Επιλογή ηχείων για Home Cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Γεια χαρα, χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Αρχικα να αναφερω οτι το budget της υλοποιησης κυμαινεται στα 400 ευρω.

υπαρχουν 2 περιπτωσεις! ειτε παιρνω ενα συστημα all in one κοντα στο budget ειτε αξιοποιω ενα ενισχυτη που ειχε ενας φιλος και μου τον εδωσε μαζι με ενα ποιοτικοτερο σετ 5.1 ηχειων! ο ενισχυτης αυτος ειναι ο Sony STR-DB790 ( http://www.sony.gr/product/hcs-home-cinema-receiver/str-db790 )

φανταζομαι οτι ειναι παλιουτσικος αλλα διαβαζοντας εδω εμαθα οτι τα all in one ειναι λιγο πολυ ψεμα. πιστευετε λοιπον οτι πανω στο νουμερο που θελω να διαθεσω μπορω να κανω κατι καλυτερο απο τα ετοιμα? επισης σκεφτομαι οτι μελλοντικα θα μπορω να αλλαξω τον ενισχυτη με κατι καλυτερο!

το δωματιο ειναι γυρω στα 12τμ αν χρειαστει μπορω να ανεβασω και σχεδιο αλλα νομιζω σε αυτα τα χρηματα δεν σηκωνει τοσο πολυ ψαξιμο.

Καθε βοηθεια δεκτη!
 
Last edited:

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

θα απαντησω μονος μου λοιπον και οσοι μπορουν να μου πουν την γνωμη τους σχετικα , θα βοηθησουν πολυ!

http://www.audioshow.gr/index.php?p...ategory_id=43&option=com_virtuemart&Itemid=65 σετ 5 ηχειων

http://www.cosmomarket.gr/productone.php?item_id=CMT-6424&cat_id=005410081013 subwoofer

νομιζω οτι και τα χρωματα ταιριαζουν! αυτο που μενει ειναι να μου πει καποιος που ξερει αν ο ενισχυτης μου μπορει να τα οδηγησει αξιοπρεπως!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

σε 12τμ είναι waaaaay too much αυτό που σήκωσες! δύο κολώνες με πίσω bass reflex και μάλιστα με sub? και μάλιστα σε αυτή την κατηγορία τιμής? Θα γίνεται της πόπης από λάσπη.
το "ιδεατό" για το χώρο σου θα ήταν μάλλον 4 ηχεία ραφιού με κεντρικό και κανα οκτάιντσο sub αλλά επειδή μάλλον δε χωράνε στον προυπολογισμό σου θα πρότεινα να αφήσεις το sub και να πας σε κολώνες μπροστά με bass reflex μπροστά.
 

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

sxedio.jpg


αυτο ειναι το σχεδιο του χωρου. μπορει να μου υποδειξεις κατι?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

ότι δεν το έχεις με τα μαθηματικά. Μην ανησυχείς είναι σύνηθες χεχεχε! εδώ λες 5χ3,3=16,5.
Νομίζω πως σε αυτό το χώρο τα jamo που πόσταρες παραπάνω μια χαρά θα καθότανε. Δεν τα έχω ακούσει αλλά έχουν προτιμήσει πολλοί αυτή τη μάρκα για home theater. Τώρα για το koda δεν ξέρω...
 

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

δεν ηταν θεμα μαθηματικων! δεν ειχα μετρησει. το εκανα μετα την απαντηση σου γιατι απελπιστηκα που πηγε το ψαξιμο χαμενο! επισης τα κενα που βλεπεις ειναι κουζινα , διαδρομος και εξωπορτα οποτε θα εχει διεξοδους ο ηχος ωστε να μην λασπωνει πολυ, ε? :) αν εχεις κατι αλλο να μου προτεινεις που πιστευεις οτι θα κολλαει καλυτερα πεστο μου ωστε να με βοηθησεις προς τα που να ψαχτω!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

μου φαίνεται τελικά πως για τον προυπολογισμό σου είναι καλή η επιλογή που έχεις κάνει. Πριν παραγγείλεις αν σου είναι εφικτό προσπάθησε να ακούσεις τα ηχεία και στο showroom προσπάθησε να τους πείσεις να τα ακούσεις και στριμωγμένα σε γωνία όπως θα είναι το δεξί front σου. γενικά ένα τόσο μπαμπάτσικο ηχείο και με όχι τόσο καλά υλικά καμπίνας λόγω χαμηλού κόστους καλό είναι να τις έχει τις αποστάσεις του από τα πλάγια και από πίσω. Να δούμε τι έχουν να προτείνουν και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες να μαζέψεις 2-3 ιδέες και να ψάξεις καμία ακρόαση.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

Ψάχνοντας κι εγώ για σετ ηχείων με το μπάτζετ που διαθέτεις νομίζω πως έκανες την καλύτερη επιλογή. Θα συμφωνήσω με τον φίλο Panoramious στο ότι ο χώρος σου είναι μικρός για ηχεία δαπέδου και θα προσθέσω απλά δύο πράγματα. Αν κατάλαβα καλά η απόσταση ακρόασης θα είναι λιγότερη από 3 μέτρα ή στην καλύτερη περίπτωση ακριβώς 3, καθώς ούτε το κεφάλι σου ούτε τα ηχεία μπορούν να κάτσουν στην ευθεία με τους τοίχους. Σ αυτή την περίπτωση θα σου πρότεινα απλά στον τοίχο ακρόασης να μπουν ηχοαπορροφητικά υλικά, ένας πίνακας, δύο κάθετα υφάσματα διακοσμητικά, βασικά όσο μπορείς να καλύψεις τον τοίχο γιατί με τόσο κοντινή απόσταση θα έχεις φοβερές ανακλάσεις όσο ανεβαίνει η ένταση. Εγώ έχω ακριβώς τον ίδιο χώρο με σένα μόνο στημένος αντίθετα στα 5 μέτρα και πριν μπει το σύνθετο ανάμεσα απ τα πίσω ηχεία νόμιζα ότι είχα δύο σετ ηχείων απ τις ανακλάσεις!!!!! Τώρα για το Koda δεν έχω ακούσει καλές κριτικές αλλά δεν το έχω ακούσει κι όλας, όμως πάλι θα σου πρότεινα το εξής: Πιστεύω ότι σ αυτό το χώρο μπορούν να σε καλύψουν τα ηχεία γι αυτό μη βιαστείς να προβείς στην αγορά του. Αν δεις ότι σου λείπουν χαμηλές θα σου πρότεινα αν μπορούσες να ανεβάσεις το μπάτζετ και να πας σε κάτι καλύτερο με δόσεις, όσο για τη θέση πιστεύω ότι η καλύτερη θα είναι ανάμεσα στο αριστερό και το κεντρικό ηχείο.
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

Δεν πρόλαβα το edit ζητώ συγγνώμη απ τους διαχειριστές αλλά απορία της τελευταίας στιγμής, στο δεξί τοίχο θα μπει τίποτα ή θα κάτσει εντελώς γυμνός; Θα χρειαστείς κι εκεί οπωσδήποτε ηχοαπορροφητικά διακοσμητικά.
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
Τα εχω ακούσει και αυτα.εγω θα ελεγα για τα 506 που ειναι μέρα με νύχτα με τα 406.τα άκουσα και τα 2!και για σαμπ το jamo 210 ακουσε.ειναι κορυφή για τα λεφτα του με υπέροχο γρήγορο ήχο και κατεβαίνει χαμηλα.ρωτα και τα παιδια εκει και ακουσε τα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

κρατάς τον sony, βρίσκεις δύο μτχ δορυφόρους max 100E για τον πίσω τοίχο, ένα μτχ 10άρι sub στα ίδια χρήματα, και αγοράζεις μια τριάδα με front βάσεως.

zensor1 ή Q2020 με το κεντρικό τους. το σύνολο γύρω στα 350Ε.


Η απόσταση ακρόασης σίγουρα δεν είναι πάνω απο 3,0μ, εφόσον δεν θα είναι in wall τα ηχεία και δεν θα ακούς/βλέπεις όρθιος και κολλημένος στο τοίχο.

δυστυχώς η πρότασή μου έρχεται περίπου στα 550Ε χωρίς καλώδια και βάσεις.
Υπολόγισε κάπου 30m καλώδια (με την οικονομικότερη αποδεκτή λύση γύρω στα 60Ε) και βάσεις γύρω στο 80-100Ε... ξεφύγαμε πάλι...

δύσκολο!

Αν έπαιρνες την τριάδα και sub τώρα και αργότερα πρόσθετες τους πίσω δορυφόρους?
 
Last edited:

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Απάντηση: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

καταρχας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας! ειχα απογοητευτει που δεν επαιρνα απαντηση στην αρχη!

οντως το budget πιο σφιχτο δεν γινεται :S αρα δεν μπορω να κανω την υλοποιηση σου dalanik

αυτο που ισως μπορω να κανω ειναι να παρω τα 506 και να μην παρω sub προς το παρον.

ο τοιχος δεξια ειναι παραθυρο. το θεμα με το γεμισμα των τοιχων μπορει να τακτοποιηθει παντως.

επισης διαλεξα καμπινατα γιατι θελω μπροστα τα ηχεια να ειναι κολωνες. και προκειμενου να δωσω τα μισα για βασεις επελεξα αυτα.
ομως η απειρια μου σιγουρα ειναι μεγαλη γιαυτο θελω να ακουω τα σχολια σας μεχρι να καταληξω σε κατι που θα με ικανοποιησει
και θα αξιζει τα χρηματα που θα ξοδεψω!
 
Last edited:

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
Βγάζουν σχετικα ικανοποιητικό μπάσο και αρκετα καλο και καθαρο ήχο τα 506!μην τα φοβασαι.ακουσε τα κιολας δεν θα το μετανιωσεις
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
Απάντηση: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

δεν προλαβες και την τιμη.ανεβηκαν 100 ευρω πανω.μιλησε τους ομως να τα παρεις με την παλια αν ενδιαφερεσαι......
 

timaras

Established Member
11 January 2008
148
Re: Απάντηση: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

Denon DHT-1312xp

Τα Media στην Αργυρούπολη και στο Περιστέρι τα έχουν 440 αν θυμάμαι καλά.Σ'αυτά τα χρήματα παίρνεις και τον ενισχυτή.
Θα εκπλαγείς εαν τα ακούσεις.Το μειονέκτημά τους κατ εμέ είναι ότι πωλήται μόνο ως σετ και δεν μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστές μονάδες,
τουλάχιστον από την εδώ αντιπροσωπεία.Έτσι μου είχαν πει όταν μίλησα μαζί τους.
Το σετ αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα που ζητάει.Απλά να υπολογίσεις και βάσεις τοίχου εάν δε θέλεις να τα κρεμάσεις από μία βίδα το
καθένα που γίνεται και αυτό.Ρίχτου μια ματιά αν δε βαριέσαι και μπορείς!
 

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Απάντηση: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

ευχαριστω για την προταση σου τιμαρας, ο λογος που ειπα να αξιοποιησω τον ενισχυτη μου ειναι για να παρω καλυτερα ηχεια απο all in one σετ και μελλοντικα να τον αλλαξω με κατι καλυτερο! τα ειχα δει και σε καποιο αλλο thread αυτο το σετακι και μπορω να πω οτι μου αρεσαν απλα δεν θελω να μπω στο τρυπακι να φυγω απο το προτζεκτ μου.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

Μαριε ,
εισαι στην ναξο τωρα η στην αθηνα ?
για να δουμε εαν μπορεις να πας για ακροαση εαν ειναι εφικτο ...
 

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

τωρα βρισκομαι στην Ναξο. μην νομιζεις οτι θα καταλαβω και τιποτα παραπανω αν τα ακουσω. εμπιστευομαι τις προτασεις εμπειρων. θελω ομως να νιωσω τη διαφορα απο τα απλα all in one και να ενθουσιαστω :)
 

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Επιλογη ηχειων για Home Cinema

συγνωμη για το διπλο ποστ και παλι! λογο του οτι ο χωρος μεγαλωνει και μικραινει (πλακα κανω) το μεγεθος του δωματιου ειναι τελικα 12,5 τμ (λαθος μετρηση) αρα επανερχομαστε στο οτι ο χωρος ειναι μικρος για τα jamo :S