Action Cameras - Κάμερες δράσης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mixalio

AVClub Enthusiast
21 January 2012
718
Χανιά
illustration-of-action-camera-drawing_csp50939399.jpg



Oτι θέλετε να μάθετε και να μοιραστείτε για τις Action cameras

γεια και χαρα σας παιδια!
δεν ξερω αν ειναι το σωστο νημα να ρωτησω αλλα ενδιαφερομαι να αγορασω μια action camera.
budget μεχρι 250-300ευρω αλλα οσο πιο κατω τοσο το καλυτερο εννοειται.
αν εχει καποιος απο εσας καμια ας μου πει τη γνωμη του. προτασεις και ιδεες ολες καλοδεχουμενες!
ευχαριστω!
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Αγορά action camera

Χρηση ? (ακριβως τι χρηση θα της κανεις)

Με τι αλλη καμερα θα "δεσει" ?
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Re: Αγορά action camera

Εντάξει δε νομίζω να ακούσεις άλλη πρόταση από GoPro HD 2..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Αγορά action camera

Εχει διαφορους που την φερνουν.

Θεωρητικα οσο ολα τα ηλεκτρονικα δηλαδη 2 χρονια εγγυηση θα εχει.
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Re: Αγορά action camera

Ψιλοάσχετο αλλά έχουν κάνει τρελή επιτυχία έτσι.. Διάβασα ότι ενδέχεται να μπουν στο χρηματιστήριο.
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Αγορά action camera

http://www.sonyalpharumors.com/the-sony-go-pro-action-camera-is-coming-for-real/
και ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ

η gopro, παρόλο την δημοφιλότητά της, είναι χάλια σε 1080p ανάλυση, έχει μόνο (στα 1080p) 30 καρέ, ενώ θέλουμε τα διπλά..... ζελοποίηση εικόνας και φυσικά έλλειψη σταθεοποίησης
 

mixalio

AVClub Enthusiast
21 January 2012
718
Χανιά
Re: Αγορά action camera

γενικα αναμεσα σε gopro και drift 1080hd ειμαι.
για γενικη χρηση τη θελω λιγο απολα(ποδηλατο, κολυμπι, αυτοκινητο κτλ) αλλα να μπορει να παει και για σκι πχ αν θελω.
σκεφτομαι να τη βαλω και σε καραμπινα για το κυνηγι αλλα η gopro νομιζω δεν βολευει γιαυτο αν και για εκει με βλεπω.
υπαρχουν και κατι πιο μικρες αλλα αν δεν εχει δοκιμασει κανεις δε λεει. ασε που τα specs φαινονται φτωχα πχ hedcam.com, replayxd.com

φιλε yiannakas για τη sony που ανεφερες μηπως ξερεις ποτε βγαινει;
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Αγορά action camera

θα έχει μάλλον παρουσίαση το Σεπτέμβριο

Οι ως τώρα κάμερες, έχουν άθλιο σένσορα.... και το όλο πακέτο δεν ανταποκρίνεται στο σκηνικό, γρήγορες σκηνές, με εξαιρετικό ταρακούνημα....

εδώ οι καλοί ζελέδες...
 
Last edited by a moderator:

mixalio

AVClub Enthusiast
21 January 2012
718
Χανιά
Re: Αγορά action camera

δηλαδη οσο πιο καλη αναλυση επιλεξουμε για εγγραφη στην καθε καμερα τοσο πιο εντονο ειναι αυτο το φαινομενο;

ειχα δει πιο παλια και κατι camcoder νομιζω τα λενε με ξεχωριστο αισθητηρα καμερας. λενε τιποτα αυτα ή μπα;
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Best Action Camera - Gopro hero3 BLACK vs sony

Υπάρχει κάποιος που να έχει δεί την SONY; Είναι όντως τόσο διαφορετική απ´τη Gopro Hero 3;
Ούτε τη Gopro έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα. Τώρα βλέπωντας αυτό το συγκριτικό λέω "είναι δυνατόν, αυτή είναι η περίφημη Gopro ή βάλανε λάθος ετικέτες;"
Για πείτε ρε παιδιά όσοι τη χρησιμοποιείτε και γνωρίζετε...



 
Last edited:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Best Action Camera - Gopro hero3 BLACK vs sony

τι ειδες δηλ. που σε χαλασε ?

Εξαρταται πως τραβας, σε τι mode και με τι ρυθμισεις …..

Τι να δώ ρε Γιάννη; Η εικόνα του SONY είναι φυσικότατη, του Gopro είναι λές και τραβάω με θερμοκρασία λευκού κοντά στις 3000... Να μην σου πω οτι στα σκοτεινά είναι τεράστια η διαφορά.
Σαφώς και εξαρτάται απο το mode που τραβάς αλλά θεωρώ οτι όταν κάνεις συγκριτικό ρυθμίζεις τα δυο μηχανήματα όσο πιο κοντά το ένα με το άλλο μπορείς προσπαθώντας να πετύχεις σχεδόν ίδιες ρυθμίσεις. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι κάποιος κάνει συγκριτικό δυο καμερών δίπλα-δίπλα και στη μία έχει θερμοκρασία 6500 και στην άλλη 3000. Κάτι άλλο συμβαίνει και προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό.


Υ.Γ. Τις φωτογραφίες που έβαλες δεν τις βλέπω, είμαι γραφείο και μου τις κόβει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Best Action Camera - Gopro hero3 BLACK vs sony

Προφανως ο Μπαμπης αναφερεται στα λαθος χρωματα και στη χαμηλότερη ευκρινεια της GP....

edit Με προλαβε ο Μπαμπης...
 
Last edited:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Best Action Camera - Gopro hero3 BLACK vs sony

Εκτος και αν ειναι βιντεακι με την υποστηριξη της Sony και θαβει την αλλη.

Οπως διαβασα σε αλλο φορα απο πελατη προς την Sony "γιατι η Canon και η Nikon δινει 2 χρονια εγγυηση και εσεις μονο 1 χρονο;" και η απαντηση της Sony "γιατι δεν εχουν κατι αλλο να δωσουν και δινουν εγγυηση"

Ακομα γελαω! :ADFADF1:
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Best Action Camera - Gopro hero3 BLACK vs sony

δεν ισχυει σε καμια περιπτωση!

Τις εχω δοκιμασει και η ευκρινεια της gopro 3 ειναι αδιαμφισβητητη… δεν θα την επαιρνα αλλιως!
Τα βιντεο που εχω τραβηξει το επιβεβαιωνουν, και τα δειγματα που εβαλα επισης.

Αν βαλεις στην gopro το protunes ON kai to white balance RAw τοτε η εικονα ειναι καταπληκτικη (μετα απο post βεβαια).

Επισης, ΠΑΝΤΑ τραβαμε στα 1080 50-60fps (100-120 sta 720p) kai sta 2.7Κ αν θελουμε να κανουμε software σταθεροποιηση μετα (με Mercalli - premiere κλπ).

Το bitrate της gopro 3 black, ειδικα με protunes φτανει σε επιπεδα hacked panasonic - canon στα 38-45 Mbps…ουτε κατα διανοια δεν φτανει εκει η sony .

Eσυ Μπαμπη (οπως παντα) κρινεις απλα τα χρωματα (που στη sony einai πιο ψυχρα) … ayto oyte poy to koitame ,ειναι θεμα WB .
Αν χρησιμοποιησεις το software της gopro (cineform) τα φερνεις ολα εκει που θελεις.

H gopro ειναι σαν DSLR (για action camera παντα) ενω η sony μια καλη compact ( η gopro θελει λιγο δουλεια αλλα το αποτελεσμα ειναι καλυτερο).



http://gopro.com/3d-cineform-studio-how-it-works/

 
Last edited: