Pioneer VSX 422

sardanapalos

Established Member
24 January 2012
118
Χαιρετω την πρωτον ολη την παρεα.

Στο θεμα μου τωρα,καταρχην ειμαι καινουριος και δεν εχω ασχοληθει καθολου με το σπορ,εχω μια "καλη" τηλεοραση και θελω να εχω πλεον και ενα αξιοπρεπη ηχο να τη συνοδευει.

Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στον εν λογω ενισχυτη.(χωρις να εχω καταλαβει και πολλα!)


5καναλια 130w 4hdmi κλπ στα 257 ευρω. Και η ερωτηση αξιζει τα λεφτα του ή μπορω να βρω κατι καλυτερο σε onkyo denon yamaha στα ιδια λεφτα?

O χωρος μου ειναι 30τμ απο τον οποιο θα χρησιμοποιησω το μισο για τον ηχο.

Ποσα watt ηχεια πρεπει να ψαξω? 100-130-150?

και ποσα να ειναι το subwoofer?

θα εκτιμουσα πολυ την προσπαθεια καποιου που θα μου προτεινε κατι συγκεκριμενο.

Υ.Γ. το budget λιγο πολυ 600-700 ευρω.

Ευχαριστω
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

sardanapalos

Established Member
24 January 2012
118
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου συνονοματε!
Κλινω προς τα roister πρεπει να ειναι πολυ καλη επιλογη απο τα σχολια που διαβασα.


Τωρα μια αλλη ερωτηση,δεν εχω χωρο για το κεντρικο ηχειο,υπαρχει δυνατοτητα να μπει σε ραφακι πανω απο την τηλεοραση?

και οσον αφορα τις βασεις των πισω ηχειων ψαχνω να βρω σε ελληνικο μαγαζι τις vlb 200 και δε μπορω να τις βρω.
Εχω δυνατοτητα και για αγορα απο εξωτερικο αν μπορει να βοηθησει καποιος.

Για αρχη σκεφτομαι να παρω ενισχυτη τον pioneer vsx422 και τα roister πλην του subwoofer.
αν δω οτι δε μου φτανει θα προχωρησω σε αγορα καποιου.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τωρα μια αλλη ερωτηση,δεν εχω χωρο για το κεντρικο ηχειο,υπαρχει δυνατοτητα να μπει σε ραφακι πανω απο την τηλεοραση?

Μπορεί.

Απλά έλεγξε το βάρος του κεντρικού και αν το ράφι μπορεί να το κρατήσει....
 

sardanapalos

Established Member
24 January 2012
118
Για την επιλογη που εκανα στον ενισχυτη?
Δε τον εχει προτιμησει κανεις εδω μεσα?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για την επιλογη που εκανα στον ενισχυτη?
Δε τον εχει προτιμησει κανεις εδω μεσα?

Οι περισσότεροι λένε εδώ μέσα ότι οι Pioneer τείνουν προς κινηματογράφο, ενώ οι Yamaha προς μουσική, απλά να έχεις υπόψιν σου ότι οι πρώτοι έχουν λίγο δύστροπο μενού σε σχέση με τους Yamaha. Πάνω κάτω όλοι οι ενισχυτές σ αυτά τα λεφτά θα σε καλύψουν για τις ανάγκες σου, το καλύτερο θα ήταν να μπορούσες να τους ακούσεις όλους όσους αναφέρεις μήπως κάτι σε κέρδιζε έναντι των άλλων. Πάντως για να σου καλύψω και την πρώτη ερώτηση οι περισσότεροι εδώ μέσα σε Pioneer καταλήγουν οπότε προχώρα άφοβα.
 

sardanapalos

Established Member
24 January 2012
118
Δυνατοτητα να ακουσω απο κοντα δεν υπαρχει δυστυχως...(επαρχια)

Το εχω γραψει και σε αλλο θεμα θελω να τον παντρεψω με τα roister emphasis 25/5 πιστευω να με καλυψουν!

Εσυ εχεις να προτεινεις κατι αλλο σ'αυτα τα λεφτα?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δυνατοτητα να ακουσω απο κοντα δεν υπαρχει δυστυχως...(επαρχια)

Το εχω γραψει και σε αλλο θεμα θελω να τον παντρεψω με τα roister emphasis 25/5 πιστευω να με καλυψουν!

Εσυ εχεις να προτεινεις κατι αλλο σ'αυτα τα λεφτα?
Για ηχεία ή ενισχυτή;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για ηχεία δεν μπορώ να βρω ή να σκεφτώ κάτι καλύτερο απ αυτά που πρότεινε ο kblachos, μάλιστα για τη δεύτερη πρόταση έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια και νομίζω είχε ανοιχτεί και σχετικό νήμα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
μπορει να ειναι καλα αλλα δεν ειναι ομορφα.αλλη ομορφια οι κολωνες!
Εννοείται ότι κοιτάμε και την αισθητική πλευρά. Κοίτα και τα ρόιστερ είναι πολύ καλά ηχεία ΠΑΝΤΑ για τα λεφτά τους έτσι; Είναι και ελληνικά αν παίζει ρόλο αυτό για σένα.
 

paiktaras

Senior Member
Τον πήρα τελικά και εγώ τον vsx-422 στα 250 , πρώτη φορά χρήστης τέτοιου ´´μηχανηματος´´ και αγχωθηκα κάπως με την συνδεσμολογία αλλά τελικά όλα πήγαν καλά! Του έκανα το αυτόματο σετ με το μικρόφωνο και μέχρις στιγμής δεν έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις , εξάλλου 48 ώρες τον έχω μόνο :)
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Τον πήρα τελικά και εγώ τον vsx-422 στα 250 , πρώτη φορά χρήστης τέτοιου ´´μηχανηματος´´ και αγχωθηκα κάπως με την συνδεσμολογία αλλά τελικά όλα πήγαν καλά! Του έκανα το αυτόματο σετ με το μικρόφωνο και μέχρις στιγμής δεν έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις , εξάλλου 48 ώρες τον έχω μόνο :)

Καλησπέρα φίλε μου,
Mε τι ηχεία τελικά παίζει ο ενισχυτής?Με τα roister πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος (ίσως το sub να ήθελα να είναι πιο σφιχτό) αλλά είναι μια χαρά.Όπως ανέφεραν πιο πάνω νομίζω και γω ότι yamaha είναι πιο μουσικοί αλλά οι pioneer είναι πιο multimedia...Καλοάκουστος λοιπόν ο pioneer και αναμένουμε εντυπώσεις απο ηχεία!
 

paiktaras

Senior Member
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα,
ο ενισχυτής παίζει με ένα γούφερ Eltax Atomic A-10 και με ηχεία από ένα home cinema της philps, αλλά τώρα είμαι στην διαδικασία του ψαξίματος για κάτι σοβαρό και οικονομικό, ψάχνω κάτι περισσότερο για home cinema και λιγότερο γαι μουσική και μάλλον επιτοίχια
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα,
ο ενισχυτής παίζει με ένα γούφερ Eltax Atomic A-10 και με ηχεία από ένα home cinema της philps, αλλά τώρα είμαι στην διαδικασία του ψαξίματος για κάτι σοβαρό και οικονομικό, ψάχνω κάτι περισσότερο για home cinema και λιγότερο γαι μουσική και μάλλον επιτοίχια

Λοιπόν επειδή κι ένας φίλος ξεκινάει τώρα να φτιάξει ένα budget σύστημα έχουμε καταλήξει στον pioneer vsx 422 και ψάχνουμε για ηχεία με περιορισμό τα λεφτά και ένεκα χώρου ραφιού ή επιτοίχια!Απ όσο έχω ρίξει μια πρόχειρη ματιά παίζουν αυτά...

http://www.audioshow.gr/index.php?p...ategory_id=43&option=com_virtuemart&Itemid=65

http://www.audioshow.gr/index.php?p...ategory_id=43&option=com_virtuemart&Itemid=65

http://www.audioshow.gr/index.php?p...ategory_id=43&option=com_virtuemart&Itemid=65

http://www.audioshow.gr/index.php?p...ategory_id=43&option=com_virtuemart&Itemid=65

Aν κάποιος θέλει να πει γνώμη καλοδεχούμενη!!!
 

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Επειδη πηρα και εγω αυτον, ξερει κανεις αν μπορεις να δεις το μενου του στην TV? Δεν μπορω να βγαλω ακρη απο της οδηγιες. Εχω συνδεση το PS3 στην εισοδο game Και εχω δωσει ενα δευτερο hdmi στην Output που το συνδεω απευθειας σε TV. Αλλα περα απο την εισοδο game που μου δειχνει το Ps3 δεν δινει καποια αλλη πηγη σημα να μου δειξει καποιο graphical interface του receiver στην TV για να το σεταρω...
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Απάντηση: Re: Pioneer VSX 422

φοβάμαι ότι από την σειρά 5ΧΧ και κάτω δεν έχει on screen display
αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος μην το ´δένεις κι'όλας
 

music_lover

Senior Member
5 November 2007
412
Πρέπει να το συνδέσεις με καλώδιο rca (εκείνο το κίτρινο) απο την έξοδο του ενισχυτή στην είσοδο της τηλεόρασης και θα εμφανιστεί το μενού πατώντας κάποιο πλήκτρο στο χειριστήριο (δεν θυμάμαι ποιό,ρίξε μια ματιά στο manual)

http://en.wikipedia.org/wiki/RCA_connector