Έχετε αγοράσει κάποιο Tablet και αν ναι ποιο;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Έχετε αγοράσει Tablet ;

  • ΞΞ±ΞΉ ΞΟΟ

    Votes: 115 68.9%
  • ΞΟΞΉ Ξ±ΞΊΟΞΌΞ±

    Votes: 15 9.0%
  • ΀ο ΟΞΊΞΟΟΞΏΞΌΞ±ΞΉ Ξ½Ξ± Ξ±Ξ³ΞΏΟΞ¬ΟΟ

    Votes: 29 17.4%
  • ΞΡν ΞΌΞΏΟ Ξ±ΟΞΟΞΏΟΞ½ ΟΞ± Tablet

    Votes: 8 4.8%

  • Total voters
    167

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Πηρα πριν απο καποια χρονια ενα Archos 7o, 7" οθονης με 250 ευρω απο το Electroworld, βασικα σαν back up book reader και για να βλεπω χρωμα καποια τεχνικα e-books, οπου το e-ink reader υστερουσε.
Αποδειχτηκε αψογο στην πορεια, με καλη οθονη, με μεγαλη διαρκεια μπαταριας, πανευκολη συνδεσιμοτητα στο διαδικτυο και με ολα τα καλα και τις εφαρμογες του android. Δεν εχω σκεφτει να αλλαξω διοτι με καλυπτει πληρως.
Δεν μου εχει κολλησει ποτε και διαβαζει ολα τα pdf που του εχω βαλει και κραταει ωρες και ωρες! Μακαρι μονο να ειχε μια ιντσα μεγαλυτερη οθονη, στις 8".

70archos.jpg
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Archos 101 ,περσι τον μαρτιο απο amazon.co.uk ,350 ευρο, 10"αρι με 16gb.Για την εποχη που το αγορασα (π.χ :flipout: ετσι που βγαινουν τα μοντελα) ηταν τιμια αγορα.Τωρα ειναι ξεπερασμενο και πανακριβο....παντως την δουλεια του την κανει και δεν το αλλαζω........μεχρι να βγουν pc-tablet x86 με win8.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Εγώ είμαι με το iPad 3 (μέχρι να βγει το 4). αναμένω το Nexus 7 τις Google όπως και τα Windows Tab.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
είχα αγοράσει το ipad 1 3g αλλά μετά το iOS 5 έγινε τελείως άχρηστο...

οπότε άδραξα την ευκαιρία να απαλλαγώ απο τους ασφυκτικούς περιορισμούς του iOS και πήρα ένα motorola Xoom 32gb 3G, όπου σχεδόν αμέσως του πέρασα ICS με custom rom (team eos). Το μηχάνημα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου ..μακράν! Σταθερότατο, ταχύτατο και ανοικτό...

πριν λίγες μέρες του πέρασα και την αναβάθμιση σε Jelly Bean, οπου πλέον φανατικοί applάκιδες παραδέχτηκαν οτι το gui του είναι πλέον smooth σαν iPad

το όνειρό μου πραγματοποιήθηκε... android με το smoothness του ios!

Motorola-Xoom-3G_Start-the-update_Ice-Cream-Sandwich-in-Europe-300x224.png
 
Last edited:

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
carrefour ct1002 με custom android 4 . Πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του. Το έχω 2 μήνες.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,485
Εκεί ψηλά.....
Η ευκολια της , η αμεσοτητα της, το μεγεθος της οθονης της (εγω ειμαι με 10´αρα και ειναι πολυ ωραιο το μεγεθος), γενικως η multimedia χρηση της.

Δεν ειναι για τιποτα αλλο αλλα ποσα αλλα κανουμε τον περισσοτερο χρονο μας οταν δεν δουλευουμε στα πισια....

Πως ευχαριστιεσαι πως εσυ το smartphone σου ? Ε το ιδιο αλλα σε μεγαλυτερο :D
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
hp touchpad και εδω, απλα υπεροχο!!! 4.0.4 ics χωρις κανενα προβλημα, και μενα μου εχει γινει αναντικαταστατο. Δεν ειχα ποτε ουτε laptop, αλλα παντα ψιλοθηρια. pc., τωρα κανω σχεδον τα παντα απο το tablet.
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Η συζυγος εχει κερδισει ενα ipad2 και το οποιο εχει γινει κυριως παιχνιδομηχανη. Με τιποτα δεν θα εδινα 650 για ενα tablet. Ισως κανα 200 και με androit (απο την εμπειρια που εχω σε κινητο).
Ωστοσο εαν ειχα να διαλεξω, πχ με 400 , αναμεσα σε ενα tablet και ενα netbook, θα επαιρνα το δευτερο. Ηδη εχω ενα 10.1" με Ν450 και ταυτοχρονα, κατεβαζω με μtorrent, jdownloader, downthemall απο τον firefox, σερφαρω και ανοιγω mkv ή παιζω κανα light παιχνιδι.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
250px-Tc1100-2.JPG

250px-TC1100-1.JPG

HP Compaq TC1100
Ο προπάππους :D Δε ξέρω καν αν είμαι on topic :D Με γραφίδα…
Mε συντροφεύει ακόμα καμία φορά σε δύσκολες αποστολές όπου απαιτείται αντίστοιχο form factor, χ86 συμβατότητα, serial interface κ.ο.κ.
Θα περιμένω την επόμενη γενιά μοντέρνων tablets πριν προχωρήσω, ως τότε ένα 4” android 4.1 βοηθά την κατάσταση, και κανονικά laptops για μεγαλύτερη ισχύ.
 

Va$ Bo$$

Senior Member
30 September 2007
405
είχα αγοράσει το ipad 1 3g αλλά μετά το iOS 5 έγινε τελείως άχρηστο...

οπότε άδραξα την ευκαιρία να απαλλαγώ απο τους ασφυκτικούς περιορισμούς του iOS και πήρα ένα motorola Xoom 32gb 3G, όπου σχεδόν αμέσως του πέρασα ICS με custom rom (team eos). Το μηχάνημα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου ..μακράν! Σταθερότατο, ταχύτατο και ανοικτό...

πριν λίγες μέρες του πέρασα και την αναβάθμιση σε Jelly Bean, οπου πλέον φανατικοί applάκιδες παραδέχτηκαν οτι το gui του είναι πλέον smooth σαν iPad

το όνειρό μου πραγματοποιήθηκε... android με το smoothness του ios!

Motorola-Xoom-3G_Start-the-update_Ice-Cream-Sandwich-in-Europe-300x224.png

αψογο το motorola xoom!!!!
 

akaliptos69

New member
12 August 2011
46
Athens, Greece
1. HP Touchpad 32GB (το οποίο είναι καταπληκτικό αλλά τώρα πουλάω γιατί χρειάζομαι τα χρήματα)
2. Zenithink ZT-280 C91 (το οποίο είναι πάρα πολύ καλό value for money)
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Archos 7IT, με 8gb. Αγορασμένο τον Δεκέμβριο του 2010 δεύτερο χέρι. Δεν το μετάνιωσα ποτέ. Τίμια αγορά για τα λεφτά του, με μόνο μειονέκτημα το Android Froyo. Σχεδόν εξαρχής περάστηκε το Google store, ενώ σταδιακά άρχισα να πειραματίζομαι με custom rom κλπ. Εδώ και 2 μήνες περίπου φοράει σταθερά Urukdroid 1.6.1, το οποίο είναι άψογο. Πολύ σερφάρισμα, πάρα πολλά ebooks και pdf, μουσική και σειρές που δεν βλέπω στην tv και πολύ παιχνίδι, κυρίως από την σύζυγο. Νομίζω ότι έχει βγάλει και με το παραπάνω τα λεφτά του. Και η μπαταρία με καλή χρήση φτάνει ακόμη και τώρα άνετα τις 4 ώρες. Για την νέα χρονιά ψήνομαι πάντως για ένα google nexus.