F&U MPF3463H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

driving24

New member
11 August 2012
5
Παιδιά καλησπέρα στο forum, μετά από βιαστική δυστυχώς αγορά από Media Markt του F&U MPF3463H και αφού είχα μεγάλα προβλήματα με τη απόδοση του tv control (δεν συζητάμε για το γελοίο μέγεθος των πλήκτρων), έκανα το λάθος σήμερα το πρωί και τον φλάσαρα με firmware του edision mini triton + hd .

Ο λόγος είναι ότι έχω πάρει στη μάνα μου έναν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,,,, το μενού μου έμοιαζε ίδιο και έτσι είπα να τον φλασάρω μπας και αλλάξει τπτ...

Έκανα το μοιραίο λάθος όμως και δε πήρα backup....... με αποτέλεσμα ο f&u τώρα να μην δουλεύει το κοντρόλ προφανώς γιατί σεταρίστικε για τον edision και να είμαι κολλημένος εκεί.....

Θα ήθελα αν κάποιος έχει το ίδιο @@μηχάνημα F&U MPF3463H αν μπορεί να μου στείλει το firmware το εργοστασιακό ή αν κάποιος γνωρίζει κάποια άλλη λύση στο πρόβλημά μου θα ήταν ευπρόσδεκτη..... για το site της αντιπροσωπείας δεν το συζητάμε..... απαράδεκτοι,,,,,

Sos παίδες πριν φύγει από το μπαλκόνι......



Το νεότερο firmware του δέκτη: www.mediafire.com/download/k707b14mat6fn7j/MPF3463H_upgrade_141112.zip
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Κι άλλο μοντέλο η F&U; Και πάλι χωρίς Dolby;

driving24, και να έχεις το firmware, θα χρειαστείς ένα προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο που να έχει υποστήριξη για τoυς Edision.
Αν μπορείς να βρεις ένα TELE USB-300, θα ήταν χρήσιμο.
Δεν είναι και ακριβό να το αγοράσεις, έχει 6-8 ευρώ συνήθως.

Βέβαια τότε δεν θα χρειαστεί να γυρίσεις στο λογισμικό του F&U αλλά μάλλον θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια καλύτερα άλλων δεκτών.


Όταν με το καλό ξεμπερδέψεις, θα μπορούσες μας πεις τι δεν σου άρεσε στον 3463 και αν μπορείς να ανεβάσεις λίγες φωτογραφίες του, του τηλεχειριστηρίου και της πλακέτας (αν γίνεται).


Επεξεργασία: Δεν ήξερες, γιατί δεν μας ρώταγες; :smile:
 
Last edited by a moderator:

driving24

New member
11 August 2012
5
Έχω και Edision αυτόν τον πήρε η μάνα μου χωρίς να ξέρει, της πήρα έναν mini Triton +hd και κράτησα τον φου για μια παλιά που έχω. Άρα τηλεκοντρόλ βρίσκω να επαναφέρω τον φου. και μου λείπει το firm.

Δεν έχω και πολλές απαιτήσεις αλλά στο συγκεκριμένο το κοντρόλ είναι το γνωστό σπαστικό της φου με λήψη δε χειριστή το τηλεκοντρόλ εννοώ.

κατά τα αλλά στα θετικά είναι το μικρό μέγεθος της συσκευής σε πλαστικό πάντα περίβλημα
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Πάλι έβγαλε νέο μοντέλο η F&U, τον MPF3463H.
Έχει τον ίδιο επεξεργαστή (Mstar MSD7818) και είναι από τον ίδιο κατασκευαστή με τα υπόλοιπα μοντέλα της.
Δεν αποκωδικοποιεί Dolby Digital, όπως και ο 3460.

Ευχαριστώ τον driving24 για τις φωτογραφίες!
 

