Samsung UE ES5500W : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
gr_UE40ES5500WXXH_001_Front.jpg


[SIZE=+2]Έξυπνη ψυχαγωγία, λεπτός σχεδιασμός[/SIZE]​
  • Πιο ζωντανά χρώματα για καλύτερες εικόνες
  • Απολαύστε βίντεο, εφαρμογές, Skype, περιήγηση στο διαδίκτυο και πολλά ακόμα
  • Πραγματική επικοινωνία με τις βιντεοκλήσεις ευρείας οθόνης μέσω Skype
  • Η προσωπική σας βιβλιοθήκη πολυμέσων
  • Η απόλυτη εμπειρία πολυμέσων στο σαλόνι σας
  • Ανακαλύψτε μια νέα πραγματικότητα σε ποιότητα Full HD
  • Δείτε ταινίες από το USB σας
  • Ασύρματη πρόσβαση και κοινή χρήση περιεχομένου
  • Μοιραστείτε ελεύθερα τις στιγμές σας
Προδιαγραφές
http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/smart-tv/UE40ES5500WXXH-spec
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Μόλις την αγόρασα από τα Media Markt, 559 ευρώ (40άρα).
Η πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές (περισσότερες όταν σκοτεινιάσει και συννεφιάσει το πάνελ).

Όμως, με προβληματίζει ιδιαίτερα το τι πάνελ φοράει. Τι πληροφορίες υπάρχουν για αυτή;
Το με "προβληματίζει" πηγαίνει στο ότι περίμενα SPVA, η μπλεδίλα υπάρχει (και φαντάζομαι το βράδυ θα πει εδώ είμαι), ΑΛΛΑ η δεικτοδότηση των πίξελ θυμίζει UV2A (Sharp).
Μου φαίνεται απίθανο να φορά πάνελ σαρπ τηλεόραση της σάμσουνγκ, αλλά κάτι περίεργο συμβαίνει με αυτό το πάνελ (άλλαξε η σάμσουνγκ τρόπο δεικτοδότησης και έχω χάσει επεισόδια; ).
Επίσης, το τηλεχειριστήριο είναι μια ευχάριστη έκπληξη. Νομίζω ότι η σάμσουνγκ πετυχαίνει να δώσει μια νότα πολυτέλειας ακόμα και στις προσιτές της σειρές.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Ευχαριστώ. Το clouding είναι σε καλά επίπεδα (είναι σημαντικά καλύτερη από την D8000 που αγόρασα πριν μερικούς μήνες), αλλά η κίνηση στην 5500 δεν είναι το δυνατό σημείο. Οι κινούμενοι υπότιτλοι είναι λίγο θολοί. Το "βελτιωτικό" κίνησης είναι απενεργοποιημένο (γιατί άραγε; ), οπότε το ενεργοποίησα.

Και όντως καθαρίζει την κίνηση. Μπορούσα να δω ξεκάθαρα κάθε γράμμα, μαζί με το είδωλό του, να κινείται... 50 Hz bug σε όλο του το μεγαλείο. Κατάλαβα γιατί είναι κλειστό... :flipout:

Πάντως αν έχουν βάλει πάνελ σάρπ, θα πέσει πολύ γέλιο...
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Καλοριζικη ηθελα να παρω την 32ρα αλλα καπουτ πουθενα στην Αθηνα δεν τη βρηκα για αυτο παρηγειλα απο εξωτερικο την ES5700 με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα συν ενσωματωμενο δορυφορικο δεκτη,οχι οτι την επελεξα για αυτο το λογω αλλα την βρηκα στην ιδια τιμη με την 5500 και ειδα πολλες θετικες κριτικες και απο αλλα ατομα που την πηραν.
Παντως εκανες πολυ καλη επιλογη παιζει τα παντα ματροσκες,dts,ntfs και η εικονα της εμενα μου αρεσε αρκετα που την ειδα στα καταστηματα.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Καλά πόσες τηλεοράσεις έχεις ρε αθεόφοβε?

Με γεια πάντως George.

Δεν έχω τόσες πολλές. Η UE ES5500W πήγε δώρο στους γονείς μου, και η 8000 στον μικρό μου αδερφό. Εγώ μια 9705, μια U20 και μια CRT φιλιπς έχω σε λειτουργία.
Την φίλιπς σειρά 5000 την είχε αγοράσει ο μεσαίος μου αδερφός (ο οποίος είδε την 9705 σε μένα, και μετά πήρε πρωτοβουλίες και αγόρασε σειρά 5000, τι να πεις...). Είμαστε και πολλοί... :flipout:
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Καλοριζικη ηθελα να παρω την 32ρα αλλα καπουτ πουθενα στην Αθηνα δεν τη βρηκα για αυτο παρηγειλα απο εξωτερικο την ES5700 με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα συν ενσωματωμενο δορυφορικο δεκτη,οχι οτι την επελεξα για αυτο το λογω αλλα την βρηκα στην ιδια τιμη με την 5500 και ειδα πολλες θετικες κριτικες και απο αλλα ατομα που την πηραν.
Παντως εκανες πολυ καλη επιλογη παιζει τα παντα ματροσκες,dts,ntfs και η εικονα της εμενα μου αρεσε αρκετα που την ειδα στα καταστηματα.

Μια χαρά τηλεόραση είναι, μου έτυχε κομμάτι με ελάχιστο clouding. Απλά υστερεί σε κίνηση και upscale αν την συγκρίνεις με την 8000. Βέβαια, έχει καλύτερη κίνηση από την U20 στα 100Hz. Και από ρυθμιστικά έχει αρκετά, ακόμα και τα βασικά για το χρώμα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλοθέατη Γιώργο !!! :ernaehrung004:

Είχα πετύχει κι εγώ μια μεγάλη Samsung (55άρα ή 60άρα, δεν θυμάμαι τώρα, ούτε ποιό μοντέλο ακριβώς ήταν) στα ΜΜ Θεσσαλονίκης τον Φλεβάρη, που είχε Sharpοειδή δεικτοδότηση. Mήπως φαίνεται το αυτοκόλλητο με την μάρκα του πάνελ ανάμεσα από τις γρίλλιες εξαερισμού στη δική σου;
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Μόλις παρέλαβα την UE32ES5500.

Αν συνδέσεις την τηλεόραση μόλις την βγάλεις από το κουτί χωρίς καμία ρύθμιση η εικόνα είναι απαράδεκτη. Έχει κανείς καμιά ιδέα ή κανένα link που μπορώ να βρω ρυθμίσεις ώστε να έχω καλύτερη εικόνα?
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Σε τηλεοπτικό πως τα πάει κ αυτή; σε σχέση με την 6030 διαφορές θα υπάρχουν προς το καλύτερο ή χειρότερο στην εικόνα κ κίνηση.
Σαν σχεδιασμός αυτή είναι λεπτή πάντως.
 

valdom

New member
2 January 2008
79
Re: Απάντηση: Samsung UE ES5500W : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Κάτοχος και εγώ της συγκεκριμένης 32άρας από χτες.
Δεν έχω προλάβει να την στήσω ακόμα αλλά από design, slim γραμμή, δικτυακές δυνατότητες και ton media Player της Samsung νομίζω είναι πολύ καλή αγορά ειδικά για την κρεβατοκάμαρα που προορίζεται
Η αγορά έγινε στα mediamarkt στα 399 με την προσφορά με τις άτοκες δόσεις.

Μια ερώτηση για κατόχους: firmware αναβαθμίζεται αυτόματα μέσω Ethernet ή θέλει χειροκίνητα από usb?
Στο ελληνικό site δεν είδα firmware διαθέσιμο για κατέβασμα σε αντίθεση με κάποια ξένα site της samsung.
 

valdom

New member
2 January 2008
79
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κατέβασε αυτόματα την έκδοση 10.29, αλλά από ότι βλέπω έχει βγει και πριν λίγες μέρες η 10.30.

Πρώτες εντυπώσεις από την εικόνα κάτι παραπάνω από θετικές, αν και φοβόμουν την μετάβαση από Plasma που έχω συνηθίσει 4 χρόνια τώρα.
Αν και όλοι προτείνουν την ρύθμιση movie, εμένα μου κάθεται πολύ καλύτερα στο μάτι η "φυσική εικόνα" με κάποιες μικροβελτιώσεις.

Το media player άψογο, streaming απο το pc απροβλημάτιστο, είδε αμέσως ασύρματο Keyboard που είχα.



Νομίζω έχει βγει ένα (το πέρασα πριν 2 βδομάδες με usb). Αλλά την είχα αγοράσει το καλοκαίρι, ίσως εσένα να ήρθε με το νεότερο.
Από εδώ κατεβάζεις (επιλέγεις υλικολογισμικό): http://www.samsung.com/gr/support/model/UE40ES5500WXXH-downloads?isManualDownload=true
 

bbar

New member
22 October 2010
2
Κάτοχος και εγώ της συγκεκριμένης 32άρας από χτες η οποία αγοράστηκε από το mediamarkt στα 399 ευρώ. Συμφωνώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις των valdom και petasis, όμως παρατήρησα κάτι και θα ήθελα να στήσετε ΑΥΤΙ στο δεξί πίσω μέρος! Έχω την εντύπωση ότι, περισσότερο στο τηλεοπτικό σήμα και λιγότερο στις εφαρμογές internet, ακούω βουητό (όπως όταν βουήζουν τα αυτιά σου!), το οποίο στο χώρο της κρεβατοκάμαρας με ησυχία είναι ενοχλητικό (ειδικά στο τηλεοπτικό σήμα). Κάτι τέτοιο δεν ακούγεται στην lcd Samsung 40C653 στο σαλόνι! Είναι κάτι που συμβαίνει στη συγκεκριμένη σειρά led (π.χ. όπως σε κάποιες plasma) ή έχει πρόβλημα (σφυρίζει) το τροφοδοτικό της και πρέπει να την επιστρέψω;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Βουητό από το τροφοδοτικό συμβαίνει σε όλες τις μάρκες. Η δική μου είναι πολύ ήσυχη (δεν ακούγεται τίποτα). Προσπάθησε να την αλλάξεις.
 

bbar

New member
22 October 2010
2
Τελικά βρήκα την άκρη ... Το βουητό ξεκινάει με το που ενεργοποιείς την προσθ. κίνηση LED και παύει με την απενεργοποίηση ... !!! Κουφό !!! Πάντως η lcd Samsung 40C653 στο σαλόνι έχει πολύ ανώτερη εικόνα και κίνηση από την 32ES5500, η οποία σημειώνω ότι έιναι 5500VXXH και όχι 5500WXXH, καθώς επίσης ότι η βάση της έχει 46cm μήκος και όχι 36cm ...
Υ.Γ.: Υπάρχει συμβατή web camera (με μικρόφωνο)για skype καθώς και ασύρματο πληκτρολόγιο με touch pad εκτός των (πανάκριβων) επίσημων Samsung;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Πάντως η lcd Samsung 40C653 στο σαλόνι έχει πολύ ανώτερη εικόνα και κίνηση από την 32ES5500

Δεν πρέπει να σου προξενεί εντύπωση αυτό, η C653 είναι πραγματικά 100Hz και με επεξεργαστή εικόνας της ίδιας της Samsung (Valencia 1G), ενώ η ES5500 είναι πραγματικά 50Hz και με επεξεργαστή εικόνας της MStar (X10P)...