Φακοί Sigma

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Η Sigma ανακοινωσε νεους φακους


a) Sigma 35mm f/1.4 DG HSM
http://www.sigma-global.com/en/lenses/cas/product/art/a_35_14.html


c) Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC MACRO OS HSM (update του γνωστου μας Sigma 17-70)
http://www.sigma-global.com/en/lenses/cas/product/contemporary/c_17_70_28_4.html


c) Aναβαθμισμενος Sigma 120-300 f2.8 DG OS HSM (με σταθεροποίηση και HSM)
http://www.sigma-global.com/en/lenses/cas/product/sports/s_120_300_28.html

Τιμές αναμένονται..
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Nέοι φακοί απο ASigma

Συμφωνώ.. Και το θηριο 120-300 δειχνει κουκλι..

Ο 35αρης αν ειναι οπτικά καλός (ε, θα ειναι δεν μπορεί) και σε "λογική" (όχι τελείως εξωφρενική) τιμή , θα πουλήσει καλά

Εντυπωση μου κανει που αλλαζουν πάλι τον 17-70 (ο οποιος βεβαια πουλάει καλα..)

Αν μπορεί κάποιος εκ των κυρίων διαχειριστών της κατηγορίας να διορθώσει και τον τίτλο (ξέφυγε ένα Α)....
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Δυστυχως τωρα ειναι αργα... οσο το σκεφτομαι, 1400Ε για εναν 35ρη 1,4 ειναι παρα πολλα, ειδικα οταν υπηρχε πχ. ενας σιγμα 30mm επισης 1,4 (βεβαια μονο για κροπ)... ας οψονται τα θεματα περι εστιασης που συνοδευουν τους σιγμα και τα πληρωσαμε 1.000 ευρω παραπανω...

Παντως και ο 30ρης και ο 85ρης της σιγμα θεωρουνταν σουπερ οξεις... και αυτος της κανον ειναι και κατασκευη 20ετιας...

Εγω θα περιμενω τον νεο 35MKII 1,4 με την αδιαβροχοποιηση και σε τιμη κοντα στα 2.500 χιλιαρικα μολις (που υπολογιζω συμφωνα με τις τελευταιες τιμολογιακες πολιτικες της κανον)... τετοια ευκαιρια, δεν την αφηνεις να παει χαμενη... :HTEHETH63:
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Πάντως, ο καινούργιος 35άρης δεν πρέπει να έχει σχέση με ό,τι έχει βγάλει η Sigma ως τώρα. Νεα πολιτική στο quality control, ποιοτική κατασκευή, πολλά υποσχόμενος οπτικά κοκ...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Ετσι μου αρεσει να σας βλεπω large :D

Aραγε θα βγαλουν αλλον 24-70?


Eγω θα περιμενω ποτε θα πεσει η SD1 στο χιλιαρικο για να ανανεωσω-εμπλουτισω την σειρα μου των sigma (10-20,18-50,70-200,70-300,20,30,70)
 
Last edited:

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Eγω θα περιμενω ποτε θα πεσει η SD1 στο χιλιαρικο για να ανανεωσω-εμπλουτισω την σειρα μου των sigma (10-20,18-50,70-200,70-300,20,30,70)

Επειδη τελευταια, εχω παροπλισει τον 70-200, εχω πουλησει τον 85ρη και εχω κολλησει με τον 35ρη (50mm στην κροπ μου), δεν βγαζω μνημεια, δεν βγαζω μακρο, δεν βγαζω τοπια και προσπαθω να βγαζω street (τροπος του λεγειν δηλαδη) κτλ. αν πω οτι σκεφτομαι να τα δωσω ολα και να παρω μια λαικα με εναν 50ρη θα ακουστει χαζο.....???? :idea:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Θα το μετανιωσεις.

Τσαμπα τα λεφτα. Αν το εκανες την εποχη του φιλμ τοτε οκ να το δεχθω μιας και τοτε η leica εκανε την διαφορα. Αλλα τωρα για ψηφιακη μηχανη που καθε τοσο ξεπερνιουνται το θεωρω υπερβολη.

Αν θες να εχεις κατι πιο φορητο μαζεψε λιγα λεφτα και παρε μια καλη μηχανη απο μεγαλο κατασκευαστη που δεν πουλαει φουμαρα για μεταξωτες κορδελες.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Αυτο ειναι το κακο με τα ψηφιακα γμτ... σαν τα pc, σημερα το περνεις, αυριο εχει αποσυρθει ως παλιο...

...παντως το hype με τις λαικα ειναι -νομιζω- περισσοτερο για τους φακους και οχι τοσο για τα σωματα, ειδικα τα ψηφιακα... ωστοσο σε τετοιο μεγεθος και FF ειναι η μονη... η σονυ με την RX1 κατι παει να κανει, αλλα με φιξ φακο...


Αυτες οι Merill της σιγμα τι λενε? Αλλαζουν φακους ή ειναι φιξ? Κροπ αισθητηρα εχουν νομιζω...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Ο αισθητηρας της ειναι crop αλλα εχει ιδιαιτεροτητες......

Ειναι υπεροχο σε 100-200 ασα αλλα απο εκει και περα το χαος....

Στα χαμηλα iso ομως και με φως καλο ειναι απιστευτο.....
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Τα 35mm δεν μας ενδιαφερουν πλεον... οτι πηραμε, πηραμε...:ADFAD2: ακουσατε αν εχει σκοπο να βγαλει συντομα κανεναν 135/2 μην κανουμε και κει καμμια πατατα...???? :twoguns:
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Τα 35mm δεν μας ενδιαφερουν πλεον... οτι πηραμε, πηραμε...:ADFAD2: ακουσατε αν εχει σκοπο να βγαλει συντομα κανεναν 135/2 μην κανουμε και κει καμμια πατατα...???? :twoguns:

σε δουλεια να βρισκομαστε,εμενα ακου τι με φαγουριζει τωρα
ειμαι σε φαση αναθεωρησης και αλλαγης του εξοπλισμου
Σιγουρα κραταω(για την ωρα παντα) : Samyang 14, Canon 17-40, Canon 70-200 2.8
Και ελεγα να αλλαξω τον 24-105 που δεν πολυχρησιμοποιω με εναν 50αρη,αλλα διαβαζω οτι καλος ανοιχτος δεν ειναι κανενας,λες να περιμενω sigma και εγω?
ο 100 macro ειναι ηδη προς πωληση
και φυσικα λεω να αλλαξω τον Canon 35 1.4 με τον sigma
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Nέοι φακοί από Sigma

Νάτα μααας...
Αν εξαιρέσουμε λίγο το flare κατά τ' άλλα ο Σίγμας δαγκώνει...

Τι έκανε ρε η Sigma !!!

Τεράστια διαφορά υπερ της σε οξύτητα στα άκρα, αλλα και στο κέντρο πάλι λιγο καλύτερη μου φαίνεται.

Λιιιγο καλύτερη και σε παραμόρφωση.

Πολύ καλύτερη και σε εκτροπές ειδικά στα ανοιχτά διαφράγματα.

Ακόμα και στο flare αλλού κερδίζει αλλού χάνει αλλα κατα μέσο ορο καλύτερη την βλέπω !!!.
Εχει πιο έντονες συγκεντρωμένες αντανακλάσεις αλλά ο Canon τις απλώνει πολύ και λασπώνει όλο το κάδρο αισθητά περισσότερο. Με άλλα λόγια ο Canon ελλατώνει περισσότερο την δυναμική περιοχή.

Μου αρέσουν και οι πιο πυκνές ακτίνες ...του Sigma (έχω κάτι χούγια και εγώ εεε.. )

Mέχρι και το Bokeh Του Sigma είναι καλύτερο !!!.

Μόνο σε βινιέτα είναι καθαρά χειρότερη (ειδικά σε f/1.4 η διαφορά είναι πάνω απο 1/2 στοπ ) αλλά εδώ ίσως παίζει "συνεργασία" σωματος φακού Canon .. αν είχαμε τα raw θα το διαπιστώναμε.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Σιγα τωρα τη σιγμα... και αυτο το κινεζικο σαιτ, παραειναι καινουργιο για να εχει σωστη αποψη... ουτε 6 μηνες ζωης δεν εχει απο οτι ειδα.... χωρια οτι σε ολες τις συγκρισεις που κανει, ο σιγμα ειναι παντα καλυτερος.... :Banane0:

Μολις κυκλοφορησει, θα αρχισουν παλι να ακουγονται τα γνωστα περι εστιασης, περι λεμονιου, περι ελλειψης quality control, περι sample variation κτλ κτλ και αντε να πας να δωσεις ενα χιλιαρικο να τον αγορασεις...

Ηδη ο Ηλιας αναφερει παραπανω ....

Μόνο σε βινιέτα είναι καθαρά χειρότερη (ειδικά σε f/1.4 η διαφορά είναι πάνω απο 1/2 στοπ ) αλλά εδώ ίσως παίζει "συνεργασία" σωματος φακού Canon .. αν είχαμε τα raw θα το διαπιστώναμε.

Γενικως υπαρχει αυτη η φοβια, δικαιολογημενη η οχι....




...κατι τετοια σχολια εχουν κρατησει πισω και τον 85ρη της σιγμα, τον 1,4 που επισης ειναι καλυτερος του κανον 1,8 (αλλα οχι τοσο για τα διπλα λεφτα που ζηταει) και πλησιαζει επικινδυνα και τον 1,2 (υπερβολικα επικινδυνα για τα μισα λεφτα που ζηταει)...

Για τα 50mm που λες, η σιγμα εχει ηδη τον 1,4 που επισης τρωγεται με τον κανον 1,4... δε νομιζω να βγαλει αλλον 50ρη η σιγμα... επισης, ο κανον 50/1,4 ειναι πιο οξυς κατα το φωτοζον.ντε απο τον 1,2...

...ελπιζω να μην εχω τετοιο μπερδεμα αν και οταν παρω FF γιατι τα 35 σε κροπ (δηλαδη 50 σε FF) μου αρεσουν πολυ και 1300Ε για εναν 50ρη δεν δινω εστω και 1,2... αντ αυτου, ελπιζω να μη μου φανουν πολυ ανοιχτα τα 35 ωστε και να τον κρατησω και να τον χρησιμοποιω και να καλυφθω με τα 135 για το δρομο (οπως με καλυψαν ικανοποιητικα τα 85 σε κροπ)...


Τον 24-105 θα τον κρατουσα στη θεση σου και θα εδινα τον 17-40... απο οτι βλεπω, τα ταξιδακια σου τα κανεις, το τριποδακι σου το εχεις, πιο χρησιμος ο 24-105 για... τουριστες :flipout: εστω και ποιοτικους... :flipout::grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Ο 17-40 αχρηστος σου ειναι αφου εχεις και 14 και 35 και σιγα τη διαφορα στον ογκο που εχει απο τον 24-105...


Τωρα, εγω δεν εχω χρησιμοποιησει FF και δεν ξερω με τα εστιακα μηκη τι και πως βολευει, αλλα σε βλεπω κομματακι σφιχτο (αλλα και λιγο gear headed, με την καλη την εννοια, ετσι...?? :music-smiley-005:)... δηλαδη εχεις 14, εχεις 35, θελεις 50, εχεις 70-200... πολυς εξοπλισμος ρε παιδι μου... ακου εγω τι θα εκανα...

Θα εδινα τους δυο ζουμ και τον 35ρη (τον 4ρη σαμγιανγκ τον κραταω γιατι ειναι φτηνος ετσι και αλλοιως) και θα επερνα εναν CZ 21/2,8 αφου σου αρεσουν τα τοπια και το δουλευεις και το τριποδο και εναν 85/1,2 (αφου δεν εισαι των σπορ) ετσι για το γμτ... πως σου φαινεται?
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Nέοι φακοί από Sigma

Σιγα τωρα τη σιγμα... και αυτο το κινεζικο σαιτ, παραειναι καινουργιο για να εχει σωστη αποψη... ουτε 6 μηνες ζωης δεν εχει απο οτι ειδα.... χωρια οτι σε ολες τις συγκρισεις που κανει, ο σιγμα ειναι παντα καλυτερος.... :Banane0:

Μολις κυκλοφορησει, θα αρχισουν παλι να ακουγονται τα γνωστα περι εστιασης, περι λεμονιου, περι ελλειψης quality control, περι sample variation κτλ κτλ και αντε να πας να δωσεις ενα χιλιαρικο να τον αγορασεις...

Ηδη ο Ηλιας αναφερει παραπανω .... "Μόνο σε βινιέτα είναι καθαρά χειρότερη (ειδικά σε f/1.4 η διαφορά είναι πάνω απο 1/2 στοπ ) αλλά εδώ ίσως παίζει "συνεργασία" σωματος φακού Canon .. αν είχαμε τα raw θα το διαπιστώναμε."

Γενικως υπαρχει αυτη η φοβια, δικαιολογημενη η οχι....

Mε βάση το παρελθον δικαιολογημενη είναι η φοβία για sample variation στα προϊόντα της. Oμως ο Roger Cicala (LensRentals) γράφει πολυ καλά λόγια και για την ποιότητα κατασκευής.

Και μια διευκρίνηση. Το "συνεργασία" (σε εισαγωγικά) που έγραψα, δεν σημαίνει κατι καλό ... Στα πολύ ανοιχτά διαφράγματα, οι αισθητήρες δεν αποκρίνονται 100% στο ανοιγμα του διαφράγματος (ήδη απο το f/2.8) και για να μην γκρινιάζει ο χρήστης του το κρύβουν αντισταθμίζοντας με κρυφή αύξηση του ISO. Σε δικό σου δείγμα σε f/1.8 ISO100 το raw ιστόγραμμα έχει περίπου ίδια εικόνα με ISO125 (για την ακρίβεια ISO113)... μια στις 8 μπαρες λείπει ... σαν να έγινε πολλαπλασιασμός Χ1,13 (1/6 στοπ) και επίσης και ο θόρυβος στα πλαινά σκοτεινά πιξελ είναι ανεβασμένος X1.25. Σε τερμα ανοιχτό f/1.4 η κρυφή αύξηση του ISO πρέπει να είναι ακόμα μεγαλύτερη, ισως και 1/2 στοπ.

Τέτοια αυτόματη διόρθωση ισως να κάνει και για την βινιεττα ... φυσικά μονον για φακούς Canon .. όμως αυτο είναι απλά μια ευκολία, δεν βελτιώνει κατι σε σχέση με την διόρθωση σε σοφτγουερ μάνιουαλλυ ..

Γιαυτο σου λέω τραβα μια σειρά Black Frames σε ολα τα διαφράγματα 1,4-1,6-1,8-2,0-2,2-2,5-2,8 στο βασικό ISO 100 και στα ενδιαμεσα 125 και 160 να δούμε τι κάνει και να ξέρεις τι σου γίνεται. Λογικά θα πρέπει να παρατήρησες και εσύ περισσότερο θόρυβο στα πολύ ανοιχτά διαφράγματα ...

Beavis εσύ που έχεις και άλλες μαρκες φακών μπορείς να κάνεις καλύτερη δοκιμή ...
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: Nέοι φακοί από Sigma

...κατι τετοια σχολια εχουν κρατησει πισω και τον 85ρη της σιγμα, τον 1,4 που επισης ειναι καλυτερος του κανον 1,8 (αλλα οχι τοσο για τα διπλα λεφτα που ζηταει) και πλησιαζει επικινδυνα και τον 1,2 (υπερβολικα επικινδυνα για τα μισα λεφτα που ζηταει)...

Για τα 50mm που λες, η σιγμα εχει ηδη τον 1,4 που επισης τρωγεται με τον κανον 1,4... δε νομιζω να βγαλει αλλον 50ρη η σιγμα... επισης, ο κανον 50/1,4 ειναι πιο οξυς κατα το φωτοζον.ντε απο τον 1,2...

...ελπιζω να μην εχω τετοιο μπερδεμα αν και οταν παρω FF γιατι τα 35 σε κροπ (δηλαδη 50 σε FF) μου αρεσουν πολυ και 1300Ε για εναν 50ρη δεν δινω εστω και 1,2... αντ αυτου, ελπιζω να μη μου φανουν πολυ ανοιχτα τα 35 ωστε και να τον κρατησω και να τον χρησιμοποιω και να καλυφθω με τα 135 για το δρομο (οπως με καλυψαν ικανοποιητικα τα 85 σε κροπ)...


Τον 24-105 θα τον κρατουσα στη θεση σου και θα εδινα τον 17-40... απο οτι βλεπω, τα ταξιδακια σου τα κανεις, το τριποδακι σου το εχεις, πιο χρησιμος ο 24-105 για... τουριστες :flipout: εστω και ποιοτικους... :flipout::grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Ο 17-40 αχρηστος σου ειναι αφου εχεις και 14 και 35 και σιγα τη διαφορα στον ογκο που εχει απο τον 24-105...


Τωρα, εγω δεν εχω χρησιμοποιησει FF και δεν ξερω με τα εστιακα μηκη τι και πως βολευει, αλλα σε βλεπω κομματακι σφιχτο (αλλα και λιγο gear headed, με την καλη την εννοια, ετσι...?? :music-smiley-005:)... δηλαδη εχεις 14, εχεις 35, θελεις 50, εχεις 70-200... πολυς εξοπλισμος ρε παιδι μου... ακου εγω τι θα εκανα...

Θα εδινα τους δυο ζουμ και τον 35ρη (τον 4ρη σαμγιανγκ τον κραταω γιατι ειναι φτηνος ετσι και αλλοιως) και θα επερνα εναν CZ 21/2,8 αφου σου αρεσουν τα τοπια και το δουλευεις και το τριποδο και εναν 85/1,2 (αφου δεν εισαι των σπορ) ετσι για το γμτ... πως σου φαινεται?

τον canon 50 1.4 τον ειχα και τον πουλησα,και το μετανοιωσα ηδη
o 17-40 εχει αρκετη διαφορα σε ογκο και βαρος απο τον 24-105,αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα
οταν βγαινω τωρα τελευταια διαλεγω για all-around εναν απο τους δυο ,και αυτος ειναι ο 17-40,ο 14αρης ειναι ειδικων αποστολων,ο 35αρης επισης (νυχτα κυριως)
οποτε ενας 50 αρης θα καλυπτε το κενο μεταξυ 40 και 70
βεβαια την επομενη εβδομαδα μπορει να λεω αλλα:flipout: