EMU 0404 USB και EMU 0204 USB αδελφές κάρτες ήχου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
η 0404 ίσως δεν παράγεται ... αλλά υπάρχει η μικρή αδελφή της, η οποία στα περίπου 80-100 ευρώ κάνει σχεδόν τα ίδια ... απλά δεν έχει πολλά χαρακτηριστικά (πχ. παραμετροποιήσεις ηχογράφησης, δυνατότητες μικροφώνων, κλπ ) που ούτως ή άλλως εγώ δεν χρησιμοποιώ στην μεγάλη ... για το κόστος μετατροπής στέλνω πμ ...

καλημέρα
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Υπερήχα παιδί μου, εγώ απλά ως αδιάφορος για τον ''μέσον'', είπα να διευκολύνω την αποδρομή από τα βασανιστικά δεσμά του βινυλίου ... ένα φλερτ, με αρχεία υψηλής ανάλυσης, πρέπει να είναι καλοδεχούμενο, ιδιαίτερα τώρα στο απόγειο της Άνοιξης με τις φουσκοδενδριές ...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

η 0404 ίσως δεν παράγεται ... αλλά υπάρχει η μικρή αδελφή της, η οποία στα περίπου 80-100 ευρώ κάνει σχεδόν τα ίδια ...

Σπυρε εχεις κανα λινκ ή ξερεις απο που μπορω να την αγορασω????

(την μικρη αδελφη εννοω......πως λεγετε το μοντελο???)
 
Last edited:

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

η 0404 ίσως δεν παράγεται ... αλλά υπάρχει η μικρή αδελφή της, η οποία στα περίπου 80-100 ευρώ κάνει σχεδόν τα ίδια ... απλά δεν έχει πολλά χαρακτηριστικά (πχ. παραμετροποιήσεις ηχογράφησης, δυνατότητες μικροφώνων, κλπ ) που ούτως ή άλλως εγώ δεν χρησιμοποιώ στην μεγάλη ... για το κόστος μετατροπής στέλνω πμ ...

καλημέρα

Ευχαριστώ εγκαρδίως για την απάντηση!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Ευχαριστω πολυ!!!!
Θα βαλω τα δυνατα μου να δωσω την παραγγελια (αν τα καταφερω σφυρα μου!!!):flipout:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

η 0404 ίσως δεν παράγεται ... αλλά υπάρχει η μικρή αδελφή της, η οποία στα περίπου 80-100 ευρώ κάνει σχεδόν τα ίδια ... απλά δεν έχει πολλά χαρακτηριστικά (πχ. παραμετροποιήσεις ηχογράφησης, δυνατότητες μικροφώνων, κλπ ) που ούτως ή άλλως εγώ δεν χρησιμοποιώ στην μεγάλη ... για το κόστος μετατροπής στέλνω πμ ...

καλημέρα
Ένα σημείο επί του οποίου θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή.
Δεν έχουν όλες οι κάρτες της EMU το ίδιο τσιπάκι. Μόνο ορισμένες φοράνε το καλό, το AK 4396, για το οποίο έγινε λόγος πιο πριν.

-Η USB 404 σίγουρα.

-Η μεγάλη αδελφή, η 1616m επίσης.

-Και η παλιά ναυαρχίδα η 1820 m. Αλλά μόνο τα μοντέλα που έχουν το χαρακτηριστικό m στο τέλος.

Για τα άλλα μοντέλα δεν είμαι σίγουρος. Συνεπώς όποιος ενδιαφέρεται για τις κάρτες της EMU, είτε πρόκειται για καινούργια, είτε για μεταχειρισμένα κομμάτια, προκειμένου να εκμεταλλευθούν τα πλεονεκτήματα τους, πρέπει προηγουμένως να εξακριβώσουν ποιό τσιπάκι χρησιμοποιούν.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Ουφφφφφ....ησυχασα.
Αυτη που παρηγγειλα εχει το ΑΚ4396, που ειναι το καλο!!!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

καλό είναι το ΑΚ.
αλλά δεν είναι το πάν σε μιά κάρτα ως γνωστόν....
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Απλο ειναι....
Οταν με το καλο ερθει,θα κανω μια βολτα απο το σπιτι του "αλλου" Μιχαλη που εχει την 0404 και θα δουμε ποσα απιδια πιανει,απο πρωτο χερι!!!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Δεν εννοώ αυτό.
Λέω (και το ξέρεις) ότι μετράνε και τα αναλογικά στάδια πολύ.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Σωστα τα λες ........απλα θα το δοκιμασουμε και στην πραξη, αν τα ανολογικα σταδια της 0204 ειναι ιδια με της 0404.
Και φυσικα, το μηχανηματακι στην διαθεση σου να κανεις και συ τις συγκρισεις ...live!!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

αλήθεια, το άλλο το μικρό το εγκατέλειψες?
υπήρξε πρόβλημα?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Εχουν δοθει και τα δυο σε φιλους για δοκιμες!!!!!!
Αλλα θελω ενα , να το βαλω στο ρακ μονιμα και να ξεμπερδευω με τα βαλε βγαλε.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Οταν με το καλο ερθει,....................................!

Ηρθε........αλλα,
1) μου εχει δημιουργήσει ενα καρο προβληματα με το foobar
2)δεν εχει rca εξδους και πρεπει να αρορασω ανταπτορακια (αρα δεν την εχω ακουσει ακομα παρα μονο με ακουστικα)
3)ΔΕΝ εχει ρυθμιση εντασης!!!!!!!
Προς το παρον απογοητευση.....θα το ψαξω λιιιιιγο ακομα και μαλλον θα την σουταρω.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Ηρθε........αλλα,
1) μου εχει δημιουργήσει ενα καρο προβληματα με το foobar
2)δεν εχει rca εξδους και πρεπει να αρορασω ανταπτορακια (αρα δεν την εχω ακουσει ακομα παρα μονο με ακουστικα)
3)ΔΕΝ εχει ρυθμιση εντασης!!!!!!!
Προς το παρον απογοητευση.....θα το ψαξω λιιιιιγο ακομα και μαλλον θα την σουταρω.
Ώστε λοιπόν η μικρούλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΤΑΣΗ; :ears:
Έ, καλά δεν πειράζει θα την έχεις συνδεμένη με τον ενισχυτή σου και θ' αυξομειώνεις από εκεί. Μπορείς και από το Software Player, π.χ. Foobar, Monkey Audio, αλλά καλύτερα από τον ενισχυτή.

Εν τω μεταξύ θα χρειαστείς ένα ζευγάρι Adaptors.

Και μετά ετοιμάσου για ...κόντρες! :twoguns::rifle:

Υ.Γ. Τι τρέχει... :ridinghorse:
με το ...Foobar; :vollkommenauf:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Μιχαλη μου εχει διαλυσει το νευρικο συστημα ο foobar με την Emu συνδεδεμενη.
Μια παιζει μια οχι, σταματα και μετα δεν ανοιγει καν,δεν μπορω να καταλαβω αν τελικα εχει ή οχι asio drivers.
Ανεξηγητη η λειτουργια του ποτενσιομετρου που γραφει direct monitor.
Ενας απο τους σοβαροτερους λογους που την αγορασα ηταν για να οδηγω κατι ενεργα που εχω....αρα την πατησα πανηγυρικά!!!
Θα δω μπας και κανω δουλεια απο την εξοδο των ακουστικων που ειναι με ρυθμιση εντασης......λες να παιζει καλυτερα απο κει???
Τες παντων συντομα θα τα πουμε απο κοντα !
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

Μην κλαις καλε! :bigcry:
Υπάρχουν λύσεις! :music-smiley-005:

Θα χρειαστεί να ξηλωθείς ...λιγουλάκι ακόμα.
Μόνο πες μου στα γρήγορα ποιά ηχεία έχεις και θα σου πω.
Αναμένω στο ακουστικό μου (στο πληκτρολόγιο μου ήθελα να πω). :eek:perator:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Re: πρόβλημα θορύβου στην σύνδεση κάρτας ήχου με υπολογιστή

ηρεμία βρε Μιχάλη ... δεν θα πάρεις αντάπτορες, αλλά καλώδια από την μία μεριά σε rca και από την άλλη σε tps ... σε όλα τα μαγαζιά επαγγελματικού ήχου έχει με 3 - 4 ευρώ ...

αφού εγκαταστήσεις το software της κάρτας πού έρχεται με το σιντάκι της και αφού (ξεχωριστά και απαραίτητα) βάλεις στον φούμπαρ από το δικό του site το asio plugin τότε θα πας στον πλέυερ, θα επιλέξεις file - preferences - components και από εκεί την υποστήριξη asio και στην συνέχεια από file -preferences - playback - outpout - asio θα επιλέξεις τους asio drivers της 0204 ... στην συνέχεια όλα θα γίνονται αυτόματα (όπως η προσαρμογή δειγματοληψίας και ανάλυσης) ...

τι εννοείς δεν έχει ένταση ; αφού έχει line preamp ... θα έχει καποιο τρόπο να επιλέγεται (μάλλον κάποιο επιλογέα σε κουμπάκι) σε σχέση με τον προ των μικροφώνων ... ψάξε λίγο το μάνιουαλ ... το direct monitor δεν είναι ποτενσιόμετρο εντάσεως ... υποθέτω έχει να κάνει με εγγραφές ...

χαλάρωσε λίγο και ψάξε όσα σου είπα ...
 
Last edited: