θα προτιμούσα να είναι κάτι σχετικά ελαφρύ/ βολικό στο κεφάλι αν πρόκειται για over/on ear.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και ελπίζω να μην με πάρετε με τις πέτρες με αυτά που ζητάω :eek:perator:
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Noise isolation/ Noise cancellation σε low budget

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και ελπίζω να μην με πάρετε με τις πέτρες με αυτά που ζητάω :eek:perator:

Αctive Noise Canceling, κατά προτίμηση on ear, μέχρι 70 ευρώ και όχι από Κίνα.

Χμμμ...


5zawdmihw131ubpljyzpfo74i.320x240x49.gif











Σορρυ δεν μπόρεσα να αντισταθώ.
Στο θέμα τώρα. Αctive Noise Cancelling της προκοπής με 30-70 ευρώ δεν μου έρχεται κάποιο στο μυαλό. Θέλει ψάξιμο
Καλό isolation όμως εφικτότατο. Isolation είναι η παθητική απομόνωση που προσφέρουν τα ακουστικά κλειστού τύπου επειδή έχουν κλειστές ράχες. Οπότε θες οπωσδήποτε κλειστού τύπου.
Και τα ακουστικά με Active Noise Cancelling (ενεργή απομόνωση) είναι κλειστού τύπου αλλά έχουν επιπλέον και ενεργή τεχνολογία (που χρησιμοποιεί μπαταρία) με την οποία ακυρώνουν τους εξωτερικούς ήχους από το περιβάλλον.
Iσως να μπορέσεις να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου και χωρίς Active Noise Cancelling απλά με ένα on-ear κλειστού τύπου. Αctive Noise Cancelling συνήθως αγοράζονται από άτομα που θέλουν τα χρησιμοποιήσουν σε πολύ θορυβώδη περιβάλλοντα π.χ στο αεροπλάνο, σε μέσα μαζικής μεταφοράς κτλπ. Στην βιβλιοθήκη έτσι και αλλιώς δεν θα έχει πολύ θόρυβο απλά θέλεις και τα ακουστικά που θα φοράς εσύ να μην κάνουν διαρροές/θόρυβο.

Για συγκεκριμένες προτάσεις δεν μπορώ να πω πολλά γιατί δεν πολυχρησιμοποιώ κλειστά ακουστικά αλλά μπορώ να σου πω πρόχειρα μερικά ενδεικτικά ακουστικά.
Τα παιδιά που θα ακολουθήσουν θα σε βοηθήσουν καλύτερα.

Οn-Ear
Akg Y50

Over-Ear
Audio Technica AX1iS (μπορείς να δεις το νήμα τους εδώ - λίγο που μου έβαλαν και τα άκουσα στην πανελλήνια έκθεση ακουστικών μου φάνηκαν πολύ συμπαθητικά για την τιμή τους)

Και αν και μόνο αν θελήσεις να ανέβεις κάποια στιγμή λίγο παραπάνω μπορείς να βρεις τα 100 ευρώ τα Philips Fidelio M1MKII (on ear) και Audio Technica M40x (over ear)
 

budaud

New member
27 February 2017
2
Re: Noise isolation/ Noise cancellation σε low budget

Ευχαριστώ για την απάντηση και για τις πέτρες! (Ωραιο το gifακι)

Τα Audio Technica M40x τα είχα δει αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μου ταιριάζουν κατ' αρχάς λόγω κόστους (αν και από ότι έχω καταλάβει μάλλον τα ακουστικά είναι από αυτά τα προϊοντα που τα κάπως περισσότερα χρήματα σε βγάζουν ασπροπρόσωπο σε βάθος χρόνου) και κατά δεύτερον γιατι είδα οτι αρκετοί αναφέραν προβλήματα με την άνεση ειδικά αν κάποιος φοράει γυαλιά (ξέχασα να το αναφέρω αυτό στο αρχικό μήνυμα).

Προσθέτω και τα υπόλοιπα στη λίστα μου και κάποια από τις ερχόμενες ημέρες θα πάω να τα δοκιμάσω.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Κι εγω ψαχνομαι, και δοκιμασα για λιγα λεπτα τα QC35 σε καταστημα της BOSE. Το αποτελεσμα ηταν εξαιρετικο, αφου απομόνωνε πολυ αποτελεσματικα το θορυβο στο καταστημα. Ετσι με μουσικη σε πολυ χαμηλη ενταση δεν ακουγα τιποτα. Μεχρι τωρα χρησιμοποιώ καποια παλια Σονυ που ειναι over the ear κι ετσι ενω μειωνουν το θορυβο απο τις μηχανες του αεροπλανου, δεν ειναι και τοσο αποτελεσματικα στο θορυβο καμπινας.

Για μενα τα μαγαλα μειωνεκτηματα των BOSE QC35 ειναι δυο: (1) ειναι πολυ ακριβα ($350+φορος = $385) και η μπαταρια ΔΕΝ αλλαζει. Το 2ο ειναι αποτρεπτικος παραγοντας ιδιαιτερα αφου διαβαασα καποια αρνητικα σχολια στο Αμαζον για αργο ή και ανυπαρκτο customer support. Βεβαια μιλαω παντα για ΗΠΑ, μπορει αλλου να ειναι καλυτεροι. Οποτε ο προβληματισμος μου ειναι πως αν η μπαταρια 'τα φτυσει' σε 2-3 χρονια, θα κλαιμε αρκετα χρηματα αφου το Noise cancelling δεν δουλευει χωρις αυτην, ασχετα αν τα ακουστικα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως ενσυρματα.

Ισως τα QC25 να ειναι καλυτερη επιλογη αφου αν και ενσυρματα, παιρνουν ΑΑΑ μπαταρια, ενω με καποιον bluetooth adaptor μπορει να γινουν ασυρματα. Σε καποιο τεστ πμως διαβασα πως τα 35 ειναι λιιιγο καλυτερα πο τα 25 σε υψηλες συχνοτητες.

Γενιακ παντως απο τοτι εχω διαβασει, τα BOSE ειναι σχεδον μονοδρομος οσο αφορα αεροπορικα ταξιδια, με τα Sony ???1000 να ειναι αρκετα κοντα.