Ψηφιακός δέκτης σε monitor με DVI (HDCP)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

corduroy27

New member
22 November 2007
94
Αθήνα/Ελλάδα
Υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης επίγειου ψηφιακού δέκτη (που διαθέτη HDMI) με monitor για PC που διαθέτει είσοδο DVI (HDCP);

Όσο κι αν έψαξα δεν έχω βρει σαφή απάντηση γι' αυτό γενικότερα, παρά μόνο εκτιμήσεις...
Η οθόνη που θα συνδεθεί ο δέκτης είναι μια SAMSUNG SyncMaster 226BW η οποία ήταν συνδεδεμένη μέχρι τώρα με TVBox που διέθετε Tuner αλλά όχι ψηφιακό.
Παραδόξως δεν κατάφερα να βρω κάποιο αντίστοιχο TVBox που να είναι και MPEG-4. Τουλάχιστον στην τιμή που θα ήθελα...
Έτσι, η μόνη λύση που βρήσκω για εκμετάλλευση του monitor ως TV, είναι η αγορά ενώς κοινού επίγειου ψηφιακού δέκτη.
Από ότι έχω καταλάβει, στα monitor που διαθέτουν HDMI, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.
Τι γίνεται όμως με αυτά που διαθέτουν DVI όπως το παραπάνω;

Η αγορά ενός τέτοιου καλωδίου, είναι αρκετή;
http://www.ebay.co.uk/itm/1-5M-Gold...ion_Video_Cables_Adapters&hash=item3a6bbb9188
ή χρειάζεται και κάποιου είδους Converter;
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Παίζουν αντάπτορες HDMI-->DVI, ή καλώδια που από τη μία άκρη έχουν HDMI και στην άλλη άκρη DVI.
Δεν χρειάζεται να το πάρεις απέξω, υπάρχει σε όλα τα computerομάγαζα...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αρκεί βέβαια το μόνιτορ να υποστηρίζει τους ρυθμους ανανέωσης του δέκτη. Πολλά μόνιτορ ανεβάζουν πολλά hertz, πάνω απο τις δυνατότητες του δέκτη.
 

corduroy27

New member
22 November 2007
94
Αθήνα/Ελλάδα
Νομίζω η απάντηση δεν ήταν αρκετά σαφής.
Γνωρίζω ότι υπάρχει μεγάλη ποικιλία από αυτά. Ως παράδειγμα ανέφερα το συγκεκριμένο καλώδιο.
Το θέμα είναι αν μεταφέρεται κανονικά η εικόνα στο monitor ή αν χρειάζεται κάτι πιο εξειδικευμένο,
(όπως είναι οι πολύ πιο ακριβοί Converters, που ενσωματώνουν κάποιο κύκλωμα).
Εν ολίγης, γνωρίζεις αν π.χ. με αυτό το καλώδιο θα είμαι ΟΚ;
Βασικά ενδιαφέρομαι να μάθω από κάποιον που το έχει δοικιμάσει ή το έχει δει να λειτουργεί στην πράξη,
Όπως είπα έχω διαβάσει εκτιμήσεις σχετικά με αυτό αλλά κανέναν που να το έχει δοκιμάσει και να επιβεβαίωσε ότι λειτούργησε.
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Το σήμα των δεκτών έχει Horizontal Frequency ~15kHz και Vertical Frequency 50/60Hz. Η οθόνη σου ξεκινάει απο 30kHz και 56Hz, αντίστοιχα.
Χωρίς μετατροπέα δεν θα δουλέψει.
 

corduroy27

New member
22 November 2007
94
Αθήνα/Ελλάδα
Χμμμ... Δεν περίμενα ότι θα υπήρχε τέτοιο θέμα!
Γνωρίζεις τι ακριβώς μετατροπέα θα χρειαστώ;
Θα ανεβάσω σε λίγο φώτο για να βλέπουν κι άλλοι τι εννούμε...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Δεν το έχω ψάξει παραπέρα το θέμα. Αν βρεις κάτι πες το και σε μένα, εχω φάει ώρες προσπαθώντας να κάνω ένα monitor LG να δουλέψει με δέκτη.
 

corduroy27

New member
22 November 2007
94
Αθήνα/Ελλάδα
Να υποθέσω ότι μιλάς για παρόμοια οθόνη με τη δική μου, (με DVI) και σύνδεση με ψηφιακό δέκτη που διαθέτει HDMI;

Πιο συγκεκριμένα, ότι αφορά τις αναλύσεις και τους ρυθμούς ανανέωσης της οθόνης, μήπως βοηθήσει γενικότερα...

ri84m1.jpg

dngbbb.jpg



Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει περισσότερα ή αν είναι εύκολο να κάνει μια δοκιμή και να μας διαφωτήσει, (αν διαθέτει βέβαια τα αντίστοιχα προιόντα).
Ευχαριστώ
 

spyrus

New member
21 May 2012
69
Εγώ πάντως έχω συνδέσει Τηλέοραση με είσοδο DVI (ΗD Ready) με hdmi του αποκωδικοποιητή. Το μόνο θέμα που είχα είναι ότι κόβεται λίγo η εικόνα από όλες τις πλευρές.
Καλώδιο πήρα από e-shop ένα απλό 1μέτρου (HDMI να καταλήγει σε DVI)
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Από τα χαρακτηριστικά του μονιτορ φαίνεται πως παίζει μόνο σε αναλύσεις από υπολογιστή.
Είχα στο νου μου τα νεότερα μονιτορ που καταλαβαίνουν και "τηλεοπτικές" αναλύσεις..
Μόνη λύση η δοκιμή, με ρυθμίσεις στον δέκτη για αναλυσεις progressive (576p, ή 720p ή 1080p).
Η 576p/60Ηζ έχει μεγάλες πιθανότητες να παίξει.
 

corduroy27

New member
22 November 2007
94
Αθήνα/Ελλάδα
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Από ότι καταλαβαίνω σίγουρη απάντηση δυστυχώς δεν υπάρχει.
Εξαρτάται δηλαδή από τα χαρακτηριστικά των δέκτη/monitor.
Θέλω εδώ να ευχαριστήσω και τον Βασίλη από την Crystal Audio, (που επίσης απευθύνθηκα)
και προσφέρθηκε να γίνει δοκιμή αν χρειαστεί στην εταιρία τους με το συγκεκριένο monitor και τους δικούς τους δέκτες...

Εννοείται αν κάποιος άλλος έχει σχετική εμπειρία, θα ήταν πολύ καλό να μας πει την εμπειρία του.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Αν στον δέκτη ρυθμίσεικανείς ανάλυση εξόδου 1080 τέτοιο σήμα θα στείλει στο μόνιτορ 'ασχετα άν η πηγή είναι 576 και δείχνει πιξελιασμένο.
 

FANISTELROOY

Established Member
26 August 2009
111
Glasgow, Scotland
Εμενα ειναι tv-monitor αλλα δε νομιζω να εχει σχεση. Ειναι το smasung T260HD, αλλα εχει μονο mpeg2 δεκτη αποτε μου ειναι αχριστος.
Πηρα λοιπον εναν crypto 250MP και τον συνδεσα απλα με hdmi και επεξε κατευθειαν. Τον ηχο τον στελνω με coaxial σε ενισχυτη.

Καπου ειχα διαβασει οτι αν αλλαξεις αναλυση απο τις ρυθμισεις του δεκτη δεν παιζει εικονα στο hdmi, οποτε τον συνδεεις με scart σε μια απλη tv, αλλαζεις αναλυση εξοδου τηε εικονας μεσα απο τις ρυθμισεις του δεκτη και τοτε δουλευει και το hdmi.

Eλπιζω να βοηθησα.
 

corduroy27

New member
22 November 2007
94
Αθήνα/Ελλάδα
Καπου ειχα διαβασει οτι αν αλλαξεις αναλυση απο τις ρυθμισεις του δεκτη δεν παιζει εικονα στο hdmi, οποτε τον συνδεεις με scart σε μια απλη tv, αλλαζεις αναλυση εξοδου τηε εικονας μεσα απο τις ρυθμισεις του δεκτη και τοτε δουλευει και το hdmi.

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ... :five:
Ακριβώς αυτό έγινε όταν είπα στον φίλο (εκ μέρους του οποίου άνοιξα το θέμα) να κάνει σε έναν δέκτη, που πήρε τελικά σε προσφορά.
Στα 1080p που ήτανε αρχικά δεν έδινε εικόνα ο δέκτης στο monitor.

2nh3x28.jpg



Σύνδεσε λοιπόν τον δέκτη με SCART στην TV του και χαμήλωσε την ανάλυση. Όταν τον ξανασύνδεσε στο monitor, έδειξε εικόνα κανονικά...!!!

11t4hlw.jpg



Η σύνδεση έγινε με το καλώδιο που ανέφερα στο πρώτο post

11t4hlw.jpg
5tans.jpg



Όσων αφορά τον ήχο, επειδή ο δέκτης δε διαθέτει αναλογική έξοδο ήχου,
έγινε χρήση ενός αντάπτορα SCART σε RCA (χωρίς τα καλώδια που βλέπετε στην αριστερή εικόνα) και ενός καλωδίου RCA (αρσενικά) σε Mini Jack (θηλυκό),
ώστε να συνδεθούν εκεί τα ηχεία (για PC) που διαθέτει.

aujogg.jpg
34rta3s.jpg


Όλα καλά λοιπόν.
Ελπίζω αυτό το θέμα να βοηθήσει και άλλους που σκέφτονται να αξιοποιήσουν με αυτό τον τρόπο περισσευούμενα monitor που τυχόν διαθέτουν... :2thumb22sup:
Καλή συνέχεια σε όλους.
 
Last edited:

panteleon1

New member
3 January 2011
42
εγώ έχω την LG W2442PA που έχει HDMI in audio in (ενσωματωμένα ηχεία) και phones οπότε έβαλα έναν αποκωδικοπιητή με HDMI έξοδο σε 1080p 60 Ηz και σύνδεσα και ενα ενυσχητή για τον ήχο στο phone. Tο αποτέλεσμα τέλεια εικόνα το μόνο μειονέκτημα δεν μπορώ να δώ ταυτόχρονα TV και να δουλεύω στο PC το οποίο λύθηκε βάζοντας μια μικρή τηλεόραση στον αποκωδικοποιητή στο scart. Προσοχή όμως γιατί την έπαθα, δεν μπορείς να λειτουργείς και το HDMI και το scart ταυτόχρονα. O xoro που είχα τα έφτησε και τώρα ο AMTC απο το carrefour όταν ανοίγεις το HDMI ή το scart όταν παίζει το άλλο μαυρίζει την εικόνα για να προστατεύσει την έξοδο να μην καεί.
 

jimis30

New member
1 January 2012
5
Re: Ferguson Ariva T65

Καλησπερα... Σκεφτομαι να παρω και γω τον ariva t65 αλλα εχω το εξης θεμα:
θελω να τον συνδεσω σε pc monitor, μεσω hdmi, δυστυχως ομως το monitor δεν εχει ηχεια.
Μπορω να βγαλω ηχεια απο τον ariva χωρις ενισχυτες κλπ.???

Ευχαριστω
 

Artemius

Established Member
20 November 2012
118
Θεσσαλονικη
παιρνει HDMI το monitor? γτ αμα σκεφτεσαι με ανταπτορα hdmj->dvi να το ξεχασεις,μπορει να μην παιξει εως και καθολου,τα pc monitors δεν εχουν τοσο καλες σχεσεις με τους δεκτες.

θα βοηθουσε να μας πεις τι εχεις για ηχο και που τα εχεις τοποθετημενα.

ηχο μπορεις να βγαλεις ειτε απο το SPDIF ειτε απο το scart.

με το SPDIF αν παιρνει ψηφιακη εισοδο ηχου το pc (ειτε απο την μητρικη -χλωμο- ειτε απο επιπροσθετη καρτα ηχου),το περνας μεσω pc και το pc το βγαζει στερεο απο το κλασσικο καρφακι 3,5" mini-jack να το στειλεις στα ακουστικα η στα ηχεια.

στο scart,αν δεν απατωμαι ο δεκτης στελνει ταυτοχρονα σημα και στις 2 εξοδους του,hdmi και scart,
αρα ειτε με το κλασσικο ανταπτορακι,

Scart_RCA.jpg


ειτε με καλωδιο,

scart_to_rca_cable.jpg


τσιμπας τα καναλια ηχου ετοιμα χωρισμενα για να παει το καθενα στο ηχειο,αλλα πρεπει προφανως το ηχειο να παιρνει βυσμα και να παιρνει και απο καπου ισχυ.

γενικα αν εχω καταλαβει σωστα,θες τηλεοραση στην οθονη του pc,αλλα χωρις να χρειαζεται να εχεις ανοιχτο το pc (δηλαδη οχι pci-e καρτουλα),πραμα δυσκολο γτ βλεπεις οτι σε φρεναρουν οι τεχνολογιες και τα προιοντα.



περιμενε ομως να σε πουν και τα υπολοιπα παιδια τι μπορει να γινει,γτ ειναι πολυ πιο εμπειρα.
 
Last edited by a moderator:

jimis30

New member
1 January 2012
5
Βασικα φιλε Artemius για να γινω πιο συγκεκριμενος, σκεφτομουν αντι να αγορασω καινουργια tv για το υπνοδωματιο, να δωσω τα λεφτα για μια καινουργια οθονη για το pc και την υπαρχουσα οθονη (samsung syncmaster p2250) μεσω ανταπτορακι dvi-->hdmi ( το οποιο οπως λες δεν δουλευει!)
Να την συνδεσω σε εναν ψηφιακο δεκτη και να την δουλεψω σαν κανονικη τηλεοραση...
Παραλληλα να βγαλω ηχο απο τον δεκτη καρφωνοντας απλα ηχεια χωρις ενισχυτη με συνδεση rca
γιατι δεν θελω και κατι ιδιατερο σε αποδοση ηχου.
Αυτα... ελπιζω να εγινα κατανοητος αν και απ'οτι καταλαβαινω... Μαλλον πολλα ζηταω!!! :coool::coool:
 
Last edited by a moderator:

faethon242

Established Member
24 July 2006
120
Αφού η samsung syncmaster p2250 υποστηρίζει 1920x1080, υπάρχει πιθανότητα να δουλέψει.

Δανείσου ένα δέκτη HD, ρύθμισέ τον σε 1080i 60 και δοκίμασε με καλώδιο DVI σε HDMI ή προσαρμογέα.

Αν το επιχειρήσεις τελικά, ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα για να βοηθηθούν και άλλοι.
 
Last edited by a moderator:

jimis30

New member
1 January 2012
5
Θα προσπαθησω να το τσεκαρω....
Το θεμα μου ομως ειναι κυριως με τον ηχο. Προσπαθω να καταλαβω δλδ αν υπαρχει τροπος απο τον συγκεκριμενο ή καποιον αλλον καλης ποιοτητας δεκτη HD να βγαζει 2 απλα ηχεια χωρις ενισχυτη.Π.χ ο opticum hd t90 εχει μια εξοδο "analog out audio L R'' ,
αν καρφωσω εκει εναν ανταπτορα " 3,5mm jack to 2x RCA " και πανω σ'αυτον 2 ηχεια, θα εχω ηχο ή μπαααα....
 
Last edited by a moderator: