Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 23 απο 36 ΠρώτοΠρώτο ... 1319202122232425262733 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 221 έως 230 από 353

Θέμα: Opticum HD T90

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010

Απάντηση: Opticum HD T90

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από satbuddy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΡΟΣΟΧΉ!
    Πέρασα την 1.0.16 που πόσταρε ο talos_2002 και ο δέκτης μπλόκαρε.
    Ήμουν με την 1.0.15 universal.
    Μετά το φλάσαρισμα δεν προχώρησε σε αναζήτηση καναλιών αλλά έμεινε κολλημένος με την ένδειξη Strt στο κατράν.
    Συγκρίνοντας με ένα text compare program την 1.0.16 GRE με την 1.0.15 universal βρήκα ότι:
    το 1.0.16 GRE έχει bootloader 1.0.0 2010-06-01
    ενώ
    το 1.0.15 universal έχει bootloader 1.0.0 2012-11-01
    μάλλον εδώ οφείλεται η αιτία του μπλοκαρίσματος.
    Λοιπον κοιταξε τι εντοπισα στο λογισμικο για τον STB HD N1.
    Η Software HD STB 1.0.15 2012-11-07_Universal_English_LED_version εχει NCRCbootloader DVBT----1.0.0 2012-11-01
    Η Software HD STB 1.0.15 2012-11-07_Universal_English_version_with_numeric_display εχει NCRCbootloader DVBT----1.0.0 2010-06-01 οπως εχει και η T90_1.0.16_GRE

Και οι τρεις εχουν κλειδωμα. Αυτο αναφερουν.

Αρα δεν μπορει να φταιει ο bootloader, εφοσον τετοια εκδοση υπαρχει και στο επισημο site για τον STB HD N1 (θα την ειχαν κατεβασει πιστευω).
    Κατι αλλο λογικα θα ειναι, εκτος και αν εχουν ανεβασει λανθασμενη εκδοση και για τον STB. Και εδω που τα λεμε απορια την εχω την Universal_English_version_with_numeric_display
    Εκτος και για περιορισμενο διαστημα κυκλοφορησε πλακετα του STB με οθονη ως T90 στα μαγαζια και γι`αυτο και υπαρχει στο site αλλά στην πλευρα του STB.
    Δηλαδη να μην υπηρχε αποθεμα του Τ90, ο Τ90 να εχει διαφορετικη πλακετα, να κοτσαραν στην πλακετα του STB μια οθονη και να πλασαριστηκε ως Τ90. Και πατε εσεις να περασετε αναβαθμιση του Τ90 σε πλακετα του STB ουσιαστικα.
    Ποιος ξερει. Μπερδεμα.

Και να κανω και την ενσταση μου.
    Αυτη την παλιο οθονη τι την θελουν;
    Λες και ειναι Philips του 1980. Το OSD το εχουμε 35 χρονια και θα γυρισουμε πισω στις λαμπατες τηλεορασεις.
    Λες και θα το κοτσαρω και πρωτη θεση στο home cinema να μοσταρω οθονη.
    Λες και δεν θα μου σκαει στα μουτρα αυτη η οθονη με τα λαμπακια και να με αποσπαει. Εχω τον DTR2205 και ξερω.

Και μου αρεσει που σε εισαγωγη προτιμουν αυτους με οθονη. Παραδειγμα ο Τ65 αντι του Τ55. Θα πουλαει φαινεται, σου λεει "εξτρα" οθονη να χαζευεις.
    Last edited by Serafeim Karakostas; 09-12-2012 at 04:17. Λόγος: Συνένωση μηνυμάτων

