DLNA Server

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cyberguy

New member
22 September 2012
4
Καλησπερα, εχω αγορασει προσφατα μια lg 32ls5600 η οποια δεν ειναι smart tv αλλα υποστηριζει DLNA. εχω ηδη ενα htpc στο οποιο ομως βλεπω στην μεγαλη TV με hdmi και μεχρι τωρα δεν ειχα ασχοληθει με dlna. εγκατεστησα τα εξης και εχω τα παρακατω προβληματα
1) Nero media home: παιζει υποτιτλους srt κτλ αλλα δεν εμφανιζει τους υποτιτλους που ειναι ενσωματωμενοι σε mkv αρχεια. Δεν υπαρχει δυνατοτητα να μετατρεψω αρχεια με DTS ηχο σε 2.0
2) Plex media server: Δεν παιζει υποτιτλους ειτε ειναι σε srt ειτε ενσωματωμενοι σε mkv (στο μενου της LG στον τομεα των υποτιτλων εμφανιζεται κενο) Δοκιμασα εννοειτε να αλλαξω τις ρυθμισεις στο language.
3) Mezzmo: δεν παιζει υποτιτλους και δεν μπορω να μεταφερθω σε ενδιαμεσα μερη της ταινιας, οποτε επιλεγω να προχωρησω π.χ. στα 10 λεπτα ξαναγυρναει απο την αρχη.

Φυσικα απο τους τρεις θα προτιμουσα να κρατησω τον plex media server, αλλα εαν βρεθει λυση στους αλλους 2 θα βολευτω. Μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει καποια λυση?
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
λογικά δεν υποστηρίζει η τηλεόραση εξωτερικούς υπότιτλους μέσω DLNA και ούτε εσωτερικούς
 

cyberguy

New member
22 September 2012
4
Re: Απάντηση: DLNA Server

λογικά δεν υποστηρίζει η τηλεόραση εξωτερικούς υπότιτλους μέσω DLNA και ούτε εσωτερικούς
μα με το nero media home τους παιζει κανονικα
 

maxgraves

New member
18 June 2010
90
εγω σε Samsung με Mezzmo και PLEX
παιζει υποτιτλους σε srt

οποτε κατι παιζει με την TV, δεν την υποστιριζουν σωστα ισως
 

cyberguy

New member
22 September 2012
4
εγω σε Samsung με Mezzmo και PLEX
παιζει υποτιτλους σε srt

οποτε κατι παιζει με την TV, δεν την υποστιριζουν σωστα ισως

και εγω αυτο σκεφτηκα, αλλα οταν βαζω την ταινια σε usb δισκο παιζει τα παντα κανονικα, οποτε δεν ειναι θεμα της tv
 

maxgraves

New member
18 June 2010
90
ναι
εννοουσα ο Mezzmo και PLEX δεν την υποστιριζουν

ο Mezzmo εχει πολυ καλο forum που απαντανε αμεσως οι developers
οποτε ρωτα εκει, δεν χανεις τιποτα

και στο PLEX ισως

παντως η γνωμη μου ειναι,
αμα εξερεσεις το widget που εχει το PLEX για την TV
για να δειχνει τα info για τις ταινιες κτλ

το Mezzmo ειναι πολυ καλυτερο..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν κ 1 μηνα μετα:

δες κ τον ps3media server. Απο οτι θυμαμαι κανει real time transcoding κ περναει τους εξωτερικους υποτιτλους μεσα στο αρχειο βιντεο κ ετσι δεν υπαρχει θεμα αν η τν παιζει-δεν παιζει υποτιτλους. Το βλεπει σαν ενα αρχειο με καμμενους τους υποτιτλους μεσα στο βιντεο. Φτανει βεβαιως το pc να ειναι αρκετα γρηγορο ωστε να μπορει να αντεξει το transcoding.

Μια αλλη "σιγουρη" λυση, που ομως ειμαι σιγουρος οτι δεν θα σου αρεσει :furious3: ειναι να μετατρεψεις ολη σου τη βιβλιοθηκη κ να βαλεις εσωτερικα τους υποτιτλους σε ενα φορματ το οποιο επιτρεπει στην τηλεοραση να παιζει το βιντεο αλλα να βλεπεις κ τους υποτιτλους.
 

