Ερείπια, παλιά πλινθόκτιστα ....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

inviter29

Established Member
3 September 2006
149
Λάρισα
Απάντηση: Ερειπια....

Μου αρέσει το "76" ...για να μην χαθεί ο ταχυδρόμος...Είναι μια ελλάδα που χάνεται σιγά σιγά και θα μείνει στις αναμνήσεις μας μέσα από κάτι τέτοιες φωτογραφίες.Οι πόλεις από τσιμέντο προκαλούν "ληθη"
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Ερειπια....

ωραίο Thread άνοιξες...δεν υπήρχε!! ωραία η φωτογραφία σου!... μέσα είχε τιποτα ενδιαφέρων;;

Μπα τιποτα μονο 'χαλασματα'...

 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Ερειπια....

Ωραιο θεμα ανοιξες Leo.

Οταν η θαλασσα δεν συμφωνει με τις ανθρωπινες αυθαιρεσιες..τις ξυλωνει!

mania.jpg
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Ερειπια....

Οπως λεγαμε, Σαββατοκυριακο ερχεται και βρηκα νεο τροπο επεξεργασιας των χρωματων, που μεχρι και... ερειπεια αναστηλωνουν με τη ζωντανια τους... τι λετε?


_MG_1182 by 1L1as, on Flickr


Παρατηρηση πρωτη... ο ουρανος ηταν ετσι λουλακι και στο RAW, μπορουσα να τον στρωσω με το hue, αλλα τον αφησα στο φυσικο του...

Παρατηρηση δευτερη... το RAW αρχειο ηταν 17mp και το jpg μετα την συγκεκριμενη επεξεργασια στο χρωμα, βγηκε... 13mp !!!!!!!!!!! Πρωτη φορα βγαζω τοσο μεγαλο jpg...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Re: Ερειπια....

Κέρκυρα, Μαρίνα Γουβιών.

Οι στρατώνες - αποθήκες που εγκαταστάθηκε ο σερβικός στρατός κατά την επιβίβαση του στο νησί το 1916.


DSC_0089qqq.jpg
 
Last edited:

fotis_t

New member
5 March 2007
32
Re: Ερειπια....

Απο το χωριο μου:


DSC01660 by ntinos5, on Flickr

(δεν ξερω πως μπορω να αφαιρεσω τα καλωδια...)
κοιτα συμπτωση εχω φωτογραφησει ενα ιδιο κτιριο πρεπει να ειναι του ιδιου αρχιτεκτονα της εποχης μολις το βρω θα το ποσταρω.-bye-
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Ερειπια....

Οπως λεγαμε, Σαββατοκυριακο ερχεται και βρηκα νεο τροπο επεξεργασιας των χρωματων, που μεχρι και... ερειπεια αναστηλωνουν με τη ζωντανια τους... τι λετε?

http://farm9.staticflickr.com/8306/7986775277_ce6206f0c5_b.jpg


Παρατηρηση πρωτη... ο ουρανος ηταν ετσι λουλακι και στο RAW, μπορουσα να τον στρωσω με το hue, αλλα τον αφησα στο φυσικο του...

Παρατηρηση δευτερη... το RAW αρχειο ηταν 17mp και το jpg μετα την συγκεκριμενη επεξεργασια στο χρωμα, βγηκε... 13mp !!!!!!!!!!! Πρωτη φορα βγαζω τοσο μεγαλο jpg...

Λιακο, χαλάρωσε ρε συ τι φούλ επίθεση είναι αυτή ... πρωτη φορά με θαμπώνουν τούβλα !!!.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Ερειπια....

Ε... τι περιμενεις, τα τουβλα με τα τουβλα πανε, ταιριαξαμε (για λιγο)...

...παντως την παρατησα την συγκεκριμενη επεξεργασια... δεν την καταφερνα να τη στρωσω, χωρια οτι ειναι, τελικα, μονο για οversaturated χρωματα και οχι για να βγαλεις κατι καλυτερο απο το raw...
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Ερειπια....

Ομορφη εικονα που δημιουργει ηρεμα και νοσταλγικα συναισθηματα.Οι ζεστες αποχρωσεις που δεν εχουν εντονο κορεσμο ταιριαζουν πιστευω στο θεμα.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Ερειπια....

´Σε ευχαριστω, μου υποδειχθεικε -και μαλλον εχει δικαιο- ενα πιο σφιχτο κροπ στα δεξια ωστε να μενει μονο ο τοιχος....
Αλλη μια της σειρας αυτης:

dsc2667dxo.jpg
 
Last edited:

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Re: Απάντηση: Ερειπια....

Δε ξερω αν παει σε άλλη κατηγορία αλλα το βάζω εδω


Colosseum|Rome by Ophiur, on Flickr

Πανοραμική λήψη με 5shots
Σε πλήρη ανάλυση φαίνεται καλύτερα πάντως!

Απιστευτη Φωτογραφια,Ευγε!.(κατα τα αλλα τραβηξα και εγω το Κολοσσαιο,τρομαρα μου!) :bang:
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Ερειπια....

Να 'πολυβολησω' και εγω το Κολοσσαιον?
(πολυ καλη φιλε..)
 
Last edited: