Το DVD και τα Μυστικά του

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
ΤΟ DVD ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ

Πάμε να δούμε μερικά πραγματάκια για να ξέρουμε τι θέλουν να μας πουν τα ψιλά γράμματα και τα σύμβολα στην πίσω όψη ενός εξωφύλλου DVD.
( ΕΙΚ.1 & 2 )
http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=945&d=1153051371

Τα Dvdπου νοικιάζουμε απʼ το videoclubσυγκαταλέγονται στην ζώνη 2 δηλαδή στην Ευρώπη. Τα αντίστοιχα ζώνης 1 ανήκουν στην Αμερική και θεωρητικά δεν μπορούν να αναπαραχθούν από dvdplayersπου κατασκευάστηκαν για την γηραιά ήπειρο. Υπάρχουν κι άλλες ζώνες για κάθε ήπειρο αλλά με ελάχιστο έως ανύπαρκτο ενδιαφέρων για μας. Λέω θεωρητικά καθώς αυτό στην πράξη αυτό έχει καταρριφθεί στο μεγαλύτερο μέρος του είτε από τους κατασκευαστές είτε από τους χρήστες που επεμβαίνουν μηχανικά η απλά με κωδικούς και ξεκλειδώνουν τα payer τους.
Για να ξεχωρίσουν ένα DVDσε ποια από τις ζώνες υπάγετε υπάρχουν τα ανάλογα σύμβολα στην πίσω όψη του εξωφύλλου.
( ΕΙΚ.3 )

http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=947&d=1153051371
Τα ζώνης 1 υποστηρίζουν χρωματικό φόρμα NTSC ενώ τα ζώνης 2 PAL, οπότε ακόμα και αν το playerμας είναι πρόθυμο να αναπαράγει ζώνη 1 πιθανών να πάρουμε ασπρόμαυρη εικόνα αν η τηλεόραση μας είναι παλαιότερης τεχνολογίας και δεν υποστηρίζει NTCS.

Στην πίσω πλευρά μπορούμε επίσης να δούμε ποιες γλώσσες υποστηρίζει η ταινία
( μετάφραση και υπότιτλους ) , όπως και το σύστημα ήχο πχ. Dolby digital 5,1 , 6,1 EX , DTS 5,1 , 6,1 ES ( πολυκάναλος ήχος 5 , 6 και 7 καναλιών) κλπ.
( ΕΙΚ.4 )
http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=948&d=1153051371
http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=948&stc=1&thumb=1&d=1153051371

Άλλο ένα σημείο που προσέχουμε είναι το formatτης εικόνας κοινός το μέγεθος της Αυτό αρχικά χαρακτηρίζετε με δυο λέξεις : μακρόστενο και τετράγωνο γνωστότερο και ως 4:3 & 16:9 . Όπως όμως θα έχουμε παρατηρήσει όλοι μας στην μακρόστενη μορφή δεν έχουμε πάντα το ίδιο ύψος . Άλλες φορές καλύπτει απ άκρή σ άκρη την 16:9 τηλεόραση μας η προβολέα και άλλες αφήνει μαύρες μπάρες πάνω και κάτω. Πως τώρα μπορούμε να ξεχωρίσουμε ποιες ταινίες είναι πολύ μακρόστενες και ποιες όχι? Και πάλι στο πίσω μέρος του εξωφύλλου . ¨όταν για παράδειγμα αναγράφει 1,78:1 σημαίνει ότι η εικόνα θα καλύψει όλοι την εικόνα μας στην 16:9 τηλεόραση. Όσο το νούμερο μεγαλώνει τόσο πιο μακρόστενη γίνεται η εικόνα του DVD. Αν πχ στο οπισθόφυλλο γράφει 2,35:1 η 2,40:1 τότε το formatείναι πολύ μακρόστενο και θα έχουμε μαύρες μπάρες πάνω κάτω.

Πολλές φορές μέσα στο δισκάκι από το menu μπορούμε να δούμε διάφορα extras όπως συνεντεύξεις των συντελεστών της ταινία , πώς γυρίστηκε , φωτογραφικό υλικό , trailers κλπ. ¨όλα αυτά αναγράφονται και πάλι στο οπισθόφυλλο.
( ΕΙΚ. 5 )

http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=949&d=1153051371



Μπορεί τα παραπάνω να είναι γνωστά στους περισσότερους από εμάς, δεν παύουν όμως να είναι σημαντικά και χρήσιμα για κάποιον που μπαίνει τώρα στην παρέα μας.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Attachments

