Για μια καλή μπουγάδα...(Καθαρισμός δίσκων βινυλίου)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

...δίσκων βινυλίου, φαντάζομαι πως οι μερακλήδες του φόρουμ θα χρησιμοποιούν κάποιο πλυντηριάκι και το αντίστοιχο υγρό. Ποιές είναι οι εμπειρίες σας;

Εγώ χρησιμοποιώ το VPI 16.5 και το συμπυκνωμένο υγρό της VPI, χωρίς αλκοόλη και είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, ιδιαίτερα όταν η αραίωση του είναι λίγο μικρότερη από τη συνιστώμενη.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Τα βινύλια δεν χρειάζονται πλύσιμο. Αποφεύγω γενκώς τα πλυντήρια γιατί τα περισσότερα λειτουργούν με μοτέρ, βούρτσες και υγρά.
Αν είχα όμως ένα πικάπ από αυτά που διαβάζουν τους δίσκους με laser, τότε υποχρεωτικά θα αγόραζα και ένα πλυντήριο. Δεν ακούγονται διαφορετικά.
 
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Τα βινύλια με την πάροδο του χρόνου χρειάζονται πλύσιμο. Αν μάλιστα αγοράζει κανείς μεταχειρισμένα, τότε η δυνατότητα πλυσίματος επιβάλλεται! Όσο για τα μοτέρ, τις βούρτσες και τα υγρά, όσο πιο πολλά, τόσο πιο καλά! Κι' αυτά που λένε για αφαίρεση προστατευτικών βερνικιών, τ' ακούω βερεσέ! Τρεχάτε στα παζάρια μεταχειρισμένων, κι αν τα βάζετε έτσι στο πλατώ, θαυμάζω το κουράγιο σας και τα εισοδήματά σας ν' αλλάζετε κεφαλές (δε διανοούμαι να υποθέσω πως μιλάμε για ανταλλακτικές βελόνες - πφφ!). Εκτός κι αν αγοράζετε μόνο audiophile εκτυπώσεις με το κιλό, ή καλύτερα, με τα γραμμάρια! :bang:
 
27 July 2006
1,925
Re: Για μια καλή μπουγάδα...

Kι όμως κάνουν δουλειά και καλή μάλιστα!Ειδικά με μεταχειρισμένους δίσκους και αρκετά βρώμικους τα αποτελέσματα είναι θεαματικά!
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: Για μια καλή μπουγάδα...

Το πλυντήριο δίσκων είναι απαραίτητο όχι μόνο για μεταχειρισμένους αλλά και για εντελώς καινούριους και μάλιστα σφραγισμένους δίσκους. Ακόμη και αυτοί μετά από πλύσιμο ακόγονται καλύτερα μιας και αφαιρούνται ρινίσματα βινυλίου που έχει αφήσει η πρέσσα, με αποτέλεσμα, όταν αυτά αφαιρεθούν, να είναι καλύτερη η ανάγνωση των αυλακιών λόγω καλύτερης επαφής καθώς και η αναπαραγωγή του ήχου.
Καταλαβαίνει κανείς το πόσο επιτακτική ανάγκη είναι η χρήση του πλυντηρίου για βρώμικους δίσκους και ιδίως μεταχειρισμένους.
Εγώ χρησιμοποιώ το VPI 17F. Είναι καλό να αποφεύγεται το 16.5 και όποιοδήποτε στο οποίο πρέπει να βάλει κανείς το υγρό με βούρτα με το χέρι. Είναι αδύνατο να κάνει σωστά τη δουλιά όπως την κάνει π.χ. το VPI 17 ή κάποιο άλλο, που έχει ενσωματωμένη την βούρτσα με το υγρό. Επίσης σωστό είναι να έχει και στροφές προς τα πίσω[αριστερά] και όχι μόνο προς τα δεξιά.
Επομένως αξίζει κανείς να δώσει περισσότερα χρήματα για να πάρει μια καλή έκδοση ενός πλυντηρίου δίσκων παρά μια οικονομικότερη έκδοση που θα είναι μάλλον όχι σωστή αξιοποίηση των χρημάτων που θα έχει δώσει. Εξυπακούεται ότι κάποιος διαθέτει μια αξιόλογη σε αριθμό δίσκων δισκοθήκη ή βρίσκεται σε στάδιο ανάπτυξής της και μπορεί να είναι και μικρή.
Εν ολίγοις, καλό είναι, αν κάποιος μπορεί να διαθέσει τα χρήματα να το κάνει. Σίγουρα θα απολαύσει τους δίσκους του καλύτερα και μάλιστα για απεριόριστα παιξίματα.
Ας μην ξεχνάμε ότι η δισκοθήκη είναι μια σοβαρή επένδυση και ότι ένα δίσκο θα τον παίξουμε πάμπολλες φορές και θα μας χαρίσει αλλεπάλληλες ικανοποιήσεις, ενώ ένα βιβλίο πιθανόν να το διαβάσουμε μόνο μια φορά. Η φροντίδα επομένως των δίσκων επιβάλλεται.Λ.Σ.[Ανάκρουσις]
 