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από audiov Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Αρα δεν μπορει να φταιει ο bootloader, εφοσον τετοια εκδοση υπαρχει και στο επισημο site για τον STB HD N1 (θα την ειχαν κατεβασει πιστευω).Κατι αλλο λογικα θα ειναι, εκτος και αν εχουν ανεβασει λανθασμενη εκδοση και για τον STB.
    Σωστά, δεν πρέπει να είναι ο bootloader γιατί στην περίπτωση του mmyron το μηχάνημα φόραγε την 1.0.14, δηλαδή είχε ίδιο bootloader με την 1.0.16_GRE. Μάλλον πέσαμε σε προβληματικό λογισμικό 1.0.16_GRE. Νομίζω ότι το πακετάρισμα στο ίδιο λογισμικό παλαιού bootloder με κλείδωμα προκαλεί δυσλειτουργίες. Πάντως ο εισαγωγέας - σε τηλ. επικοινωνία που είχα μαζί του για να του αναφέρω το πρόβλημα - μου ανέφερε ότι πέρασε την 1.0.16_GRE σε HD_T90 με επιτυχία.
    Και εδω που τα λεμε απορια την εχω την Universal_English_version_with_numeric_display
    Εκτος και για περιορισμενο διαστημα κυκλοφορησε πλακετα του STB με οθονη ως T90 στα μαγαζια και γι`αυτο και υπαρχει στο site αλλά στην πλευρα του STB.
    Δηλαδη να μην υπηρχε αποθεμα του Τ90, ο Τ90 να εχει διαφορετικη πλακετα, να κοτσαραν στην πλακετα του STB μια οθονη και να πλασαριστηκε ως Τ90. Και πατε εσεις να περασετε αναβαθμιση του Τ90 σε πλακετα του STB ουσιαστικα.
    Ποιος ξερει. Μπερδεμα.
    Όντως δεν έχω συναντήσει STB with_numeric_display πουθενά στο ιντερνετ οπότε και λάθος λογισμικό να έχουν στο site τους δεν έχει δοκιμαστεί μέχρι στιγμής.
    Μέχρι τώρα πάντα πέρναγα τα λογισμικά για τον HD T90 (άλλωστε πάνω στον δέκτη το "HD T90" αναφέρει ως μοντέλο) από 1.0.9 μέχρι το 1.0.15_GRE και την 1.0.15_universal χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα προβλήματα άρχισαν από τότε που αποφάσισαν κλείδωμα του λογισμικού. Μου κάνει εντύπωση που ακόμη δεν έχει ανέβει στο site της εταιρίας η 1.0.16_universal αν και οι GRE εκδόσεις από την 1.0.15 προηγούνταν χρονικά - μας έχουν για τα πειράματα φαίνεται.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012

Re: Opticum HD T90

Πάντως εγώ έστειλα mail και στην opticum ζητώντας οδηγίες για επαναφορά μηχανήματος μετά από ανεπιτυχές flashάρισμα...Μέχρι στιγμής σε 2 Τ90 πέρασα την 1.0.15 GRE επιτυχώς (για να ξεπεράσω το θέμα με τους υπότιτλους σε χρήστες που αν αρχίσω να λέω για μετατροπή υποτίτλων σε vobsub, θα φωνάξουν παπά να με εξορκίσει ως καλλικάντζαρο, μέρες που 'ναι ).

Τελικά ποιό ρημάδι μοντέλο έχουμε στην κατοχή μας; Αυτά που πήρα εγώ, στο κουτί τους γράφουν:

9w1
    Dekoder STB HD T90

Ακαδημαϊκή η ερώτηση βεβαίως, βεβαίως....

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010

Στο κουτι δες εκει που εχει το bar code. Στον δεκτη δες εκει που εχει το αυτκολλητο με τα στοιχεια μοντελου.

Οι Vobsub ειναι το ατου του δεκτη.
    Τους δειχνει σε οτι μεγεθος θελεις, οποια γραμματοσειρα, σε οποιαδηποτε θεση. Σε οσες σειρες θελεις, σε οποιοδηποτε χρωμα θελεις. κοκ
    Ασχετως αν υπαρχουν εσωτερικοι, εξωτερικοι ή και τα δυο.
    Θα τους δειχνει παντα τελεια.
    Και φυσικα χωρις φοντο αλλά με περιγραμμα, οπως και ενα HTPC.