  • ΓŽΕΈΓŽΒ ΓŽβ„’ΓŽΒ£ΓŽΛœΓŽΕΈΓŽΒ¦ΓŽΒ₯ΓŽβ€ΊΓŽβ€ΊΓŽΕΈ.JPG
    ΓŽΕΈΓŽΒ ΓŽβ„’ΓŽΒ£ΓŽΛœΓŽΕΈΓŽΒ¦ΓŽΒ₯ΓŽβ€ΊΓŽβ€ΊΓŽΕΈ.JPG
    54.4 KB · Views: 85
  • ΓŽΕΈΓŽΒ ΓŽβ„’ΓŽΒ£ΓŽΛœ2.JPG
    ΓŽΕΈΓŽΒ ΓŽβ„’ΓŽΒ£ΓŽΛœ2.JPG
    97.6 KB · Views: 77
  • 2.JPG
    2.JPG
    4.5 KB · Views: 73
  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    16.7 KB · Views: 82
  • extras.JPG
    extras.JPG
    13.3 KB · Views: 77
Last edited:

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Mini dvd

Γιατί να μην έχουν κυκλοφορήσει γενικότερα αυτού του μεγέθους τα δισκάκια? Tώρα που οι χωρητικότητες έχουν μεγαλώσει αρκετά, νομίζω θα ήταν πολύ πιό πρακτικά τα συγκεκριμένα μεγέθη. Ξέρω ότι ο κόσμος θέλει όταν πληρώνει να «παίρνει πράμα» αλλά εμένα προσωπικά θα με ενδιέφερε απέιρως να έχω τις ταινίες μου σε ένα τέτοιο μέγεθος και έτσι να έχω και περισσότερο χώρο. Aπορώ...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Mini dvd

εδω συμπιέζουν οσο δε παίρνει κοβουν μενου και extras για να χωρέσουν σε απλο DVD οι ταινίες μαιμούδες και εσύ θες να τις "κοψεις" στην μέση αλλη μια φορά για να χωρέσουν σε mini DVD?
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Re: Mini dvd

Tί να πώ... Ίσως τελικά να είναι όντως θέμα χωρητικότητας αλλά και πάλι πιστεύω ότι μπορούν να έχουν την τεχνολογία για να τα χωρέσουν όλα. Tώρα οι αντιγραφές που αναφέρεις είναι ένα άλλο θέμα. Eγώ μιλάω για τα original.
 

jimdamian

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,296
HD-DVD & BLURAY DISCS NEWS !!!

kingkong2005hddvd.jpg


hulkhddvd.jpg


the big software news today is that Universal has just officially announced the HD-DVD format release of Waterworld, The Hulk and Peter Jackson's King Kong on 11/14. King Kong will be the 188-minute theatrical version (SRP $39.98). The other two titles will SRP for $29.98.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: HD-DVD & BLURAY DISCS NEWS !!!

Το play.com, εχει ηδη ανοιξει 2 κατηγοριες για προπαραγγελιες.....
 
Ταινίες σε HD. Το τρανσφέρ μετράει!

Αφορμή γι´αυτό το θέμα παίρνω από το γεγονός ότι από τότε που έμπλεξα με τα HD αρχεία αρνούμαι να δω DVD. Μου φαίνονται θολά και πενιχρά. Εκτός από κάποια Superbit με καλή εικόνα.

Το θέμα λοιπόν είναι ότι μια που έχω πολλές ταινίες και συνεχώς παίρνω άλλες (το PC δεν σβήνει πλέον.Κατεβάζει επί 24ωρο) τις παρακολουθώ και διαπιστώνω ότι υπάρχουν ταινίες νέας σοδειάς με εικόνα που θυμίζει DVD.
Ενώ υπάρχουν άλλες παλιές π.χ. Back to the future όπου η εικόνα είναι τρισδιάστατη και πεντακάθαρη.

Μόλις τώρα ολοκλήρωσα κάποιες ταινίες και τις πέρασα και ελληνικούς υπότιτλους. Όπως τα Swordfish και Leon.
Ταυτόχρονα έχω πάρει τα: Twister - Men in black 1 & 2 και κατεβάζω το Starship troopers και περιμένω το Fantastic four.

Ε λοιπόν:

Tο Twister δεν βλέπεται. Θολό και ασαφές σαν βιντεοκάσέτα. Τι σκ@τ@ μεταφορά έκαναν δεν μπορώ να καταλάβω.

Το Leon έτσι κι έτσι. Καλό είναι.