Vellero

New member
4 November 2012
10
Καλημέρα

Έχω την Sony HX850 συνδεδεμένη στο τοπικό δίκτυο και έχω εγκαταστήσει και δοκιμάσει διάφορα DLNA Media Servers στο pc μου για να streamάρω στην τηλεόρασή μου. Ξεκίνησα δοκιμάζοντας δύο, το TVMobili και το κατα γενική ομολογία καλύτερο όλων που είναι το Mezzmo. Και τα δύο έπαιζαν κανονικά στην TV ό,τι βίντεο δοκίμασα (mkv, avi κλπ). Απο ποιότητα εικόνας μου άρεσε πιο πολύ το Mezzmo πάντως.
Για τους υπότιτλους, έχοντας πάντα την ίδια ονομασία σε αρχείο βίντεο και υπότιτλου, και τα δύο έπαιζαν στην TV τους αγγλικούς υπότιτλους αλλά με τους ελληνικούς είχα πρόβλημα: τους έβλεπα σαν αλαμπουρνέζικα...
Για να διορθώσω το πρόβλημα, ανοίγω τους ελληνικούς υπότιτλους με το notepad και τους κάνω save as με UTF-8 encoding (από ANSI). Όντως από το TVMobili μπορούσα να δω ελληνικούς υπότιτλους αλλά από Mezzmo δεν μπορούσα να τους δω ούτε καν στα "αλαμπουρνέζικα".
Θα μπορούσα να είχα σταματήσει εδώ αλλά είπα ως προς τον τομέα των υποτίτλων να δοκιμασω και τα άλλα DLNA Media Servers που κυκλοφορούν: 'Εβαλα μαζεμένα τα ISedora, Kooraroo, Serviio ακόμα και το Allshare (της samsung). Όχι ότι ασχολήθηκα ιδιαίτερα με αυτά αλλά δεν μου έπαιζαν ούτε τους αγγλικούς υπότιτλους.
Μένει να δοκιμάσω το Homestream της Sony που απότι είδα είναι αντιγραφή του Serviio

Τέλος τα απεγκατέστησα όλα και κράτησα μόνο Mezzmo και TVMobili (παρεπιπτόντως κανένα δεν είναι εντελώς δωρεάν, έχουν μια περίοδο trial βεβαια και το TVMobili είναι δωρεάν για streaming μέχρι 10GB το μήνα που πιστεύω δε φτάνουν ούτε για πλάκα :) )

Η καζούρα που έπαθα έιναι ότι μετά από αυτές τις δοκιμές δεν μου έπαιζε καθόλου το TVMobili (δεν ξεκινούσε καθόλου το transcoding έκανα και επανεγκατάσταση) άλλα έχει να κάνει με το pc και όχι με την tv το πρόβλημα.

Άρα, δοκίμασε και εσύ με TVMobili και Mezzmo και όλο και κάτι θα πετύχεις. παρεπιπτώντως αναμένω την έκδοση 3 του Mezzmo που κατα το transcoding θα γίνονται burn in οι υπότιτλοι στο transcoded αρχείο που δημιουργείται και έτσι ίσως να λυθεί το πρόβλημα με τα ελληνικά.

Δεν ξέρω άν κανείς έχει καμιά άλλη πρόταση - εμπειρία με την χρήση Media Players και αν έχει καταφέρει να κάνει τους ελληνικούς υπότιτλους να δουλέψουν
 

ASXETOSS

New member
17 February 2013
1
Εχω μια TV Sony HX850 και θέλω να μπορω να βλέπω ταινιες απο τον Η/Υ χρησιμοποιω το προγραμμα Homestream, οταν ειχα συνδεση DSL με Windows 7 εμπαινα κανονικά, τωρα με modem router VDSL του ΟΤΕ δεν μπορω να μπώ κατι με firewall αλλα δεν μπορεσα να βγάλω ακρη, κάποιος κάποια που να ξέρει πως να κάνω σωστά την εγκατάσταση;
 

Priestrunner

New member
3 April 2014
25
Περιστέρι
Καλησπερα, στο serviio παίζουν κανονικά οι υπότιτλοι αρκεί να πας να να προσθέσεις κατάληξη
http://serviio.org/index.php?option=com_content&view=article&id=33
Παίζει ταυτόχρονα hd 1080 ( 25giga) σε 3 τηλεοράσεις .
Εχω και το mezzmo αλλά δεν παίζει σαν το serviio.
Επίσης βγάζει media browser και παίζει και απο ιντερνετ( θέλεις μεγάλο upload)
Στημένο δίκτυο bb όχι στα 2,4 αλλά στα 5 με απόσταση 100 μέτρα και παίζει τέλεια .
Το συνιστώ .
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Καλησπερα, στο serviio παίζουν κανονικά οι υπότιτλοι αρκεί να πας να να προσθέσεις κατάληξη
http://serviio.org/index.php?option=com_content&view=article&id=33
Παίζει ταυτόχρονα hd 1080 ( 25giga) σε 3 τηλεοράσεις .
Εχω και το mezzmo αλλά δεν παίζει σαν το serviio.
Επίσης βγάζει media browser και παίζει και απο ιντερνετ( θέλεις μεγάλο upload)
Στημένο δίκτυο bb όχι στα 2,4 αλλά στα 5 με απόσταση 100 μέτρα και παίζει τέλεια .
Το συνιστώ .

Αν υπαρχει 3d iso το οποίο δεν το υποστηρίζει το serviio .Με ποιο προγράμμα μπορεί να μετατραπεί για να παίξει σωστα 3d στην Samsung d6100;
 

stiv78

New member
27 June 2010
8
καλησπερα παιδια ...και εγω εχω βαλει τιν mezzmo για να βλεπω καμια σειρα απο το λαπτοπ ασυρματα στην τν αλλα ενω βλεπω την τηλεοραση στον σερβερ οταν παταω να παιξει στην τηλεοραση μου γραφει ανανεωση....τι κανω λαθος???η τηλεοραση ειναι panasonic smart viera και συνδεομαι κανονικα με τον windows player αλλα εκει δεν εχω υποτιτλους....καμια βοηθεια ..ευχαριστω
 

SirNik

New member
24 April 2015
5
Απάντηση: Re: DLNA Server

καλησπερα παιδια ...και εγω εχω βαλει τιν mezzmo για να βλεπω καμια σειρα απο το λαπτοπ ασυρματα στην τν αλλα ενω βλεπω την τηλεοραση στον σερβερ οταν παταω να παιξει στην τηλεοραση μου γραφει ανανεωση....τι κανω λαθος???η τηλεοραση ειναι panasonic smart viera και συνδεομαι κανονικα με τον windows player αλλα εκει δεν εχω υποτιτλους....καμια βοηθεια ..ευχαριστω

Δεν ξέρω αλλά εδώ και μερικές ώρες αγάπησα το Universal Media Player, ελληνικό μενού ταχύτατο λόγω java, στο συνιστώ φίλε μου, κατέβασε το από εδώ

http://sourceforge.net/projects/unimediaserver/?source=recommended αν και έχει προφίλ για Ελληνικά, αν βγάζει αλαμπουρνέζικα κάνεις το γνωστό κόλπο, ανοίγεις με το notepad το αρχείο και το αποθηκεύεις ως UTF-8, διαβάζει και με κατάληξη .txt ο UMP και είναι και τζάμπα freeware!
 

SirNik

New member
24 April 2015
5
Απάντηση: Re: DLNA Server

Δεν ξέρω αλλά εδώ και μερικές ώρες αγάπησα το Universal Media Player, ελληνικό μενού ταχύτατο λόγω java, στο συνιστώ φίλε μου, κατέβασε το από εδώ

http://sourceforge.net/projects/unimediaserver/?source=recommended αν και έχει προφίλ για Ελληνικά, αν βγάζει αλαμπουρνέζικα κάνεις το γνωστό κόλπο, ανοίγεις με το notepad το αρχείο και το αποθηκεύεις ως UTF-8, διαβάζει και με κατάληξη .txt ο UMP και είναι και τζάμπα freeware!

Μπορείς να αποθηκεύεις σε UTF-8 χωρίς να αλλάζεις ξανά τις καταλήξεις και με το notepad++(πιο πλούσια έκδοση του γνωστού απλού σημειωματαρίου)
 

SirNik

New member
24 April 2015
5
Απάντηση: Re: DLNA Server

Και με το allshare της samsung παίζει απευθείας στην τιβί, απλά κάνεις κοινόχρηστους ποιους φακέλους θέλεις, κατόπιν στο αρχείο με δεξί κλικ/αναπαραγωγή σε/Τν...
πρέπει όμως να κωδικοποιήσεις τους υπότιτλους πάλι σε UTF-8, δοκίμασε το και πες μου αν συνεργάζεται με την panasonic σου.

photos


Κατέβασε το allshare που είναι και freeware από εδώ: samsung-allshare_2.1