Samsung UE EH5000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Καλησπερα,προχθες αγορασα για τους γονεις μου το συγκεκριμενο μοντελο,459 ευρω απο electronet.Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καλες σε γενικες γραμμες.Σε τηλεοπτικο εχει καλη εικονα αν και περιμενα πιο ζωντανα χρωματα.Θελει βεβαια ψαξιμο με τις ρυθμισεις,ομολογω οτι δεν ασχοληθηκα οσο θα επρεπε.Αυριο θα το κανω ομως.Αν και 50 Hz CMR,βλεποντας τον τελικο του EURO δεν διαπιστωσα κατι ωστε να με ενοχλησει.Ο media player οπως ξερουμε παιζει τα παντα(mkv,υποτιτλους srt,dts),και η εικονα σε ταινια 1080p ηταν εκπληκτικη!!!Αυτο που με χαλασε ειναι η γωνια θεασης,εγω εχω την Panasonic tx-l42e30e και η συγκριση προκαλει αφθονο γελιο... Πιστευω οτι το IPS panel της Panasonic ειναι πολυ ανωτερο.Πιστευω οτι για καποιον που δεν εχει πολλες απαιτησεις και δεν τον ενδιαφερει η τηλεοραση του να ειναι smart η 3d,το συγκεκριμενο μοντελο δε θα τον απογοητευσει.
 

hall2001

New member
29 August 2012
7
να σε ρωτήσω πως τα πάει με τα κανάλια πως είναι η εικόνα γιατί πείρα την eh4000 σε 32 ίντσες και η εικόνα στα ψηφιακά είναι επιεικώς απαράδεκτη και μιας και την έχω 2 μέρες λέω να την πάω πίσω επειδή ρώτησα και γίνετε και να πάρω την 5000 σε 40" αν έχουν όμως τον ίδιο δέκτη τότε δεν το βλέπω με τίποτα.
Να προσθέσω ότι έκανα τα πάντα στις ρυθμίσεις αλλά δυστυχώς δεν είδα σοβαρό αποτέλεσμα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
να σε ρωτήσω πως τα πάει με τα κανάλια πως είναι η εικόνα γιατί πείρα την eh4000 σε 32 ίντσες και η εικόνα στα ψηφιακά είναι επιεικώς απαράδεκτη και μιας και την έχω 2 μέρες λέω να την πάω πίσω επειδή ρώτησα και γίνετε και να πάρω την 5000 σε 40" αν έχουν όμως τον ίδιο δέκτη τότε δεν το βλέπω με τίποτα.
Να προσθέσω ότι έκανα τα πάντα στις ρυθμίσεις αλλά δυστυχώς δεν είδα σοβαρό αποτέλεσμα.

η 32αρα 5000 που εχω εγω,τα ψηφιακα τα παιζει πολυ καλα.
επειδη η τιβι εχει αρκετες ρυθμισεις εικονας,θελει αρκετο ψαξιμο.
δεν νομιζω οτι η διαφορα στην εικονα τον 2(4000vs5000)να ειναι σημαντικη.

η 32αρα 5000 που εχω εγω,τα ψηφιακα τα παιζει πολυ καλα.
επειδη η τιβι εχει αρκετες ρυθμισεις εικονας,θελει αρκετο ψαξιμο.
δεν νομιζω οτι η διαφορα στην εικονα τον 2(4000vs5000)να ειναι σημαντικη.


**το μονο που με χαλαει ειναι το μεγεθος των υποτιτλων στον Media player της τηλεορασης,το οποιο ειναι απαραδεκτο.
 
Last edited by a moderator:

hall2001

New member
29 August 2012
7
Για να μη σε ταλαιπωρώ έβαλα άνθρωπο (φίλο και από το hitech) μήπως κάνει κάτι αλλά δεν.
Τελικά την πήγα πίσω έδωσα 2 κατοστάρικα ακόμα και πείρα αυτή LG 37LS5600 την οποία και ρύθμισε ο φίλος σε 15´.
Kλάσης ανώτερη σε όλα εκτός φυσικά από τον mplayer που δεν συγκρίνετε με της samsung.
Tώρα θα μου πεις η μέρα με την νύχτα η σύγκριση άλλα λεφτά άλλη φιλοσοφία των δύο εταιριών και θα έχεις 100% δίκιο αλλά σ´αυτό που επιβεβαιώθηκα τελικά(γιατί η γυναίκα μου με είχε πρήξει να μη δώσω πάνω απο 300 για τηλεόραση)είναι ότι πλήρωσης παίρνεις,αυτά και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
 

akis

Established Member
10 September 2007
116
Καλησπέρα

την αγοράσα και εγώ την 32άρα για την κρεβατοκάμαρα.

