Oppo BDP-103/BDP-105

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Tα νεα μηχανάκια απο την γνωστη πλέον εταιρεία.
Προφανως κορυφαια αναπαραγωγή εικόνας , αλλα πλέον ούτε λόγος για bd δικτυακή αναπαραγωγή.Λογικο αφου τα αφαιρεσαν απο τα 93/95.
Αθόρυβη ανακοίνωση πάντως.

LL


New or Enhanced BDP-103/105 Shared Features:
  • Latest generation QDEO which supports 4K upscaling
  • 2x2 HDMI. Two HDMI inputs; Two HDMI outputs.
  • The Front HDMI input supports MHL (Mobile High-Definition Link) which allows some of the newer smartphones to be connected direct to the player and transmits the phones screen to the television. This also allows for ROKU Stick support.
  • Newest Netflix interface which supports 1080p video, multi-channel audio, subtitle and alternative language selection, and Family Interface
  • Gracenote for looking up media information such as album art, artist, album, and track information for your CD, SACD, and user generated media
  • Backlit Eject buttons. No more thumbing around in the dark.
  • No more analog video. There is a "DIAG" port, but this is to only see the OPPO UI when there is no media playback. So for those of you who use a small monitor for media playback, you will need to upgrade to a DVI/HDMI capable display.
New BDP-105 Only Features:
  • Fanless (unlike the BDP-95)
  • Headphone Amplifier
  • Optical, Digital Coaxial and asynchronous USB DAC
  • Properly oriented XLR outputs
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Re: Opppo BDP-103/BDP-105

Μην προκύψει και κάνα cinavia από πάνω, αν και δεν το πιστεύω (υπήρξε επίσημη δήλωση εκπροσώπου τους παλαιότερα)...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Re: Opppo BDP-103/BDP-105

Απ'ότι θυμάμαι είχαν πει ότι δεν υπάρχει δέσμευση για cianavia όσον αφορά τα 9x, όχι την επόμενη γενιά.
Όντως Χρήστο, δε φαίνεται κάποια εξέλιξη στα περι δικτυακής αναπαραγωγής και δύσκολα θα ξαναδούμε iso αναπαραγωγή.

Επίσης είχαμε πει και πέσαμε μέσα ότι η επόμενη κίνηση θα είναι 4Κ, μιας και τα προηγούμενα ήταν πλήρη στο BDp και αξιόλογα στο mp κομμάτι.
Προφανώς το 2013 θα είναι η χρονιά του παθητικού 3D...

Δεν μου άρεσε η κατάργηση της αναλογικής εξόδου video (τo 93 το έχω πάνω σε monitor για να μην ανοίγω την tv σε μουσικό πρόγραμμα) και μου φαίνεται και χοντρό.
Ας ελπίσουμε ότι το νέο qdeo θα επιτρέπει κάποιες ευκολίες με τους υπότιτλους κτλ

Να πω ότι πλέον υπάρχει ανταγωνισμός μιας και πιθανότατα σε λίγο καιρό έρχονται στην Ελλάδα και τα τελευταίας γενιάς qdeo με αρκετά καλούδια.

Tεσπά. Νωρίς είναι ακόμα θα δούμε. απλές υποθέσεις κάνουμε. Προβλέπεται άλλο ένα hot νήμα :p
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Re: Opppo BDP-103/BDP-105

Κάτι που μπορεί να πέρασε απαρατήρητο είναι ότι εκτός απο δύο hdmi out θα έχει και δύο in...
Πλάκα θα έχει να παίζει iso, δίκτυο κτλ απο άλλα players...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Opppo BDP-103/BDP-105

Δεν μου άρεσε η κατάργηση της αναλογικής εξόδου video (τo 93 το έχω πάνω σε monitor για να μην ανοίγω την tv σε μουσικό πρόγραμμα) και μου φαίνεται και χοντρό.

  • No more analog video. There is a "DIAG" port, but this is to only see the OPPO UI when there is no media playback. So for those of you who use a small monitor for media playback, you will need to upgrade to a DVI/HDMI capable display.

Aυτή η DIAG σε RCA είναι πάντως...

