SiGMATek DVBR-50 HD

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Δυσκολεύτηκα να βρω το site τους, και όταν το βρήκα ήταν υπό κατασκευή. http://www.sigmatekcomputer.com

Δεν έχω τον δέκτη, αλλά μου δόθηκαν κάποιες εικόνες:
04201068621168612959.jpg

82511783471856088570.jpg

92384843920227687066.jpg

94704078552773179210.jpg

61438246305810468315.jpg

42287365323664549503.jpg
 
Last edited:

mindive

New member
18 January 2011
7
Re: Απάντηση: SiGMATek DVBR-50 HD

καλησπέρα κι από μένα. Πριν λίγες μέρες αγόρασα τον δέκτη και μπορώ να πώ ότι ήμουν αρκετά εντυπωσιασμένος από τιμή για αυτά που προσφέρει (36ευρώ τελική τιμή), μόλις αντιμετώπισα τα πρώτα προβλήματα. Δεν βλέπω να κάνει downmix σε ταινίες με ήχο DTS, κάνει μόνο σε ταινίες με D.D. 5.1. Επίσης σε σκληρό εξωτερικό που παίρνει μόνο ρεύμα απο usb κάνει συνέχεια αποσυνδέσεις και επανερχόταν η σύνδεση αν το ανοιγόκλεινες κανα δυό φορές από το remote.Θέλω να δοκιμάσω αν το κάνει αυτό με στικακια ή με σκληρό με ρεύμα. Επίσης η επικοινωνία του remote είναι λίγο σπαστική. (δεν πιάνει πάντα με τη πρώτη κι έχει και καθυστέρηση). Πάντως για τα λεφτά του είναι ένας πολύ καλός player (τα 1080p τα παίζει για πλάκα), με υποστήριξη ορθών ελληνικών υποτίτλων, και με έναν καλό mpeg4 full hd αποκωδικοποιητή. Απλά περιμένουμε να δούμε αν θα βγει κανα firmware που να διορθώνει τα προβλήματα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: SiGMATek DVBR-50 HD

Δεν βλέπω να κάνει downmix σε ταινίες με ήχο DTS, κάνει μόνο σε ταινίες με D.D. 5.1. Επίσης σε σκληρό εξωτερικό που παίρνει μόνο ρεύμα απο usb κάνει συνέχεια αποσυνδέσεις και επανερχόταν η σύνδεση αν το ανοιγόκλεινες κανα δυό φορές από το remote.Θέλω να δοκιμάσω αν το κάνει αυτό με στικακια ή με σκληρό με ρεύμα. Επίσης η επικοινωνία του remote είναι λίγο σπαστική. (δεν πιάνει πάντα με τη πρώτη κι έχει και καθυστέρηση). Πάντως για τα λεφτά του είναι ένας πολύ καλός player (τα 1080p τα παίζει για πλάκα), με υποστήριξη ορθών ελληνικών υποτίτλων, και με έναν καλό mpeg4 full hd αποκωδικοποιητή. Απλά περιμένουμε να δούμε αν θα βγει κανα firmware που να διορθώνει τα προβλήματα.

Κανείς δέκτης δεν αποκωδικοποιεί DTS.
Οι USB των κινέζικων δεκτών δεν δίνουν πάντα αρκετό ρεύμα για να τροφοδοτήσουν τέτοιους δίσκους. Κυρίως εμφανίζουν πρόβλημα με τους USB3.
Κατά κανόνα, το τηλεχ/ριο των κινέζικων δεκτών είναι κάπως έτσι. Κάποιοι προτιμούν να το αντικαταστήσουν με κάποιο φθηνό που έχει δυνατότητα εκμάθησης/απομνημόνευσης, που είναι σαφώς καλύτερο και μπορεί να συνδυάσει και της τηλεόρασης.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Μάλλον δεν έχεις βάλει σωστά το "μάτι". Δεν έχει πρόβλημα στόχευσης το κοντρόλ του...
 

gkonstanto

New member
22 August 2011
27
Καλησπέρα εχω αγοράσει τρείς SiGMATek DVBR-50 HD και τους έχω δοκιμάσει σε τρείς διαφορετικές τηλεοράσεις.

Έχουν το εξής πρόβλημα :

1) Αν τους αφήσεις για πολλή ώρα αναμμένους στο τέλος μπλοκάρουν και επανέρχονται μόνο αν βγούν απο το ρεύμα.

2) Αν τους κλείσεις το βράδυ το πρωί τους βρίσκεις αναμμένους και μπλοκαρισμένους και ξεμπλοκάρουν μόνο αν βγούν απο το ρεύμα.

