F&U MPFD3467H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ένας ακόμα HD δέκτης από την F&U, αμέσως μετά την κυκλοφορία του ΤΤ2302, είναι ο F&U MPFD3467H. Σε αντίθεση με το αδελφάκι του τον F&U MPF3460H, αυτός πρέπει να έχει υποστήριξη Dolby Digital (AC3) όπως φαίνεται από το γράμμα D που υπάρχει στο όνομά του, αλλά και από την λίγο μεγαλύτερη τιμή.

Δείχνει να αντικαθιστά τον TVD2313HDPVR, που είχε έντονο το πρόβλημα της απώλειας της σειράς των καναλιών, αφού έχει και ίδια εμφάνιση.

Μερικές φωτογραφίες που μου έστειλε ένα μέλος, του οποίου το ψευδώνυμο δεν θυμάμαι καθώς πέρασαν πολλές ημέρες πια... :(


Το νεότερο επίσημο λογισμικό (14-11-2012) υπάρχει εδώ.
 

Attachments

  • f&u (1).jpg
    f&u (1).jpg
    67.3 KB · Views: 748
  • f&u (2).jpg
    f&u (2).jpg
    131.4 KB · Views: 738
  • f&u (3).jpg
    f&u (3).jpg
    139.5 KB · Views: 740
  • f&u (4).jpg
    f&u (4).jpg
    87.4 KB · Views: 762
  • f&u (5).jpg
    f&u (5).jpg
    62 KB · Views: 737
Last edited:

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Ξέρουμε τι τσιπάκι φοράει αυτός; Αν φοράει mstar 7818, έχει κάποια διαφορά από τον F&U ΤΤ2302 που φοράει mstar;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Αυτός έχει το 7818, αλλά έχει επιλογή αναβάθμισης. Οπότε ίσως μπορεί να λειτουργήσει με το firmware του BOXHD, αφού είναι και από τον ίδιο κατασκευαστή. Μόνο που θα χρειαστεί ένα τηλε/ριο USB-300 για να του βάλει τις συχνότητες του ΒΟΧ.
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
ΟΚ, ευχαριστώ. Άρα δεν μας κάνει... Έχω 2 boxhd και άμα πάρω και άλλους με mstar θα πάρω πάλι boxhd εφόσον παραμένει η τιμή του εκεί χαμηλά. Τώρα θέλω να δοκιμάσω κάποιον με ali, μάλλον τον Opticum T90.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δείχνει να αντικαθιστά τον TVD2313HDPVR, που είχε έντονο το πρόβλημα της απώλειας της σειράς των καναλιών, αφού έχει και ίδια εμφάνιση
Αυτό το τελευταίο κόλπο που έχουν βρει μερικοί εισαγωγείς, να βγάζουν έναν αποτυχημένο δέκτη που με ένα διαφορετικό λογισμικό θα μπορούσε να λύσει τα προβλήματα του, αλλά αντίθετα τον παρατάνε όπως ήταν και μετά από έναν δύο μήνες να βγάζουν έναν αντικαταστάτη του, φτάνει στα όρια της εξαπάτησης. Αυτός που πήρε τον παλιό αποτυχημένο, τι θα κάνει; Την πάτησα εγώ με τον αποτυχημένο Crypto 210AD που μετά από λίγο αντικαταστάθηκε με τον 215D. Βλέπω ότι τώρα πια το κάνει συνέχεια και η F&U. Έχει καταργήσει το τμήμα αναβαθμίσεων και αντί να βγάλει νέο λογισμικό για έναν δέκτη, τον αντικαθιστά.
 

MeddlingMageGR

Established Member
19 July 2012
103
Μόλις εχτες αγόρασα τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή απο τα Multirama, και νιώθω οτι κλαίω τα λεφτά μου!!! Τα προβλήματα που αντιμετώπισα, για μένα σημαντικά.
Καταρχάς για να λειτουργήσει θέλει κλείσιμο και άνοιγμα όταν ανοίξεις την τηλεόραση. Δηλαδή : Αν έχεις ανοιχτό τον αποκωδικοποιητή, και κλειστή την τηλεόραση, για να δείς τηλεόραση (αφου την ανοίξεις), πάς να πατήσεις το HDMI κουμπί και σου λέει "no signal". Αν κλείσεις και ανοίξεις ξανα τον αποκωδικοποιητή, τότε στέλνει σήμα. Αυτο είναι πολύ εκνευριστικό γιατι συνέχεια χρειάζεται κλείσιμο και οι 2 συσκευές, και άνοιγμα και οι 2.
Θέμα 2 : Δεν υπάρχει επιλογή να βάλεις στο 1 την ΕΤ1, στο 2 την ΝΕΤ, στο 3 την ΕΤ3, και ούτω καθεξής. Εχει 1 επιλογή στο Menu που αφορά την ταξινομηση καναλιών, στην οποια δεν μπορεις να επέμβεις, γιατι έχεις μόνο 4 επιλογές "Με όνομα Υπηρεσίας", με "ID υπηρεσίας", με "LCN" (το οποιο δεν ξερω τι κανει), με "ONID" (ούτε αυτο ξέρω).
Βρήκα τρόπο να βάλω στο κουμπί LIST με σειρά τα κανάλια όπως τα θέλω, ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. Δλδ εκει που θέλω στο 1 την ΕΤ1, μου βγάζει το ALPHA.

τι **** είναι αυτο ?
 
Last edited by a moderator:

G-E-O

New member
16 January 2012
3
Μόλις εχτες αγόρασα τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή απο τα Multirama, και νιώθω οτι κλαίω τα λεφτά μου!!! Τα προβλήματα που αντιμετώπισα, για μένα σημαντικά.
Καταρχάς για να λειτουργήσει θέλει κλείσιμο και άνοιγμα όταν ανοίξεις την τηλεόραση. Δηλαδή : Αν έχεις ανοιχτό τον αποκωδικοποιητή, και κλειστή την τηλεόραση, για να δείς τηλεόραση (αφου την ανοίξεις), πάς να πατήσεις το HDMI κουμπί και σου λέει "no signal". Αν κλείσεις και ανοίξεις ξανα τον αποκωδικοποιητή, τότε στέλνει σήμα. Αυτο είναι πολύ εκνευριστικό γιατι συνέχεια χρειάζεται κλείσιμο και οι 2 συσκευές, και άνοιγμα και οι 2.
Θέμα 2 : Δεν υπάρχει επιλογή να βάλεις στο 1 την ΕΤ1, στο 2 την ΝΕΤ, στο 3 την ΕΤ3, και ούτω καθεξής. Εχει 1 επιλογή στο Menu που αφορά την ταξινομηση καναλιών, στην οποια δεν μπορεις να επέμβεις, γιατι έχεις μόνο 4 επιλογές "Με όνομα Υπηρεσίας", με "ID υπηρεσίας", με "LCN" (το οποιο δεν ξερω τι κανει), με "ONID" (ούτε αυτο ξέρω).
Βρήκα τρόπο να βάλω στο κουμπί LIST με σειρά τα κανάλια όπως τα θέλω, ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. Δλδ εκει που θέλω στο 1 την ΕΤ1, μου βγάζει το ALPHA.

τι μπουρδέλο είναι αυτο ?

Στο Θέμα 2 η λύση είναι αυτό ακριβώς που λες ότι δεν ξέρεις τι κάνει. Απενεργοποιησε το lcn και θα τα βάλεις στη σειρά που θες. Στο θέμα 1, προτείνω να δοκιμάσεις και σε μια άλλη τηλεόραση να δεις αν συνεχίσει να το κάνει.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
MeddlingMageGR, καλώς ήρθες. θα ήθελα να σου ζητήσω να μην χρησιμοποιείς βρισιές στο φόρουμ. :smile:

Μάλλον ο δέκτης απενεργοποιείται μετά από κάποιο διάστημα (μία ώρα τουλάχιστον) γι' αυτό πρέπει να τον ξανανοίξεις. Υπάρχει επιλογή στο μενού του.

Θα μπορούσες να μου πεις τί γράφει στο μενού Information όταν βάζεις γλώσσα μενού τα Αγγλικά;
Αν τυχών μπορείς να βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία της πλακέτας θα βοηθούσε.
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Μα καλά οι φωτογραφίες του talos στο 1ο post δε σου αρκούν; Λες να έβαλε ψεύτικές; Είναι σαφές ποιος έχει κάνει λάθος.
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Απάντηση: Re: F&U MPFD3467H

Μα καλά οι φωτογραφίες του talos στο 1ο post δε σου αρκούν; Λες να έβαλε ψεύτικές; Είναι σαφές ποιος έχει κάνει λάθος.
Μου αρκούν, αλλά θέλω να καταδείξω το μπάχαλο που υπάρχει στα επίσημα σάιτ των καταστημάτων πώλησης, για να μην παραπλανιούνται οι καταναλωτές.
Φαντάζεσαι να παραγγείλεις κάτι που είδες σε μια φωτογραφία, και να σου φέρουν κάτι άλλο?
Εσύ θα το δεχόσουνα?
Πέρα από αυτά δεν μου αρέσει το επιθετικό σου ύφος.
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Απάντηση: Re: F&U MPFD3467H

Μου αρκούν, αλλά θέλω να καταδείξω το μπάχαλο που υπάρχει στα επίσημα σάιτ των καταστημάτων πώλησης, για να μην παραπλανιούνται οι καταναλωτές.
Φαντάζεσαι να παραγγείλεις κάτι που είδες σε μια φωτογραφία, και να σου φέρουν κάτι άλλο?
Εσύ θα το δεχόσουνα?
Πέρα από αυτά δεν μου αρέσει το επιθετικό σου ύφος.
Τουλάχιστον εδώ και εδώ δείχνει τη σωστή φωτογραφία του μοντέλου, ενώ εδώ και εδώ όχι
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Το μπάχαλο είναι γνωστό και δεν αλλάζει. Πάντα θα υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα μαγαζιά. Εμείς ως καταναλωτές έχουμε ως υποχρέωση να ενημερωνόμαστε σωστά για τα προϊόντα που μας ενδιαφέρουν και να ανταμείβουμε με την προτίμησή μας καταστήματα που μας σέβονται περισσότερο.

Η όποια επιθετικότητα διέκρινες έχει να κάνει με το γεγονός ότι ενώ δεν πήρες απάντηση την 1η φορά που ρώτησες επέμεινες και 2η για κάτι το οποίο ήταν προφανές και ήδη απαντημένο με τις φωτογραφίες του talos.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ας ηρεμήσουμε και ας κατευθύνουμε την όρεξή μας να δούμε τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε με τον δέκτη.
Ως συνήθως, ζητάω φωτογραφία πλακέτας (ξέρω, είναι δύσκολο) και τα στοιχεία του μενού Information όταν βάλετε ως γλώσσα μενού τα Αγγλικά.

Ο δέκτης -πιστεύω πολύ- ότι είναι κλώνος του BOXHD με άλλο τηλεχειριστήριο. Ομοίως πιστεύω και για τον TV STAR T1010p HD.
 

MeddlingMageGR

Established Member
19 July 2012
103
Re: Απάντηση: Re: F&U MPFD3467H

Καμία απάντηση?Ο χρήστης meddlingmagegr σαν κάτοχος του δέκτη μπορεί να απαντήσει?

Ναι μπορώ, αλλα πρέπει να έρθω σπίτι πρώτα :)
Λοιπόν, το θέμα με την ταξινόμηση των καναλιών, λύθηκε χάρης την βοήθεια του G-E-O, και αφού απενεργοποίησα το lcn.
Το 2ο θέμα με το να μένει ανοιχτή η συσκευή, δεν έχει λυθεί, και δεν πιστευω να κάνω κάτι μιας κ δεν υπάρχουν ρυθμίσεις μέσα στο Menu.
Εχετε εσεις καμια αλλη ιδέα τι μπορω να κάνω ?
 

MeddlingMageGR

Established Member
19 July 2012
103
Τελικά έφτιαξε κ το 2ο πρόβλημα μου, απλά αλλάζοντας καλώδιο HDMI. Είχα ένα που έβλεπα ταινίες από το λαπτοπ, το είχα πληρώσει 15 ευρώ πέρσυ, κ όταν έβαλα ένα των 5 ευρώ έπαιξε κανονικά... Τι να πεις
 

hardtoid

New member
21 July 2012
36
Αγόρασα το συγκεκριμενο μοντελο. Μια χαρουλα ολα περι ψηφιακου σηματος. Αναμενόμενα αργό στην αλλαγή καναλιου (κατι πανω απο δευτερολεπτο). Δεν αναγνωρίζει ομως το USB stick και αναρωτιέμαι τι φταίει. Το στικάκι αναβει (εχει ledάκι) σαν να επικοινωνει μολις το τοποθετω. Ξερει κανεις τι format χρειάζεται; Το stick μου ειναι σε fat32. Να δοκιμασω να αγορασω αλλο stick λέτε?
 

MeddlingMageGR

Established Member
19 July 2012
103
Αγόρασα το συγκεκριμενο μοντελο. Μια χαρουλα ολα περι ψηφιακου σηματος. Αναμενόμενα αργό στην αλλαγή καναλιου (κατι πανω απο δευτερολεπτο). Δεν αναγνωρίζει ομως το USB stick και αναρωτιέμαι τι φταίει. Το στικάκι αναβει (εχει ledάκι) σαν να επικοινωνει μολις το τοποθετω. Ξερει κανεις τι format χρειάζεται; Το stick μου ειναι σε fat32. Να δοκιμασω να αγορασω αλλο stick λέτε?

Καλύτερα να βάλεις εναν εξωτερικό σκληρό δίσκο. Εγώ που το προσπάθησα τον δέχτηκε κανονικά. Το μόνο πρόβλημα (και πάλι..) είναι οτι τις HD ταινίες που έχω στον σκληρο, σε 720p και 1080p, τις δείχνει αλλα δεν αναγνωρίζει τον ήχο. Κατα τα άλλα και εγγραφή που έκανα απο το τηλεοπτικό πρόγραμμα, το έγραψε καταπληκτικά.