Εγγυησεις 2 ετων και στην ουσια 6 μηνων.

athan

New member
21 February 2007
19
Ενος κακου μυρια επονται και πραγματι μετα τη τηλεοραση και το dvd recorder 100 της samsung αρχισε να κολαει ασυστολως και επισης να βγασει ενα απαισιο μεταλλικο ηχο στα ηχεια της τηλεορασης .Αυτη τη φορα αισθανθηκα τυχερος καθως η εγγυηση των 2 χρονων ελιγε σε 1 μηνα αμδε.μετα απο 1 εβδομαδα στο σερβις με εννημερωσαν οτι εχει προβλημα στο laser το κοστος ειναι απαγορευτικο και δηστυχως η εγγυηση για το laser ειναι για 6 μηνες.Δηλαδη οι εγγυησεις των 2 χρονων στις ηλ.συσκευες ειναι για το θεαθηνε καθως εαν ειναι κατι που εχει ενα dvd ειναι το laser.Αληθειο τετοιυ ειδους εγγυησεις της πλακας ισχυουν και στο εξωτερικο.
 
18 June 2006
7,544
Καλημέρα και χρόνια πολλά!!!

Φίλε athan γράψε μας πιο πολλές λεπτομέρειες..πχ για πιο recorder πρόκειται κλπ...
 

kacey

Senior Member
18 June 2006
334
Ενος κακου μυρια επονται και πραγματι μετα τη τηλεοραση και το dvd recorder 100 της samsung αρχισε να κολαει ασυστολως και επισης να βγασει ενα απαισιο μεταλλικο ηχο στα ηχεια της τηλεορασης .Αυτη τη φορα αισθανθηκα τυχερος καθως η εγγυηση των 2 χρονων ελιγε σε 1 μηνα αμδε.μετα απο 1 εβδομαδα στο σερβις με εννημερωσαν οτι εχει προβλημα στο laser το κοστος ειναι απαγορευτικο και δηστυχως η εγγυηση για το laser ειναι για 6 μηνες.Δηλαδη οι εγγυησεις των 2 χρονων στις ηλ.συσκευες ειναι για το θεαθηνε καθως εαν ειναι κατι που εχει ενα dvd ειναι το laser.Αληθειο τετοιυ ειδους εγγυησεις της πλακας ισχυουν και στο εξωτερικο.

Παρε την εγγυηση και διαβασε τι λεει εκει για το laser. Το οτι σου ειπαν ετσι δεν σημαινει και οτι ειναι ετσι.

Απο την στιγμη που η διχρονη εγγυηση ειναι υποχρεωτικη απο τον νομο, και που η βλαβη αυτη καθιστα αχρηστο το μηχανημα, δεν μπορουν να σου λενε οτι το ταδε κομματι εχει εγγυηση μονο 6 μηνες.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,091
Εκεί ψηλά.....
φιλε athan μην κανεις πισω και απειλησε τους με κοσμιο τροπο οτι αν δεν εκπληρωσουν την εγγυηση θα τους συρεις στα δικαστηρια και θα τους καταγγειλεις στην επιτροπη προστασιας καταναλωτη και στο υπουργειο εμποριου.......αν δεν ειναι τιποτα κινεζοι θα μασησουνε......
 
18 June 2006
7,544
Καλό απόγευμα σε όλους.

Λοιπόν πήρα τηλέφωνο στο 2106293100 και μου είπαν ότι η εγγύηση των δύο ετών ισχύει κανονικά. Αν όμως ξαναχαλάσει το ίδιο ανταλλακτικό μετά από 6 μήνες ΔΕΝ ισχύει η εγγύηση και ο κάτοχος το πληρώνει(ακόμα κι αν δεν έχουν περάσει τα 2 χρόνια...)

τώρα τι να σας πω βρε παιδιά...
 

athan

New member
21 February 2007
19
Πρωτα απολλα η συσκευη ειναι το DVD-R100 απο το service μου ειπανε οτι και να προσπαθησουν να το περασουν στην εγγυηση ειναι 100% σιγουρο πως δεν θα γινει δεκτο μου εδειξαν ενα χαρτι (το δικο μου το εχω χασει
) που γραφει ποια τμηματα εξειρουνται στην εγγυση απο τα dvd τα laser απο τα βιντεο οι κεφαλες και στην ουσια σε καθε συσκευη οτι αξιζει.Νασο τηλεφωνησα και εγω σαυτο το νουμερο μου ειπαν οτι ισχυει η εγγυηση σε ερωτηση για το laser αφου ρωτησε το τεχνικο τμημα μου ειπαι οτι πραγματι ειναι για 6 μηνες και με παρεπεμψαν σε 3 τηλεφωνικους αριθμους που προσπαθω αλλα δεν κατεστει δυνατο να εχω επικοινωνια.Δευτερη φορα που επικοινωνησα στο ιδιο νουμερο μου ειπαν πως η εγγυηση ισχυει και μετα απο ερωτηση μου παλι μου μου ειπαν πως πραγματι καποια τμηματα δεν καλυπτονται και μου εδωσαν παλι τα ιδια νουμερα να μιλησω με τον προισταμενο.
 

athan

New member
21 February 2007
19
Και η επισημη θεση της εταιριας ειναι οτι η κεφαλη εχει εγγυηση για 6 μηνες τωρα κατα ποσο αυτο ειναι συνομο με την ευρωπαικη νομοθεσια δηλωσαν μαλλον αναρμοδιοι γνωριζουν απλα την επισημη θεση της εταιριας.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,091
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Εγγυησεις 2 ετων και στην ουσια 6 μηνων.

Καλό απόγευμα σε όλους.

Λοιπόν πήρα τηλέφωνο στο 2106293100 και μου είπαν ότι η εγγύηση των δύο ετών ισχύει κανονικά. Αν όμως ξαναχαλάσει το ίδιο ανταλλακτικό μετά από 6 μήνες ΔΕΝ ισχύει η εγγύηση και ο κάτοχος το πληρώνει(ακόμα κι αν δεν έχουν περάσει τα 2 χρόνια...)

τώρα τι να σας πω βρε παιδιά...

αφου ειναι ετσι πηγαινε το και αλλαξε το κανονικα.....και οταν βγεις απο την πορτα πες τους......παρακαλατε να μην παθει τιποτα απο δω και περα γιατι εσεις θα μπλεξετε...:slapface:
 
18 June 2006
7,544
πάντως-πράγματι-είναι η επίσημη θέση της εταιρείας...

μπήκα στο www.samsung.co.uk και διάβασα γι αυτές τις εξαιρέσεις που υπάρχουν σε διάφορα τμήματα των συσκευών...πχ κεφαλές laser...
 

alexst

Senior Member
18 June 2006
394
Αθήνα
Athan στην Αγγλια δεν ξερω τι ισχυει... ξερω ομως τι ισχυει στην Ελλαδα.

ΑΣ' ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ!!!!!!!

Δηλαδη θα αγορασουμε ενα αυτοκινητο, αλλα η αντιπροσωπεια δεν θα ευθυνεται για τη μηχανη, παρα μονο για το σασι;;;;;

Βεβαια αυτοι, στους 10 που λενε αυτες τις βλακειες, οι 2 να "τσιμπησουν", κερδισμενοι ειναι!

Πηγαινε λοιπον να στο αλλαξουν, και γρηγορα πες τους, γιατι σε εχουν καθυστερησει-ταλαιπωρησει ηδη αρκετα!!!!! Αλλιως θα "αναγκαστεις" να απευθυνθεις στο δικηγορο σου, γιατι προστατευεσαι απο το νομο...

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολους... και στη Samsung... και την καθε Samsung...
 
Last edited:

athan

New member
21 February 2007
19
Tο αστειο θα ειναι να παω να παρω τη συσκευη και να μου ζητησουνε απο το σερβις να τους πληρωσω για τον ελεγχο...
 

kacey

Senior Member
18 June 2006
334
Εννοειται οτι θα στο ζητησουν αυτο.

Απο κει και περα, ανταλλακτικο που αντικαθισταται στα πλαισια της διετους υποχρεωτικης εγγυησης απο το επισημο σερβις του κατασκευαστη, ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ εχει ΠΑΛΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ εγγυηση...
 
18 June 2006
7,544
ρε παιδιά χρονιάρες μέρες που είναι....καλά τα γράφουμε,αλλά τι είμαστε ???..δικομανείς???...

είναι δυνατόν να πας σε δικηγόρο για μια βλάβη 100-200 ευρώ????

Ας γίνουμε ρεαλιστές επιτέλους....κι ας σταματήσουμε τους λεονταρισμούς...

Το θέμα είναι στην ζωή (στον πραγματικό κόσμο δηλαδή) τι μπορούμε να πετύχουμε...

Athan στείλεμου-σε παρακαλώ- ένα ΠΜ με τα στοιχεία σου για να μιλήσουμε τηλεφωνικά...
 

alexst

Senior Member
18 June 2006
394
Αθήνα
Ας γίνουμε ρεαλιστές επιτέλους... κι ας σταματήσουμε τους λεονταρισμούς...
Το θέμα είναι στην ζωή (στον πραγματικό κόσμο δηλαδή) τι μπορούμε να πετύχουμε...

...Και βεβαια δεν θα παει σε δικηγορο για 100-200 ευρω. Ετσι κι αλλιως ο δικηγορος θα παρει περισσοτερα!

Εγω του προτεινω να τους "ενημερωσει" για τις προθεσεις του (δικηγορος ή Ινστιτουτο Καταναλωτη (ΙΝ.ΚΑ)) και θα δειτε πως θα αλλαξουν σταση... Δεν φοβουνται τους δικηγορους... τη δυσφημιση τρεμουν... Αλλα εμεις ριχνουμε τον υπνο του δικαιου... Αντε ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και σε μας...
 
Last edited:

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Μην τρελαθουμε τωρα

αυτα ειναι μλκιες των εταιρειων

οι νομοι που εχω διαβασει ειναι ξεκαθαροι οτιδηποτε χαλασει μεσα στην εγγυηση η επισκευαζεται ΔΩΡΕΑΝ η αντικαθισταται με καινουργια συσκευη η σου δινουν τα λεφτα σου πισω

τετοιες μλκιες μου ελεγαν στην Philips και μετα απο 2 αλλαγες τηλεορασεων με ακριβως το ιδιο προβλημα και αφου τους ετριψα τους Νομους που και καλα αγνοουσαν στην μουρη και απειλησα με δικαστηρια μου εδωσαν τα λεφτα μου πισω
 

alexst

Senior Member
18 June 2006
394
Αθήνα
Re: Απάντηση: Εγγυησεις 2 ετων και στην ουσια 6 μηνων.

τετοιες μλκιες μου ελεγαν στην Philips και μετα απο 2 αλλαγες τηλεορασεων με ακριβως το ιδιο προβλημα και αφου τους ετριψα τους Νομους που και καλα αγνοουσαν στην μουρη και απειλησα με δικαστηρια μου εδωσαν τα λεφτα μου πισω

Οταν τα λεω εγω...