Criterion Collection

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auteur

Banned
12 March 2009
9,072

Μια μοναδική συλλογή ταινιών. Στόχος της είναι κυρίως, κλασικα αριστουργήματα απο τον παγκόσμιο κινηματογράφο ή ξεχασμένες ταινιες διαμάντια αλλα και cult films που μέχρι τώρα δεν είχαν μεταφερθεί σε DVD/bluray.

criterion new releases

Ποιες είναι οι αγαπημένες σας ταινία απο τη criterion;
Και ποιες θα θέλατε να συμπεριλάβει στην συλλογη της;​
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Criterion collection

Το Brazil και το kagemusha αναμφιβολα.

Θαθελα ομως να βγαλει και το Εxcalibur του Μπουρμαν καποια στιγμη.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Criterion collection

Το Brazil δεν το έχουν βγάλει σε Blue ray? Δεν το είδα στις ταινίες τους παρα μόνο σε DVD. Αυτό θα ήθελα να δω σε blue ray, όπως και το Memoirs of a geisha, μόνο και μόνο για την ποιότητα της εικόνας (κάτι που κάνει την Criterion να ξεχωρίζει)
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Criterion collection

Η λίστα έχει σπουδαίες ταινίες όπως τα "παιδιά του Παραδείσου" του Καρνέ αλλά και άλλες αυτή όμως που θα έπαιρνα είναι σίγουρα η παρεξηγημένη και αδικημένη "Heaven's gate" του Cimino.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Criterion collection

Το μονο κακο με την κριτεριον ειναι οτι δεν υπαρχουν τα φραγκα να τις αγορασω ολες..:icon15:

Η μονη που εχω ειναι το The Spy Who Came In from the Cold του Μαρτιν Ριτ.

Απο εκει και περα και Κουροσαβα θα ηθελα,και Οζου,και Παζολινι και Μελβιλ και Πρεμμιγκερ τι να λεμε τωρα.Μια πραγματικα μερακλιδικη εταιρια.

Το Heavens Gate θα το θελα και γω Πανο.Παρα πολυ...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Criterion collection

Όλα καλά με την CC αλλα αυτό το κόλλημα τους με την Περιοχή 1\Α τη στιγμή που όλο και περισσότερα δισκάκια βγαίνουν region-free...

Τόσο Kurosawa έχουν βγάλει, το Dreams γιατί το σνομπάρουν;
Απο τα υπόλοιπα, όντως το Excalibur θέλει ένα καθαρισματάκι και βελτίωση στον ήχο ενω θα ήθελα να δω και το The Fountain του Aronofsky ή τα Curse of the Demon και Wicker Man στις πλήρεις εκδοχές. Και τα γουέστερν το Leone...Και το The Serpent & The Rainbow...Και το The Others...Και το Platoon...Και...Και...Και...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Criterion collection

Πάντως να ξερεται ότι δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν ταινίες που έχουν ήδη καλη εταιρια διανομής και έκδοση. Γιαυτο δεν πρόκειται να δείτε Scorsese, Coppola, Lucas κτλ μιας και αναλαμβάνουν οι ίδιοι να τα βγάλουν στις εταιρίες τους.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Criterion collection

Το μονο κακο με την κριτεριον ειναι οτι δεν υπαρχουν τα φραγκα να τις αγορασω ολες..:icon15:

Η μονη που εχω ειναι το The Spy Who Came In from the Cold του Μαρτιν Ριτ.

Απο εκει και περα και Κουροσαβα θα ηθελα,και Οζου,και Παζολινι και Μελβιλ και Πρεμμιγκερ τι να λεμε τωρα.Μια πραγματικα μερακλιδικη εταιρια.

Το Heavens Gate θα το θελα και γω Πανο.Παρα πολυ...

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω. Το δικό μου φετίχ πάντως είναι το Marienbad.


Πάντως να ξερεται ότι δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν ταινίες που έχουν ήδη καλη εταιρια διανομής και έκδοση. Γιαυτο δεν πρόκειται να δείτε Scorsese, Coppola, Lucas κτλ μιας και αναλαμβάνουν οι ίδιοι να τα βγάλουν στις εταιρίες τους.

Η Criterion δεν χρειάζεται να κυκλοφορήσει τέτοιες ταινίες, στοχεύει σε άλλο κοινό και ευτυχώς που υπάρχει και αυτός ο ποιοτικός αντίποδας.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Criterion collection

Αυτο ακριβώς ανέφερα και εγω. Πάντως αυτα που περιμένω είναι το suna no onna (woman in the dunes) του Teshigahara σε bluray και όλο το έργο του Parajanov.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Criterion collection

Το μονο κακο με την κριτεριον ειναι οτι δεν υπαρχουν τα φραγκα να τις αγορασω ολες..:icon15:

Η μονη που εχω ειναι το The Spy Who Came In from the Cold του Μαρτιν Ριτ.

Απο εκει και περα και Κουροσαβα θα ηθελα,και Οζου,και Παζολινι και Μελβιλ και Πρεμμιγκερ τι να λεμε τωρα.Μια πραγματικα μερακλιδικη εταιρια.

Το Heavens Gate θα το θελα και γω Πανο.Παρα πολυ...



εσυ εχεις την καλυτερη κατασκοπευτικη ταινια ολων των εποχων
εγω εχω

την καλυτερη αντιπολεμικη ταινια ολων των εποχων

να την πω ?
 

thinredline

New member
15 October 2012
87
Ως τώρα έχω 3:
Διπλή Ζωή της Βερόνικα, Howards End και Thin Red Line.
Πραγματικα υπέροχη συλλογή της criterion και ιδιαίτερα μ'αρέσει και o σχεδιασμός του menu στα Bluray που είναι κοινός σε όλες τις ταινίες για να υπάρχει μια ομοιογένεια..
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Υπάρχει κάποιος που να έχει ΟΛΗ την συλλογή είτε bluray, είτε DVD, είτε και τα δυο;
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Criterion collection

Όλα καλά με την CC αλλα αυτό το κόλλημα τους με την Περιοχή 1\Α τη στιγμή που όλο και περισσότερα δισκάκια βγαίνουν region-free...

Τόσο Kurosawa έχουν βγάλει, το Dreams γιατί το σνομπάρουν;
Απο τα υπόλοιπα, όντως το Excalibur θέλει ένα καθαρισματάκι και βελτίωση στον ήχο ενω θα ήθελα να δω και το The Fountain του Aronofsky ή τα Curse of the Demon και Wicker Man στις πλήρεις εκδοχές. Και τα γουέστερν το Leone...Και το The Serpent & The Rainbow...Και το The Others...Και το Platoon...Και...Και...Και...

Λίγη υπομονη μόνο θέλει..

Dreams
 

Resurrected

New member
10 October 2016
6
Καλημέρα σε όλους. Θέλω να αγοράσω ένα box set της Criterion. Όπως αναφέρθηκε και παλιότερα στο θρεντ, τα dvd και blu ray είναι encoded region 1 που πιάνει μόνο την Αμερική. Άρα δε θα μπορώ να τις δω στην Ελλάδα; Υπάρχει κάποιο feature στα blu ray player που μπορεί να μου δώσει την πληροφορία αν μπορεί να παίξει blu ray region 1; Η ίδια η CC αναφέρει "We only publish DVDs for the North American market, and our DVDs and Blu-ray discs are encoded region 1". Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, το release είναι του 2017.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
παιρνεις ενα bluray player που παίζει όλες τις ζώνες/region και τελείωσε.
ψαξε universal bluray player, νομιζω ολα τα oppo ειναι. αλλιως τα παιζεις και στο DVD ROM στο PC ή το κανεις rip σε σκληρό και το αναπαράγεις με οποιοδήποτε media player.