OPPO_BDP-105_back.jpg


Υποθέτω ότι θα δίνει σε αναλογικό Composite μόνο τα μενού της συσκευής, οπότε δεν νομίζω να δημιουργηθεί θέμα για τους μουσικάριους...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Re: Opppo BDP-103/BDP-105

There is a "DIAG" port, but this is to only see the OPPO UI when there is no media playback.

Mακάρι να κάνει τη δουλειά, αν και προσωπικά είμαι 99% καλυμμένος και τα 10χ δε βλέπω να έχουν το 1%...

Πλάκα έκανα πριν. Το upscaling σε "βάρεσε" έ? -bye-
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Opppo BDP-103/BDP-105

O scaler μια χαρά είναι, τί να πω για αυτόν...

Το κλείδωμα του αποπλέκτη θέλει δουλειά ή έστω, μια χειροκίνητη δυνατότητα επιλογής κι έπειτα ας σκεφτούν και τα 4Κ... :p
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Και μερικές ακόμα φωτογραφίες.

4083aa46_Oppo-BDP-105EU.jpeg


500x1000px-LL-0e866598_IMG_1008.jpeg


IMG_1007.jpg


IMG_0999.jpg


Δεν ξέρω αλλά έχω μια υποψία ότι αυτό μπορεί και να γίνει το πρώτο oppo που θα αποκτήσω.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Νίκο αν κάνει (και τα κάνει καλά) αυτά που δείχνει ότι θα μπορεί να κάνει, θα με βοηθήσει να αφαιρέσω 3 έως 4 συσκευές και να απλοποιήσω κατά πολύ το σύστημα μου (για παράδειγμα σου δίνει dac).
 

cheiron25

Established Member
19 January 2010
230
Και ενω προετοιμαζομουν για το 95 μετα απο πολυ σκεψη σκαει αυτο,αντε παλι αναμονη.
Το Dac θα ειναι το ιδιο?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Re: Απάντηση: Oppo BDP-103/BDP-105

Νίκο αν κάνει (και τα κάνει καλά) αυτά που δείχνει ότι θα μπορεί να κάνει, θα με βοηθήσει να αφαιρέσω 3 έως 4 συσκευές και να απλοποιήσω κατά πολύ το σύστημα μου (για παράδειγμα σου δίνει dac).

Ψάχνομαι και εγώ Βασίλη, ως μέγας φαν, της φιλοσοφίας της εταιρείας (έξω από το οικονομικό κομμάτι)...
Αυτό που ρωτάω είναι γιατί το 10x και όχι το 9x που έχει iso και είναι cinavia free.
Λόγω νέου qdeo και 4Κ νομίζω πως όχι...
Ίσως λόγω hdmi inputs για να συνδέεις άλλες συσκευές ή χρήσης του 105 και ως ασύχρονου usb dac?

Η σκέψη σου θα με βοηθούσε.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Νικόλα το βασικό είναι αυτό που αναφέρεις. Έχω μπει σε μια διαδικασία να απλουστεύσω όσο μπορώ το σύστημα και να μειώσω τις συσκευές. Πιστεύω ότι και το dac και το hdmi input θα βοηθήσει αρκετά σε αυτό. Αν θα μπορούσε να μου αφαιρέσει και το media player θα ήταν ιδανικό αλλά δεν βλέπω τέτοια τύχη.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Kαι εγώ την απλούστευση ήθελα με το 93... με κάλυψε πλήρως και σαν media player (δεν έχω πρόβλημα με τους υποτίτλους).
Στο θέμα dac έχω άλλη φιλοσοφία και το προτιμώ αυτόνομο. οκ γούστα, ανάγκες κτλ

Απλά εκ των υστέρων σκέφτομαι ότι το σκοτώνεις το μηχάνημα αν παίζεις τα πάντα απο εκεί... εικόνα και ήχο... περιορίζεται και η ποικιλία.

Τώρα είμαι σε φάση όλα σε ένα με oppo93 για video και ξεπαρεού στον ήχο.... θα δούμε, γιατί όντως, αν το 105 έχει dac αντίστοιχο ή καλύτερο απο το 95, αλλάζουν πολλά απο τα δεδομένα.


:ernaehrung004:
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
527
Απο το αντιπρόσωπο ότι oppo 93 τέλος , απο εδώ και περα 103 και 105, δεν πρόλαβα να το αγοράσω
Αρα με το cinavia του 103 τι κάνουμε, δεν θα υπάρχει πρόβλημα????