Lifeview LV6TBOXHD-A

georgegr3

New member
9 August 2012
38
Λοιπον όλις παρελαβα τον lifeview LV6TBOXHDA. Θα σας πω μερικα λεπτομερειες και μετα θα ανεβασω και φωτο. Διαστασεις ιδιες ακριβως. Κουτι μεταλικο μαυρο απο μακρια δεν φαινεται καν διαφορα με το αλλο μοντελο. Απο τις θυρες λειπει η coaxial, και εχει hdmi 1.2 και οχι 1.3. Θα δω οποτε αν υποστηριζει ο δεκτης dolby digotal. To on/off στη προσοψη απλα βαζει σε standby το δεκτη, δηλαδη οτι κανει και το ιδιο κουμπι στο τ/χ. Το τ/χ ειναι διαφορετικο λιγο. Με τον ΝΕΟ καλωδιο κεραιας που πηρα απο το eshop δεν πιανει τιποτα εχοντας ποιοτητα 50% πανω κατω σε ολα τα καναλια. Με το παλιο ξεφτισμενο καλωδιο πιανει 70% και το nickelodeon 50%. Επισης δεν επιασε κατα το scan τα bbc, dw, tv5. Ο παλιος δεκτης εχει ποιοτητα σε ολα τα καναλια εκτος των ξενων 100%. Δεν ειμαι ικανοποιημενος οποτε. Τα μενου πανω κατω τα ιδια, προσφερει ομως επιλογες για προγραμματισμενη εγγραφη. Το f/w εχει ημερομηνια Ιουλιος 2012. Αυτα για αρχη θα επανερθω συντομα. Τον πηρα για παππουδες ή θα τον κρατουσα εγω αν ηταν καλυτερος αλλα δεν το κοβω. Αν εδω πιανει ποιοτητα 70% στο χωριο που πρεπει να εχεις ενισχυτη για να πιασει δεν το κοβω. Τεσπα. Καλη συνεχεια σε ολους.
 

Matis

Established Member
8 July 2012
124
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

Κάποιος έπρεπε να βγάλει το φίδι από την τρύπα.
Ευτυχώς δεν είναι πολύ ακριβό είδος οι δέκτες, αλλά σίγουρα σε κανέναν δεν αρέσει να πετάει χρήματα.
Είδα ότι το χει και με έκπτωση από 42 σε 32 ή κάτι τέτοιο.
Που τον ξετρυπώσανε στο eshop πάντως είναι άξιο απορίας.
Φαινόταν από το hdmi 1.2 ότι κάτι ήταν ύποπτο. Νομίζω είναι και 1080ι αντι ρ.
 
Last edited by a moderator:

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

Έχει το ίδιο Τ/Χ με τον Ξορο 7520 με το REC μάλιστα να ξεχωρίζει και να είναι κόκκινο!! ΓΙΓΑΝΤΟΤΕΡΑΣΤΙΑ αναβάθμιση πραγματικά!

scaled.php


Του Ξορο:

PER.807297_2.jpg
 

akaloith

Established Member
26 July 2009
264
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

παντως το χειριστηριο δε το βρηκα απαραδεκτο
υποθετω το χειριστηριο του κανονικου ειναι σαφως χειροτερο ε?
 

akaloith

Established Member
26 July 2009
264
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

λοιπον αυτος ειναι A
αλλαζει γρηγορα τα καναλια, το κοντρολ ειναι αξιοπρεπεπες δεν ξερω το κοντρολ του κανονικου πως ειναι
μεταλικη κατασκευη
δεν εχει ψηφιακη εξοδο ηχου
τωρα κανω εγγραφη να δω που κοβει τα αρχεια.

ακουω το πορισμα τι κερδιζω τι χανω σε σχεση με τον κανονικο?
τον κραταω η τον δινω?
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

Δεν τα ξέρω και πολύ καλά οπότε όποιος γνωρίζει, από το μενού :

scaled.php


συμπεραίνουμε ότι φοράει πλέον επεξεργαστή ΑΛΙ και όχι Mstar όπως ο προηγούμενος?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

Ναι, ALi έχει. Μάλλον αυτόν που έχουν οι Crypto 215.

Το "codec not supported" το έβγαλε σε αρχείο με ήχο AC3 ή DTS;

Το τηλεκοντρόλ είναι σίγουρα καλύτερο, με πιο ορθολογική διάταξη πλήκτρων.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

λοιπον αυτος ειναι A
αλλαζει γρηγορα τα καναλια, το κοντρολ ειναι αξιοπρεπεπες δεν ξερω το κοντρολ του κανονικου πως ειναι
μεταλικη κατασκευη
δεν εχει ψηφιακη εξοδο ηχου
τωρα κανω εγγραφη να δω που κοβει τα αρχεια.

ακουω το πορισμα τι κερδιζω τι χανω σε σχεση με τον κανονικο?
τον κραταω η τον δινω?
Από το μενού φαίνεται λοιπόν ότι είναι ALI. Αυτό σημαίνει γρηγορότερο zapping από τους M-Star, ρυθμιζόμενη σε χρόνο και διαφάνεια μπάρα πληροφοριών παράθυρα και μενού, και δεν χάνει και την σειρά των καναλιών.
Αλλά και μειονεκτήματα που εξαρτώνται από τι δυνατότητες των λογισμικών των ALI έχουν ενσωματωθεί στο λογισμικό. Πιθανόν μικρό μέγεθος υποτίτλων, δυσκολίες με ελληνικούς τίτλους ταινιών, ίσως λίγο χειρότερη ποιότητα εικόνας από τους M-Star (αυτό μπορεί να μην το προσέξεις καν αν δεν είσαι πολύ ευαίσθητος έως μυγιάγγιχτος σε αυτό το θέμα), λίγο δύσκολο EPG κτλ. Τα αρχεία λογικά θα τα κόβει στα 4 GB.
Ο κανονικός είναι πιο αργός σε zapping, νομίζω ότι η μπάρα πληροφοριών δεν ρυθμίζεται, καλύτερο EPG, κόβει μάλλον τα αρχεία στα 2 GB. Και αναμένεται το λογισμικό για να μην χάνει την σειρά των καναλιών. Αλλά είναι από τους καλύτερους media player της κατηγορίας για εξωτερικά αρχεία. Η γνωστή μάχη M-Star εναντίων ALI.
 
Last edited:

Matis

Established Member
8 July 2012
124
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

dsc03433resize.jpg


Έχει 3 μεγέθη υποτίτλων όπως ο άλλος και αυτό είναι το μεγαλύτερο?
 

akaloith

Established Member
26 July 2009
264
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

default υποτιτλοι βλεπετε σε 42αρα
audio not supported σε dts
ac3 5.1 επαιξε κανονικα
 
Last edited:

akaloith

Established Member
26 July 2009
264
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

παντως εμενα το menu μου αρεσει σε σχεση με το γκρι του mstar
ac3 Παιζει. dts δε παιζει
υποτιτλοι μια χαρα μεγεθος
οκ κοντρολ
μεταλικος
δε χανει σειρα καναλιων
αλλαζει σειρα καναλιων (χωρις πειραματισμους, εχω φριξει με αποκωδικοποιητες που κανουν τα παντα και δε κρατανε τη σειρα των καναλιων!! αν ειναι δυνατον!)
αλλαζει γρηγορα καναλια

ΑΛΛΑ δεν εχει ψηφιακη εξοδο ηχου
μηπως δεν ειναι τοσο μονοδρομος η επιλογη του παλιου?
πειτε μου τι να δω & δοκιμασω και διαφορες με τον παλιο
τι χανω τι κερδιζω

κανει εγγραφη στο σκληρο που τον εκανε φορματ σε ntfs εδω και ωρες, θελω σιγουρα να ξεπερασω το οριο των 4gb για να δω τι κανει
η θερμοκρασια του ειναι μια χαρα

Out of the box φαινεται να παιζει απροβληματιστα, δε ξερω ο παλιος ποσο πειραγμα θελει, θα με εκνευρισει αφανταστα αυτονοητα οπως σειρα καναλιων να γινουν καθημερινη ενασχοληση και αντικειμενο ερευνας.
 
