PHILIPS 40PFL-8605H ή Samsung UE40D6000 40" D6000

gnous4

New member
18 April 2012
2
Παιδιά να προτιμήσω την PHILIPS 40PFL-8605H η Samsung UE40D6000 40" D6000 Series είναι και οι δυο λογικά περσινα μοντέλα αλλά θεωρώ οτι η τιμή για τα χαρακτηριστικά τους είναι ελκυστική 569€ η philips 599 η samsung. και η δύο είναι ομορφές με περίπου ίδια χαρακτηριστικά δεν ξέρω αν κανει διαφορά το ambilight της philips η κάτι άλλο που δεν προσέχω και θεωρείται σημαντικό ευχαριστώ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Έχω δει την 8605 σε φιλικό σπίτι και δεν μου άρεσε καθόλου , τα χρώματα ήταν "τσιτωμένα" και οι αποχρώσεις αφύσικες.

Πάρε την D6000.
 

gnous4

New member
18 April 2012
2
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η φωτεινοτητα της ειναι μεγαλυτερη (450 cd/m2) ισως γι αυτό.Στο κατάστημα που την είδα ηταν όντως πιο φωτινή απο τις άλλες.
Τα αξίζουν τα λευτά τους ή να περιμένω τις προσφορές για το euro.
Επίσεις θα ήθελα να ρωτήσω την διαφορά του 3d ready απο το 3d active.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Καλημερα,
Κατ αρχην εμπιστεψου τα ματια σου και τιποτα αλλο.
Δευτερευοντως οταν λεμε μια τηλεοραση 3D ready εννοουμε οτι η τηλεοραση μπορει να αναπαραγει περιεχομενο 3D ειτε με ενσωματωμενο πομπο εκπομπής (πιο συνηθισμενο) ειτε με πομπο που τοποθετειται εκ των υστερων στην τηλεοραση σαν αξεσοιυαρ. Η τεχνολογια 3D αναπαραγεται βασικα μες δυο διαφορετικους τροπους. Ο ενας ακουει στο ονομα active 3D και χρησιμοποιει ενεργα γυαλια και ο αλλος στο passive 3D και χρησιμοποιει παθητικα γυαλια.
Και παλι δες μονος σου και τις δυο τεχνολογιες για να βγαλεις συμπερασμα. Πολλοι ισχυριζονται οτι η ενεργητικη τεχνολογια καιτοι FullHD για καθε ματι μας ειναι πιο κουραστικη ενω το αντιπαλο στρατοπεδο εχει πιο ξεκουρα;στη θεαση 3D αλλα με fullHD και για τα δυο ματια αρα μιση αναλυση ανα ματι. Πρακτικα αυτο σημαινει οτι αν μια τηλεοραση παθητικης τεχνολογιας θελησει να σου δειξει την ιδια αναλυση που σου δινει η ενεργητική τοτε θα επρεπε να υιοθετησει πανελ υπερδιπλασιας αναλυσης κατι ομως που θα ανεβαζε το κοστος κατακορυφα.
Συμβουλη μου ειναι να δεις και τις δυο τεχνολογιες και να κρινεις μονος σου με βαση την δικη σοπυ αντιληψη. Προσωπικα δεν βλεπω και μεγαλες διαφορες τουλαχιστο στα καταστηματα οπου χαζευω.
Νικος