Τωρα το να βρεις την ταινια, τους υποτιτλους, να δεις αν ειναι συγχρονισμενοι οι υποτιτλοι, αν ειναι σωστοι και δεν παιζουν απο καποιο σημειο και μετα, κοκ δεν ειναι τιποτα μπροστα στα 10" που θελει με τρια κλικ να τους κανεις Vobsub.
    Φανταζομαι θα το κατεχουν το αθλημα, εκτος και αν τρωνε μασημενη τροφη. Τους δινει καποιος τα αρχεια σε στικακι.

ΥΓ. Αφου δεν θελεις Vobsub τσεκαρε ομως τι γινεται αν εχει εσωτερικους και σε τι κωδικοποιηση πρεπει να ειναι (ANSI, Unicode, UTF-8) οι εξωτερικοι.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012

καλησπερα παιδια. τελικα σχετικα με το τ/χ ξεκολησε απο μονο του . ενα αλλο προβλημα που βρηκα ειναι οτι συνδεσα εσωτερικο σκληρο sata 2.5 μεσα σε θηκη Plaisio με usb και μου βγαζει μηνημα = [ usb short circuit !! ] . ξερεις κανεις γιατι δεν τον διαβαζει ? ευχαριστω εκ τον προτέρων.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007

Γνωστό πρόβλημα, δεν επαρκεί το ρεύμα της usb θύρας του δέκτη, μόνο δίσκους με δική τους τροφοδοσία αναγνωρίζει ο δέκτης. Αν θες να συνδέσεις δίσκο 2.5 πρέπει να το συνδέσεις μέσω ενός αυτοτροφοδοτούμενου USB-HUB.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    North by Northeast

Έχω αμφιβολίες αν το ρεύμα που δίνει στην USB αρκεί, όχι για δίσκο, αλλά για στικάκι. Με ένα 32αρι Transcend είχα απογοητευτεί, τα μισά βιντεο που προσπαθούσα να παίξω στο μικρό αδελφάκι του Τ90 σταμάταγαν αργά ή γρήγορα. Έβαλα ένα hub με δική του τροφοδοσία και λύθηκε το πρόβλημα.
    Panasonic 42G10 Onkyo TX-SR507 Panasonic DMP-BD60 Teufel Concept R2 TV Box (Amlogic S805 - Openelec 5.0.8)

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2012

καλησπερα
    χειροκινητα πως μπορουμε να περασουμε καναλια

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Η Opticum με ενημέρωσε για το πρόβλημα της καταστροφικής αναβάθμισης που προκλήθηκε σε μερικούς δέκτες από το firmware 1.0.16 GRE.
    Αναφέρθηκε μια ίδια περίπτωση και στο εξωτερικό, αιτία της οποίας φαίνεται να ήταν πρόβλημα στην διαμόρφωση του stick.

Υπάρχει τρόπος να επανέλθει ο δέκτης, αλλά δεν είναι εύκολος.
    Χρειάζεται σύνδεση με υπολογιστή μέσω καλωδίου Scart to RS232 (universal).
    Μερικοί παλιότεροι υπολογιστές έχουν στην πίσω πλευρά τους θύρες RS232 (COM).
    Οι νεότεροι δεν έχουν, αλλά κάποιοι διαθέτουν υποδοχή COM (RS232) στην μητρική για να συνδεθεί ένα bracket RS232 (COM). Μπορείτε να το ελέγξετε στο εγχειρίδιο της μητρικής.

Το φλασάρισμα μέσω της RS232 γίνεται με το πρόγραμμα ALi upgrade tool.
    Αν δεν δέχεται την έκδοση 1.0.16 δοκιμάστε και την 1.0.15.

Το συγκεκριμένο καλώδιο είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί, αλλά μπορείτε εύκολα να κάνετε ένα αν πιάνουν τα χέρια σας.