audiophile62

AVClub Enthusiast
9 February 2007
1,292
Αθηνα-Γλυφαδα
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Εκτος απο το VPI το οποιο και δε μας ειπατε ποσο κοστιζει κε Στεφανιδη , ποιο αλλο θα προτεινατε ?
 
22 June 2006
1,097
Sweden
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Εγώ τους πλένω με τρύλετ και μαλακό σφουγγάρι στην μπανιέρα στους 20 βαθμούς μέ άριστα απότελέσματα. Είμαι όμως τυχερός, γιατί στην περιοχή μου το νερό είναι μαλακό και δεν αφήνει άλατα.

Επειδή αγοράζω μόνο μεταχειρισμένους δίσκους και το 90% της δισκοθήκης μου είναι μεταχειρισμένο, το πλύσιμο επιβάλλεται. Δίσκοι που φαινόντουσαν για πέταμα, μεταμορφώθηκαν κυριολεκτικά και παίζουν σαν καινούργιοι.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Εγώ τους πλένω με τρύλετ και μαλακό σφουγγάρι στην μπανιέρα στους 20 βαθμούς μέ άριστα απότελέσματα. Είμαι όμως τυχερός, γιατί στην περιοχή μου το νερό είναι μαλακό και δεν αφήνει άλατα.

Επειδή αγοράζω μόνο μεταχειρισμένους δίσκους και το 90% της δισκοθήκης μου είναι μεταχειρισμένο, το πλύσιμο επιβάλλεται. Δίσκοι που φαινόντουσαν για πέταμα, μεταμορφώθηκαν κυριολεκτικά και παίζουν σαν καινούργιοι.

Να σε δω να το κάνεις αυτό στη Θεσσαλονίκη, που ακόμα και το να κάνεις απλή σαπουνάδα είναι δύσκολο!
 

skaloumbakas

Banned
24 December 2006
261
Re: Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Εγώ τους πλένω με τρύλετ και μαλακό σφουγγάρι στην μπανιέρα στους 20 βαθμούς μέ άριστα απότελέσματα. Είμαι όμως τυχερός, γιατί στην περιοχή μου το νερό είναι μαλακό και δεν αφήνει άλατα.

Επειδή αγοράζω μόνο μεταχειρισμένους δίσκους και το 90% της δισκοθήκης μου είναι μεταχειρισμένο, το πλύσιμο επιβάλλεται. Δίσκοι που φαινόντουσαν για πέταμα, μεταμορφώθηκαν κυριολεκτικά και παίζουν σαν καινούργιοι.
Μη διανοηθεί αυτό να το κάνει κανένας!!! :grandpa:

(εκτός αν έχετε τελείως σκουπίδια...)
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Εγώ τους πλένω με τρύλετ και μαλακό σφουγγάρι στην μπανιέρα στους 20 βαθμούς μέ άριστα απότελέσματα. Είμαι όμως τυχερός, γιατί στην περιοχή μου το νερό είναι μαλακό και δεν αφήνει άλατα.

Επειδή αγοράζω μόνο μεταχειρισμένους δίσκους και το 90% της δισκοθήκης μου είναι μεταχειρισμένο, το πλύσιμο επιβάλλεται. Δίσκοι που φαινόντουσαν για πέταμα, μεταμορφώθηκαν κυριολεκτικά και παίζουν σαν καινούργιοι.
Πρώτον γεμίζουν άλατα απλα δέν τα βλέπεις , δέυτερον ειναι αδύνατον να μην καταστρεψείς το artwork στην μέση , και τέλος μαζέυουν τοσο ηλεκτρομαγνητισμό απο το σκούπισμα που δεν λέγεται..
 

skaloumbakas

Banned
24 December 2006
261
Μερικά πλυντήρια δισκων

Μερικά πλυντήρια δισκων attached...

