LG LM760S : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teblar

New member
18 September 2012
1
γεια σας μολις αγορασα τη συγκεκριμενη tv σε 47 ιντζες να τονισω οτι ειμαι ασχετος με τη τεχνολογια παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την lg αυτη απλα μια ερωτηση θελω να κανω απο οτι ειδα δεν καλοπαιζει τα clip στο youtube και μετα απο 20 λεπτα μου λεει οτι ειναι πληρη η μνημη της και τωρα τελευταια αργη να κατεβαζει πραγματα γενικα κοιταξα για νεα αναβαθμηση και δεν υπαρχει τιποτα , μπορει να παρει εξτρα μνημη και αν ναι πως γινεται????? ευχαριστω ολους σας...................
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Λοιπόν, επειδή δεν είδα κανέναν άλλο να παρουσιάζει την συγκεκριμένη TV , την οποία εδώ και 1 μήνα έχω στο σαλόνι μου, θα κάνω ένα mini brief για να σας την παρουσιάσω.
(αφού την έλεγξα , δοκίμασα με όλους τους τρόπους , ρύθμισα με τα πατερνάκια τα γνωστά , συνέδεσα στο δίκτυο , λειτούργησα όλες τις τις επιλογές και τα features)

LG 55' LM 760S (στην Ευρώπη ) 7600 (εκτός Ευρώπης)

Ανακάλυψα τυχαία, ότι θεωρείται ένα από τα καλύτερα μοντέλα στα διάφορα τέστ τόσο σε θέματα απόδοσης όσο και σε value for money που ενδιαφέρει όλους πιστεύω:

http://3d-tv-review.toptenreviews.com/
http://www.whathifi.com/search/apac...s=tid:397 type:hcmproduct fs_cck_field_price:[1501%20TO%202000]%20is_field_star_rating%3A4&solrsort=created%20desc&retain-filters=1
http://reviews.cnet.com/best-led-tvs/
http://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1229335089

Η TV αγοράστηκε από το Πλαίσιο αναγκαστικά αφού την είχε αποκλειστικότητα για κάποιο διάστημα και για κάποιο χρονικό διάστημα , παρ'ότι υποσυνείδητα είχα εντυπωσιαστεί με το αποτέλεσμα που έβλεπα την κοιτούσα με καχυποψία , έτοιμος να εντοπίσω κάποιο αξιόλογο ψεγάδι για να την υποβιβάσω.

Δυστυχώς ή ευτυχώς εδώ που τα λέμε μέχρι σήμερα δεν έχω εντοπίσει ακόμα κάτι που να με κάνει να την απορρίψω. Το αντίθετο μάλιστα!!

Εδώ είμαστε:



Συνδέθηκε:
Με καλώδιο TV
Με καλώδιο δορυφορικής κεραίας
Με 2 HDMI in ( 1 από το hdmi out του Pioneer SC-LX70 και 1 από το Prodigy που χρησιμοποιώ ως 3D player - δυστυχώς ο ενισχυτής μου δεν υποστηρίζει 1.4) Τα HDMI καλώδια είναι όλα High Speed
Με καλώδιο οπτικής ίνας out από TV σε in του ενισχυτή (μήπως και θελήσω να ακούσω τίποτα καλό από την TV στα ηχεία του home theater)
Με καλώδιο δικτύου , ώστε να έχω πρόσβαση στο Internet και στο Home network




Στην πρώτη επαφή είχα light bleeding στις επάνω γωνίες κυρίως . Ενημερωμένος από το κουσούρι των LED TV's την άφησα να στρώσει 2-3 μέρες και μετά με την βοήθεια του Dalanik και των διάφορων ρυθμίσεων που έχει συγκεντωμένα σ'ένα στικ περάσαμε από εξαντλητικό τεστ ρυθμίσεων την TV για να συνεφέρουμε την φωτεινότητα , το μαύρο την χρωματική παλέτα και την κίνηση απενεργοποιώντας και ενεργοποιώντας τις ρυθμίσεις της
Να σημειώσω ότι οι ρυθμίσεις που έχει για την εικόνα παραπέμπουν σε μοντέλα άλλων τηλεοράσεων με την διπλάσια αξία από αυτή της LG όπως μου είπαν.
Κι έτσι την συνεφέραμε.
Από τότε ελάχιστες φορές έχω παρατηρήσει bleeding κι αυτό στιγμιαία στην εκκίνηση, το οποίο μετά εξαφανίζεται αμέσως.
Ευχαριστιέμαι την εικόνα που έχω πλέον τόσο στα επίγεια κανάλια :



όσο και στην αναπαραγωγή από media player :



ή XBMC :



Η εικόνα της μετά από τις κατάλληλες ρυθμίσεις είναι ΑΨΟΓΗ!! Ευχαριστιέσαι να βλέπεις ταινία σε βαθμό που ....είναι καλύτερα σπίτι παρά στο σινεμά.
(Φυσικά πρέπει να πλαισιώνεται με το κατάλληλο ηχητικό σύστημα και τις πηγές αναπαραγωγής και τα κατάλληλα αρχεία...:D)


Η Smart TV λειτουργεί ικανοποιητικά παρέχοντας διάφορα applications και games .
Ο Browser επίσης
Το Dlna και το Smart share λειτουργούν χωρίς προβλήματα εάν έχεις σωστή και γρήγορη καλωδίωση δικτύου.

Το 3D είναι ξεκούραστο και το passive mode επιλογή μου (δεν θα άντεχα ποτέ ούτε τα βαριά γυαλιά του active mode ,ούτε το flickering της σύνδεσης - επανασύνδεσης.. ούτε το κόστος αγοράς μετά από την χρήση των παιδιών.) το οποίο συνήθως χρησιμοποιούν τα παιδιά με ταινίες SBS .
Η TV έρχεται με 5 ζευγάρια γυαλιά. 4 κανονικά και ένα γι αυτούς που φοράνε γυαλιά οράσεως και κουμπώνουν επάνω τους.

Εγώ κανένα documentary τύπου Art of Flight θα δω κι αυτό ΜΟΝΟ σε full 3D.
Δεν έχω προλάβει ακόμα να δοκιμάσω το double play με τα γυαλιά που σου δίνουν έξτρα για να παίζει κανείς διπλό παιχνίδι 3D (racing π.χ. ) και να βλέπει όλη την οθόνη ο καθένας που παίζει.

Γενικότερα μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος έως καταευχαριστημένος θα έλεγα από την 760 μέχρι τώρα.

Κάθε φορά που φωτογραφίζω προσπαθώ να συμμαζέψω το χώρο :D . από πίσω έχει ακόμα 2-3 media players.....Ενα NAS , 5 εξωτερικούς σκληρούς , 2 switches και .......αμέτρητα καλώδια.....:flipout:
 
Last edited by a moderator:

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Μπραβο για την παρουσιαση σου και για το οτι εισαι ευχαριστημενος, μου αρεσουν και τα crystal!!!

Και γω με την 55LM670S ειμαι super ευχαριστημενος!!!
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Μπραβο για την παρουσιαση σου και για το οτι εισαι ευχαριστημενος, μου αρεσουν και τα crystal!!!

Και γω με την 55LM670S ειμαι super ευχαριστημενος!!!

Βασικά, αισθάνομαι ολίγον κ@@@@φαρδος ... σαν την μύγα μεσ' το γάλα, μπροστά στα όσα τραβάνε τα άλλα παιδιά εδώ μέσα με τις 860 και 960 . Δεν ξέρω κι όλας εάν κατασκευαστικά έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους αυτές και τους έχουν παρουσιάσει προβλήματα..
Εκτός κι αν έχουν πέσει σε ελλατωματική παρτίδα παραγωγής.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση, μια χαρά το set up :a0210:

Βλέπω ότι έχεις ακόμα δύο άδειες HDMI για να συνδέσεις κανένα media player.... :vroam:
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: LG LM760S : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση, μια χαρά το set up :a0210:

Βλέπω ότι έχεις ακόμα δύο άδειες HDMI για να συνδέσεις κανένα media player.... :vroam:

Χεχε...Ναι ναι..μόνο αυτές έχουν μείνει . Οι 4 του lx70 είναι πιασμένες όλες .....:flipout:
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Μερικές παρατηρήσεις και από μένα:
1) Κομψότατη η tv, έδεσε αμέσως με το δωμάτιο-τεχνολογικό φρούριο που διαθέτεις.
2) Εντυπωσιακό το εφέ με τη βάση που αντανακλά από υπότιτλους μέχρι φωτιές...
3) Πεσμένος ο Κεδίκογλου στην 3η φωτό.
4) Άθλια ταινία το "Ghost rider: Spirit of vengeance", διαλέξτε άλλη, παρακαλώ.
5) Πολύ εμφανίσιμα τα ηχεία, μήπως στολίσατε αυτά, αντί για χριστουγεννιάτικο δέντρο?
6) Με γειά η τελεόραση!:2thumb22sup:
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Μερικές παρατηρήσεις και από μένα:
1) Κομψότατη η tv, έδεσε αμέσως με το δωμάτιο-τεχνολογικό φρούριο που διαθέτεις.
2) Εντυπωσιακό το εφέ με τη βάση που αντανακλά από υπότιτλους μέχρι φωτιές...
3) Πεσμένος ο Κεδίκογλου στην 3η φωτό.
4) Άθλια ταινία το "Ghost rider: Spirit of vengeance", διαλέξτε άλλη, παρακαλώ.
5) Πολύ εμφανίσιμα τα ηχεία, μήπως στολίσατε αυτά, αντί για χριστουγεννιάτικο δέντρο?
6) Με γειά η τελεόραση!:2thumb22sup:


1) Thanks
2)Kαλό ε ? Κι εγώ στην φωτογραφία το πρόσεξα...
3)Στο χώμα τον ήθελα ...αλλά ...δεν έπεσε.
4) Αθλια ναι . Αλλά ....από χρώμα, εντυπωσιακότατο το fanart ...:D
5):D....Υπονοείς ότι μόνο για χριστουγεννιάτικο δέντρο κάνουν?
6) Ευχαριστώ
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Νίκο, καλοθέατη !!! :ernaehrung004:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Από σχεδιασμό η συγκεκριμένη σειρά "σκίζει" , είναι και 55" , βλέπω και πλήρη εξοπλισμό...:worshippy:

Καλές θεάσεις και από εμένα.
 

laskos0

New member
4 January 2013
11
Να προσθέσω και εγώ ότι κατέληξα στην παραπάνω τηλεόραση (47") και είμαι ικανοποιημένος πλήρως!! Η δυνατότητα δε του media player να συγχρονίζει υπότιτλους με εντυπωσίασε μπορώ να πω για τηλεόραση!!
Γενικά όμως δεν βρίσκω μειονεκτήματα!
Μια απορία που έχω και θα ήθελα την βοήθεια σου onlineN : Στις ταινίες σε όποια επιλογή εικόνας και αν κάνω παρότι η εικόνα είναι αψεγάδιαστη (δηλαδή ευκρίνεια super, χρώματα super) εν τούτοις δεν μου δίνει το "ζεστό" χρώμα των ταινιών του Χόλιγουντ.. Αντίθετα είναι πιο "ντοκιμαντερίστικη" η "υφή" της εικόνας.. Θα ήθελα να μου δώσεις ένα σετ ρυθμίσεων αν μπορείς το οποίο χρησιμοποιείς για ταινίες γιατί είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα ρυθμίσεων, αλλά η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα από τις πολλές επιλογές στην εικόνα!!!
Ευχαριστώ
 

laskos0

New member
4 January 2013
11

Οι ρυθμίσεις όντως βελτίωσαν πάρα πολύ τα χρώμα της εικόνας.. έγινε πιο ζεστό, πιο αληθινό! Τώρα εκκρεμεί να δούμε αν μπορεί να βελτιωθεί και η "κίνηση" σε κάποιες ταινίες πχ (NOVAcinema) όπου όπως είπα φαίνονται ντοκυμαντερίστικες, παρά χολιγουντιανές! Εξαιρετικής ποιότητας φυσικά! Υπάρχει και εκεί κάτι που πρέπει να ρυθμίσω; Να πω ότι περιμένω HD αποκωδικοποιητή και για την ώρα παίζω με SCART, δεν γνωρίζω αν επηρρεάζει...
Ευχαριστώ
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Οι ρυθμίσεις όντως βελτίωσαν πάρα πολύ τα χρώμα της εικόνας.. έγινε πιο ζεστό, πιο αληθινό! Τώρα εκκρεμεί να δούμε αν μπορεί να βελτιωθεί και η "κίνηση" σε κάποιες ταινίες πχ (NOVAcinema) όπου όπως είπα φαίνονται ντοκυμαντερίστικες, παρά χολιγουντιανές! Εξαιρετικής ποιότητας φυσικά! Υπάρχει και εκεί κάτι που πρέπει να ρυθμίσω; Να πω ότι περιμένω HD αποκωδικοποιητή και για την ώρα παίζω με SCART, δεν γνωρίζω αν επηρρεάζει...
Ευχαριστώ

Φυσικά και επηρρεάζει αγαπητέ μου . ...Με hdmi (θα κάνεις ρυθμίσεις πάλι) και θα δεις ποιοτική εικόνα.......
 

scooterlord

Established Member
9 December 2007
236
Καλησπέρα κι από μένα!

OnlineN σχεδόν ίδιο configuration βλέπω, έχω κι εγώ τα crystal audio ts2 se και αύριο κατεβαίνω Σαλόνικα για να αγοράσω την ίδια τηλεόραση, 55lm760s. :)

Μόλις διάβασα ότι την ξέσκισες στα τεστ και κατέληξες σε ρυθμίσεις... έχω ήδη δει τις ρυθμίσες στο flatpanels. Σου κάνει κόπο να δημοσιεύσεις τις δικές σου; Νομίζω θα βοηθήσει κι άλλους η απάντησή σου! Ανυπομονώ να τις δω!

To bleeding ήταν πολύ αισθητό; Ελπίζω να προλάβεις να δεις το νήμα και να μου απαντήσεις μέχρι αύριο που θα πάω, για να ξέρω τι να περιμένω. Ήταν λίγο δηλαδή ή πολή και έστρωσε;;
 

laskos0

New member
4 January 2013
11
Αυτό να φανταστώ ότι το ξέρετε όλοι και δεν ποστάρω κάτι νέο ε ? :D

https://itunes.apple.com/us/app/lg-tv-remote-2011/id417713365?mt=8

Εκπληκτική εφαρμογή!! Πολύ πολύ βολικό! Απλά να τονίσω ότι για εμάς που έχουμε LG 2012 μοντέλο η σωστή έκδοση της εφαρμογής είναι η παρακάτω:
https://itunes.apple.com/us/app/lg-tv-remote/id509979485?mt=8
 

goggi1991

New member
26 January 2013
7
καλησπέρα παιδιά,πρόσφατα αγόρασα την 47lm760s με την γνωστή προσφορά από το πλαίσιο.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Η συγκεκριμένη tv μπορεί να δείξει 3d και τα αντικοίμενα να "βγαίνουν έξω" από την οθόνη,όπως έχω δει σε παρόμοιες σε τιμή,active?Επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει ρυθμίσεις για το 3d της?Ευχαριστώ
 

stefanos patra

New member
31 January 2012
97
καλησπέρα παιδιά,πρόσφατα αγόρασα την 47lm760s με την γνωστή προσφορά από το πλαίσιο.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Η συγκεκριμένη tv μπορεί να δείξει 3d και τα αντικοίμενα να "βγαίνουν έξω" από την οθόνη,όπως έχω δει σε παρόμοιες σε τιμή,active?Επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει ρυθμίσεις για το 3d της?Ευχαριστώ

Kαι βεβαια μπορει.
Δεν εχεις δει το demo?
Ρυθμισεις εαν ψαξεις εχουν ποσταρει τα παιδια εδω μεσα.