TV 22'' με 32'' με καλό Media Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Asvos

New member
6 July 2010
15
Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα τη βοήθεια σας στην επιλογή μίας τηλεόρασης για μικρό χώρο. Τα βασικά χαρακτηριστικά στα οποία δίνω βαρύτητα είναι τα ακόλουθα:
  • Καλό Media Player: υποστήριξη mkv, ελληνικούς υπότιτλους, υποστήριξη AC3, σύνδεση με σκληρό δίσκο με USB
  • Full HD
  • Ενσωματωμένο MPEG4
  • LCD ή LED: Και τα 2 μου κάνουν
  • 50HZ ή 100HZ: Και τα 2 μου κάνουν
  • Budget: 200 -300
Ευχαριστώ πολύ!
 

Asvos

New member
6 July 2010
15
Re: Απάντηση: TV 22'' με 32'' με καλό Media Player

Ευχαριστώ Γιώργο. Φαίνεται πολύ καλή επιλογή για αυτό που θέλω. Λέω να πάω στην 24''. Θα παίζει από το σκληρό μου απευθείας μέσω USB.
 

Asvos

New member
6 July 2010
15
Η αλήθεια είναι πως τη χωράει πολύ ζορισμένα και επιπλέον σκέφτομαι και τα χρήματα που θα γλυτώσω πηγαίνοντας στα 24''. Είναι για κρεβατοκάμαρα και δε χρειάζομαι καμία "υπερπαραγωγή" στο δωμάτιο αυτό.
 

manokius

New member
27 October 2011
6
Καλημέρα σας.

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα γράψω την ερώτησή μου εδώ.

Χρειάζομαι μια οικονομική τηλεόραση στις 32", όχι μεγαλύτερη, ούτε μικρότερη. Για υπνοδωμάτιο.
Ταβάνι τα 280 ευρώ.
Μάρκες: Samsung, LG ή Toshiba.

Προφανώς περιορίζομαι σε HD Ready. Πολύ σημαντικό να παίζει ο ενσωματωμένος media player (USB) όσο το δυνατόν περισσότερα αρχεία βίντεο, αν όχι τα πάντα.

Στο παρακάτω link υπάρχουν οι προσφερόμενες επιλογές στο skroutz, πρακτικά παίζουν 4-5 μοντέλα σε αυτά τα λεφτά, αλλά έχω μπερδευτεί άσχημα γιατί διαβάζω και καλές και κακές κριτικές.

Απλά ψάχνω το καλύτερο δυνατό σε εικόνα/ήχο/media player.
Όσο γίνεται καλύτερη αντίθεση, απόδοση του μαύρου, value for money.


http://www.skroutz.gr/c/12/televisi...5-ίντσες.html?o=τηλεορασεις&price_max=300.001

Επιπλέον, υπάρχει και η παρακάτω προσφορά, που όμως μου κάνει για παραεισαγωγή, με ό,τι αυτό ενδεχομένως συνεπάγεται σε θέματα υποστήριξης, γιατί δεν μπορώ να βρω ο,τιδήποτε σχετικό σε άλλο ελληνικό κατάστημα:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162474&sid=1
Ας την έχουμε όμως κι αυτή υπόψη.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:

manokius

New member
27 October 2011
6
Ευχαριστώ. Μάλλον θα κινηθώ προς τη Samsung, εκτός των άλλων είναι και τύπου LED (αν και την είδα αρκετά παχουλή στις φωτογραφίες) και πολύ καλύτερης ενεργειακής κλάσης (και κατανάλωσης) από την LG.

Να ελπίζω ότι παίζει και αρχεία mkv 720/1080;
 

manokius

New member
27 October 2011
6
Λοιπόν, την πήρα τη Samsung. Καλές εντυπώσεις για τηλεόραση αυτού του εύρους τιμών, αν και δεν έχω βρει από πού μπορώ να ταξινομήσω τα προγράμματα της τηλεόρασης, πχ να βάλω το τάδε κανάλι πρώτο, το άλλο δεύτερο, το παράλλο να μην εμφανίζεται καθόλου κλπ. Περίεργο αν δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Η εικόνα αρκετά ζωηρή, κάπως θαμπά μου φάνηκαν τα τηλεοπτικά κανάλια, αλλά δεν έχω παίξει καθόλου με τις ρυθμίσεις εικόνας. Ο ήχος ΟΚ. Οι υπότιτλοι λίγο μικροί σε ταινίες μέσω USB, ακόμα και στο μεγαλύτερο προσφερόμενο μέγεθος - διαβάζονται πάντως, όπως και οι υπότιτλοι στα ελληνικά, αν και χρειαζόταν ειδική ρύθμιση της κωδικοποίησης.

Ευχάριστη έκπληξη: αν και στο manual ρητά αναφέρει ότι η τηλεόραση μπορεί να "δει" μόνο στικάκι USB και ότι δεν αναγνωρίζεται εξωτερικός σκληρός USB, ένας 2,5" σκληρός σε θηκούλα (με κοντό καλωδιάκι, ίσως κι αυτό έχει κάποια σημασία) αναγνωρίστηκε αμέσως και ο ενσωματωμένος media player έπαιξε αρχεία βίντεο (μεσαίας ανάλυσης, αλλά θα δοκιμάσω και 720/1080p) κανονικά.

Νομίζω ότι ήταν καλή αγορά.
 

manokius

New member
27 October 2011
6
Επανέρχομαι, γιατί ακόμα δεν κατάφερα να ταξινομήσω (αλλάξω τη σειρά, διαγράψω κάποια) τα προγράμματα της τηλεόρασης.
Πού είναι η ρύθμιση ρε παιδιά; :p