Ferguson Ariva T65

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Έγραψα ένα βιντεάκι με το λογισμικό 1.049 του Τ55, το οποίο έχω στον BOXHD μου.
Η έξοδος ρυθμίστηκε σε NTSC, 480i και Letterbox για να μπορεί να δεχθεί σωστά το σήμα της ο παλιός connector.
Τα κανάλια είναι αταξινόμητα...


Οι χρόνοι σε δευτερόλεπτα:
Ant1: 2,133
Makedonia: 1,733
Mega: 2,500
Skai: 2,300
Star: 1,700
NET: 3,733
ET1: 2,333
ET3: 2,567
ERT HD: 4,000
Euro News: 2,667
TV5: 2,433
Vouli: 2,734
BBC 11,00
DW 1,133
RIK 1,000
Alpha: 2,667
 

Pixelos

New member
30 May 2007
12
Arivaρισε (έφτασε δηλαδή σε τοπική διάλεκτο) και ο συμπαθέστατος Ferguson Ariva T65 επίγειος ψηφιακός δέκτης mpeg4 με τον επεξεργαστή Mstar 7818 (Mstar MSD7818-L2) που περιλαμβάνει και media player!

ArivaT65-front_perspective-2012.jpg


Ανοίγω το θέμα μετά κι από την φιλική... μπιχτή του υπεύθυνου που με έκανε να το επιλέξω Kostas_Y :p
Κώστα, θεώρησα τον εαυτό μου πολύ newbie ανάμεσά σας για να παρουσιάσω προϊόν αλλά θα προσπαθήσω με τη βοήθειά σας να απαντήσω σε ό,τι χρειαστείτε.

Καλώ τους κατόχους του εν λόγω δέκτη να συμμετάσχουν και να βοηθήσουν στην καλύτερη παρουσίασή του και στην αντιμετώπιση πιθανών προβλημάτων του.

Προσωπικά τον παρέλαβα την περασμένη εβδομάδα και έπαιξα σε πρώτη φάση με τις ρυθμίσεις του όσον αφορά την θέαση ψηφιακών καναλιών.
Τον έβαλα να συνεργαστεί με μια samsung LE40M86BD και το σετάρισμά του ήταν παιχνιδάκι.

Η τιμή του στα 49 + μεταφορικά + αντικαταβολή = 55,90 από τον αντιπρόσωπο.

Η εταιρεία είναι η Πολωνική Ferguson Digital με επίσημη σελίδα του προϊόντος: http://www.ferguson-digital.eu/en/terrestrial-tv/319-ferguson-ariva-t65.html

Ο αντιπρόσωπος (ευχαριστώ το μέλος που το σκάλισε) είναι ο beskas electronics στην Αργυρούπολη και η πολύ χρήσιμη σελίδα που έχει για τον δέκτη βρίσκεται στην διεύθυνση http://www.beskas.gr/prod.php?pr=5907115001807

Πάμεεεε:
Πρώτες εντυπώσεις
Η ποιότητά του, το τηλεκοντρόλ, το manual και η συσκευασία του ήταν σε πολύ καλά επίπεδα. Μεταλλικό κουτί καλαίσθητο και σε αντίθεση με τη γνώμη φίλου, μου αρέσει που "κρύβει" την usb στην πίσω πλευρά.

878b7a1934ff0e301bb287d36dafbca3.jpg


Το τηλεκοντρόλ (οι 2 ΑΑΑ μπαταρίες περιλαμβάνονται για να μην ψάχνεστε), πολύ ποιοτικό, χωρίς κόπο στη στόχευση, ευανάγνωστο ακόμα και για μεγάλους, γενικά ωραία ποιότητα.
arivat65-fsaorview-set-top-box-connectors-remote.jpg


Αναβαθμίσεις λογισμικού
Οι αναβαθμίσεις, που εντοπίζονται εύκολα και από το link στη σελίδα του αντιπροσώπου, είναι αρκετές και η πιο πρόσφατη (1.049) τον Αύγουστο. Την κατέβασα γιατί μου ήρθε με την αμέσως προηγούμενη (1.26) και την εγκατέστησα για να είμαι updated.

Λήψη ψηφιακών καναλιών
Το σετάρισμα των καναλιών ήταν γρήγορο και η ταξινόμησή τους απροβλημάτιστη. Σε μισή ώρα από το άνοιγμα του κουτιού είχα φέρει τα πάντα στη θέση τους και απολάμβανα την εξαιρετική εικόνα του T65. Δεν ξέρω αν η Samsung βοήθησε αλλά ξέρω ότι το μόνο που χρειάστηκε να κάνω στις ρυθμίσεις εικόνας της τηλεόρασης ήταν να χαμηλώσω ένα τόνο στο σκούρο της και αυτό ήταν όλο! Να σημειώσω εδώ ότι είχα ασχοληθεί αρκετά με τις ρυθμίσεις εικόνας της TV απ' όταν την είχα πρωταγοράσει το '07.
Εννοείται ότι συντονίστηκε με όλα τα κανάλια, ελεύθερα και μη καθώς και το ERT HD στο οποίο σήμερα συνέκρινα τους παραολυμπιακούς με την ΕΤ1 και ήταν απόλαυση.

Χρόνοι εναλλαγής καναλιών
Θα κουραστήκατε να το διαβάζετε αλλά κι εδώ έχετε να κάνετε με τον Mstar. Δεν βράζεις καφέ αλλά αν είσαι ανυπόμονος πάρε και τον ALi να σου σκουπίζει την αυλή που λέει ένα παιδικό τραγούδι.

συνεχίζεται (έχουμε και παιδιά)...
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Αυτές τις ημέρες το δίνει και το eshop. 47,90 ευρώ. Αν και θα έχει παραλαβή σε μία βδομάδα.
Το USB πίσω είναι καλό για όσους χρησιμοποιούν σκληρό δίσκο μόνιμα συνδεδεμένο στον δέκτη, αλλά κακό για όσους (σαν και εμένα) χρησιμοποιούν στικ που βάζουν και βγάζουν.
Πάντως με τόσα λεφτά που έχει θα μπορούσε να έχει και καμία σύνδεση παραπάνω πίσω. Έχει τις βασικές.
Αλλά έχει ο δέκτης φανατικούς οπαδούς που περίμεναν καιρό να εισαχθεί. Κάτι θα ξέρουν, και θα δικαιολογεί και την τιμή.
 

kvate

Established Member
24 August 2010
107
Αυτές τις μέρες είμαι σε μια πόλη στη βόρεια Πολωνία και τον βρίσκω 40 . Αξίζει να τον χτυπήσω; :)
 

AGROTISS

Supreme Member
22 August 2012
5,007
Πετρούπολη Αθήνα
Μπράβο σου Pixelos.
Περιμένουμε και άλλες εντυπώσεις για τον συγκεκριμένο δέκτη μιας και είμαι υποψήφιος να τον αγοράσω.
Απλά περιμένω μήπως πέσει λίγο η τιμή γιατί δεν υπάρχει και πολύ ρευστό.
 

steliost

AVClub Enthusiast
13 January 2010
701
Athens
Δύο βιντεάκια που βρήκα με τις γενικότερες λειτουργίες του, ομολογουμένως τα μενού του τα σπάει...


 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Δύο βιντεάκια που βρήκα με τις γενικότερες λειτουργίες του, ομολογουμένως τα μενού του τα σπάει...



Φαίνεται καλό το μενού αλλά δυο πραγματάκια πρόσεξα. Το ένα είναι ότι στο ζάπινγκ είναι μσταρ γνήσιος. Τα ζα μου αργά. Το δεύτερό είναι ότι τα χρώματα του μενού παραπέμπουν σε ξενοδοχεία ημιδιαμονης... :)
Το usb πίσω και μένα με ξενίζει πάντως.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μια χαρά παρουσίαση, σύντροφε! :a0210:

Αν δεν σου κάνει κόπο, δοκίμασε να συνδέσεις USB hub για να δούμε αν μπορεί να αναγνωρίσει πάνω απο μία συσκευή.
 

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
αν χρονομετρησα καλα...το κειμενο με τις πληροφοριες του καναλιου διαρκει 10 δευτερολεπτα, υπαρχει ρυθμιση χρονου διαρκειας του?
 

atillas24

Senior Member
14 July 2011
581
Αθήνα/Ελλάδα
Απάντηση: Re: Ferguson Ariva T65

Αυτές τις μέρες είμαι σε μια πόλη στη βόρεια Πολωνία και τον βρίσκω 40 . Αξίζει να τον χτυπήσω; :)

Αξιζει ταμαλα!! Ειναι μαλλον ο καλυτερος HD δεκτης στην ελληνικη αγορα(σ αυτο το ευρως τιμης τουλαχιστον) και εδω Ελλαδα τον βρισκεις με κατωτερη τιμη στα 47,90 χωρις μεταφορικα. Χτυπατον οπως εισαι!!!
 

papars

New member
5 November 2010
68
Έχει πολύ καλό remote. Αξίζει και ο ποιο φτηνός T65 mini που είναι σε μορφή SCART.

Το λογισμικό του τρέχει και σε άλλα μοντέλα χωρίς πρόβλημα.
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Απάντηση: Re: Ferguson Ariva T65

Αξιζει ταμαλα!! Ειναι μαλλον ο καλυτερος HD δεκτης στην ελληνικη αγορα(σ αυτο το ευρως τιμης τουλαχιστον) και εδω Ελλαδα τον βρισκεις με κατωτερη τιμη στα 47,90 χωρις μεταφορικα. Χτυπατον οπως εισαι!!!
Εδώ είναι πιο φτηνά:a0210:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Re: Ferguson Ariva T65

My bad! Δε το ειχα ψαξει πολυ καλα απο οτι φαινεται. Βεβαια με τα 3 μεταφορικα η τιμη παει στα 39,61 οποτε ειναι το ιδιο για τον φιλο που το βρηκε στα 40 ...

Για τους...εντός έδρας όμως, απο τα 39,61 μέχρι τα 47,90 του e-shop είναι κάποια διαφορά αρκετά σημαντική.
 

atillas24

Senior Member
14 July 2011
581
Αθήνα/Ελλάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ferguson Ariva T65

Ουάο! Μεγάλη διαφορά!
Νομίζω αξίζει και με το παραπάνω να τον αγοράσει κάποιος σε αυτή την τιμή.

Με τετοια τιμη μαλλον ειναι ο καλυτερος value-for-money HD δεκτης. 2 μηνες πριν να το ειχα ανακαλυψει και θα ειχα παρει αυτον αντι για τον BOX...