Υπάρχει ένα πρόβλημα με τον player της. Παίζει κανονικά ότι αρχεία ήχου ή βιντεο έχω στον σκληρό μου δίσκο που συνδέω πάνω της, ΑΛΛΑ όταν είτε πατάω το stop είτε το return για να σταματήσει πχ η ταινία ή να γυρίσω στην αρχή, τότε ξεκινάει να δείχνει πως φορτώνει και κάνει η τηλεόραση επανεκίνηση. Αυτό το κάνει και με το παλιό firmware που είχε η τηλεόραση και με το καινούριο που έβαλα.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος? Πάιζει να είναι πρόβλημα της τηλεόρασης ?
 

akis

Established Member
10 September 2007
116
Απαράδεκτη εξυπηρέτηση samsung σχετικά με το παραπάνω πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Ως πρώτη απάντηση στο email μου που τους ανέφερα επακριβώς το πρόβλημα, πήρα ότι οι προδιαγραφές της τηλεόρασης και του ενσωματωμένου media player της είναι τέτοιες που δημιουργούν το θέμα που έχει η τηλεόραση. ( ΕΤΡΙΒΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑ)

Στη συνέχεια τους ζήτησα να μου επισυνάψουν τα αρχεία με τις προδιαγραφές της τηλεόρασης και του ενσωματωμένου media player της που αναφέρουν ότι όταν θα πατάω restart ή return η τηλεόραση πρέπει να κάνει επανεκκίνηση.

Και εδώ έρχεται η δεύτερη απάντηση(από τον ίδιο της εξυπηρέτησης samsung) ότι η τηλεόραση και ο ενσωματωμένος media player της λειτουργούν με τέτοιο τρόπο που ο codec των αρχείων μου όταν τα διαβάζει ο media player δίνει εντολή στην τηλεόραση να "πάει στο σημείο 0", δλδ να κάνει επανεκκίνηση!!!!! Και μου πρότειναν να αλλάξω την κωδικοποίηση των αρχείων.
(που όλως περιέργως βέβαια, προφανώς για αυτούς, ο media player και της άλλης μου Tv αλλά και μιας sam 64d8000 που έβαλα τον δίσκο πάνω δουλεύουν κανονικά!)


Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ. ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟΥΣ? ΒΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ???


Μα είμαστε σοβαροί?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για να μη σε ταλαιπωρώ έβαλα άνθρωπο (φίλο και από το hitech) μήπως κάνει κάτι αλλά δεν.
Τελικά την πήγα πίσω έδωσα 2 κατοστάρικα ακόμα και πείρα αυτή LG 37LS5600 την οποία και ρύθμισε ο φίλος σε 15´.
Kλάσης ανώτερη σε όλα εκτός φυσικά από τον mplayer που δεν συγκρίνετε με της samsung.
Tώρα θα μου πεις η μέρα με την νύχτα η σύγκριση άλλα λεφτά άλλη φιλοσοφία των δύο εταιριών και θα έχεις 100% δίκιο αλλά σ´αυτό που επιβεβαιώθηκα τελικά(γιατί η γυναίκα μου με είχε πρήξει να μη δώσω πάνω απο 300 για τηλεόραση)είναι ότι πλήρωσης παίρνεις,αυτά και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Η ΕΗ5000 σαν εικόνα είναι καλύτερη από την LS5600 εφόσον πέσεις σε καλό πάνελ , αν πέσεις σε κανένα ChiMei τότε πέφτει η ποιότητα εικόνας κατά 30%.