Έχει κανείς τα ιδια προβλήματα;
 

mosaicm

Established Member
15 December 2008
237
δυσκολες μερες ΚΑΙ για τους δεκτες με τετοιες ζεστες...
η τους πας πισω...η τους ανοιγεις καμια τρυπα στο περιβλημα να αεριζονται
 

mindive

New member
18 January 2011
7
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: SiGMATek DVBR-50 HD

Κανείς δέκτης δεν αποκωδικοποιεί DTS.
Οι USB των κινέζικων δεκτών δεν δίνουν πάντα αρκετό ρεύμα για να τροφοδοτήσουν τέτοιους δίσκους. Κυρίως εμφανίζουν πρόβλημα με τους USB3.
Κατά κανόνα, το τηλεχ/ριο των κινέζικων δεκτών είναι κάπως έτσι. Κάποιοι προτιμούν να το αντικαταστήσουν με κάποιο φθηνό που έχει δυνατότητα εκμάθησης/απομνημόνευσης, που είναι σαφώς καλύτερο και μπορεί να συνδυάσει και της τηλεόρασης.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !!!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Καλησπέρα εχω αγοράσει τρείς SiGMATek DVBR-50 HD και τους έχω δοκιμάσει σε τρείς διαφορετικές τηλεοράσεις.

Έχουν το εξής πρόβλημα :

1) Αν τους αφήσεις για πολλή ώρα αναμμένους στο τέλος μπλοκάρουν και επανέρχονται μόνο αν βγούν απο το ρεύμα.

2) Αν τους κλείσεις το βράδυ το πρωί τους βρίσκεις αναμμένους και μπλοκαρισμένους και ξεμπλοκάρουν μόνο αν βγούν απο το ρεύμα.

Έχει κανείς τα ιδια προβλήματα;

Κάποιοι δέκτες το παρουσίασαν, όχι όλοι....

Αναμένουμε αναβάθμιση....
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Το 1 το κανουν πολλοι δεκτες στην αγορα όταν ζεσταίνονται,είναι περισσότερο θέμα ποιοτητας κατασκευής ,παρα αναβαθμισης.
 

xristos1111

New member
17 July 2012
9
γεια σας και απο εμενα ...

τοv εχω και εγω τον DVBR 50 HD.

το πρωτο σφαλμα προς το παρον δεν μου το εχει παρουσιασει καθολου.
αλλα το δευτερο καθε μερα.βραδυ τον κλεινω και το πρωι με περιμενει ανοικτος και μπλοκαρισμενος.

τον εχω συνδεδεμενο και στο scart (για να κρατιεται) και στο hdmi με αποτελεσμα να παιζει και απο τα δυο. διαφορα στην ποιοτητα (για τα καναλια) δεν βλεπω οποτε λεω να βγαλω το HDMI.

Nα ρωτησω και κατι σαν ασχετος σε τι αναλυση πρεπει να ρυθμισω τον δεκτη για τα καναλια 720p,1080i η 1080p? ευχαριστω.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: SiGMATek DVBR-50 HD

Nα ρωτησω και κατι σαν ασχετος σε τι αναλυση πρεπει να ρυθμισω τον δεκτη για τα καναλια 720p,1080i η 1080p? ευχαριστω.

Πλην του ΕΡΤ HD που εκπέμπει σε 1080i, για τα υπόλοιπα βάλε 576i.
 

djleo

New member
10 March 2012
5
Και εγω το ίδιο πράγμα το πρωι είναι πάντα κολημενος πρέπει να τον βγάλω απο την πρίζα για να παίξει
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Για τους πρώτους Sigmatek αναμένατε στο ακουστικό σας, έρχεται αναβάθμιση...

Οι νεώτερες εισαγωγές του δέκτη είναι οκ γιατί το έφτιαξαν το θεματάκι που είχε...
 

djleo

New member
10 March 2012
5
Το site της εταιρίας για να βρούμε to firmware το γνωρίζει κανεις
 

gkonstanto

New member
22 August 2011
27
Μίλησα σημερα με την ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ που είναι η αντιπροσωπεία και με ενημέρωσαν οτι περιμένουν απο τον κατασκευαστή μεσα στην επόμενη εβδομάδα firmware update που θα αναρτήσουν στο site τους.

Το site είναι αυτό http://www.digital-t.gr/site/index.php
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Έτοιμη λίστα καναλιών Υμηττού για τον δέκτη θα βρείτε εδώ

Η διαδικασία για να περάσετε τη λίστα έχει ως εξής :

1. Αντιγράψτε το αρχείο στον κεντρικό κατάλογο ενός USB δίσκου.
2. Επιλέξτε το μενού «σύστημα».
3. Αναβάθμιση λογισμικού και ΟΚ
4. Αναβάθμιση USB και ΟΚ
5. Επιλέξτε το αρχείο και OK

Ο δέκτης θα κάνει επανεκκίνηση και θα ξεκινήσει τη διαδικασία φορτώματος που κρατάει μερικά δευτερόλεπτα

Να ευχαριστήσω θερμά τον Γιώργο Ζώτο (αντιπρόσωπο της Mvision) για τις έτοιμες λίστες...