Crystal Audio AppStreamer TV (AppStreamer + dual DVB-T + 3.5" int HDD slot)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Μιας και βγήκε το προϊόν στην σελίδα της Crystal Audio... Ας ανοίξουμε και το θεματάκι του.
Ειδικά τώρα ίσως ενδιαφέρει και πολλούς, με το αναμενόμενο switch off των αναλογικών από τον Υμηττό, να πάρουν μία συσκευή που να τους καλύψει και στο θέμα του dvb-t, αλλά και σαν media player.

LINK

Με λίγα λόγια έχουμε ένα πλήρες media player (το γνωστό AppStreamer), μεγαλύτερο σε μέγεθος, με ενσωματωμένο διπλό δέκτη dvb-t, και υποδοχή για εσωτερικό σκληρό δίσκο 3.5'

43b7fb5faaa04d5281fa2064be979d56.jpg


Με μια γρήγορη ματιά στο manual της συσκευής, όλα τα γνωστά καλούδια υπάρχουν.... HD δέκτες, PVR, timeshift, ... Επίσης βλέπω να έχει προστεθεί και usb slave port για σύνδεση με υπολογιστή, και είναι συμβατό με το usb wifi stick του απλού AppStreamer.

Φαντάζομαι σύντομα θα έχουμε και περισσότερες πληροφορίες... :drummer:
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
εαν υποστηριζε και 3d θα επεφτε εξω ο προυπολογισμος της εταιριας?...... για ποιο λογο να να μην παω σε κατι πιο ολοκληρωμενο με αυτα τα λεφτα?
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Crystal Audio AppStreamer TV (AppStreamer + dual DVB-T + 3.5" int HDD s

εαν υποστηριζε και 3d θα επεφτε εξω ο προυπολογισμος της εταιριας?...... για ποιο λογο να να μην παω σε κατι πιο ολοκληρωμενο με αυτα τα λεφτα?

Για να υποστήριζε 3D (frame packed), θα έπρεπε να ήταν με το 1186 τσιπ, όπως π.χ. το xtreamer black το οποίο από ότι βλέπω κοστίζει 215 αυτή τη στιγμή... Είναι μεγάλη η διαφορά.

Συν ότι γενικότερα ελάχιστα media players ξέρω που να έχουν και διπλό δέκτη dvbt (και σε αυτά τα χρήματα ένα θυμάμαι). Για να μην πω ότι εξελληνισμένο φαντάζομαι ότι θα είναι μόνο αυτό (μένει να επιβεβαιωθεί αυτο που γράφω, αλλά σύμφωνα με αυτα που έχω δει ως τώρα... αναμένεται εξελληνισμένο)
 
Last edited:

parist

Senior Member
18 July 2007
363
Είναι "αστακός" από εξοπλισμό, αλλά είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του και με χαλάει και το όνομα στυλ "xtreamer"
Αν δεν βγάλει ζημιές πάντως είναι ευκαιρία.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Crystal Audio AppStreamer TV (AppStreamer + dual DVB-T + 3.5" int HDD slot)

μπορείς να μας δείξεις που λέει ότι είναι hd δέκτης...???

Στο μάνιουαλ, στην πρώτη σελίδα, με τεράστια γράμματα.... "διπλός ψηφιακός δέκτης MPEG-4 High Definition"...
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη

φυσικα εννοουσα το 3d οταν αναφερθηκα σε κατι πιο ολοκληρωμενο,σιγουρα για καποιους ειναι χρησιμο για καποιουσ αλλους οχι αλλα απο τη στιγμη που δινω τα ευρα και δεν ειναι και λιγα γιατι να μην κοιταξω αυτο που θα παρω να υποστηριζει τα παντα? καλυτερα να ειναι αχρειαστο αλλα να υπαρχει παρα να το θελω και να μην υπαρχει....αποψη μου......σεβαστη η δικια σας
 

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
νομιζω αυτο σε ρωταει...
ποια ειναι τα μηχανακια που ειανι πιο ολοκληρωμενα σε αυτα τα λεφτα.
πχ το xtreamer prodigy black ειναι κατα 50Ε πιο ακριβο..
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Σύμφωνα με την εταιρεία θα είναι διαθέσιμο από αύριο.
Είναι σημαντικά καλύτερο το 1186 από το 1185;
Γιατί το xstreamer με τα δύο dvb-t tuner πάει κοντά στα 250 ευρώ...
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
νομιζω αυτο σε ρωταει...
ποια ειναι τα μηχανακια που ειανι πιο ολοκληρωμενα σε αυτα τα λεφτα.
πχ το xtreamer prodigy black ειναι κατα 50Ε πιο ακριβο..