Τα Men in black και τα δύο είναι αποθέωση. Ευκρινέστατα με υπέροχηο μαύρο και εντυπωσιακή εικόνα.

Το Swordfish αν εξαιρέσουμε την ηλίθια σέπια απόχρωση που έχει όλη η ταινία και βλέπεις ουρανό κίτρινο, είναι άψογη και απολαυστική σε ευκρίνια και αποτελεί νέα ταινία αναφοράς. Τέτοια τρισδιάστατη εικόνα σπάνια βλέπει κανείς σε ταινίες.

Αποτέλεσμα βέβαια του καλού τρανσφέρ. Τελικά αυτό μετράει και αν γίνει σωστά ακόμη και σε DVD είναι εντυπωσιακό το αποτέλεσμα.

Απ´ότι εγώ διαπιστώνω τελικά μετράει πρωτίστως το τρανσφέρ της ταινίας και όλα τα άλλα έρχονται Β'
Ας μην αναφέρω σαν παράδειγμα τον Λόρενς της Αραβίας. Το έχω σε DVD Superbit και είναι εκπληκτική η εικόνα του. Παρόλο που είναι τόσο παλιό ξεπερνάει πολλές σημερινές ταινίες.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Ταινίες σε HD. Το τρανσφέρ μετράει!

Και ποιος σου εγγυάται αγαπητε οτι αυτα που κατεβάζεις ειναι original HD transfers ,η απλα upscaled DVD's κάποιου που δεν έχει πως να σκοτώσει την ώρα του?
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Ταινίες σε HD. Το τρανσφέρ μετράει!

Μαλλον το θεμα δεν ειναι στη σωστη κατηγορια......
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Απάντηση: Ταινίες σε HD. Το τρανσφέρ μετράει!

Μελίδης Μιχάλης said:
Αφορμή γι´αυτό το θέμα παίρνω από το γεγονός ότι από τότε που έμπλεξα με τα HD αρχεία αρνούμαι να δω DVD. Μου φαίνονται θολά και πενιχρά. Εκτός από κάποια Superbit με καλή εικόνα.

Βάλε να δείς το LOST :music-smiley-005:
Καί πούσαι... κάνε κουμάντο κι από δώ έ; Μην είσαι μοναχοφαγάς...;)

Όντως είμαστε σε λάθος κατηγορία πάντως...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Ταινίες σε HD. Το τρανσφέρ μετράει!

Το θεμα μεταφερθηκε στην πιο κοντινη κατηγορια.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: Ταινίες σε HD. Το τρανσφέρ μετράει!

Μιχάλη,

Σε ποιό φορμά είναι οι ταινίες που παίζεις και τι software χρησιμοποιείς για να τις δείς;
 
Απάντηση: Ταινίες σε HD. Το τρανσφέρ μετράει!

Λοιπόν ένα ένα.

Υποτίθεται ότι είναι HD. Αυτές οι ταινίες είναι από δορυφορικές εκπομπές από άλλες πιο προνομιούχες χώρες από μας, που στην τηλεόρασή τους βλέπουν τα κανάλια με ποιότητα που εμάς μας φαίνεται λουκούμι ενώ γι´ αυτούς είναι δεδομένο.
Σε όλες υπάρχει κάπου ένα ημιδιαφανές σηματάκι σε κάποια γωνία, που δηλώνει το σταθμό και γράφει HD. Τώρα αν δεν είναι τι να πω. Πάντως οι περισσότερες κάνουν μπάμ ότι είναι. (HD)
Το καταλαβαίνεις αμέσως. Εκτός φυσικά από μερικές με κακή μεταφορά.

Τις κατεβάζω από συνδρομητικό site και τις βλέπω με το PC όπου χρησιμοποιώ κυρίως τον BS player αλλά και τον VLC player με σαφή προτίμηση στον πρώτο. Πήρα όμως και πολλές έτοιμες από τη γιάφκα.
Επίσης πήρα το HD Mediabox player με εσωτερ. σκληρό δίσκο. Αυτό είναι ένα μηχανάκι push & play. Εκπληκτικό σε εικόνα και ήχο αλλά ακόμη δεν έχουν βγάλει firmware για αναγνώριση των ελληνικών.

Όσο για το LOST έχω όλη την πρώτη σειρά σε DVD και η εικόνα τους είναι άριστη.
Και την δεύτερη σειρά την έχω όλη σε HD και με τους ελληνικούς υπότιτλους περασμένους.
Αναμένω κι άλλες μέχρι να βγούνε τα BD και τα HD DVD.
Για προβολέα 1080 θα δούμε.
Αυτά.