[Επίσημο] Samsung Galaxy Note II

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά

avclub1note.jpg



Το νέο Galaxy Note II είναι λεπτότερο και ελαφρύτερο από τον προκάτοχό του με πάχος
μόλις 9,4 χιλιοστά και βάρος 180 γραμμάρια, ενώ ενσωματώνει μπαταρία 3100mAh.

Άλλο ένα ατού θα είναι το ανασχεδιασμένο "S Pen Stylus" που αξιοποιείται πλήρως από
το λογισμικό και αποτελεί μια έξυπνη ιδέα. Έτσι, περνώντας το πενάκι κοντά στην οθόνη
χωρίς να την ακουμπά (Air View), ο χρήστης βλέπει προεπισκόπηση βίντεο, μηνυμάτων κλπ.
Το S Pen ενσωματώνει κι άλλες έξυπνες λειτουργίες, αποδεικνύοντας ότι το πενάκι δεν
«έχει πεθάνει» όπως πολύ επέμεναν.

Θα κυκλοφορήσει σε δυο χρώματα, άσπρο (Marble White) και γκρι (Titanium Grey).

Αναμένεται να κυκλοφορήσει στην Ευρώπη τον Οκτώβριο και θα υπάρξουν τρία μοντέλα
το πρώτο με μνήμη 16GB, το δεύτερο με μνήμη 32GB και το τρίτο με 64GB.



h1.png


OS: Android 4.1 (Jelly Bean)


Processor: 1.6 GHz quad-core processor


Display: 140.9 mm (5.55") HD Super AMOLED (1,280 x 720)


Memory:
- 16/32/64GB User memory + 2GB (RAM)
- microSD slot (up to 64GB)


Battery: Standard battery, Li-ion 3,100mAh


Camera:
- Main (Rear) : 8 Megapixel Auto Focus Camera with LED Flash, BSI
- Sub (Front) : 1.9 Megapixel VT Camera, BSI
- Best Photo, Best Group Pose, Low light shot


GPS:
- A-GPS
- Glonass


S Pen Optimized Features:
- S Pen Experience
- S Note, S Planner, Email with hand-writing
- Integration: S Pen Keeper
- Quick Command, Easy Clip, Photo Note, Paper
- Artist: Shape Match, Formula Match


Connectivity / Sharing Features:
- Bluetooth v 4.0 (Apt-X Codec support) LE
- USB 2.0 Host
- WiFi 802.11 a/b/g/n (2.4 & 5 GHz), Wi-Fi HT40
- Wi-Fi Direct
- NFC
- S Beam
- Samsung AllShare Play & Control
- Samsung AllShare Cast (WiFi Display)
- Mirroring & Extention
- Samsung AllShare Framework


Sensor: Accelerometer, RGB Light, Digital Compass, Proximity, Gyro, Barometer


Dimension:
- 80.5 x 151.1 x 9.4 mm
- 182.5g


Audio:
- Codec: MP3, OGG, WMA, AAC, ACC+, eAAC+, AMR(NB,WB), MIDI, WAV, AC-3, Flac
- Music Player with SoundAlive
- 3.5mm Ear Jack


Video:
- Codec: MPEG4, H.263, H.264, VC-1, DivX, WMV7, WMV8, WMV9, VP8
- Format: 3GP(MP4), WMV(ASF), AVI, FLV, MKV, WebM
- Full HD (1080p) Playback & Recording


Enterprise Solutions:
- On Device Encryption (H/W)
- Microsoft Exchange ActiveSync
- VPN(F5, Cisco, Juniper)
- MDM(Sybase Afaria, MobileIron, SOTI, Good)
- CCX
- VMware MVP


- Samsung.com




logotoph.png












 
Last edited:

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Samsung Galaxy Note II

Το πήρε κανείς αυτο? παλευεται ως μέγεθος έστω και σε μεγάλο χέρι? ή μόνο με τα 2 χέρια και μόνο στο γραφείο να κάθεται με Bluetooth ? γιατι κατα τα αλλα ειναι με διάφορα το καλύτερο τηλέφωνο σε προδιαγραφές με τεράστια διάφορα απο το δεύτερο. Θεωρώ οτι αν το πάρεις και με την έκδοση lte όταν κυκλοφορήσει τέτοια θα ειναι τηλέφωνο που βάση τεχνολογίας δεν θα απογοητεύσει ακόμα και τους πλέον γκατζετακιδες για 1.5. 2 χρόνια απο τώρα.
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Re: Samsung Galaxy Note II

Πάντως όσοι έχουν το 1ο ΔΕΝ το αλλάζουν με μικρότερο.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Πολλοί λένε ότι με τον καιρο το συνηθίζεις. Εγώ παρόλο που έχω προϊστορία με μεγάλα κινητά (παντόφλα, φέρι μποτ και πάνω) εξακολουθώ να το βλέπω πολύ μεγαλο. Και θεωρω εν μερει περιττά μεγαλο. Δεν ξέρω αν αυτό το spen είναι κάτι το εκπληκτικό αλλα κατά πάσα πιθανότητα θα σκονιζεται στη θέση του για εβδομάδες. Αν ψάχνεις κινητό στο πλαίσιό και μονό για αυτό το σκ το nexus στα 299. Το μέγεθος του είναι για μένα στα ορια του παντοφλισμου αλλα δεν τα ξεπερνά και είναι ένα καταπληκτικό κινητό. Και με εκείνο είσαι καλυμενος για 1-2+ χρονιά ακόμη. Το νοτε το λιγουρευομουν κάποια εποχή αλλα πλέον το έχω απορρίψει ως σκέψη. Είναι αρκετά μεγαλο για τα γούστα μου. Το οριο μου είναι περίπου οι 4,8 ίντσες. Και έχω μεγάλα δάχτυλά και μεγάλες τσέπες.
 
Last edited:

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Samsung Galaxy Note II

Συμφωνώ. Θεωρώ τις 5.5 ιντσες υπερβολικές. Αν ήταν 4.8 πιστεύω θα ήταν μονόδρομος για πολλούς.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Re: Samsung Galaxy Note II

Η συσκευη απευθυνεται μαλλον σε οσους θελουν ενα μικρο ταμπλετ που ειναι και τηλεφωνο και οχι σε οσους θελουν ενα τηλεφωνο που κανει και για ταμπλετιτσα. Προσωπικα οτι ειναι πανω απο 4.2 ιντσες δεν το θεωρω τηλεφωνο.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Samsung Galaxy Note II

Δεν συμφωνώ, αλλα φυσικα Ιωνία πως κάθετα στο χέρι του καθενός , τα s3 ας πούμε που ειναι 4.8 επειδή εχει μειωμένο πλάτος και πάχος κάθεται μια χαρά και δουλευεται μια χαρά μια ένα χέρι απο μεγάλη ανδρική παλάμη. Ετσι και το note2 πιάνεται ποιο εύκολα απο το note 1 καθώς ειναι στενοτερο και λεπτοτερο, φυσικα παραμένει τεράστιο 15.1 εκ. Υψος! Δλδ δύσκολα το κουβαλας μαζί σου χωρις τσαντακι
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Re: Samsung Galaxy Note II

Συμφωνώ. Θεωρώ τις 5.5 ιντσες υπερβολικές. Αν ήταν 4.8 πιστεύω θα ήταν μονόδρομος για πολλούς.

S3 then. Επιλογές υπάρχουν για όλα τα γούστα.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Samsung Galaxy Note II

S3 then. Επιλογές υπάρχουν για όλα τα γούστα.

Ναι αλλα με τις δυνατότητες του note2. Γιατι αυτα που κανει αυτο ούτε για πλάκα δεν τα κανει το s3.
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Re: Samsung Galaxy Note II

Με S-Pen και όλα τα μπιμπλίκια που έχει το Note? Αφενός μεν η οθόνη του είναι μικρή γι' αυτό, αφετέρου ένα Mini Note θα κανιβάλιζε τις πωλήσεις του S3.
 
Απάντηση: Samsung Galaxy Note II

έχω το note 1.

Είχα ενδοιασμούς αρχικά, είναι μεγάλο όπως και να το κάνεις.

Πλέον το έχω συνηθίσει αν και δε μπαίνει σε τσέπη εύκολα (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων στη δική μου γκαρνταρόμπα).

Πιστεύω ότι ένα smartphone πρέπει να έχει μεγάλη οθόνη, βλέπω τα κινητά με 4 ίντσες και μου φαίνονται μικρά.

Το S-pen είναι το κάτι άλλο, ηλεκτρονική μελάνη στο φουλ!

Πιστεύω ότι το note II είναι δείγμα της καθιέρωσης της κατηγορίας αυτής και βλέπω και άλλες εταιρίες να ακολουθούν.

Αν χρειάζεσαι την οθόνη (εγώ έχω τιμοκαταλόγους, λογιστικά φύλλα, προσφορές πελατών, email) δεν υπάρχει γυρισμός σε μικρότερο κινητό.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Samsung Galaxy Note II

έχω το note 1.

Είχα ενδοιασμούς αρχικά, είναι μεγάλο όπως και να το κάνεις.

Πλέον το έχω συνηθίσει αν και δε μπαίνει σε τσέπη εύκολα (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων στη δική μου γκαρνταρόμπα).

Πιστεύω ότι ένα smartphone πρέπει να έχει μεγάλη οθόνη, βλέπω τα κινητά με 4 ίντσες και μου φαίνονται μικρά.

Το S-pen είναι το κάτι άλλο, ηλεκτρονική μελάνη στο φουλ!

Πιστεύω ότι το note II είναι δείγμα της καθιέρωσης της κατηγορίας αυτής και βλέπω και άλλες εταιρίες να ακολουθούν.

Αν χρειάζεσαι την οθόνη (εγώ έχω τιμοκαταλόγους, λογιστικά φύλλα, προσφορές πελατών, email) δεν υπάρχει γυρισμός σε μικρότερο κινητό.

Είμαι περίεργος αν δίνανε πενάκι και στους μικρούς γαλαξίες (π.χ. στο 7άρι και στον 7.7), οι οποίοι είναι και τηλέφωνα, τι θα σου έκανε τελικά καλύτερα την δουλειά σου (και ολονών δλδ που επιλέγουν Note σαν επαγγελματικό εργαλείο, ακριβώς για τις ιδιαιτερότητες του)... Ειδικά στο 7.7 το οποίο έχει αντίστοιχο cpu/gpu με το Νοτε, και υψηλότερη ανάλυση οθόνης από το ταμπ2
 
Last edited:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Samsung Galaxy Note II

Είμαι περίεργος αν δίνανε πενάκι και στους μικρούς γαλαξίες (π.χ. στο 7άρι και στον 7.7), οι οποίοι είναι και τηλέφωνα, τι θα σου έκανε τελικά καλύτερα την δουλειά σου (και ολονών δλδ που επιλέγουν Note σαν επαγγελματικό εργαλείο, ακριβώς για τις ιδιαιτερότητες του)... Ειδικά στο 7.7 το οποίο έχει αντίστοιχο cpu/gpu με το Νοτε, και υψηλότερη ανάλυση οθόνης από το ταμπ2

Αυτο περιμένω κι εγω αν και πρόσφατα αναβάθμισα σε το tab+, το πενάκι ειναι ο καημός μου σε 7αρι...
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Samsung Galaxy Note II

Ξέρει κανείς ποτε θα το φέρει η κοσμοτε?
Σήμερα το είδα στο Mall και έπαιξα λίγο μαζί του. Έχει σταντ η Samsung με τρεις συσκευές με τη γνωστή κλειδαριά και μάλιστα έχει και ένα χωρίς κλειδαριά και στο δίνει στο χέρι για να το δεις και να το δουλέψεις με το πενάκι. Όπως φαίνεται η Σαμσουνγκ την πιστεύει την κατηγορία και θα την σπρώξει πολύ. Μάλιστα είχε και κίνηση το σταντ αρκετή. Είναι πολύ δυνατό μηχάνημα. Η οθόνη πολύ καλή και όλα γίνονται ταχύτατα. Το πενάκι έχει πολύ καλή ανταπόκριση στην οθόνη και έχει και πολλά κόλπα. Πατώντας π.χ. το κουμπάκι μπορείς να κάνεις crop κομμάτι από φωτό ή κείμενο. Η μπορείς να ενεργοποιήσεις αυτόματη συμπλήρωση σε μαθηματικά σύμβολά ή σχήματα (κάνεις π.χ. ενα κύκλο σαν πατάτα και στον κάνει κύκλο). Το μέγεθος είναι enormous δυστυχώς και ειδικά δίπλα στο galaxy s2 φάνταζε σαν τον Σβατζενέιγκερ δίπλα στον Ντεβίτο στους Δίδυμους.

samsung-galaxy-s2-i9100-vs-samsung-galaxy-note-1.jpg

(εδώ είναι το 1)

Mου είπε η κοπέλα εκεί (βάμμενη πολύ καλά, δεν μπορώ να πω) ότι σε λίγο καιρό (δεν ήξερε ακριβώς) θα είναι ευρέως διαθέσιμο. Οπότε υπολογίζω σε 2-3 βδομάδες το πολύ θα είναι εδώ.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Samsung Galaxy Note II

Σε γνωστή αλυσίδα στην Γερμανία βρίσκεται ήδη στα ράφια για 580
Το πενάκι συνεχίζει να είναι όλα τα λ7 για γρήγορες σημειώσεις κλπ
Η συσκευή φαίνεται πολύ καλή από πλευράς κατασκευής, η οθόνη αψεγάδιαστη και γενικά είχε ταχύτατη απόκριση στα μενού.

Όπως και να το κάνουμε είναι λίγο bulky και αυτό κάποιους ξενίζει.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Samsung Galaxy Note II

Στο γερμανικό σκρουντζ εχει κατέβει στα 523! Με τον ρυθμό που πέφτει και εδω λόγω του ανταγωνισμού στις 20/11 τόσο θα εχει και εδω , ειδικά τώρα που σιγά σιγα θα το φέρουν και οι εταιρείες οπότε και λόγω τον επιδοτήσεων πολλοί θα στραφούν εκεί, αναγκάζοντας τα eshops να κατεβούν κι άλλο .