Last edited:

georgegr3

New member
9 August 2012
38
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

Μολις θα εβαζα και γω φωτο αλλα με προλαβες. Να μερικες ακομα. AC-3 οντως παιζει. Με τον προηγουμενο μοντελο με mstar 7818 εχω τους ιδιους χρονους αλλαγης καναλιων. Χειροτερη ποιοτητα φανερα στην απεικονιση. Το μενου προσωπικα δεν με τρελαινει το ιδιο και το τ/χ. Εδω πληροφοριες μοντελου και f/w.
scaled.php


Επιλογες για προγραμματισμο εγγραφης.
scaled.php

Καταλογος. Δειτε και πως παιζει ο Alpha..
scaled.php

Μεγιστη ποιοτητα 71% ενω με τον mstar7818 πιανει 100% και διπλα το κουτι.
scaled.php
scaled.php
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

ΑΛΛΑ δεν εχει ψηφιακη εξοδο ηχου
μηπως δεν ειναι τοσο μονοδρομος η επιλογη του παλιου?
πειτε μου τι να δω & δοκιμασω και διαφορες με τον παλιο
τι χανω τι κερδιζω

κανει εγγραφη στο σκληρο που τον εκανε φορματ σε ntfs εδω και ωρες, θελω σιγουρα να ξεπερασω το οριο των 4gb για να δω τι κανει
η θερμοκρασια του ειναι μια χαρα

Out of the box φαινεται να παιζει απροβληματιστα, δε ξερω ο παλιος ποσο πειραγμα θελει, θα με εκνευρισει αφανταστα αυτονοητα οπως σειρα καναλιων να γινουν καθημερινη ενασχοληση και αντικειμενο ερευνας.

Φαντάζομαι οτι θα βγάζει raw AC3 και DTS απο το HDMI. Ψηφιακή coaxial χρειάζεται μόνο για παλιούς ενισχυτές, χωρις HDMI.

Με 2-2,5 ώρες εγγραφή θα φενεί πως κόβει τα αρχεία.

Οι ALi έχουν κάνει προόδους αλλα πάλι φαίνεται να υστερούν στο κομμάτι media player και αν, όπως λέει ο george, η εικόνα είναι χειρότερη τότε δύσκολα τα πράγματα για τον νέο ΒΟΧ. Πάντως είναι σχετικά maintenance-free.
Οι υπότιτλοι εμφανίζονται κανονικά ή απο αριστερά προς τα δεξιά;
 

akaloith

Established Member
26 July 2009
264
Re: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

μεγεθος αρχειου εγγραφης
4.096.125.952 bytes = 3,81GB
τοσο ειναι το κομματιασμα που κανει

ΑΛΛΑΑΑΑΑ
στις 2 ωρες σταματησε ΜΟΝΟ ΤΟΥ!
δηλαδη εφτιαξε ενα αρχειο 1:54:44
και ενα 0:05:15
και τσουπ σταματησε

ntfs ο δισκος
να τον κανω exfat απο windows? απο lifeview μονο fat και ntfs με αφηνε να τον κανω format
 
Last edited:

atillas24

Senior Member
14 July 2011
581
Αθήνα/Ελλάδα
Απάντηση: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

Αρα, καλα ειπε ο Αγγελος. Μαλλον κλωνος του 215D ειναι... Δε μου κανει ομως για αναβαθμισμενο μοντελο του BOXHD...
 

georgegr3

New member
9 August 2012
38
Re: Απάντηση: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

Αρα, καλα ειπε ο Αγγελος. Μαλλον κλωνος του 215D ειναι... Δε μου κανει ομως για αναβαθμισμενο μοντελο του BOXHD...

Και μενα αυτη ειναι η αισθηση μου. Θα μπορουσε να ειναι ααλο μοντελο αλλα οχι νεο..
 

atillas24

Senior Member
14 July 2011
581
Αθήνα/Ελλάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: LifeView LV6TBOXHD Receiver & Recorder

Και μενα αυτη ειναι η αισθηση μου. Θα μπορουσε να ειναι ααλο μοντελο αλλα οχι νεο..

Εγω οταν το ειδα νομιζα οτι ηταν παλιο μοντελο και ξεstockαρει το e-shop...! Δε μου γεμιζει το ματι για αναβαθμισμενο μοντελο...