GREENLAND

Banned
14 October 2011
25
Κατα τυχη χθες ειδα το δεκτη αυτο στο πρακτικερ στο αιγαλεω με 35 ευρω.
Το περιεργο ειναι οτι ενω η προσφορα ηταν για το μοντελο 3460 , μεσα στο καλαθι ολα τα κουτια εκτος απο 1-2 ηταν ο 3463.
Και με μια πρωτη ματια στα κουτια ετσι οπως το δειχνει και η φωτο δεν μπορεσα να βρω καποια διαφορα αναμεσα στους 2 δεκτες.
Ισως να μη βρηκαν και οι του πρακτικερ και γι αυτο τους πουλανε σαν ενα προιον.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μάλλον κατάλαβαν οι κινέζοι ότι οι πλαστικοί δέκτες παγιδεύουν την θερμότητα στο εσωτερικό τους.
Ο νέος 3463 έχει αρκετές οπές αερισμού. Τώρα υπάρχουν αρκετές και στις δυο πλαϊνές μεριές, ενώ και στην πίσω είναι λίγο περισσότερες.
Τώρα μένει να ξαναδούμε (μη scart τύπου) δέκτη με εξωτερικό μετασχηματιστή.

PER.807274_3.jpg
PER.807274_2.jpg
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Το πίσω μέρος είναι ακριβώς ίδιο με τους ALI της GIEC. Και στο μπροστινό μέρος έχει μόνο λαμπάκι, θύρα υπερύθρων και θύρα USB όπως αυτούς. Αλλά όπως λέει ο talos_2002 έχει M-Star. Τελικά με τους κινέζους δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Μόνο αν δεις πλακέτα μπορείς να σιγουρεύεσαι. Απορώ πως μπορεί και βγάζει άκρη ο talos_2002.
Ενιαίο πλαστικό κάλυμμα όπως αυτός είχε ο Digitalbox 300 της GIEC που είχα για λίγο. Τον χρησιμοποιούσα με τα σαραντάρια της Αθήνας αρχές Αυγούστου, αλλά δεν είχα πρόβλημα. Σημασία έχει να έχει αρκετές οπές εξαερισμού και να μην τις κλείνουμε εμείς κατά την τοποθέτηση.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω, ρωτάω ή διαβάζω και μαθαίνω. :smile:
Οι υποδοχές είναι ίδιες σε όλες τις πλακέτες των GIEC, είτε έχουν ALi είτε Mstar, ώστε να ταιριάζουν σε όλα τα κουτιά τους.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον συγκεκριμένο δέκτη.

Ενώ με scart σύνδεση παίζει μια χαρά, όταν τον συνδέω με hdmi δεν παίζει καθόλου - η τηλεόραση (32αρα lcd philips) εμφανίζει το ακόλουθο μήνυμα "μη υποστηριζόμενη μορφή video/δεν υπάρχει σήμα εικόνας".

Διάβασα τη λίστα του talos_2002 με τα προβλήματα που έχει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, αλλά αυτό δε φαίνεται να αναφέρεται πουθενά.

Έχει κανείς κάποια ιδέα;
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Κάνε την εξής δοκιμή. Όσο είσαι με σκαρτ, πήγαινε στο μενού και όρισε ως έξοδο εικόνας hdmi. To πιθανότερο είναι ότι δεν δείχνει ταυτόχρονα σε hdmi/skart οπότε όταν τον συνδέεις στο Hdmi δεν έχει να σου δείξει. Επίσης τσέκαρε αν έχει και επιλογή rgb/cvbs και κάνε και εκεί δοκιμή με το δεύτερο.
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μάλλον η τηλεόρασή σου είναι HD Ready και ο δέκτης στέλνει μεγαλύτερη ανάλυση (1080). Πάτα το κίτρινο πλήκτρο λίγες φορές, ώσπου να αλλάξει η ανάλυση σε 576 ή 720.
Αν δεν σε βοηθήσει αυτό, σύνδεσέ τον μέσω scart θα έχεις εικόνα για να αλλάξεις την ανάλυση από το μενού.