........
 

Attachments

  • clearaudio.jpg
    clearaudio.jpg
    21.2 KB · Views: 471
  • nitty-gritty.jpg
    nitty-gritty.jpg
    6.9 KB · Views: 433
  • vpihw17.jpg
    vpihw17.jpg
    17.3 KB · Views: 436
  • loricraft.jpg
    loricraft.jpg
    14.4 KB · Views: 446
  • keith-monks.gif
    keith-monks.gif
    11.6 KB · Views: 427
22 June 2006
1,097
Sweden
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Πρώτον γεμίζουν άλατα απλα δέν τα βλέπεις , δέυτερον ειναι αδύνατον να μην καταστρεψείς το artwork στην μέση , και τέλος μαζέυουν τοσο ηλεκτρομαγνητισμό απο το σκούπισμα που δεν λέγεται..

Το artwork δεν χαλάει ποτέ, γιατί φροντίζεις να μην πέσει πολύ νερό και το σκούπισμα δεν γίνεται με τρίψιμο αλλά με στράγγισμα. Απλά τον ακουμπάς, αμέσως μετά το πλύσιμο σε μια μαλακή και καθαρή πετσέτα (Δεν τον τρίβεις).

Δοκιμάστε το με κάποιον βρώμικο δίσκο που δεν σας νοιάζει και τα ξαναλέμε. Υπάρχει και το απεσταγμένο νερό για τους σκληροπυρηνικούς.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Εκτος απο το VPI το οποιο και δε μας ειπατε ποσο κοστιζει κε Στεφανιδη , ποιο αλλο θα προτεινατε ?


Αγαπητέ audiophile62 μίλησα για το VPI 17F γιατί έχω προσωπική εμπειρία και δεν μπορώ να μιλήσω για άλλα πλυντήρια γιατί δεν τα γνωρίζω. Τόνισα το τί πρέπει κανείς να προσέξει.
Όσο για την τιμή ρωτήστε τον αντιπρόσωπο τί ρωτάτε εμένα! Έχω μήπως καμιά υποχρέωση και δεν το κατάλαβα;
Έτσι κι' αλλιώς δεν τέθηκε θέμα τιμής.
Πολύ απλά θα μπορούσες γενικά να το θέσεις και κάποιος να σου δώσει απάντηση. Και να το θέσεις διαφορετικά.Λ.Σ.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Λουκά καλώς όρισες κατ αρχήν!!!
δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι ειρωνικό στην ερώτηση του μέλους που ζήτησε να έχει μάθει την τιμή για το πλυντήριο που ήδη εχεις, απλώς ζητήθηκε( η τιμή) για να έχουμε μια εικόνα πόσο περίπου κοστίζει
 
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

Εγώ όταν ήμουν παλιότερα DJ και κουβαλούσα τους δίσκους μου εκεί, κάθε Σάββατο είχα μπουγάδα.

Τους έπλενα με κανονικό νεράκι και σαμπουάν για μαλλιά με ουδέτερο PH, με κυκλικές κινήσεις απαλά και όμορφα.
Τους ξέπλενα καλά με απεσταγμένο νεράκι και μετά έπαιρνα χαρτί κουζίνας καπιτονέ (να μην αφήνει χνούδια), το οποίο χαρτί απλά ακουμπούσα επάνω τους μέχρι αυτό να "παπαριάσει" καλά. Συνήθως μετά από 3-4 χαρτιά όλα ήταν τζετ.
Τους άφηνα όρθιους σε χώρο χωρίς σκόνες κλπ (είχα δωμάτιο γι'αυτή τη δουλειά) και την επόμενη όλα ήταν τζετ.

Ακόμη έχω αρκετούς δίσκους οι οποίοι παίζουν πολύ-πολύ καλά.

Ένας που θυμάμαι είναι ένα 45άρι, "living on the edge of the night" και "passenger" του τρελλο Iggy!

αααααχ τι μου θυμήσατε τώρα...
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

ασε ρε εχω παθει πλακα λεμε..
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Απάντηση: Για μια καλή μπουγάδα...

η αντιπρόσωπος του Tριλετ στην Ελλάδα....