Βέλτιστη σύνδεση ενισχυτή με ipod,tv

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Giannis46

New member
10 July 2010
15
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να συνδέσω έναν ενισχυτή hifimediy t1(tk2050) τον οποίο σκοπεύω να αγοράσω σύντομα με το ipod,την tv και τον υπολογιστή μου ώστε να έχω τη βέλτιστη δυνατή ποιότητα ήχου. Για αγορά πηγής δεν το σκέφτομαι γιατί δεν υπάρχουν τα λεφτά. Σκεφτικά λοιπόν μήπως θα ήταν ωφέλιμο να αγοράσω έναν φτηνό DAC, όπως ο fiio d3, για να ενισχύσει το σήμα (Output amplitude: 1.6V) αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να μετατρέψω το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό που θα μπαίνει στον dac.
90ayxc.jpg
[/IMG]

Θα κερδίσω σε ποιότητα με την παραπάνω μέθοδο; Θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο καλύτερο χωρίς να χρειαστεί να μπω σε έξοδά;
 

Giannis46

New member
10 July 2010
15
Ωραία η hitech λύση και το τηλεχειριστήριο αρκετά χρήσιμο αλλά επειδή θέλω να συνδέσω ipod,tv και pc σκεφτόμουνα να τα συνδέσω όλα με έναν επιλογέα πηγής από τον οποίο θα διαλέγω την πηγή και στην συνέχεια να βάλω και τον DAC.
29qi59k.jpg
[/IMG]
Το θέμα μου είναι αν κάνω το ίδιο που φαίνεται παραπάνω χωρίς τον DAC θα έχω αισθητή διαφορά στην ποιότητα του ήχου;
 

Giannis46

New member
10 July 2010
15
Re: Απάντηση: Βέλτιστη σύνδεση ενισχυτή με ipod,tv

H σύνδεση θα γίνει ως εξής: Ipod: Line out->3.5mm jack, TV και PC: 3.5mm jack -> 3.5mm jack, δηλαδή στο source selector θα έχω 3 εισόδους 3.5mm. Από εκεί θα έχω ένα καλώδιο 3.5mm->toslink που θα πάει στον dac. Στην ουσία ο dac δεν αλλάζει το αναλογικό σήμα απλά το ενισχύει, τον βάζω δηλαδή σαν προ-ενισχυτή. Τα σκέφτομαι σωστά ή όχι;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Βέλτιστη σύνδεση ενισχυτή με ipod,tv

H σύνδεση θα γίνει ως εξής: Ipod: Line out->3.5mm jack, TV και PC: 3.5mm jack -> 3.5mm jack, δηλαδή στο source selector θα έχω 3 εισόδους 3.5mm. Από εκεί θα έχω ένα καλώδιο 3.5mm->toslink που θα πάει στον dac. Στην ουσία ο dac δεν αλλάζει το αναλογικό σήμα απλά το ενισχύει, τον βάζω δηλαδή σαν προ-ενισχυτή. Τα σκέφτομαι σωστά ή όχι;


ολα αυτά απλώς δεν υπάρχουν
 

nkelara

Established Member
2 December 2009
142
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βέλτιστη σύνδεση ενισχυτή με ipod,tv

H σύνδεση θα γίνει ως εξής: Ipod: Line out->3.5mm jack, TV και PC: 3.5mm jack -> 3.5mm jack, δηλαδή στο source selector θα έχω 3 εισόδους 3.5mm. Από εκεί θα έχω ένα καλώδιο 3.5mm->toslink που θα πάει στον dac. Στην ουσία ο dac δεν αλλάζει το αναλογικό σήμα απλά το ενισχύει, τον βάζω δηλαδή σαν προ-ενισχυτή. Τα σκέφτομαι σωστά ή όχι;
Τα καλώδια η το καλώδιο δεν μετατρέπουν απο μόνα τους το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό.Απλά μεταφέρουν οτι παίρνουν και το δίνουν στην επόμενη συσκευή.Αρα πρέπει οι πηγές σου να έχουν ψηφιακές εξόδους.Ετσι έχω συνδέσει την tv μου με το dac μου.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Για το PC και την TV δες αν έχουν ψηφιακή έξοδο. Συνήθως έχουν οπτική, η μεν TV κανονική, το δε PC μέσα στη έξοδο τον ακουστικών.
Για το iPod χρειάζεσαι ένα DOCK το οποίο να παίρνει ψηφιακό σήμα. Υπάρχουν μερικά τέτοια, αλλά στην πλειοψηφία τους τα DOCK παίρνουν το αναλογικό σήμα από το ιPod, οπότε το DAC είναι άχρηστο.
Αν η TV δεν έχει ψηφιακή έξοδο, πρέπει να πάρεις τον ήχο αναλογικά από την TV, είτε από τις αναλογικές της εξόδους (κόκκινο-άσπρο RCA) είτε από το SCART με μετατροπέα SCART σε RCA.
Αν το PC δεν έχει ψηφιακή έξοδο, η λύση είναι ένα DAC με είσοδο USB. Κατά προτίμηση πια 24/96, μην συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο.

Οπότε, δες πρώτα αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ψηφιακή την αλυσίδα...

Επίσης, απ' ότι κατάλαβα ο ενισχυτής που λες είναι ενισχυτής ακουστικών. Ή κάνω λάθος;
 
Last edited: