Αγορά LCD/LED 3D 46-47"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xainis

New member
24 February 2010
88
Και ναι ήρθε η μεγάλη στιγμή... Αλλαγή της 40" Sony KDL V3000 με μια νέα μεγαλύτερων διαστάσεων..

Απόσταση: 3μ περίπου (ναι ξέρω τα περί μεγαλύτερης διάστασης αλλά για διάφορους λόγους θα μείνω στις 46-47"
Χρήση: Κυρίως για θέαση τηλεόρασης και ταινιών Blue Ray. Η τηλεόραση παραμένει ανοικτή πολλές ώρες λόγω μικρού παιδιού. PS3 ελάχιστο. Επίσης με ενδιαφέρει να βλέπω που και που 3D ταινίες
Χώρος: Αρκετά εώς πολύ φωτεινός γενικά
Internet: Με ενδιαφέρει να είναι smart, να έχει Wifi και καλό γενικά online content
Media Player: Δεν με ενδιαφέρει και τόσο μιας και έχω ήδη WD HD Media Player και κωδικοποιητή με αρκετά καλό media player

Ιδανικά θα πήγαινα απευθείας σε Plasma (50"VT30 ή VT50) αλλά λόγω φωτεινότητας χώρου αλλά κυρίως λόγω του παιδιού δεν μπορώ (επίσης το Budget ξεφεύγει).. Είμαι σίγουρος πως από τις πρώτες μέρες θα είχα μόνιμο backrgound (burn in) το Mickey Mouse Club House!!! Οπότε πάω προς LCD μεριά.. Το δίλλημα κλασσικό για αυτήν την εποχή, ειδικά περιμένοντας τις κριτικές για τις νέες σειρές: Καλύτερη περσινή σειρά ή λιγότερο καλή φετινή; Οι επιλογές λοιπόν...

47" LG LM860V (από κοντά μου άρεσε ο σχεδιασμός, αλλά η κριτική του fullhd με προβλημάτισε) από 2.100
47" LG LW980S (από 1.600 )
46" Samsung ES7000 (από 1.660 )
46" Samsung D8000 (από 1.550 )
46" Sony HX920 (από 1.810 )
46" Philips PFL9706H (από 1.750 )

Γνωρίζω το ότι είναι πολύ γενική ερώτηση αλλά θα ήθελα κάποιες γνώμες και ανταλλαγή απόψεων με ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο δίλλημα με μένα...

Ευχαριστώ
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Στην εποχή μας θεωρώ υπερβολικό ποσό τα 1600-1800 ευρώ για τηλεόραση. Παρόλα αυτά από τις τηλεοράσεις που αναφέρεις θα επέλεγα μια "καινούργια" και μια "παλιά".

Η καινούργια είναι η ES7000 και η παλιά η HX920. Βέβαια την καλύτερη πλατφόρμα "smart tv" την έχει η Samsung εφόσον δίνεις σημασία σε αυτό.

Από την άλλη η ΗΧ920 ήταν κατά την άποψη μου η καλύτερη LED LCD του 2011 και θεωρώ ότι ακόμη και σήμερα ίσως να παραμένει κορυφαία.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Μπορείς με χίλια ευρώ να πάρεις την Panasonic GT30 η οποία είναι καλύτερη από όλες τις τηλεοράσεις που έχεις στη λίστα σου. Δε νομίζω πως οι 4" επιπλέον θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα χώρου, όπως επίσης κακώς αγχώνεσαι για image retention και burn in. Αν παρ' όλα αυτά θέλεις οπωσδήποτε LCD, νομίζω πως η Sony HX820 θα είναι μια καλή λύση. Αν και περισσότερα από χίλια ευρώ για 46" τα θεωρώ υπερβολικά.
 

xainis

New member
24 February 2010
88
Re: Απάντηση: Αγορά LCD/LED 3D 46-47"

Μπορείς με χίλια ευρώ να πάρεις την Panasonic GT30 η οποία είναι καλύτερη από όλες τις τηλεοράσεις που έχεις στη λίστα σου. Δε νομίζω πως οι 4" επιπλέον θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα χώρου, όπως επίσης κακώς αγχώνεσαι για image retention και burn in. Αν παρ' όλα αυτά θέλεις οπωσδήποτε LCD, νομίζω πως η Sony HX820 θα είναι μια καλή λύση. Αν και περισσότερα από χίλια ευρώ για 46" τα θεωρώ υπερβολικά.

Όπως έγραψα αν ήταν να πάρω πλάσμα θα πήγαινα στη vt50 παρόλο το υψηλότερο κόστος. Αλλά κάθε μέρα που γυρίζω από τη δουλειά βλέπω την τηλεόραση κολλημένη στο μενού του DVD των παιδικών.. Από τη στιγμή που δεν μπορώ να ελέγξω τη χρήση θα ήταν κρίμα για μια τέτοια τηλεόραση.. όσο για το μέγεθος με ιντριγκαρει να πάω σε 55 αλλά η εσοχή που θα μπει δεν τη χωράει..

Yperion συμφωνώ για το κόστος και τις εποχές... Αν δεν είχα προβλέψει κάποια χρήματα στην άκρη καιρό τώρα για αυτήν την αγορά, δεν θα το σκεφτόμουν καν... Θα πήγαινα σε κάτι φθηνότερο. Την παλιά μου θα τη δώσω στα πεθερικά μου οπότε δεν θα πάει χαμένη.

Περιμένω εναγωνίως το review του fullhd για την ES7000 που παρεπιπτόντως δεν ξέρω γιατί αργεί τόσο.. Γιατί τα reviews από το εξωτερικό δεν είναι και πολύ ενθαρυντικά...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Με βάση τα περυσινά στοιχεία όπου βλέπεις 200/400 Hz CMR μιλάμε για 100 Hz πραγματικά. Απλώς στις 400αρες το backlight scanning γίνεται σε πιο μεγάλη συχνότητα.
 

xainis

New member
24 February 2010
88
Μου αρέσει που περίμενα το review tou fullhd για να πάρω φώτιση.. Δεν κατάλαβα τίποτα... Επιπροσθέτως, αποφεύγει πολύ διπλωματικά να κάνει εκτενή σύγκριση με το περσινό μοντέλο, κάτι που θα βοηθούσε εμάς τους αδαείς! Κάποιος expert που να έβγαλε κάποιο συμπέρασμα από τις μετρήσεις τους;;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η εικόνα στα σκοτεινά πλάνα σε πραγματικές συνθήκες θέασης διατηρεί μία στάθμη μαύρου κοντά στα 0.1 nits με την φωτεινότητα να φλερτάρει με τα 100 nits. Aυτή η συνύπαρξη παρέχει έναν ικανοποιητικό λόγο αντίθεσης της τάξεως του 1000:1.

Αν όντως η αντίθεση είναι μόλις 1000:1 τότε μιλάμε για μια τηλεόραση που δεν ξεπερνάει την μετριότητα.
 

xainis

New member
24 February 2010
88
Περιμένοντας κάποια μεγάλη ευκαιρία στον ορίζοντα και κάποια τελευταία reviews έχω καταλήξει στα παρακάτω μοντέλα..

50VT50
50GT50
46" Sony 920
46" Sony 850

Για την 1η το δίλλημα είναι καθαρά φιλοσοφικό και μάλλον απομακρύνεται από τον ορίζοντα μιας και ο μόνος λόγος που θα την έπαιρνα σε σχέση με την GT είναι το καλύτερο design. Oπότε περιμένω να βρω μια GT50 live σε κατάστημα και να δράσω (όπως πάντα) παρορμητικά...
 

xainis

New member
24 February 2010
88
Η value for money σειρά της Panasonic είναι φέτος η ST50.