Ενδεικτικά υπάρχει και το εξής συγκριτικό μεταξύ δύο τύπων πάνελ...

http://www.digitalversus.com/tv-television/samsung-ue40d5520-p11348/test.html
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Αγόρασα και εγώ μια 32άρα. Έχει πάνελ sharp. Υστερεί αρκετά σε φωτεινότητα (προφανώς ευθύνεται η κατανάλωση των 34W), υστερεί χρωματικά (η απόδοση του τόνου του δέρματος δεν είναι ρεαλιστική), η λειτουργία "βελτίωσης της κίνησης" εμφανίζει έντονο 50 Hz bug (σε σημείο που την καθιστά άχρηστη), το scaling και η απεικόνιση σε τηλεοπτικό είναι μετριότατα.
Νομίζω ότι είναι χειρότερη από την ES5500 που είχα αγοράσει πρόσφατα.
Από το πάνελ σαρπ απουσιάζουν εντελώς τα φαινόμενα του clouding & torch-lighting.
 

snbakos

New member
3 September 2007
64
Καλησπέρα,

Πως βλέπουμε τι πάνελ έχει η 32ΕΗ5000;

Υπάρχουν ρυθμίσεις για βελτίωση της εικόνας;

Ευχαριστώ.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Τα πάνελ σαρπ τα καταλαβαίνεις από τον τρόπο που δεικτοδοτούν τα πίξελ. Τσέκαρε μια λεπτή γραμμή από κοντά στο πάνελ. Αν δεν είναι εντελώς ευθεία αλλά έχει μικρά δοντάκια, έχεις πάνελ σαρπ. (Το οποίο δεν είναι απαραιτήτως κακό, γλιτώνεις από μπλε αποχρώσεις στο μαύρο και clouding σε μεγάλο βαθμό, με αντάλλαγμα μειωμένη αντίθεση).
 

snbakos

New member
3 September 2007
64

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
σε ue32 eh5000 μπαινει ασυρματος ανταπτορας wifi(της samsung προφανως) ωστε να μπει τοπικο μου δικτυο?

απο samsung μου ειπαν οτι γινεται και χρειαζομαι αυτο http://www.multirama.gr/products/product?pid=0670412&catid=050500.
δηλαδη με αυτον τον ανταπτορα κανω streaming απο το τοπικο μου δικτυο?


εδω κανεις....?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Samsung UE32EH5000 LED LCD TV Review

ue32eh5000.jpg


A few years ago, most television manufacturers – led ironically by Samsung – began to put a lot of effort into trimming down the depth of their LED-based LCD TVs, so much so that it became a contest of slenderness instead of image quality. While aesthetically stunning, these impossibly svelte edge LED LCD displays tend to suffer from screen/ backlight uniformity issues due to the inherently uneven distribution of LEDs, and the proximity of the backlight unit to the LCD screen.

Thankfully the Samsung UE32EH5000 bucks this unhealthy trend, preferring to let its picture (and sound) rather than its waistline do the talking. Saddled with a bulging derriere, the TV won’t be in the running for any design award anytime soon, but on the upside you get very impressive black-level performance, screen uniformity and audio quality.

Available to buy for under £300, the 32EH5000 rekindles memories of some outstanding budget offerings from the Korean manufacturer such as 2010′s LE32C530 and 2009′s LE32B450. Although it’s not the equal of other 2012 HDTVs that we’ve deemed “Highly Recommended”, the Samsung EH5000 represents excellent value for money which earns it a spot in this category.

highly-recommended.gif

http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsung-ue32eh5000-ue40eh5000-201212192466.htm
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
το ειχα επισμανει απο την αρχη που την πηρα...με ενυπωσιασε με τις ρυθμισεις της out of box
και μαλιστα συνηθισμενος σε καθημερινη θεαση,με pioneer 5090h καλιμπραρισμενη.
σουπερ αγορα για τηλεοραση δωματιου..!
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Άραγε τι πάνελ φόραγε η τηλεόραση που τσέκαραν, sharp ή pva; Φαντάζομαι το 2ο...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
το ειχα επισμανει απο την αρχη που την πηρα...με ενυπωσιασε με τις ρυθμισεις της out of box
και μαλιστα συνηθισμενος σε καθημερινη θεαση,με pioneer 5090h καλιμπραρισμενη.
σουπερ αγορα για τηλεοραση δωματιου..!

για να μην αερογω κιολας,απο το 5ο μηνυμα...συμφωνω με το hdtvtest..

http://www.avclub.gr/forum/showthre...msung-UE40EH5000?highlight=Samsung+UE32EH5000