HP Microserver N36L ως htpc ; Κ όμως...!

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Οι περισσότεροι ξέρετε το μικρό αυτό πολύ καλό μηχανάκι της HP !!
Η δική μου ιδέα ήταν να το φτιάξω αυτό ως μηχάνημα που θα είναι η καρδιά στο σπίτι μου, συνδεδεμένο μόνιμα στο δίκτυο, torrent downloading, streaming σε όλους τους χώρους, ασύρματα & ενσύρματα, ενώ θα εκτελεί κ χρέη htpc στο σαλόνι...φυσικά το κόστος αγοράς του είναι μικρό κ αν τελικά δεν έκανε για htpc, τότε απλά θα το χρησιμοποιούσα για όλα τα υπόλοιπα.

Όταν το αγόρασα εγώ, το μηχάνημα είχε χαμηλή τιμή, κοντά στα 190 ευρώ, οπότε το επόμενο βήμα ήταν μνήμη, για να συμπληρώσει το 1gb που έχει ήδη, κάρτα γραφικών κ φυσικά αυθεντικό λειτουργικό.

Αυτά που αγόρασα ήταν :
  • μνήμη 4gb kingston
  • dvdrw samsung μαύρο
  • κάρτα γραφικών asus ati hd 6450 silent 1gb ddr3
  • λειτουργικό windows home server 2011
Τα παραπάνω κόστισαν γύρω στα 140 ευρώ.

IMG_1002.jpg

Δίσκους για δεδομένα είχα από τον προηγούμενο nas server μου, τέσσερις δίσκους western digital green 1tb ο καθένας.

Οπότε, αυτό που έπρεπε να κάνω ήταν να το στήσω σωστά, έτσι ώστε να κάνει όλα τα παραπάνω, χωρίς προβλήματα. Να το ανοίγω όταν είναι κλειστό κ να παίζει όπως θέλω, να μην κολλάει, να είναι γρήγορο, να παίζει τις ταινίες μου σωστά.

IMG_1007.jpgIMG_1005.jpgIMG_1003.jpg

Μια κοντινή της μητρικής :

IMG_1008.jpg

Κ κοντινές μετά την τοποθέτηση κάρτας γραφικών κ μνήμης :

IMG_1031.jpgIMG_1030.jpg

IMG_1032.jpg
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Το μηχάνημα λοιπόν ήταν έτοιμο, με 5gb μνήμης κ ώρα για το λειτουργικό. Επειδή όμως ήθελα κ τον 5ο δίσκο που δίνει η hp μαζί για το λειτουργικό, έναν 250gb, κοίταξα που θα μπορούσα να τον τοποθετήσω κ τελικά το ιδανικότερο ήταν μεταξύ των 4 κάθετων δίσκων κ το dvd. Εκεί έχει στην ουσία ένα κενό ικανό να τον φιλοξενήσει, αν βέβαια του άνοιγα ανάλογη τρύπα για να τον τοποθετήσω, κόβοντας όση λαμαρίνα από το πλαίσιο δεν χρειάζεται !

IMG_1061.jpg

IMG_1060.jpg

IMG_1059.jpg

IMG_1062.jpg

Τελευταίο βήμα ήταν η σύνδεσή του 5ου δίσκου με εξωτερικό στην ουσία καλώδιο από esata σε sata :

IMG_1063.jpg

K στην θέση του στο σαλόνι προσωρινά μέχρι να φτιάξω έπιπλο :

IMG_1064.jpg

Το αποτέλεσμα όπως ακριβώς το ήθελα ! :grinning-smiley-043
Εύκολα τα whs2011 στην εγκατάσταση, οι οδηγοί της κάρτας γραφικών λίγο με παίδεψαν μέχρι να τους εγκαταστήσω σωστά, αλλά όλα μια χαρά μετά.
Πρόγραμμα αναπαραγωγής στην τηλεόραση είναι το xbmc, με ανάλυση φυσικά 1920*1080p @ 24hz χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το σύστημα παίζει τα πάντα "νερό"...κανένα κόλλημα στην αναπαραγωγή, ακόμα κ όταν παίζει ο μtorrent ταυτόχρονα, μοιράζει αρχεία σε όλο το σπίτι, ενώ πολύ βολικό το ασύρματο πληκτρολόγιο με το ενσωματωμένο touchpad της logitech που χρησιμοποιώ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ωωωωωω, Βλέπω και χάιεντάδικο τραπεζάκι :p
Μπράβο που το ελάφρυνες αφαιρώντας - όση λαμαρίνα από το πλαίσιο δεν χρειάζεται :D

Καλή και απροβλημάτιστη συγκατοίκηση εύχομαι!
 
Παρα πολυ καλό και πρακτικό....καλες θεάσεις. :a0210:

Τη λαμαρίνα πως την εσφαξες ? βλέπω άγριο κόψιμο ! θερμοκρασίες να τσεκάρεις στο σκληρό εκεί που ειναι στριμωγμένος αν κι ο συγκεκριμενος μου φαινετε δε ζεσταίνεται υπερβολικά οπως και να χει.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Η λαμαρίνα κόπηκε σιγά σιγά με κόφτη χεριού, δύσκολα βέβαια.
Θερμοκρασίες ανεβάζει είναι η αλήθεια, δεν είναι στους 40 βαθμούς που λένε οι υπόλοιποι κάτοχοι του ίδιου server.

Επιπλάκι φτιάχνω ίδιο με αυτό που έφτιαξα για το ηχοσύστημά μου, αλλά σε άλλες διαστάσεις για να χωράει :

attachment.php
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απο θερμοκρασίες πως πάει καλοκαιριάτικα? (επεξεργαστή και δίσκων...)
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Απάντηση: Re: HP Microserver N36L ως htpc ; Κ όμως...!

Απο θερμοκρασίες πως πάει καλοκαιριάτικα? (επεξεργαστή και δίσκων...)

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι, ούτε ακούγεται παραπάνω ο ανεμιστήρας του.
Θα δω τι γράφει στα μετρητικά του κ θα σου πω.
 

kingdragon

New member
23 November 2008
66
Κιλκίς
Για να μην ανοίγω νέο θέμα να ρωτήσω αν ο N40L έχει διαφορές από τον N36L αφού σκέφτομαι να του βάλω νια 6450 χαμηλού προφίλ κάρτα γραφικών και Windows 7 ή 8 και να το κάνω
Α) HTPC μόνο HD ταινίες
Β) Αποθήκη HD ταινιών ώστε μέσω δικτύου να βλέπω από όπου θέλω
Γ) Σαν ένα PC που να μπορεί να μπαίνει ίντερνετ
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Απάντηση: Re: HP Microserver N36L ως htpc ; Κ όμως...!

Για να μην ανοίγω νέο θέμα να ρωτήσω αν ο N40L έχει διαφορές από τον N36L αφού σκέφτομαι να του βάλω νια 6450 χαμηλού προφίλ κάρτα γραφικών και Windows 7 ή 8 και να το κάνω
Α) HTPC μόνο HD ταινίες
Β) Αποθήκη HD ταινιών ώστε μέσω δικτύου να βλέπω από όπου θέλω
Γ) Σαν ένα PC που να μπορεί να μπαίνει ίντερνετ
Ο 40άρης έχει περισσότερη μνήμη κ λίγο γρηγορότερο επεξεργαστή.
Τα υπόλοιπα είναι ίδια.
Για όλα αυτα που θες, το μηχάνημα τα ικανοποιεί μια χαρα.
Τα ίδια κάνω κ εγω...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Τώρα το στήνω κατ' αυτό τον τρόπο κι εγώ. Το Ν40L. Δεν έχω προσθέσει προς το παρόν παραπάνω μνήμη (παραμένει με τα 2gb από τη μάνα του), περιμένω μια 5450 με 1G (λέτε να μην φτάσει; ), και αντί για οπτική μονάδα περιμένω ένα hot swap rack -δεν θέλω να κάνω μοντιφιές για την τοποθέτηση έξτρα δίσκων, οι παραπάνω θα μπαινοβγαίνουν όταν χρειάζονται από εκεί. Win 7 του έβαλα, δεν θα κάνει stream παρά μόνο στο squeezebox μέσω του σχετικού προγράμματος.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Η 5450 δε παίζει 3dBRdisk σε παράθυρο αλλά μόνο σε full screen, από όσο θυμάμαι – δε νομίζω να έχει αλλάξει τίποτα σε αυτό τον τομέα. Είναι το μόνο αρνητικό που σκέφτομαι – και σιγά τα αυγά που λέει εάν την έχεις στα χέρια σου.
Αν κατά τύχη μπορείς να την αντικαταστήσεις με σειρά 6χχχ ή 7χχχ πιθανά να είναι καλύτερα. Οι 7χχχ υποστηρίζουν 4Κ όταν έρθει … που δεν υποστηρίζουν ούτε καν οι 6χχχ
Η μνήμη 1GΒ για βίντεο προβολές είναι υπέρ αρκετή.
Αλλά, όταν έχουμε επιλογή, ΙΜΗΟ διαλέγουμε κάρτα με GDDR5 που είναι πιο γρήγορη από την GDDR3. Ακόμα και εάν πρόκειται για λιγότερη (τη μισή?) μνήμη.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Εγώ πάντως είμαι υπερευχαριστημένος με το σύνολο που έχω φτιάξει.
Παίζει τα πάντα, χωρίς πρόβλημα, ότι αρχείο κ να του έχω βάλει.
Σε αντίθεση με τα ηχοσυστήματα που αποζητώ ότι καλύτερο μπορώ να πάρω, στον τομέα της εικόνας, ο συνδυασμός αυτού του htpc + του epson TW480 με καλύπτει απόλυτα σπίτι μου. :a0210:
 

dpapav

Senior Member
19 June 2006
583
Αθηνα
Να προσθεσω κι εγω την εμπειρια μου απο τον HP Microserver N36L ως htpc . Αρχικα είχα βαλει ως καρτα γραφικων μια nvidia gt520 low prifile φυσικα ,αλλα με το που αποφασισα να περασω τα win 8 ως λειτουργικο αναγκαστηκα να την αλλαξω αφου μου εβγαζε προβλημα στην εγκατασταση που οφειλεται στην καρτα. Ετσι τολμησα να παραγγειλω την http://www.amazon.co.uk/gp/product/B008J1MO3S/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1 κι εχθες παρελήφθει και τοποθετηθηκε χωρις προβλημα οσον αφορα το μεγεθος. Παιζει με xbmc ανετα , αλλα θα κανω κι άλλες δοκιμες με mad ki mpc-hc. Νομιζω ότι αρκετα κανει το μηχανακι ήδη μιας κι απο server to καναμε και htpc κι αποδιδει ικανοποιητικα.