Επεξεργασία:
    Φαίνεται ότι μας διαβάζει ο υπεύθυνος πωλήσεων της AxSat. Χωρίς να ζητήσω ή να αναφερθεί ο ίδιος σ' αυτό, έστειλε με την απάντηση και το firmware 1.0.9 GRE.
    Εύχομαι κάποια στιγμή να μας τιμήσει και με την άμεση συμμετοχή του στο φόρουμ

Επεξεργασία2: Μερικές ακόμα χρήσιμες πληροφορίες για την επαναφορά υπάρχουν εδώ
    Last edited by talos_2002; 12-12-2012 at 12:19.
    Προβλήματα WiFi και Ethernet

Παράμετροι ψηφιακής εκπομπής TV και πλήθος καναλιών.
    Κάνε το καλό κι άσε το WiFi της γιαγιάς σου ανοιχτό.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από sallonikios Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα
    χειροκινητα πως μπορουμε να περασουμε καναλια
    Δεν ξερω να σου απαντησω μιας και δεν εχω σκεφτει καν να το ψαξω αφου ο δεκτης δεν εχει κανενα προβλημα στο να βρει καναλια ή να εχει θεμα ευαισθησιας. Τωρα αν η κεραια σου δεν ειναι καλη και παλι, και καναλι να εβαζες και παλι δεν θα το εδειχνε. Οσοι δεκτες, ανεξαρτητως μαρκας, που λειτουργουν με κακη κεραια/ληψη ειτε κανουν σπασιματα/πιξελιασματα, ειτε παγωνουν την εικονα, ειτε δειχνουν μονο μαυρη οθονη οταν η ληψη ειναι κακη. Δεν ειναι σαν τους αναλογικους δεκτες που εδειχναν εστω και με χιονια κατι. Εδω ειτε δειχνουν τελεια, ειτε δεν δειχνουν κατι που να μπορεις να παρακολουθησεις.
    Με λιγα λογια δεν θα σου χρειαστει κατι τετοιο. Απλα δες την κεραια/καλωδιο σου αν υπαρχει θεμα.

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Opticum με ενημέρωσε για το πρόβλημα της καταστροφικής αναβάθμισης που προκλήθηκε σε μερικούς δέκτες από το firmware 1.0.16 GRE.
    Αναφέρθηκε μια ίδια περίπτωση και στο εξωτερικό, αιτία της οποίας φαίνεται να ήταν πρόβλημα στην διαμόρφωση του stick.

Υπάρχει τρόπος να επανέλθει ο δέκτης, αλλά δεν είναι εύκολος.
    Χρειάζεται σύνδεση με υπολογιστή μέσω καλωδίου Scart to RS232 (universal).
    Μερικοί παλιότεροι υπολογιστές έχουν στην πίσω πλευρά τους θύρες RS232 (COM).
    Οι νεότεροι δεν έχουν, αλλά κάποιοι διαθέτουν υποδοχή COM (RS232) στην μητρική για να συνδεθεί ένα bracket RS232 (COM). Μπορείτε να το ελέγξετε στο εγχειρίδιο της μητρικής.

Το φλασάρισμα μέσω της RS232 γίνεται με το πρόγραμμα ALi upgrade tool.
    Αν δεν δέχεται την έκδοση 1.0.16 δοκιμάστε και την 1.0.15.

Το συγκεκριμένο καλώδιο είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί, αλλά μπορείτε εύκολα να κάνετε ένα αν πιάνουν τα χέρια σας.

Επεξεργασία:
    Φαίνεται ότι μας διαβάζει ο υπεύθυνος πωλήσεων της AxSat. Χωρίς να ζητήσω ή να αναφερθεί ο ίδιος σ' αυτό, έστειλε με την απάντηση και το firmware 1.0.9 GRE.
    Εύχομαι κάποια στιγμή να μας τιμήσει και με την άμεση συμμετοχή του στο φόρουμ
    Ωραια, τουλαχιστον υπαρχει τροπος να το κανεις και μονος σου.

Σελίδα 23 απο 36 ΠρώτοΠρώτο ... 1319202122232425262733 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης