αναπαραγωγή ψηφιακής μουσικής . από mac σε analogue

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CASTOR

New member
6 November 2008
31
Καλησπέρα,

Μπορεί κανείς να μου πει με ποιό τρόπο μπορώ να συνδέσω ένα imac με αναλογικό ενισχυτή και ηχεία δαπέδου? Δεν υπάρχει cd player ή άλλο drive. Υποθέτω ότι με ένα απλό καλωδιο (rca με ῾καρφάκι῾για το mac) θα μπορούσα να το λύσω. Υπάρχει όμως πραγματική διαφορά στην ανάλυση και την ποιότητα του ήχου με τη χρήση μιας απλής κάρτας ήχου τύπου m-audio (και με budget around 200euros)? Αυτή είναι και η μόνη παράμετρος που θα με ενδιέφερε. Κατά πολλούς, η ιδανικότερη λύση θα ήταν ένας μετατροπέας DAC και η χρήση του mac ως transport, αλλά αυτή επιλογή δεν υπάρχει. Επίσης η κάρτα ήχου διευκολύνει την αναπαραγωγή άλλων μουσικών αρχείων πχ flac? Plus ένας x αριθμός βινυλίων που θα μπορούσαν να ψηφιοποιηθούν (αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα..).

a million thanks
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Υπάρχουν USB DACs
Στην ουσία είναι ισοδύναμο με USB Κάρτα ήχου.
Όπως θα έβλεπε ο υπολογιστής σου μια κάρτα ήχου έτσι βλέπει και το USB DAC
Διαφορά ποιότητας σίγουρα υπάρχει μεταξύ ενσωματωμένης κάρτας ήχου και εξωτερικής ή DAC.
 

amfkke

New member
12 December 2011
46
Στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να βρεις οικονομικά dac (πχ musical fidelity vdac). Η σύνδεση με το imac μπορεί να γίνει είτε μέσω usb είτε μέσω οπτικής .

Οσον αφορά στην αναπαραγωγή flac αυτό δεν είναι περιορισμός του dac αλλά του music player. Το itunes δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή flac αλλά υπάρχουν άλλοι players σε mac περιβάλλον που παίζουν
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
OK, σας ευχαριστώ πολύ. Αν και με δυο απλές κουβέντες πάλι θα με κάνετε να το ψάξω κ άλλο. Αυτό είναι το καλό της υπόθεσης. Thanks again
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
OK, σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους. Να σας ζαλίσω ξανά με μερικές ερωτήσεις? (δεν φταίω εγώ, εσείς με βάζετε και διαβάζω στα γεράματα)

Δυο ενδεικτικές USB Audio interfaces που βρήκα είναι οι παρακάτω:

http://www.systemgraph.gr/index.php...ategory_id=77&option=com_virtuemart&Itemid=27

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/focurite-scarlett-2i2.html

α) όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα κάποια τεχνικά χαρακτηρηστικά της κάρτας ήχου του i mac (21,5῾῾, intel i5 LED) ώστε να δώ αν πραγματικά οι παραπάνω κάρτες διαφοροποιούν σημαντικά την ανάλυση του ήχου ο οποίος αν κατάλαβα σωστά είναι συνάρτηση του ᾽bit - pefection' και σίγουρα όχι μόνο.

β) ποιά είναι η πραγματική διαφορά μιας θύρας Firewire (sto Mac 800) + ένας πιθανός αντάπτορας με την κοινή USB (ξανά με ζητούμενο την ανάλυση και όχι ας πούμε την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων).

γ) και κάτι άλλο, συγγνώμη δεν γνωρίζω πολλά σχετικά: στον ενισχυτή (map 305 II Advance Acoustics) μπορεί να προστεθεί τελικός ή προενισχυτής, εξού και οι ῾γέφυρες῾ μεταξύ amp-in και pre-out. Να υποθέσω ότι δεν μπλέκω καθόλου με αυτά και συνδέω απλά τα RCA της κάρτας ήχου sto AUX input? Πώς λειτουργεί δηλ η ῾προενίσχυση᾽ μιας κάρτας ήχου?

δ) μπορώ να χρησιμοποιήσω μια audio-interface ως phono-stage για το πικαπ (clearaudio emotion) πάλι μέσω των RCA?

Για ζητήματα software (media-player, ρύθμιση του mac με την κάρτα) θα επανέλθω μόλις μάθω καλύτερα μερικά πράγματα...

very very grateful
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Οι καρτες που βρηκες ειναι κυρια για μουσικους.
Γεγονος που σημαινει οτι πληρωνεις και για πραγματα που δεν θα χρειαστεις
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
I know...απλά δεν έχω άλλη επιλογή λόγω δωροεπιταγής από κατάστημα που απλά δεν εμπορεύεται usb dacs, phono stages κτλ. Sorry, έπρεπε να το σημειώσω αυτό νωρίτερα. Είναι πάντως μια ευκαιρία να βελτιώσω την πηγή αρκετών CD και κάποιων flac, ίσως στο μέλλον ψηφιοποιώντας και αρκετά βινύλια. That's all. Εξ᾽άλλου από ότι είδα και σε άλλα posts, προς μεγάλη μου έκπληξη (!) κάποιοι συζητούν ήδη τη χρήση firewire ή USB interfaces σχεδόν αποκλειστικά για ακρόαση. Αν μάλιστα οι διαφορές με ένα συμβατικό dac είναι μηδαμινές why not?
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλησπέρα,

Μπορεί κανείς να μου πει με ποιό τρόπο μπορώ να συνδέσω ένα imac με αναλογικό ενισχυτή και ηχεία δαπέδου? Δεν υπάρχει cd player ή άλλο drive. Υποθέτω ότι με ένα απλό καλωδιο (rca με ῾καρφάκι῾για το mac) θα μπορούσα να το λύσω. Υπάρχει όμως πραγματική διαφορά στην ανάλυση και την ποιότητα του ήχου με τη χρήση μιας απλής κάρτας ήχου τύπου m-audio (και με budget around 200euros)? Αυτή είναι και η μόνη παράμετρος που θα με ενδιέφερε. Κατά πολλούς, η ιδανικότερη λύση θα ήταν ένας μετατροπέας DAC και η χρήση του mac ως transport, αλλά αυτή επιλογή δεν υπάρχει. Επίσης η κάρτα ήχου διευκολύνει την αναπαραγωγή άλλων μουσικών αρχείων πχ flac? Plus ένας x αριθμός βινυλίων που θα μπορούσαν να ψηφιοποιηθούν (αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα..).

a million thanks

Οι καρτες που βρηκες ειναι κυρια για μουσικους.
Γεγονος που σημαινει οτι πληρωνεις και για πραγματα που δεν θα χρειαστεις
Δεν είναι κατ' ανάγκη κακό. Κι' αν σκεφτούμε πως τα τιμολόγια στον επαγγελματικό χώρο είναι πολύ πιο λογικά από τα αντίστοιχα στο Hi-Fi, τότε ισοφαρίζουμε. Το πρόβλημα βρίσκεται αλλού: Ότι τα πράγματα γίνονται κάπως πιο περίπλοκα. Και χρειάζεται κάποιος χρόνος εκμάθησης. Που δεν είναι και κάτι ιδιαίτερα δύσκολο στις πιο απλές περιπτώσεις, όπως στην συγκεκριμένη.


OK, σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους. Να σας ζαλίσω ξανά με μερικές ερωτήσεις? (δεν φταίω εγώ, εσείς με βάζετε και διαβάζω στα γεράματα)

Δυο ενδεικτικές USB Audio interfaces που βρήκα είναι οι παρακάτω:

http://www.systemgraph.gr/index.php...ategory_id=77&option=com_virtuemart&Itemid=27

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/focurite-scarlett-2i2.html

α) όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα κάποια τεχνικά χαρακτηρηστικά της κάρτας ήχου του i mac (21,5῾῾, intel i5 LED) ώστε να δώ αν πραγματικά οι παραπάνω κάρτες διαφοροποιούν σημαντικά την ανάλυση του ήχου ο οποίος αν κατάλαβα σωστά είναι συνάρτηση του ᾽bit - pefection' και σίγουρα όχι μόνο.

β) ποιά είναι η πραγματική διαφορά μιας θύρας Firewire (sto Mac 800) + ένας πιθανός αντάπτορας με την κοινή USB (ξανά με ζητούμενο την ανάλυση και όχι ας πούμε την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων).

γ) και κάτι άλλο, συγγνώμη δεν γνωρίζω πολλά σχετικά: στον ενισχυτή (map 305 II Advance Acoustics) μπορεί να προστεθεί τελικός ή προενισχυτής, εξού και οι ῾γέφυρες῾ μεταξύ amp-in και pre-out. Να υποθέσω ότι δεν μπλέκω καθόλου με αυτά και συνδέω απλά τα RCA της κάρτας ήχου sto AUX input? Πώς λειτουργεί δηλ η ῾προενίσχυση᾽ μιας κάρτας ήχου?

δ) μπορώ να χρησιμοποιήσω μια audio-interface ως phono-stage για το πικαπ (clearaudio emotion) πάλι μέσω των RCA?

Για ζητήματα software (media-player, ρύθμιση του mac με την κάρτα) θα επανέλθω μόλις μάθω καλύτερα μερικά πράγματα...

very very grateful


I know...απλά δεν έχω άλλη επιλογή λόγω δωροεπιταγής από κατάστημα που απλά δεν εμπορεύεται usb dacs, phono stages κτλ. Sorry, έπρεπε να το σημειώσω αυτό νωρίτερα. Είναι πάντως μια ευκαιρία να βελτιώσω την πηγή αρκετών CD και κάποιων flac, ίσως στο μέλλον ψηφιοποιώντας και αρκετά βινύλια. That's all. Εξ᾽άλλου από ότι είδα και σε άλλα posts, προς μεγάλη μου έκπληξη (!) κάποιοι συζητούν ήδη τη χρήση firewire ή USB interfaces σχεδόν αποκλειστικά για ακρόαση. Αν μάλιστα οι διαφορές με ένα συμβατικό dac είναι μηδαμινές why not?
Ας τα πάρουμε με τη σειρά:
Οι κάρτες ήχου περιέχουν εξ ορισμού και DAC's, ανεξάρτητα αν τις λέμε έτσι. Και οι εξωτερικές κάρτες ήχου (ή DAC's) είναι σε κάθε περίπτωση πολύ ποιοτικότερες από τις αντίστοιχες που είναι ενσωματωμένες στον υπολογιστή σου. Επιπλέον μπορούν να κάνουν και μερικά πράγματα ακόμα. Αν τα χρειάζεσαι ή όχι, άλλο ζήτημα.

Στις ερωτήσεις.
στο β´. Διαφορά ουσιαστική ως προς την ποιότητα ήχου που να αξίζει προσοχή μεταξύ θύρας Firewire και USB δεν υπάρχει. Οι επαγγελματίες εκτιμούν περισσότερο την Firewire, διότι κάνουν κι' άλλα πράγματα, (όχι μόνο ακρόαση) και θεωρείται πιο αξιόπιστη και σταθερή. Τελικά είναι θέμα υλοποίησης. Υπάρχουν κορυφαία μηχανήματα και με τους δύο τύπους σύνδεσης.

στο γ´. Σωστά υποθέτεις, με κάποιες τροποποιήσεις. Συνδέεις τις αναλογικές εξόδους της κάρτας ήχου σου σε αντίστοιχη είσοδο (π.χ. AUX) του ενισχυτή/προενισχυτή σου. Χρειάζεται προσοχή όμως. Διότι οι έξοδοι καταλήγουν συνήθως σε βύσματα XLR ή καρφί (TRS/TS), Balanced/Unbalanced και οι στάθμες είναι συνήθως ψηλότερες από εκείνες των consumer συσκευών, οπότε χρειάζεται κάποια μέριμνα για να πετύχουμε το σωστό ταίριασμα.

στο δ´. Κανονικά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια κάρτα ήχου (audio-interface) ως phono-stage για το πικαπ (π.χ. για να γράψεις τα βινύλια σου). Μπορείς να συνδέσεις την έξοδο του phono-stage που ήδη διαθέτεις, ή την σχετική Rec-out του ενισχυτή σου σε κάποια από τις διαθέσιμες εισόδους γι' αυτό το σκοπό. Υπάρχουν και μερικές κάρτες ήχου που έχουν δικό τους phono-stage ενσωματωμένο, αλλά αυτή είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.

Από τις κάρτες ήχου που αναφέρεις θα προτιμούσα τη Focusrite. Αλλά αν έχεις τη δυνατότητα, θα σου πρότεινα την TC Electronic Desktop Konnekt 6 σε σύνδεση Firewire, που είναι στα 190 Ευρώ περίπου, μέσα στο όριο των 200 Ευρώ που έθεσες αρχικά...
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
Ευχαριστώ πολύ Sonus, και για τις πληροφορίες και για τον χρόνο σου. Και μένα μου έκανε εντύπωση η τιμολογιακή σχέση USB DACS και Audio Interfaces αν και το φοβόμουν ότι τα πράγματα δεν θα ήταν τόσο απλά στην δεύτερη περίπτωση. Εκμάθηση¨, "Ταίριασμα"? Στην χρήση του λογισμικού της κάρτας και στην επιλογή καλωδίων? ...Interesting. Μόλις προχωρήσω σε μια αγορά θα επανέλθω. Θερμότατα ευχαριστώ
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
πάντως αν η Konnekt 6 ειναι κοντά στον ήχο της μεγάλης της αδελφής Impact Twin νομίζω πως δεν πρέπει να πάρεις ο,τιδηποτε άλλο....
καλή αγορά!!!
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
Hello again. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη συνδεσμοποίηση? Απ᾽ότι είδα η konnekt 6 έχει δυο stereo αναλογικές εξόδους (῾monitor outputs῾ στην κάρτα), για βύσμα TRS 1/4". Διαβάζοντας και από τα ελάχιστα που μπορώ να καταλάβω, η καλύτερη σύνδεση με τις εισόδους RCA του ενισχυτή θα ήταν - χωρίς αντάπτορα - δυο χωριστά καλώδια, από TRS (balanced) σε RCA (ούτως ή άλλως unbalanced), left και right αντίστοιχα. Τα περισσότερα καλώδια όμως που βρήκα έχουν μονή έξοδο TRS που καταλήγει σε διπλό RCA. Ως προς το ταίρασμα του συστήματος υπάρχει πιθανότητα ή όποια επιλογή καλωδίων να καταλήξει σε αυξημένη ας πούμε παραμόρφωση? Υπάρχει δυνατότητα δοκιμής διαφορετικών καλωδίων?

Κάπου είδα ότι το καλύτερο είναι να τα φτιάξει κανείς...θα αστιεύεστε βέβαια. Είμαι τελείως άσχετος

Ευχαριστώ και πάλι
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Βαλε ανταπτορες και εισαι αρχηγος!!
Το ιδανικο ειναι να φιαξεις καλωδια,αλλα και ετσι κανεις αριστα την δουλεια σου,με το προσθετο πλεονεκτημα
να εχεις απειρες επιλογες καλωδιων!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Βαλε ανταπτορες και εισαι αρχηγος!!
Το ιδανικο ειναι να φιαξεις καλωδια,αλλα και ετσι κανεις αριστα την δουλεια σου,με το προσθετο πλεονεκτημα
να εχεις απειρες επιλογες καλωδιων!

+1
ε και κάποια στιγμή φτιάχνεις και δυο καλώδια...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
.......................
η καλύτερη σύνδεση με τις εισόδους RCA του ενισχυτή θα ήταν - χωρίς αντάπτορα - δυο χωριστά καλώδια, από TRS (balanced) σε RCA (ούτως ή άλλως unbalanced), left και right αντίστοιχα. Τα περισσότερα καλώδια όμως που βρήκα έχουν μονή έξοδο TRS που καταλήγει σε διπλό RCA. Ως προς το ταίρασμα του συστήματος υπάρχει πιθανότητα ή όποια επιλογή καλωδίων να καταλήξει σε αυξημένη ας πούμε παραμόρφωση? Υπάρχει δυνατότητα δοκιμής διαφορετικών καλωδίων?

Κάπου είδα ότι το καλύτερο είναι να τα φτιάξει κανείς...θα αστιεύεστε βέβαια. Είμαι τελείως άσχετος

Ευχαριστώ και πάλι
Όχι ακριβώς,
-Η καλύτερη σύνδεση με τις εισόδους RCA του ενισχυτή θα ήταν - χωρίς αντάπτορα - δυο χωριστά καλώδια, από TS (Unbalanced) σε RCA (επίσης unbalanced), left και right αντίστοιχα.

-Το ταίριασμα για το οποίο συζητάμε αφορά τις στάθμες, όχι τα καλώδια. Δηλαδή χρειάζεται κάποια προσοχή να μην υπερφορτώσεις την είσοδο του ενισχυτή σου. Δε νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα, καλό όμως είναι να το γνωρίζεις, ώστε να το αποφύγεις. Πάντως κοιτάζοντας από το manual του κατασκευαστή τα σχετικά διαγράμματα συνδέσεων, η σύνδεση με ενισχυτή είναι από τις προβλεπόμενες, οπότε κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Μπορείς αρχικά να χρησιμοποιήσεις και αντάπτορες, όμως αφού θα είναι κάτι το μόνιμο, καλύτερα να έχεις κανονικά καλώδια.

-Δοκιμές καλωδίων με την έννοια που έχουμε συνηθίσει στο Hi-Fi μάλλον απίθανο μου φαίνεται.

-Όταν λέμε να φτιάξεις, εννοούμε να τα παραγγείλεις. Το κατάστημα απ' όπου θα αγοράσεις την κάρτα ήχου για την οποία συζητάμε, λογικά θα είναι κατάστημα με προϊόντα επαγγελματικού ήχου και μπορούν να σε καθοδηγήσουν. Αυτοί είτε θα έχουν, είτε θα τα παραγγείλουν για λογαριασμό σου...
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
Καλησπέρα

Συγγνώμη, αλλά κόλλησα πάλι με τη συνδεσιμότητα της Konnekt 6. Θα μου πείτε τώρα γιατί τρώγομαι.

Ως προς το αναλογικό μέρος:

Αποφάσισα να ακολουθήσω την οδηγία του Sonus Naturalis (δυο χωριστά mono καλώδια, από TS (Unbalanced) σε RCA (επίσης unbalanced)), αφού πρώτα προσπάθησα να ξεστραβωθώ με μερικά στοιχειώδη. 'Εχω απλά την εξής ερώτηση: Έχει νόημα να επιχειρήσω κάποια στιγμή στο μέλλον να συνδέσω την κάρτα (μέσω αντάπτορα πια) με δυο ορφανά, ομολογουμένως πολύ μουσικά καλώδια interconnects της Eichmann, http://www.6moons.com/audioreviews/eichmann/eichmann.html ? Θεωρητικά, θα προτιμούσα μια πιο συμβατή αναβάθμιση.


Ως προς το ψηφιακό μέρος:

Οι επιλογές που βρήκα είναι οι εξής:

α) http://store.apple.com/us/product/MD464ZM/A
με κάτι σαν αυτό: http://www.amazon.com/Tripp-Lite-F0...ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1350241917&sr=1-1 , (το δεύτερο κυρίως λόγω του υψηλού σχετικά κόστους του πρώτου)

β) ένα απλό και αξιοπρεπές 9p to 6p IEEE 1394b

γ) και για να μην λέτε ότι δεν διαβάζω, http://www.unibrain.com/Products/p1394/cables_b.htm


By the way, παράγγειλα την κάρτα. Τώρα αρχίζουν τα ωραία.

Cheers to all!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλησπέρα

Συγγνώμη, αλλά κόλλησα πάλι με τη συνδεσιμότητα της Konnekt 6. Θα μου πείτε τώρα γιατί τρώγομαι.

Ως προς το αναλογικό μέρος:

Αποφάσισα να ακολουθήσω την οδηγία του Sonus Naturalis (δυο χωριστά mono καλώδια, από TS (Unbalanced) σε RCA (επίσης unbalanced)), αφού πρώτα προσπάθησα να ξεστραβωθώ με μερικά στοιχειώδη. 'Εχω απλά την εξής ερώτηση: Έχει νόημα να επιχειρήσω κάποια στιγμή στο μέλλον να συνδέσω την κάρτα (μέσω αντάπτορα πια) με δυο ορφανά, ομολογουμένως πολύ μουσικά καλώδια interconnects της Eichmann, http://www.6moons.com/audioreviews/eichmann/eichmann.html ? Θεωρητικά, θα προτιμούσα μια πιο συμβατή αναβάθμιση.


Ως προς το ψηφιακό μέρος:

Οι επιλογές που βρήκα είναι οι εξής:

α) http://store.apple.com/us/product/MD464ZM/A
με κάτι σαν αυτό: http://www.amazon.com/Tripp-Lite-F0...ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1350241917&sr=1-1 , (το δεύτερο κυρίως λόγω του υψηλού σχετικά κόστους του πρώτου)

β) ένα απλό και αξιοπρεπές 9p to 6p IEEE 1394b

γ) και για να μην λέτε ότι δεν διαβάζω, http://www.unibrain.com/Products/p1394/cables_b.htm


By the way, παράγγειλα την κάρτα. Τώρα αρχίζουν τα ωραία.

