πρόβλημα με HDMI

nils

New member
25 July 2012
24
Παίδες Καλημέρα,

Επιχείρησα να συνδέσω το φορητό PC σε μια καινούργια τηλεόραση Samsung με το καλώδιο HDMI προκειμένου να δω ταινία. Όμως γυρίζοντας το source της τηλεόρασης από TV στη θύρα HDMI δεν γινόταν απολύτως τίποτα. Δεν αναγνώριζε το PC το οποίο ήταν ήδη συνδεδεμένο και ανοιχτό.Τι κάνω λάθος?
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Καταρχάς συνδέεις κάποια συσκευή στη θύρα HDMI για να βεβαιωθείς ότι λειτουργεί κανονικά η θύρα.
Μετά διαβάζεις το manual της tv για σύνδεση εξωτερικών συσκευών, καθώς και το manual του laptop για χρήση εξωτερικών οθονών (ίσως να χρειάζεται κάποια ρύθμιση).
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Θα πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στο pc ,στις ρυθμίσεις οθόνης για να συνδεθεί με την τηλεόραση.
Εγώ το έχω στο "κλώνος" ,ότι δείχνει η οθόνη του pc, δείχνει και ο τηλεόραση .
 

nils

New member
25 July 2012
24
Re: Απάντηση: πρόβλημα με HDMI

Εκ των υστέρων σκέφτηκα τις ρυθμίσεις οθόνης στα Windows όπου "επεκτείνεις" την εικόνα στη δεύτερη οθόνη (TV). Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Θα πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στο pc ,στις ρυθμίσεις οθόνης για να συνδεθεί με την τηλεόραση.
Εγώ το έχω στο "κλώνος" ,ότι δείχνει η οθόνη του pc, δείχνει και ο τηλεόραση .
 

nils

New member
25 July 2012
24
Re: Απάντηση: πρόβλημα με HDMI

Τελικώς από τις ρυθμίσεις της οθόνης στην εξατομίκευση των Windows τικάρεις για την τηλεόραση, όχι μόνο την επιλογή "Επέκταση της επιφάνειας εργασίας και σε αυτή την οθόνη" αλλά και την "αυτή είναι η κύρια οθόνη μου", διαφορετικά η εικόνα του υπολογιστή δεν καταλαμβάνει όλη την οθόνη της τηλεόρασης. είναι λίγο μανούρα αλλά έτσι δουλεύει...

Εκ των υστέρων σκέφτηκα τις ρυθμίσεις οθόνης στα Windows όπου "επεκτείνεις" την εικόνα στη δεύτερη οθόνη (TV). Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.