Φωτογραφία για Διαβατήριο -εκτύπωση στο σπίτι?

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Ληγει το διαβατηριο και σκεφτομαι να προσπαθησω να τυπωσω τις φωτογραφιες που χρειαζονται στον HP325 photosmart που εχω εδω και πολλα χρονια και ειναι μια χαρα εκτυπωτης.
Το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερω τι ειδους χαρτι να χρησιμοποιησω και αν υπαρχει στην αγορα τετοιο χαρτι σε 10χ15 που ειναι και το μεγεθος που παιρνει ο εκτυπωτης.

Εχει κανεις αποψη περι του θεματος?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Να πω οτι το χαρτι που εχω ειναι των 175γρ/μ2.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Βρηκα καποιες πληροφοριες .. το θεμα ειναι ποση συζητηση και ερμηνεια μπορει να παρει το bold και ειδικοτερα η φραση 'οχι σε κοινο χαρτι με κοινους εκτυπωτες'.
Μηπως μπορει να ερμηνευτει οτι αρκει να ειναι το χαρτι υψηλης ποιοτητος? Χημικος τροπος ειναι το dye sublimation? Καπου εχω εναν sony με φρεσκια κασετα χρωματος.

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Οι προδιαγραφές είναι οι εξής: Η φωτογραφία θα πρέπει να είναι πρόσφατη. Οι διαστάσεις της φωτογραφίας είναι 40mm X 60mm και θα πρέπει να έχει εμφανιστεί με χημικό τρόπο σε φωτογραφικό χαρτί υψηλής ποιότητας και όχι σε κοινό χαρτί με κοινούς εκτυπωτές. Για τη φωτογραφία θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο μετωπικός τύπος εικόνας. Η περιστροφή της κεφαλής θα πρέπει να είναι λιγότερο από +/- 5 βαθμούς από το κέντρο σε κάθε κατεύθυνση (επάνω ή κάτω, αριστερά ή δεξιά). Οι ώμοι θα πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένοι στην εικόνα. Η έκφραση θα πρέπει να είναι ουδέτερη (χωρίς χαμόγελο), με τα δύο μάτια κανονικά ανοιχτά και το στόμα κλειστό. Ο εικονιζόμενος θα πρέπει να είναι αποκλειστικά μόνος, χωρίς να εμφανίζονται πλάτες καρεκλών, παιχνίδια ή άλλα πρόσωπα. Το φόντο θα πρέπει να είναι ομοιόμορφο ή με ομοιογενή χρωματισμό, με απαλές διακυμάνσεις φωτεινότητας προς μια μόνο κατεύθυνση. Απαιτείται φόντο ελαφρού χρώματος, κατά προτίμηση λευκό ή πολύ ανοιχτό γρι (μέχρι 5%). Το όριο κεφαλιού - φόντου θα πρέπει να είναι εντελώς ευκρινές σε ολόκληρο το αντικείμενο. Δεν πρέπει να φαίνονται καθόλου σκιές στο φόντο του προσώπου. Δεν θα πρέπει να υπάρχουν σκοτεινές σκιές στα μάτια λόγω των φρυδιών. Η ίριδα και η κόρη των ματιών πρέπει να είναι ευκρινώς ορατή. Ολόκληρη η περιοχή του προσώπου θα πρέπει να είναι σαφώς ορατή και χωρίς σκιές. Στις περιπτώσεις όπου υπάρχουν πέπλα, μαντίλια ή καπέλα θα πρέπει να αφαιρούνται. Σε περιπτώσεις που αυτά δεν μπορούν να αφαιρεθούν για θρησκευτικούς λόγους, θα πρέπει να εξασφαλιστεί ότι τα καλύμματα δεν κρύβουν οποιαδήποτε χαρακτηριστικά του προσώπου και δε δημιουργούν κάποια σκιά. Εάν το άτομο φοράει συνήθως γυαλιά, τότε θα πρέπει να τα φοράει και όταν φωτογραφηθεί. Τα γυαλιά θα πρέπει να είναι καθαρά και διαφανή, ώστε η κόρη και η ίριδα των ματιών να είναι σαφώς ορατές. Ο φωτισμός του εικονιζόμενου και του σκηνικού θα πρέπει να διαχέεται ομοιόμορφα σε κάθε πλευρά του προσώπου από πάνω έως κάτω. Επίσης, ο φωτισμός θα πρέπει να παράγει μια εικόνα προσώπου με φυσικούς τόνους σάρκας. Το φαινόμενο «κόκκινα μάτια» δεν είναι επιτρεπτό. Η εικόνα του εμφανιζόμενου ατόμου, από την βάση των ώμων μέχρι την κορυφή των μαλλιών, θα πρέπει να καλύπτει το 70-75% της φωτογραφίας. Ειδικότερα, η απόσταση από το πιγούνι μέχρι την κορυφή του μετώπου θα πρέπει να είναι το 50-60% της φωτογραφίας. Τέλος, επισημαίνεται ότι η φωτογραφία του διαβατηρίου είναι διαφορετική από τη φωτογραφία της ταυτότητας.
diafaneia_prodiagrafon.gif


Τεχνικές προδιαγραφές φωτογραφίας ΔΕΙΤΕ και ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ: http://www.passport.gov.gr/downloads/texnikes-prodiagrafes/
 
Last edited:

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Πηγαινε σε εναν ανθρωπο να σου βγαλει, καθεσαι και παιδευεσαι....
 

dimiko

AVClub Enthusiast
4 February 2010
794
Αθήνα-Γλυφάδα
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Είναι ταλαιπωρία ρε Χιώτη....θες να είναι απο τα χεράκια σου;; :grinning-smiley-043
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Για τη χαρα και μονο!
Αφου καθομαι που καθομαι βρε παιδια :))
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,616
Μπακοτσιάνος...
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Βγάλε σε αυτές τις διαστάσεις να δεις.

Δε νομίζω να μετρήσουν και το χιλιοστό.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,817
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Ποιά χαρά μωρέ;
Η φωτογραφία διαβατηρίου;:hmmmm:
Πάρε τη μηχανούλα σου και βγές μια βόλτα......
Δημιουργική φωτογραφία διαβατηρίου................άντε!!!!



:BDGBGDB55:
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Πάντος στα καινούρια διαβατήρια είναι πολύ αυστηρά τα κριτήρια, ειδικά στις φωτογραφίες.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Αστο, πηγαινε σε ενα προ.
Εγω ειχα μια φιλη που ηθελε να την βγαλω εγω γιατι στα μαγαζια λεει την βγαζανε ασχημη.
Βγαλαμε τελικα , αλλα δεν τις δεχτηκαν γιατι δεν ειχαμε στησει σωστο φωτισμο, δεν θελουν καθολου σκιες αν θυμαμαι καλα
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Re: Απάντηση: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Ποιά χαρά μωρέ;
Η φωτογραφία διαβατηρίου;:hmmmm:
Πάρε τη μηχανούλα σου και βγές μια βόλτα......
Δημιουργική φωτογραφία διαβατηρίου................άντε!!!!



:BDGBGDB55:

Βρισκω δημιουργια παντου φαινεται! :))))

Να σου πω την αληθεια, ποτε μα ποτε δεν εχω ασχοληθει με φωτογραφια πορτραιτου και ειναι μια ευκαιρια!

Και επι τη ευκαιρια, για να μην παιδευομαι πολυ, αν μπορει να μου πει κανεις 2-3 πραγματακια?

Εχω τους εξης μαλλον καταλληλους φακους: Νικον, 35μμ, 40μμ μακρο, 85μμ μακρο. Δεν εχω αλλους σταθερους.

Αναλογα τον φακο που θα επιλεγει, ποια ειναι η καταλληλη αποσταση για πιο ευκολη επεξεργασια ωστε να την φερω στις καταλληλες διαστασεις για εκτυπωση.

Μπορω να πειραματιστω, αλλα ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτερο ειδικοι θα ξερουν ποιος συνδυασμος ειναι καταλληλοτερος.

ΥΓ
Χθες βραδυ οντως δημιουργησα!! Καθομουν και εβλεπα πως μια πασχαλιτσα τρωει τα φυλλα της τριανταφυλλιας! Απιστευτο!
Εκκρινει μια ουσια απο την κοιλια της και μετα την χρησιμοποιει πανω στα φυλλα για να μαλακωσουν και κατοπιν τα τρωει!!
Σημερα θα τις ανεβασω στο νημα μακρο.
 

dimiko

AVClub Enthusiast
4 February 2010
794
Αθήνα-Γλυφάδα
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Χθες βραδυ οντως δημιουργησα!! Καθομουν και εβλεπα πως μια πασχαλιτσα τρωει τα φυλλα της τριανταφυλλιας! Απιστευτο!
Εκκρινει μια ουσια απο την κοιλια της και μετα την χρησιμοποιει πανω στα φυλλα για να μαλακωσουν και κατοπιν τα τρωει!!
Σημερα θα τις ανεβασω στο νημα μακρο.
:SFGSFGSF:
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Αστο, πηγαινε σε ενα προ.
Εγω ειχα μια φιλη που ηθελε να την βγαλω εγω γιατι στα μαγαζια λεει την βγαζανε ασχημη.
Βγαλαμε τελικα , αλλα δεν τις δεχτηκαν γιατι δεν ειχαμε στησει σωστο φωτισμο, δεν θελουν καθολου σκιες αν θυμαμαι καλα

Ωχ, αυτο δεν ειναι ενθαρρυντικο, οντως!!
Θυμασαι αν στις γυρισανε πισω επι τοπου, η μετεπειτα αφ'οτου πηγαν οι φωτογραφιες για εκδοση?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Πάντος στα καινούρια διαβατήρια είναι πολύ αυστηρά τα κριτήρια, ειδικά στις φωτογραφίες.

Θυμαμαι παντως οτι πριν απο 5 χρονια η κυρια που τις παρελαβε στο αστυνομικο τμημα τις κοιταξε ελαχιστα.. Εκει πονταρω!
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Καλά όλα αυτά, δεν μας είπες όμως που θα πας ταξιδάκι και θέλεις διαβατήριο....
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

:SFGSFGSF:

Οταν o φυσικος κοσμος και η παρατηρηση προηγειται της φωτογραφιας :)

Χαρηκα περισσοτερο που ειδα το γεγονος παρα που το φωτογραφησα! Πρωτα απ'ολα δεν ηξερα οτι οι πασχαλιτσες τρωνε τριανταφυλλιες και δευτερον τον παραξενο τροπο που τις τρωνε :))
Δυστυχως ηταν νυχτα και οι φωτο δεν ειναι οπως πρεπει και ηταν με το χερι. Next time θα γινει μερα και με τριποδο, οι πασχαλιτσες δεν φευγουν με τιποτα!

ΥΓ
Σαν δωρο σας σας εχω και μια σπανια φωτο οπου μια μελιγκρα γιγας εχει χαραξει ενα κλαδι τρωγοντας το :Banane0:
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Καλά όλα αυτά, δεν μας είπες όμως που θα πας ταξιδάκι και θέλεις διαβατήριο....

Δεν θα ειναι ακριβως ταξιδακια για αναψυχη..
Πρωην χωρες Σοβιετικου μπλοκ προς αγραν εργασιας :))
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

τις πηγε η κοπελα για εκτρυπωση στο φωτογραφειο και τις ειπανε οτι δεν κανουν γιατι ειχε σκιες η φωτογραφια, μια πλευρα ηταν λιγοτερο φωτινη απο την αλλη.
Για διαβατηριο θες τελιως φλατ αποτελεσμα χωρις σκιες, και ειναι καπως βαρετο αυτο ΙΜΗΟ.
Μαλλον ο 85αρης ειναι ο πιο καταληλος, η αν εχεις τον κιτ φακο δοκιμασε 60-70μμ
 

dimiko

AVClub Enthusiast
4 February 2010
794
Αθήνα-Γλυφάδα
Re: Φωτογραφια για Διαβατηριο -εκτυπωση στο σπιτι?

Σαν δωρο σας σας εχω και μια σπανια φωτο οπου μια μελιγκρα γιγας εχει χαραξει ενα κλαδι τρωγοντας το
ενδιαφέρον αυτά!! περιμένω με αγωνία!...έγινες macrάκιας;;