CD player δεν ανοίγει το πορτάκι

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το cd player μου.
Σήμερα εντελώς ξαφνικά το πορτάκι δεν ανοιγει και ακούγεται ένα ενοχλητικό ΖΖΖΖΖΖΖΖ, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω το δισκάκι από μέσα. Το δισκάκι διαβάζεται και παίζει κανονικά χωρίς πρόβλημα. Τι μπορεί να φταίει?
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Έχει χαλάσει το σύστημα που ανοίγει το πορτάκι, άνοιξε το cd player αν μπορείς και ξέρεις και δες το, ίσως το φτιάξεις.

Στο δικό μου είχε ένα λάστιχο που είχε κοπεί και το κόλλησα, αν δεν θέλεις να το πειράξεις πήγαινε το σε έναν μάστορα.
 

dimitris_ath

Established Member
15 January 2008
121
Η βλαβη αυτη είναι λιγο μυστηρια γιατι ειναι σχετικα δυσκολο να βρεις το κομματι του μηχανισμου που χαλασε και συνηθως χρειαζεται αλλαγη ολοκληρου του συρταριου... Ειναι απο τις ''ακριβες'' ζημιες...
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σας κάντε μια προσπάθεια να δείτε μήπως απλά έχει κοπεί ή φύγει από την θέση του ο ιμάντας που πάει από το μοτερ στο μηχανικό σύστημα που ανοίγει την πόρτα και βγάζει το συστάρι έξω. Συνήθως είναι εμφανέστατο και ευκολοπρόσβατο. Αν είναι παλιό το player, μπορεί επίσης και απλά να έχει ξεχειλώσει ο ιμάντας και το ΖΖΖΖΖΖΖ να είναι ο θόρυβος του μοτέρ που γυρνάει και δεν το καλύπτει τώρα ο θόρυβος από την κίνηση του συσταριού. Πάρτε ενα ιμάντα μικρότερο από τον υπάρχοντα, από ένα μαγαζί που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Ενα ευρώ θα κάνει το πολύ. Σπάνια χαλάει ο μηχανισμός αν δεν ζοριστεί από εμπόδιο. Καλή τύχη.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά είχε κοπεί το λαστιχάκι που αναφέρει ο φίλος ika1961. Το άλλαξα με καινούργιο κι όλα Ο.Κ. Ευτυχώς που δε χρειάστηκε να αλλάξω όλο το μηχανισμό ανάγνωσης.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Επανέρχομαι στο θέμα καθώς παρατήρησα το εξής: εδώ και δυο μέρες όταν βάζω το δισκάκι μέσα κλείνει και ξανανοίγει μόνο του το πορτάκι χωρίς να πατήσω το κουμπί και μένει ανοιχτό. Όταν πατήσω το κουμπί του, κλείνει κανονικά και παίζει. Μου φαίνεται έχει αρχίσει και "τα παίζει" ο μηχανισμός ανάγνωσης. Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό ή κάτι παρόμοιο?
 

nkelara

Established Member
2 December 2009
142
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μου είχε συμβει σ ένα cd player Pioneer.Εφταιγαν οι τερματικοι διακόπτες του tray .Το συρταράκι που πηγαινοέρχεται μεσα - έξω,ακουμπάει ένα διακοπτάκι οταν φτάσει τέρμα μέσα και δίνει εντολή στο μοτερ να σταματήσει.Αν δεν δουλέψει ο διακόπτεις ξαναβγαίνει έξω.Το ιδιο και οταν έρχεται έξω.Με spray στους διακόπτες το δικό μου επανήλθε και δουλεύει μια χαρά.Ελπίζω να είναι έτσι και στο δικό σου.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
μηπως το καινουριο λαστιχακι δεν ειναι ακριβως της ιδιας διαμετρου ή ελαστικοτητας και προκαλει αυτο το φαινομενο?
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Σήμερα δεν το έκανε καθόλου. Θα το παρακολουθήσω και θα δω. Αν επαναληφθεί θα το πάω για service. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

mmkk777

New member
27 August 2010
9
Το ξέρω ότι είναι παλιό post αλλά για όποιον άλλον το χρειαστεί.

Plexi Flexi από το 1 και έχει μέσα 100. (Tα έχουν και τα παιχνιδάδικα)
Είναι μικρά λαστιχάκια για να φτιάξεις βραχιολάκια.

Τα έχω βάλει σε DVD και είναι ΟΚ. Μπορείς να βάλεις δυο μαζί.
Με το να είναι λαστιχάκια κάνει για όλες τις διαστάσεις.
Και από ότι φαίνεται είναι γερά.

as-to-kalo-paixnidi-lastixakia-sakoylaki-plexi-flexi-300-temaxia.jpg
 
Last edited:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
να σου δωσω τα ευσημα εστω και τωρα που επεσα κατα λαΘοs πανω στο νημα. ειχα δει το post σου mmkk777, πριν περιπου ενα χρονο. "εκλεψα" την ιδεα που προσφερεs απλοχερα και απο τοτε εχει φτιαχτει..: το συρταρι ενοs dvd που εκτελει χρεη cdp, το κοντερ ενοs κασετοφωνου και ο πιεστικοs διακοπτηs on-off σε ραδιοcd ford focus 1ηs γενιαs. αυτοs που ειναι και το ποτενσιομετρο εντασηs. εσπασε το ελατηριο που τον επαναφερει στην εξω Θεση και τυλιξα ενα plexi flexi αλλεπαλληλεs φορεs γυρω απο τον αξονα. εναν χρονο μετα λειτουργει υποδειγματικα με συνεχη χρηση μη το ματιασω...
στο μονο που δεν μπορεσε να κανει δουλεια, ειναι να αντικαταστησει επιτυχωs τον κυριο ιμαντα του κασετοφωνου πιο πανω. ενα plexi μονο του εσπαγε, 2 τσιτωναν πολυ το ραουλο και επαιζε αργα. σε χαμηλοτερεs στροφεs δλδ... (εχω την εντυπωση οτι εχω επισκευασει και κατι ακομα, αλλα δεν Θυμαμαι τι)
thank U !!!