Όντας κάτοχος new iPad, iPhone 4S κ.λ.π. δεν νομίζω πως φημίζομαι για τις Value for Money αποφάσεις μου... :p

Αν δεν με χάλαγε το design της ST50 σίγουρα θα ήταν στα υπόψην...
 

xainis

New member
24 February 2010
88
Κάπου διάβαζα για την ύπαρξη ενός κλαμπ αναποφάσιστων.. Νομίζω πως πρέπει να γραφτώ! Δεν υπάρχει μέχρι στιγμής μια τηλεόραση που να μου κάνει εκείνο το "κλικ" και να πω wow ναι θα ξοδέψω 1500-2000 ευρώ... Και φυσικά τα reviews και τα σχόλια χρηστών δεν βοηθάνε... Και δεν μιλάω για το γνωστό ελληνικό site που με αφήνει πλέον αδιάφορο μιας και πιστεύω πως τα γραφόμενα σε μεγάλο βαθμό επηρεάζονται από τα μπανεράκια...

Είδα την VT50 αρκετές φορές και η εικόνα δεν με ενθουσιάσε τόσο πολύ... Θέμα ρυθμίσεων ίσως.. Αλλά κυρίως με φοβίζουν τα διάφορα θεματάκια που διαβάζω να έχουν χρήστες και ειδικά όσο αφορά τη χρήση που με ενδιαφέρει κυρίως: Αθλητικά. Επίσης η φωτεινότητα του χώρου όπως επίσης και ο φόβος του Burn In μιας και τη χειρίζεται περισσότερο η σύζυγος με τον μικρό... Τα ίδια αφορούν υποθέτω και τη GT που δεν έχω δει από κοντά...

Η 850 είναι όμορφη εξωτερικά αλλά πάλι η εικόνα σχετικά μέτρια... Επίσης δεν έχει δορυφορικό δέκτη (θα με ενδιέφερε) και χάλια smart platform...

Η ES8000 που μου αρέσει απίστευτα σχεδιαστικά έχει τελείως ξεπλυμένα χρώματα... Και αν είναι να παίξω lotto με το να μου κάτσει κακό panel λέω να το αποφύγω

Οι LG LM επίσης υπέροχες σχεδιαστικά αλλά με χειρότερη εικόνα 2D από τις παραπάνω... Το 3D δεν με ενδιαφέρει τόσο...

Θα κοιτούσα την σειρά 9 της Philips (2011) αλλά και εκεί διαβάζω πάρα πολλά αρνητικά...

Γράφοντας το παραπάνω βγάζω ένα βασικό συμπέρασμα.. Όσο λιγότερο το ψάχνεις τόσο το λιγότερο δίλλημα έχεις....:)

Μήπως να περιμένω την Apple ΤV???? .... (αστειεύομαι)... Τελικά θα αποφασίσω στο κατάστημα και βάση καμιάς καλής προσφοράς.. αλλιώς δεν με βλέπω να αλλάζω τηλεόραση!!!! Αυτά.. είπα τον πόνο μου και ησύχασα...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Το έχουμε πει πολλές φορές πως δεν υπάρχει η τέλεια τηλεόραση. Αν φοβάσαι τόσο πολύ τις plasma, δώσε μέχρι χίλια ευρώ και πάρε μια αξιοπρεπή 46" LCD. Ήδη σου έχουν προταθεί αρκετά μοντέλα. Θεωρώ πως όποια και να πάρεις θα είναι αναβάθμιση σε σχέση με την τηλεόραση που έχεις τώρα, κυρίως λόγω μεγαλύτερου μεγέθους. Όσο για το smart tv, δεν είναι κάτι που μπορείς να μην έχεις με ένα netbook των 250-300 ευρώ και μάλιστα με μεγαλύτερη ευχρηστία, οπότε για μένα κοίταξε πρώτα την εικόνα και άφησε κατά μέρος τα επιπλέον χαρακτηριστικά και βοηθήματα.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το έχουν αναφέρει και στο γνωστό ελληνικό site Όσο θα δίνεται βαρύτητα στις smart εφαρμογές και στα υπόλοιπα gadgets τόσο η ποιότητα της εικόνας θα παραμένει στάσιμη ή θα υποβαθμίζεται. Ότι και να αγοράσεις θα πρέπει να συμβιβαστείς.
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Αν κανεις λιγο πισω στην εμφανιση κοιτα την 9706 η την 920.Η 9706 πιστευω υπερτερει της sony