Μπερυ προ (Τ1953) modified - Ακουστικές Εντυπώσεις

21 June 2006
303
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=7787&highlight=T1953+volume
Θυμίζω την μοντίφα.

Τώρα μετα απο αρκετό χρονικό διάστημα οι ακουστικές εντυπώσεις.

Μετά απο κάποιες ώρες στρωσίματος (έπεσε αρκετή κόλληση) η εικόνα καθάρισε τελείως και το μηχάνημα είναι εντελώς ήσυχο, (εκτος του μικρού χις της μαμίσιας λάμπας).
Τελευταίο όπως πάντα (τουλάχιστον σε οποια επέμβαση έχω κάνει εγώ), καθάρισε και απόκτησε έκταση το χαμηλό.
-Σε σχέση με το άκουσμα του Τ1953 χωρίς επεμβάσεις μπορώ να πώ οτι τα περιγράματα των οργάνων γίνονται πιο μαλακά και η ατάκα ίσως να μειώνεται λίγο. Αυτό δέν σημαίνει σε καμιά περίπτωση οτι ο προ παύει να είναι ατακάτος, απλά το άκουσμάτου γίνεται πιο ξεκούραστο με τις μαμίσιες λάμπες. (Τις οποίες και επανέφερα μιας και οι JJ που δοκίμασα μου βγάλαν πολλά πρίμα με τα μακγνεπαν). Κατα τα άλλα καμια παρατήρηση δεν έχω σχετικά με το αρχικό του άκουσμα.
_Τελικά Θεωρώ την επέμβαση επιτυχημένη και το μόνο που μου λείπει τώρα είναι κάτι για το κλώτσημα στις χαμηλές (Σαμπ; Αλλη πατέντα πείτε καμιά γνώμη βρε....)
 
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=7787&highlight=T1953+volume
Θυμίζω την μοντίφα.

Τώρα μετα απο αρκετό χρονικό διάστημα οι ακουστικές εντυπώσεις.

Μετά απο κάποιες ώρες στρωσίματος (έπεσε αρκετή κόλληση) η εικόνα καθάρισε τελείως και το μηχάνημα είναι εντελώς ήσυχο, (εκτος του μικρού χις της μαμίσιας λάμπας).
Τελευταίο όπως πάντα (τουλάχιστον σε οποια επέμβαση έχω κάνει εγώ), καθάρισε και απόκτησε έκταση το χαμηλό.
-Σε σχέση με το άκουσμα του Τ1953 χωρίς επεμβάσεις μπορώ να πώ οτι τα περιγράματα των οργάνων γίνονται πιο μαλακά και η ατάκα ίσως να μειώνεται λίγο. Αυτό δέν σημαίνει σε καμιά περίπτωση οτι ο προ παύει να είναι ατακάτος, απλά το άκουσμάτου γίνεται πιο ξεκούραστο με τις μαμίσιες λάμπες. (Τις οποίες και επανέφερα μιας και οι JJ που δοκίμασα μου βγάλαν πολλά πρίμα με τα μακγνεπαν). Κατα τα άλλα καμια παρατήρηση δεν έχω σχετικά με το αρχικό του άκουσμα.
_Τελικά Θεωρώ την επέμβαση επιτυχημένη και το μόνο που μου λείπει τώρα είναι κάτι για το κλώτσημα στις χαμηλές (Σαμπ; Αλλη πατέντα πείτε καμιά γνώμη βρε....)

12ιντση DIY κλειστή μπασοκαμπίνα και ένας 500άρης μονομπλοκαρισμένος.

Πήρα του Ακριβόπουλου την παλιά.

Ρωτήστε το Δημοσθένη που το άκουσε χθες. Και ακόμη δεν έχω ασχοληθεί με το DEQ.
 
21 June 2006
303
Τi ηχείο ,που το βρίσκεις , διαστάσεις κουτιού κλπ....;
Σχετικά με το υπογούφερ της ΡΕΛ που είχες παίζει καλύτερα;

Χμμ... Θα χρειαστώ όμως και ενεργό κροσ...
και πάνω που έλεγα να βρώ κάνα σαμπ και να το συνδέσω παράλληλα με τα ηχεία στις εξόδους των τελικών...
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απόστολε ο Στέργιος ήταν τυχερός με την μπασοκαμπίνα.
15ιντση και καθαρή.
Και απίστευτα πάμφθηνη!
Χρειάζεται όμως ένα ενεργό κρος για να δουλέψει όπως είναι τώρα στημένο το σύστημά σου.
Μπορείς όμως να πάρεις κάτι έτοιμο σε ενεργό σαμπ οπότε δεν θα χρειασθείς κρος.
Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καθάριο και μη υπερβολικό... στο χαμηλό...

Απο κει και πέρα με δίδρομο ενεργό κρος και παθητικό σαμπ με μεγάφωνο διπλού πηνίου και έναν τελικούλη κάνεις δουλειά, χωρίς να αλλάξεις τα παθητικά κρος των μάγκις.
 
21 June 2006
303
Καμιά πρόταση για συγκεκριμένο σαμπ, ή εναλλακτικά συγκεκριμένο μεγάφωνο για κατασκευή μπασοκαμπίνας;
Γιάννη το 15αρι που έδωσες στον Στέργιο Πως το έφτιαξες ;(Υλικά -Πηγή αγοράς - κόστος);
 
Ωχ! 15ιντσο είναι??? Το τέραααααας!

Για το πως φτιάχτηκε δε ξέρω, θα μας το πει ο Τζώνε.

Σε σχέση με το REL Strata II που έχω είναι σαφώς πληρέστερο. Πιο μουσικό, πιο στακάτο, χωρίς ουρές.

Με το κρος της μπέρι ήρθε κι έδεσε κουτί. Το έστησα πολύ πιο εύκολα από το REL.
Το έβαλα δεξιά από το δεξί ηχείο, με τη μπάφλα του ευθυγραμισμένη με τα πάνελ των μαγκίων. Το κόβω στα 35Hz και το gain στο πολύ ελάχιστο.
Γεμίζει γρήγορα, κοφτά και...χαλαρά χωρίς να μπορείς να εντοπίσεις από που έρχεται το χαμηλό.

Το μεγάφωνο δεν ξέρω τι μάρκας είναι.

Αυτό που παίζει ρόλο είναι μάλλον οι πολλές ίντσες του μεγαφώνου, αφού ακόμα και σε πολύ δυνατά περάσματα δεν το βλέπεις να κουνιέται. Και φυσικά ο σχεδιασμός της καμπίνας είναι μάλλον...καταλυτικός!

Σου συστήνω να φτιάξεις ένα μόνος σου. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
Α! και να φροντίσεις το μεγάφωνο να σε "κοιτάει". Όχι band pass, όχι bass reflex, όχι γούφερ προς τα κάτω.

Κλειστή καμπίνα και μεγάλο και ευαίσθητο μεγάφωνο.
 

Dimosthenis

Supreme Member
17 June 2006
3,277
Πράγματικά παιζει πολύ καλά Ο καλύτερος ηχος που ακουσα στο Στέργιο.
Και λαβετε υπ οψιν οτι ειχε ρυθμίσει την συχνότητα αποκαοπής πολυ χαμηλα ωστε να προσθαίτει ελάχιστα στο τελικό αποτελεσμα. Χαμηλό καθαρό και πολύ γρήγορο, μηδεν ουρες!
 
21 June 2006
303
OK Φτιάχτηκα. Στέργιο σε πια συχνότητα κόβεις τα 1.6; Γιάννη αναμένω οδηγίες κατασκευής μπρέ..!!.Δημοσθένη εσύ τι σύστημα έχεις;

Αντε και καλή ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!:smile:
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απόστολε τη καμπίνα του Στέργιου δεν την έφτιαξα εγώ.
Την είχα αγοράσει από τον Papas γιατί δεν χώραγε... στο σαλόνι του.
Την είχε φτιάξει ένας φίλος που είχε τότε επαγγελματική ενασχόληση με το pro audio...

Εγώ μετά από αρκετό κόπο και πειραματισμούς την βελτίωσα!
Και μάλιστα πολύ!
Κυρίως επεμβάσεις στην καμπίνα, στην καλωδίωση και στα μονωτικά.
Μπορώ να πω πως μετάνιωσα που την έδωσα αλλά από την άλλη είμαι πολύ χαρούμενος που πήγε σε καλό άνθρωπο και έπιασε τόπο.:grinning-smiley-043
Το μόνο μειονέκτημα που είχε στην υπόγα, είναι ότι λόγω ακραίων συνθηκών (πολλά τετραγωνικά/τρέλλα με κορδέλλα) ώρες-ώρες την τερμάτιζα (αρκετά σπάνια βέβαια)!

Το μεγάφωνο που φορά είναι ένα πάμφθηνο 15" της Pionner.
Χάρτινου κώνου.
Το Α38GU40-52F.
Το βρήκα στο Net περί τα 40 ντάλλαρς...
Έχει 96 ντιμπί ευαισθησία και Fs 20 χέρτζια.
Ο εσωτερικός όγκος του κουτιού είναι 100 λίτρα.
Η καμπίνα είναι φτιαγμένη σαν τανκ...
Αν βρεις το μεγάφωνο τα υπόλοιπα είναι εύκολα...
Μόνο που είναι μονού πηνίου φωνής... και πρέπει να βρεις τρόπο ώστε να κάνεις mixing τα δύο κανάλια σε ένα, κάτω από τα 30-50 χέρτζ.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Στους 35 κύκλους τα κόβω, αλλά θα δοκιμάσω μέχρι τα 40 να δω τι γίνεται. Ακόμη είναι χύμα το σύστημα. Θέλει πολλή μελέτη ακόμα!

Καλή ανάσταση!

Δοκίμασε όσο μπορείς πιο πάνω. Για παιχνίδι πάνε μέχρι 80 κύκλους. Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα. Και αν παίξει έτσι, το κέρδος για τα Μάγκια θα είναι μεγάλο.

Καλή ανάσταση παίδες!
 
Δοκίμασε όσο μπορείς πιο πάνω. Για παιχνίδι πάνε μέχρι 80 κύκλους. Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα. Και αν παίξει έτσι, το κέρδος για τα Μάγκια θα είναι μεγάλο.

Καλή ανάσταση παίδες!

Φιλαράκ, ήδη από τα 40 και πάνω αρχίζει η βρώμα.

Καλή ανάσταααααα! -bye-
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Γιώργη -bye- τρέξε το winISD.
Το έχει μέσα.
Λίνκ δεν έχω γιατί προσφάτως "φορμαρίστικα"...

Εν τω μεταξύ Απόστολε μπορείς να κάνεις και κάτι τέτοιο:
(Μην φοβάσαι!
Θα είναι σα να έχεις ένα μάγκυ καταμεσίς στα άλλα!):flipout:
 

Attachments

  • DSC00915.JPG
    DSC00915.JPG
    116.7 KB · Views: 19
  • DSC00916.JPG
    DSC00916.JPG
    118.8 KB · Views: 20

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Μειονέκτημά τους ότι πίνουν πολύ...
Χρειάστηκε το 1,5KW ενός γεφυρωμένου 1500άρη για ν' αρχίσει να... δροσίζει... ο χώρος.
Διότι ως γνωστόν... εκεί κάτω... για να έχουμε ικανό SPL... χρειάζονται βατάκια.

Χριστός Ανέστη.
Χρόνια Πολλά.
 

GEORGE PAPAS

Senior Member
18 June 2006
530
Αλλοι ξενυχτανε στα μπουζουκια και αλλοι φτιαχνουν ηχεια!
Να σου φερω αλλους δυο 1500 για να καλοδροσισει η υπογα;
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απάντηση: Re: Μπερυ προ (Τ1953) modified - Ακουστικές Εντυπώσεις

Αλλοι ξενυχτανε στα μπουζουκια και αλλοι φτιαχνουν ηχεια!
Να σου φερω αλλους δυο 1500 για να καλοδροσισει η υπογα;

Γιατρέ μου δεν ξενύχτησα.
Απλά ξύπνησα πουρνό για την προεργασία της σήμερον...

Θα έρθεις για πιστοποίηση με τα τελικά σου γιατί μάλλον θα μου χρειαστούν κανά δυό ακόμα!!!

Διαθέτομεν και prive μποζουκτσίδικον:flipout:
Το καλοκαίρι θα έχομεν και μπαλλέτο!:firstprize:
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απάντηση: Re: Μπερυ προ (Τ1953) modified - Ακουστικές Εντυπώσεις

Ε,τοτε θα ερθω...το καλοκαιρι!

καλοκαίρια και χειμώνες... έχεις και έναν μπέρρυ για φτιάξιμο...
Σ' έχω στο χέρι μάνα 'μ!