εννοειτε πως θα δψσεις τα 50 ευρα παραπανω.....απο τι στιγμη που εισαι διατεθιμενος να δωσεις τα 180
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Crystal Audio AppStreamer TV (AppStreamer + dual DVB-T + 3.5" int HDD slot)

169 τιμη καταλογου...

το απλο appstreamer με τιμη καταλογου 109, το ειχε χθες ο Κωτσος 89...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Crystal Audio AppStreamer TV (AppStreamer + dual DVB-T + 3.5" int HDD s

Είναι "αστακός" από εξοπλισμό, αλλά είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του και με χαλάει και το όνομα στυλ "xtreamer"
Αν δεν βγάλει ζημιές πάντως είναι ευκαιρία.

Λοιπόν, επιστρέφω σε αυτό, και ελπίζω να μην γίνομαι ενοχλητικός με τα απανωτά ποστ...
Καθόμουν και το σκεφτόμουν, αν τελικά είναι ακριβό. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα media player (ένα τυπικό / αντίστοιχο realtek 1185 ας πούμε ότι έχει ~90-120Ε). Αν θέλαμε και dual dvb-t, η λύση που ξέρω (αν και δεν είμαι και τόσο γνώστης των "περίεργων" dvb-t δεκτών, αν μου διαφεύγουν και άλλες επιλογές ας το πει κάποιος) θα έπρεπε να αγοράσουμε τον XORO 8300 με κόστος 80Ε. Ο οποίος δεν έχει καν Ελληνικό μενού / EPG / υπότιτλους σύμφωνα με αυτά που γράφει το eshop. Και δεν δέχεται δίσκο, ούτε μπορεί να σερβίρει τις εγγραφές του (και όχι μόνο) σε άλλες συσκευές, αφού δεν έχει δίκτυο... Συν το διπλό τηλεκοντρόλ... Οπότε στην θεωρία (και μέχρι να το επιβεβαιωθούν στην πράξη) δεν είμαι τελικά σίγουρος αν πράγματι είναι ακριβό ή όχι, αλλά μάλλον όχι...
 

kpanos

New member
16 July 2012
14
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Crystal Audio AppStreamer TV (AppStreamer + dual DVB-T + 3.5" int HDD slot)

STON KOTSOBOLO POY PERASA SHMERA TON EXOYN 149,00 EYRV ALLA DEN MPOROYSES NA TON PARAGEILEIS SHMERA
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Crystal Audio AppStreamer TV (AppStreamer + dual DVB-T + 3.5" int HDD s

οπως αναφερει και ο lykman ενα ποστ πιο πανω,μπορεις να παρεις 2 XORO 8300 θα σου μεινει και το 20 αρικο

Xoro + (αντίστοιχο) media player αν πάρει, θα πληρώσει περισσότερα, και θα του λείπουν μπόλικα από τα καλούδια της ενοποιημένης υλοποίησης...
 

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
οπως αναφερει και ο lykman ενα ποστ πιο πανω,μπορεις να παρεις 2 XORO 8300 θα σου μεινει και το 20 αρικο

Σε prodigy θα παω γτ εχω το 50αρικο παραπανω.
απλως δεν ειναι σωστο να εννοουνται καποια πραγματα για τις τσεπες των αλλωνων :)
καθαρα φιλικα
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
δεν ειχα σκοπο να προσβαλω κανεναν,παρεξηγηση.....συγγνωμη. δεν βρισκω το λογο να εχω διαδικτυακες διαφορες με κανεναν :)