Γραμμές στην τηλεόραση λόγω διακοπής ή παιδιού?

melita

New member
12 July 2012
5
Καλησπέρα σας,μπήκα εδώ,καθώς χρειάζομαι τη βοήθειά σας,μήπως με διαφωτίσετε.Είχα την τηλεόραση ανοιχτή,όταν κόπηκε το ρεύμα.Έκλεισα τελείως το πολύμπριζο και όταν επανήλθε την άνοιξα.Διαπίστωσα όμως πως η τηλεόραση έχει κάποιες κάθετες γραμμές κάπως συνεχόμενες,και είναι μπλε κόκκινες και πράσινες.Υπάρχει περίπτωση η κόρη μου να χτύπησε με κάτι την τv,το έχει ξανακάνει,αλλά πριν κοπεί το ρεύμα δεν είδα τίποτα.Δυστυχώς ό,τι και να βάλω ναδω φαίνεται αλλόυ πιο έντονα και αλλού λιγότερο.Τι ακριβώς είναι?Αξίζει να τη φτιάξω ή δε φτιάχνεται καθόλου?Ελπίζω στη βοήθειά σας,ευχαριστώ εκ των προτέρων



Uploaded with ImageShack.us
 
Last edited:

melita

New member
12 July 2012
5
Και ευχαριστώ εκ των υστέρων για την πολυτιμη βοήθεια όλων
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Θα βοηθούσε να μας πεις ποιο μοντέλο είναι , έχεις εγγύηση ακόμη?

Η γραμμή είναι συνεχής από πάνω μέχρι κάτω?
 

melita

New member
12 July 2012
5
Είναι samsung τριετίας,δεν είναι στην εγγύηση.Δεν είναι συνεχόμενη η γραμμή,απλά είναι στην ίδια ευθεία και στο κέντρο τησ τηλεόρασης είναι 2 δίπλα δίπλα μήκους 2εκ..Είναι σαν μικρές,μικρές γραμμούλες και αν τυχόν ακουμπήσει πια η μικρή την τηλεόραση μεγαλώνουν κ άλλο.Στα σκούρα χρώματα δε φαίνεται σε
ασπρο κόκκινο και πράσινο φαίνεται πολύ.(σε πράσινο φόντο δείχνουν κόκκινες και το αντίστροφο.)Μου ζητήσανε 40 μόνο για έλεγχο,αλλά αν δε φτιάχνεται δεν αξίζει να τα δώσω.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Ως επί το πλείστον,εάν έχει φθαρεί το panel,θα έχει φθαρεί και το Ultra clear panel (το glossy φίλμ) που βάζει η samsung,εάν έχει φθαρεί και αυτό,τότε,ναι,είναι επειδή κάτι χτύπησε πάνω της.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν μπορω να καταλάβω απο την φωτογραφία ακριβως τι συμβαινει. ´Ισως και να έπαθε ζημια το πανελ απο το χτύπημα.

Αν είναι πανελ την ξεχνας , αν είναι καποιο φιλτρο/διαχυτής τότε αλλάζει (αν και μάλλον για πανελ το βλέπω).
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Aπο χτυπημα δεν ειναι παντως.Για προβλημα πανελ το κοβω και ουτε απο το ρευμα απλα ηταν να γινει
 

melita

New member
12 July 2012
5
Aπο χτυπημα δεν ειναι παντως.Για προβλημα πανελ το κοβω και ουτε απο το ρευμα απλα ηταν να γινει

έτσι λές?Γιατί έχει ακούσει πολλά η μικρή γι αυτό.Από ότι καταλαβαίνω αυτό δε φτιάχνεται και πάω για άλλη τηλεόραση.Το θέμα είναι αυτό θα μεγαλώνει όλο και πιο πολύ?Δηλαδή έχει νόημα να την κρατήσω σα δεύτερη και να δώσω τη μικρή,που έχω ή όχι?Και πόσο μπορεί να κρατήσει,γιατί αυτή τηστιγμή δύσκολο να αγοράσω άλλη.Αντέχει κανένα μήνα ή μέχρι τότε θα ναι όλο γραμμές?
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Και ο γιος μου 27 μηνων την 956 την εχει ταραξει στα χτυπηματα με το χερι.Οταν τη χτυπαει αστραφτει πρασινα κοκκινα μπλε δεν εχει παθει κατι.Δεν πιστευω να προχωρησει το προβλημα.
 

melita

New member
12 July 2012
5
Και ο γιος μου 27 μηνων την 956 την εχει ταραξει στα χτυπηματα με το χερι.Οταν τη χτυπαει αστραφτει πρασινα κοκκινα μπλε δεν εχει παθει κατι.Δεν πιστευω να προχωρησει το προβλημα.

Είναι ακριβώς η ίδια ηλικία,οπότε καταλαβαίνεις και για τι είδους χτυπήματα μιλάμε.Άρα δεν αξίζει να δώσω τα 40 μόνο για έλεγχο,απ'ότι καταλαβαίνω απ'όλα όσα μου είπατε,την αφήνωμέχρι να πάρω άλλη και βλέπουμε.
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Nαι και μην τα βλεπεις ασχημα τα χτυπηματα τα παιδια ισα ισα φροντιζουν και μας θυμιζουν με τον τροπο τους να αλλαξουμε τηλεοραση.Παρε κατι οικονομικο μεχρι να μεγαλωσει αλλα ουτε τελειωσ φθηνη να σας φυγουνε τα ματια
 

anchel30

New member
28 May 2011
30
Το ιδιο προβλημα εχω και γω με μια voxson 32αρα. Οι γραμμες αυτες εχουν πολυ καιρο που εμφανιστηκαν ωστοσο δεν εχουν αυξηθει και επειδη δεν ειναι εποχη για καταναλωση χρηματων δεν την αλλαξα.