Monitor Audio PL 100

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Τα έχει ακούσει κάποιος τα συγκεκριμένα ηχεία ? Θέλω να τα βάλω σε 15 τ.μ. και να τα οδηγήσω με λάμπες 90 watt. Μήπως υπάρχουν άλλες προτάσεις σε αυτή την κατηγορία ?

pl100.jpg
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Επίσης το elipsa που είναι λίγο ακριβότερο από το PL100 ηχητικά είναι πιο αναλυτικό ?

elipsa.jpg
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Προτάσεις υπάρχουν πολλές άλλες...Για παράδειγμα...

Proac Responce D 2 http://www.proac-loudspeakers.com/dtwo.php

Joseph Audio Pulsar http://www.josephaudio.com/JosephAudio/Pulsar.html

ATC SCM 19

Leema XONE http://www.leema-acoustics.com/shop/component/loudspeakers/xone



Ωστόσο πρέπει να πείς και ποιός είναι ο ενισχυτής...



Απο τα δύο ηχεία που σκέπτεσαι κατ' αρχήν, τα ΜΑ είναι πιό τίμια...
 
Last edited:

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Οι ενισχυτές είναι τελικοί μονομπλόκ Tsakiridis Apollon. Νομίζω ότι δεν θα έχουν πρόβλημα όποιο και να διαλέξω.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Ενδιαφέρον τα Pulsar της Joseph Audio. Κάποιοι το θεωρούν το καλύτερο ηχείο βάσης. Είναι ακριβότερο από το PL100 ?
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Monitor Audio PL 100

Είναι...Kάπου στα 6000 νομίζω...Καλύτερα όμως να ρωτήσεις τον αντιπρόσωπο,είναι ο Κοψ. (ULTRA AUDIO) μέλος του φόρουμ.



Ναί νομίζω,ότι οι ενισχυτές σου οδηγούν χωρίς πρόβλημα, όσα ηχεία αναφέρθηκαν,πόσο μάλλον σε μικρό χώρο.Ωστόσο τι σου πάει καλύτερα σαν συνδύασμος, εσύ πρέπει να το ακούσεις-αποφασίσεις.
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Ως καταχος του μεγαλου αδερφου PL300 με λαμπες κοντα στα βατ που εχεις μονο αριστα σχολια εχω να σου πω .
Νομιζω οτι στα λεφτα του ειναι πολυ τιμια αγορα .Να πας να το ακουσεις με λαμπες φυσικα η στην ηχοεκφραση η στην Avart στον μενδρινο.
Ριξε και μια ματια στο chario sonnet στον Κοσμα στην Φεξη ειναι και αυτο ενα παρα πολυ καλο και ομορφο ηχειο σε καλη τιμη .
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Απο οτι ειδα στις ιστοσελιδες των καταστηματων εχει ενα demo η Ηχοεκφραση στα 2300 που ειναι καλη τιμη εαν το δεις και το ακουσεις (αρχικη ειναι γυρω στα 3300 αλλα μετρητα οπως ξερεις θα εχεις αλλη τιμη !).
Το Chario sonnet ειδα μια τιμη γυρω στα 2850 που και αυτη θα διαπραγματευεται.
Εχεις ακουσει κανε ηχειο μεχρι στιγμης?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Έχω ακούσει μόνο τη σειρά gold. Θέλω να ακούσω και το PL και το elipsa που είναι κοντά σε κόστος για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Το PL 300 σε πόσα τ.μ. το έχεις ?
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
To elipsa στα ποσα το βρισκείς ?
Εχω την εντυπωση οτι ειανι δυσκολα ηχεια σωστα ?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
ως προς την οδηγηση μαλλον εννοει ο Χρηστος

Τα SF ειναι επιπλο, δεν λεω αλλα εχω την αισθηση οτι ειναι περισσοτερο "επιπλο" παρα Ηχειο. Ισως τα σκαρφιστηκε η SF για να συμπληρωσει κανα homecinema setup ο κυριος που πηρε τα μεγαλα για L&R...

Με συγχωρειτε αν εγινα αιρετικος...



Υγ. ποσο εχουν τα PL-100 ?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Δεν εχω αποψη, δεν γνωριζω.

Ποιο ειναι το σκεπτικο σου τοσο για τα ΜΑ οσο και για τα SF ?
Tα εχεις ακουσει, ή κατ' αρχας σου αρεσουν ?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Από την MA έχω ακούσει όλες τις φτηνότερες σειρές και μου άρεσε αρκετά η gold. Την ακριβή της δεν την έχω ακούσει ακόμα. Από την SF δεν έχω ακούσει κανένα ηχείο της και επειδή δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε κόστος θέλω να το ψάξω λίγο. 16 τ.μ. είναι ο χώρος και μάλλον θα αντικαταστήσουν τα αγαπημένα μου Martin Logan.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ωραια, πας για βασης.

Οταν αρχισεις τις ακροασεις, ριξε ενα αυτι και σε αυτο, το εχω ακουσει, και ειναι υπεροχο....