Δες στο site της Philips μήπως έχουν αναβάθμιση για την τηλεόραση. Επειδή έχουν ιδιοτροπίες στην υποδοχή HDMI, θα ήταν καλό να την αναβαθμίσεις.
Ως το τέλος του μήνα θα βγει αναβάθμιση και 2η αναβάθμιση για τον δέκτη σου. θα ήταν καλό να την βάλεις. Η σελίδα που θα την έχει είναι η : http://www.morris.gr/index.php?SCREEN=show_content&id=58
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Δοκίμασα τις αναλύσεις 720p, 576p (διότι οντως η τηλεόραση ειναι HD Ready και όχι Full HD) αλλά τίποτα.
Επίσης δοκίμασα την επιλογή cvbs χωρίς επιτυχία.
Το μενού του δέκτη δεν έχει επιλογή ορισμού εξόδου εικόνας - οι επιλογές του μενού όσον αφορά την εικόνα είναι: aspect ratio, ανάλυση, pal/ntsc, rgb/cvbs.


Μέχρι τώρα η τηλεόραση δεν είχε πρόβλημα με τις συνδέσεις HDMI, αλλά θα κοιτάξω μήπως μπορώ να την αναβαθμίσω. Θα τπεράσω και το firmware update του δέκτη. Αν δε βρεθεί λύση, θα επικοινωνήσω με την αντιπροσωπεία.

Για ό,τι νεώτερο θα ποστάρω εδώ.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δοκίμασε με i αναλύσεις, όχι με p. Πολλές τηλεοράσεις έχουν πρόβλημα με τις p αναλύσεις. Δοκίμασε CVBS 1080i ή CVBS 576i. Αν δεν υπάρχει 576i σε CVBS, γύρνα το σε RGB. Εκεί λογικά θα πρέπει να υπάρχει μόνο η 576i. Αν εμφανιστεί εικόνα, βάλε μετά μέσα από το μενού του δέκτη την ανάλυση που θες.
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μία παλιά HDready αγορασμένη απο Lidl δέχεται κανονικά σήμα 1080i απο δέκτη με MStar 7828. Δεν νομίζω να είναι θέμα ανάλυσης.

Δοκίμασες με άλλο καλώδιο HDMI;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ναι, οι περισσότερες τηλεοράσεις δεν έχουν πρόβλημα με τις αναλύσεις. Και η δική μου δεν έχει. Μερικές όμως έχουν. Για παράδειγμα οι Samsung με τις p αναλύσεις. Γιαυτό και εγώ λέω να δοκιμάσει με i ανάλυση. Μία δοκιμή, γιατί φυσικά μπορεί να είναι κάτι άλλο, όπως το καλώδιο.
 
Last edited by a moderator:

rondecuba1

New member
29 September 2012
6
Καλησπέρα σας,

έχω πρόβλημα με την αποκωδικοποίηση ac3 με τον F&U mpf3463h. Οι ταινίες παίζουν κανονικά χωρίς ήχο όμως.
Έχω αναβαθμίσει το software σε version 3.2. 17/9/12.

Έχετε καμιά βοήθεια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

rondecuba1

New member
29 September 2012
6
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάτι άλλο θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης. Χάνει την χειροκίνητη ταξινόμηση των καναλιών καθε 3 και λίγο. Έχεις κάτι υπ όψη σου επ' αυτού?

Σ' ευχαριστώ και πάλι
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Παρακαλώ, χαίρομαι αν σε βοήθησα.

Βεβαιώσου στο 1ο μενού ότι δεν χρησιμοποιείς κάποιον τρόπο ταξινόμησης όπως LCN, ONID κτλ
Εάν στο μενού υπάρχει επιλογή PMT, βεβαιώσου ότι είναι ανενεργή.
 
Last edited by a moderator: