Σχετικά με τη λήψη της COSMOTE TV: Ποιότητα σήματος, διάμετρος κατόπτρου κ.τ.λ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kserpanos

New member
11 September 2010
62
Καλημέρα σας. Αποφάσισα και εγώ να φύγω από την nova και να πάω στον ΟΤΕ.

Οπως ήδη ξέρετε την 9/7/2012 ο ΟΤΕ έκανε αναβάθμιση και από εκείνη την ημέρα έχω τραγικά χαμηλή ποιότητα σήματος. Ενω η ισχύς σήματος είναι περίπου στο 100, το επίπεδο σήματος > 240 η ποιότητα σήματος είναι λίγο κάτω από το 20.

Να σημειώσω ότι οι μετρήσεις που παραθέτω είναι από το MEGA που μέχρι την 8/7/2012 είχα ποιότητα σήματος 100.

Κανόντας ένα γρήγορο search η ίδια κατάσταση επικρατεί σε όλα τα κανάλια.

Τηλεφωνόντας στο 13888 το μόνο που μου είπαν ήταν να βάλω τον δορυφορο σε OTE2 και η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ λίγο (από 15 σε 20).

Καμμία ιδέα?
 
Last edited by a moderator:

ZAFNFL

New member
9 September 2011
51
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Ελειπα ταξιδι 1 εβδομαδα και μολις γυρισα σημερα διαπιστωνω οτι ο ΚΑΟΝ δεν εχει καθολου σημα στα ελευθερα δορυφορικα που ειχα αποθηκευσει απο τους 2 astra .Πιανω μονο τα καναλια του hotbird.
Την περασμενη εβδομαδα επιανα κανονικα 4 δορυφορους (επιανα κανονικα ολα τα Γερμανικα , τα BBC stream ,κλπ) .Ξαφνικα μαυριλα.Σε τηλεοραση που εχω σε αλλο δωματιο με δεκτη OPTICUM ,συνεχιζω να κατεβαζω καμπανα ολα τα καναλια απο HOTBIRD , ASTRA 19 , ASTRA 28 , EUROBIRD .
Τι αλλαξε ?
 
Last edited by a moderator:

pmitsios

Established Member
28 February 2010
184
Τρικαλα
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Ακριβως τα ιδια.
Ποιοτητα σηματος απο 5-20 στα περισσοτερα και τα ελευθερα του ASTRA μαυριλα (γκριζα για την ακριβεια).
 
Last edited by a moderator:

dream21

Senior Member
17 December 2007
348
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

υπάρχει ενα θεματάκι και λογικά θα λυθεί με άμεσο update του firmware του δέκτη .υπάρχουν πάρα πολλά παράπονα στο 13888
 
Last edited by a moderator:

FABIAWRC

AVClub Enthusiast
10 October 2007
864
Re: Ποιότητα σήματος

παιδια μην λαμβανετε υποψιν τι δειχνει ο δεκτης.αν τα καναλια σας παιζουν χωρις κοληματα μην ασχολειστε.
 

winzig

Senior Member
26 August 2008
330
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

πολύ σωστα..αμεσως να φερουμε την καταστροφη....
 
Last edited by a moderator:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Ήθελα να 'ξερα πάντως σε ποιον άλλον δέκτη της αγοράς υπάρχουν ενδείξεις σήματος ή ποιότητας μεγαλύτερες του 100! :rifle:
Εγώ δεν έχω δει ούτε σε έναν! :BDGBGDB55:
 

kserpanos

New member
11 September 2010
62
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

+1. Συμφωνώ απόλυτα με την διαπίστωση. Οταν το πρωτοείδα σκάλωσα. :violent-smiley-030:
 
Last edited by a moderator:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Είναι δύσκολο να δείχνει ο δέκτης το σήμα με τις δύο κλασικές μπάρες ισχύος και ποιότητας σήματος; Δεν είναι απλώς θέμα αναβάθμισης;
 

kserpanos

New member
11 September 2010
62
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Πιστεύω και εγώ ότι απλά είναι θέμα αναβάθμισης.
´Οποιος ξέρει μου απαντάει επίσης στο εξείς : Υπάρχει μπάρα για την ποιότητα σήματος και μπάρα για την ισχύς σήματος.
Το επίπεδο σήματος τι στο καλό είναι? :drummer:
 
Last edited by a moderator:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Είναι δύσκολο να δείχνει ο δέκτης το σήμα με τις δύο κλασικές μπάρες ισχύος και ποιότητας σήματος; Δεν είναι απλώς θέμα αναβάθμισης;
Καθόλου δύσκολο, απλά είχαν την παγκόσμια Ελληνική πρωτοτυπία να το κάνουν έτσι ώστε... να μην υπάρχει σωστή ταυτοποίηση σήματος?
Κανένας άλλος ΚΑON δεν έχει αυτό "το πράγμα" που έχετε δει στον ΟΤΕ.
Ίσα ίσα που οι KAON της ελεύθερης αγοράς, έχουν ενδείξεις από τις καλύτερες που έχουμε δει σε δορυφορικούς δέκτες.
Τώρα τι μαγκιές έχουν κάνει εκεί στον ΟΤΕ και τι ζήτησαν από την ΚΑΟΝ, τι να σας πω, θα σας γελάσω και δεν το θέλω.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Ήθελα να 'ξερα πάντως σε ποιον άλλον δέκτη της αγοράς υπάρχουν ενδείξεις σήματος ή ποιότητας μεγαλύτερες του 100! :rifle:
Εγώ δεν έχω δει ούτε σε έναν! :BDGBGDB55:

Είμαστε του δεκαεξαδικού κύριε!
 

kserpanos

New member
11 September 2010
62
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Και βέβαια μετά από τα παραπάνω προβλήματα σήμερα (12/7/22012) ήρθαν τα πρώτα κολλήματα του δέκτη. Μετά από εποικινωνία που είχα με έβαλαν και έκανα hard reset και μου είπαν αν ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα να τους ενημερώσω για να το δώσουν βλάβη δέκτη. Μου θυμίζει την γόβα στα πρώτα της βήματα... :HTEHEH56:
 
Last edited by a moderator:

imcan

Senior Member
10 December 2010
582
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Πιστεύω και εγώ ότι απλά είναι θέμα αναβάθμισης.
´Οποιος ξέρει μου απαντάει επίσης στο εξείς : Υπάρχει μπάρα για την ποιότητα σήματος και μπάρα για την ισχύς σήματος.
Το επίπεδο σήματος τι στο καλό είναι? :drummer:
Κακή μετάφραση του signal level

Καθόλου δύσκολο, απλά είχαν την παγκόσμια Ελληνική πρωτοτυπία να το κάνουν έτσι ώστε... να μην υπάρχει σωστή ταυτοποίηση σήματος?
Κανένας άλλος ΚΑON δεν έχει αυτό "το πράγμα" που έχετε δει στον ΟΤΕ.
Ίσα ίσα που οι KAON της ελεύθερης αγοράς, έχουν ενδείξεις από τις καλύτερες που έχουμε δει σε δορυφορικούς δέκτες.
Τώρα τι μαγκιές έχουν κάνει εκεί στον ΟΤΕ και τι ζήτησαν από την ΚΑΟΝ, τι να σας πω, θα σας γελάσω και δεν το θέλω.
Έχεις δει κάποιον άλλο ΚΑΟΝ με NDS για να συγκρίνεις ??
 
Last edited by a moderator:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Δηλαδή είναι εύχρηστος - πρακτικός ο τρόπος που δείχνει ο δέκτης το σήμα; Δε νομίζω. Μπορεί να διορθωθεί;
 

imcan

Senior Member
10 December 2010
582
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Δηλαδή είναι εύχρηστος - πρακτικός ο τρόπος που δείχνει ο δέκτης το σήμα; Δε νομίζω. Μπορεί να διορθωθεί;
Είναι ένας γρήγορος τρόπος για να δει ο χρήστης εάν η στόχευση είναι καλή ή εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το κεραιοσύστημα
 
Last edited by a moderator:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Ωραία, αλλά το να πηγαίνει 250 που κολλάει. Γιατί δεν υπάρχει σαν όριο το 100. Αυτό λέμε.
 
Last edited by a moderator:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Ποιότητα σήματος

Βρε παιδιά, που κολλάτε τώρα, απλώς δεν έχει γίνει αναγωγή της hex τιμής που αναφέρει το tuner σε δεκαδικό. Το όριο είναι 255 (0xFF).

Το 250 είναι 98%.
 
Last edited by a moderator: