HDMI ΑΠΟ Υ/Η ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hrisstoforos

New member
29 May 2012
3
ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΑΤΣA ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕΣΩ HDMI ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΕΡΓΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΡΦΑΡΩ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ. ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ Υ/Η, ΟΠΟΙΑ ΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΥΤΕ ΦΑΙΝΕΤΕ Ο ΚΕΡΣΟΡΑΣ, ΑΠΛΟΣ ΜΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΙΚΟΝΑ,
ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ GE FORCE GTX 550 Ti, ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ TOSHIBA ΚΑΙ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ Υ/Η LG.
 

yianniss

New member
19 June 2006
54
Αθήνα
Καλησπέρα!
Πάτησε "Start" + "P" στο πληκτρολόγιο και επέλεξε ανάλογα...
("Start" είναι το δεύτερο πλήκτρο απο αριστερά στην τελευταία σειρά του πληκτρολογίου, δίπλα απ'το "Control").

Γιάννης
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
hrisstoforos καλώς ήρθες. Να σου επισημάνω, αν δεν το γνωρίζεις, ότι δεν γράφουμε με κεφαλαία.
Στο θέμα σου τώρα, η απεικόνιση που έχεις, είναι επέκταση της επιφάνειας εργασίας. Αν δοκιμάσεις να μετακινήσεις τον κέρσορα προς τα πλάγια, μάλλον δεξιά, θα δεις ότι θα εμφανιστεί στην τηλεόραση. Όμως, για να έχεις διπλή επιφάνεια εργασίας, αν κατάλαβα καλά, θα πρέπει να πας στο μενού της κάρτας γραφικών, με δεξί κλικ, πάνω στην επιφάνεια εργασίας θα το δεις, και μετά να επιλέξεις το μενού που γράφει για πολλαπλές οθόνες. Εκεί, κάνοντας δεξί κλικ, πάνω στα εικονίδια των οθονών, θα δεις την επιλογή, διπλή οθόνη(dual view). Το επιλέγεις και θα δεις την επιφάνεια εργασίας στην τηλεόραση. Τώρα, τις επιμέρους ρυθμίσεις (ανάλυση οθόνης, Hz, bit) πρέπει να τις ψάξεις.
Ενώ είναι εύκολο, στην αρχή θα ταλαιπωρηθείς. Μετά............. μπαμ - μπαμ.
 
19 June 2006
35,671
Όπως τα λέει ο Γιώργος και ο Γιάννης είναι τα πράγματα για clone καταστάσεις. Αν δεν θέλεις να κάνεις αυτό, απλά, αποσύνδεσε το μόνιτορ όταν παίζει η τηλεόραση.
 

hrisstoforos

New member
29 May 2012
3
Παιδιά ευχαριστώ με τη βοήθεια σας το τακτοποίησα, yianniss ενώ είναι απλό αυτό με το Start+P δεν το ήξερα,όντως είναι πρόβλημα αυτό με τις αναλύσεις,μια η οθόνη πάει δεξιά μια πάει αριστερά σχεδόν σε καμία ανάλυση δεν μπορώ να την ρυθμίσω καλύπτοντας όλοι την οθόνη.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: HDMI ΑΠΟ Υ/Η ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Παιδιά ευχαριστώ με τη βοήθεια σας το τακτοποίησα, yianniss ενώ είναι απλό αυτό με το Start+P δεν το ήξερα,όντως είναι πρόβλημα αυτό με τις αναλύσεις,μια η οθόνη πάει δεξιά μια πάει αριστερά σχεδόν σε καμία ανάλυση δεν μπορώ να την ρυθμίσω καλύπτοντας όλοι την οθόνη.

Πρέπει να βάλεις το overscan στο off. Ποια είναι η τηλεόραση? Τι ανάλυση έχει? Τι ανάλυση και ρυθμό ανανέωσης δίνεις και στις δύο συσκευές?

Δοκίμασε να δώσεις σήμα μόνο στην τηλεόραση, παρακάμπτοντας το μόνιτορ.
 

hrisstoforos

New member
29 May 2012
3
Η τηλεόραση είναι TOSHIBA 32WL68P, Ανάλυση 1.366 x 768 Pixel, Video είσοδος HDMI 1080i, δοκίμασα μόνο στην τηλεόραση με τις αναλύσεις και πάλι δεν είναι ισσομετρικά.