Cheers to all!
Βλέπω διαβάζεις και με πολύ επιμέλεια μάλιστα! :lehrer:
Στα θέματα που σε απασχολούν τώρα:

1) Αυτό που σ' ενδιαφέρει είναι, αν μπορείς να βάλεις κάποιο καλό Intreconnect, όπως συνηθίζουμε στην πράξη όταν έχουμε να κάνουμε με κανονικό Hi-Fi. Γι' αυτό σκέπτεσαι τους adaptors, για να τους συνδυάσεις με τα ήδη καλά καλώδια που έχεις. Μπορείς να το κάνεις. Εγώ το έχω κάνει ήδη. Έχω συνδέσει -στο σημείο που θεωρώ ιδιαίτερα κρίσιμο- τον προενισχυτή Phono με τον DSD εγγραφέα (Korg MR 1000) με τα εξαιρετικά interconnects Audience Au24 χρησιμοποιώντας adaptors.
Δεν γινόταν διαφορετικά, αφού τα καλώδια είναι από κατασκευή τερματισμένα και ήθελα να κρατήσω την ποιότητα των συγκεκριμένων με την ελάχιστη δυνατή απώλεια. Είναι γεγονός όμως ότι οι ίδιοι οι adaptors επιφέρουν κάποια απώλεια. Πόση; Δύσκολο να σου απαντήσω.

Ένα άλλο θέμα είναι η ποιότητα των adaptors. Υπάρχουν πολύ καλοί adaptors, που μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να βρώ, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα. Και μάλιστα έχω παραγγείλει, αλλά ως τώρα δεν έχουν έλθει. Πρόκειται για τους adaptors της Radial και της Deltron, συγκεκριμένα αυτούς εδώ:

Στον επαγγελματικό κόσμο χρησιμοποιούμε συνήθως καλώδια Mogami (συνηθίζονται επίσης Klotz, ή Belden) τα οποία τερματίζουμε με τα βύσματα που θέλουμε (Συνήθως Neutrik, Switchcraft κλπ). Η τιμή τους είναι κλάσμα των Hi-Fi/Hi-End. Μην τα υποτιμάς. Είναι εξαιρετικά (και οι μουσικές παραγωγές μ' αυτά βγαίνουν)! Απλώς τα κοστολόγια σ' αυτό το χώρο είναι πολύ πιο λογικά απ' ότι στο Hi-End. Πάντως μπορείς να το δοκιμάσεις και να δείς τη διαφορά. Από τη μία τα "καλά" σου τα καλώδια με adaptors κι' από την άλλη τα "επαγγελματικά". Και με ελάχιστο κόστος: Άλλο 10 ευρώ/m κι' άλλο 500 ή 1000 ευρώ/m!

Υπάρχει και τρίτος δρόμος: Να χρησιμοποιήσεις Hi-End καλώδια, τερματίζοντας τα όπως επιθυμείς με τα βύσματα της επιλογής σου. Την έχω δοκιμάσει και αυτή τη λύση. Χρησιμοποιώ από τον προενισχυτή προς το ψηφιακό interface ως interconnect καλώδια της Audio Exklusiv (τα οποία ήδη είχα) με βύσματα της Neutrik. Ένα πρόβλημα είναι πως τα περισσότερα Hi-End έρχονται ήδη τερματισμένα. Υπάρχουν όμως και εξαιρετικά καλώδια Hi-End χύμα (bulk) κατάλληλα γι' αυτό το σκοπό. Ποιά είναι; Θεωρώ άριστα τα Furutech και Analysis σε συνδυασμό -πιθανόν- με τα κορυφαία βύσματα της Furutech (επιροδιωμένα ή με ανθρακονήματα). Το παράδοξο είναι πως στην Ελλάδα τα φέρνει ο ίδιος αντιπρόσωπος που φέρνει και τα επαγγελματικά της Mogami. Η Hi-Fi Power. Σκοπός μου ήταν να φτιάξω μιά σειρά Ultra Hi-End interconnects, για να συνδέσω consumer με επαγγελματικές συσκευές και interface, αλλά το κόστος προέκυψε απαγορευτικό και το σχέδιο αναβλήθηκε, όπως και πολλά άλλα.

Ασφαλώς δεν θα χρειαστείς κάτι από τα παραπάνω. Απλώς έχω ψάξει αρκετά το θέμα των συνδέσεων των καταναλωτικών (consumer) συσκευών με τις επαγγελματικές (proffessional) και θεώρώ χρήσιμο να μοιραστώ την εμπειρία μου.

2) Απ' ότι ξέρω έχεις Mac. Οι Mac -και ο δικός σου iMac- είναι εξ αρχής εφοδιασμένοι με Firewire. Συνεπώς δεν χρειάζεσαι καμμία συσκευή τύπου Thunderbolt για να συνδέσεις την "κάρτα ήχου". Η δική του Firewire σύνδεση αρκεί και είναι η ενδεδειγμένη. Ασχέτως εάν ο υπολογιστής έχει και σύνδεση Thunderbolt. (Εάν δεν είχε Firewire, τότε ναι, θα το συζητούσαμε). Το καλώδιο που θα χρειαστείς είναι Firewire 800 προς Firewire 400, 9/6 Pin, όπως αυτό: Και βεβαίως θα προτιμούσα κάτι καλύτερο (Unibrain).

Με το καλό να παραλάβεις την κάρτα. Περιμένουμε εντυπώσεις! -bye-
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
εχ εχ εχ

Περιμένω και τα καλώδια (mogami με βύσματα Neutrik). Για την Firewire βιάστηκα και ελπίζω να μην έκανα καμιά πατάτα. Πήρα αυτόν τον αντάπτορα:http://store.moshimonde.com/firewire-800-to-400-adapter.html
απλά σκεπτόμενος ότι ίσως θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσω το καλώδιο που υπάρχει στη συσκευασία του interface. Και φυσικά ο αντάπτορας είναι apple supported αν αυτό σημαίνει κάτι. Αυτά προς το παρόν. Δεν σας ζαλίζω άλλο, για την ώρα το ψάχνω λίγο περισσότερο με θέματα software (drivers,music players) και audio formats.

Μόλις τα στήσω θα διαβάσετε εντυπώσεις!!
ps. Sonus για μια ακόμη φορά σ᾽ευχαριστώ (a real food for thought). Αλλά τό᾽πα στην αρχἠ δεν τό᾽πα (έστω και από σπόντα)? Στο τέλος θα τα ῾φτιάξω῾ μόνος μου τα καλώδια!
 

CASTOR

New member
6 November 2008
31
Hello,

Σας γράφω μερικές τετριμμένες πρώτες εντυπώσεις. Ἰσως να είναι κάπως χρήσιμες στους νεότερους σαν εμένα. Οι παλαιότεροι, αν έχω κάνει κάτι λάθος please κανονίστε να με βγάλετε μετεξεταστέο.

Ως προς το στήσιμο:
δεν χρειάζονται πάνω από 10 με 15 λεπτά στην περίπτωση μου λίγο περισσότερο μέχρι να διαπιστώσω ότι ο υπολογιστής δεν βλέπει την κάρτα χωρίς την εγκατάσταση του driver (doh !) και μέχρι φυσικά να εγκαταστήσω την ενημέρωση του λογισμικού της κάρτας από την ιστοσελίδα της TC. Απλές ρυθμίσεις στον ῾ήχο῾ του Mac and we are set. Επίσης η κάρτα (bus powered firewire) δεν συνδέεται απ᾽ευθείας με το ρεύμα και ανταποκρίνεται μέχρι στιγμής πολύ εύστροφα χωρίς διακοπές και καθυστερήσεις. Το καλό επίσης είναι ότι μπορώ ταυτοχρόνως να εργάζομαι κανονικά στον υπολογιστή με μια ομολογουμένως μικρότερη ταχύτητα σε κάποιες λειτουργίες. Κατά τα άλλα διάβασα πολύ προσεκτικά το manual πρίν κάνω οτιδήποτε αν και στην περίπτωση μου (ευτυχώς για μένα και δυστυχώς για την κάρτα) δεν χρειάστηκαν πολλά.

Επί των 'φιλοσοφικών᾽:
Καταρχάς ξεχώρισα κάποια τραγούδια ῾αναφοράς῾ σε ένα ή δυο τύπους audio format.
Ναι, σίγουρα ο αναλογικός ήχος του πικαπ είναι πιο μουσικός, ισορροπημένος, μαλακός και χωρίς υπερβολές (jazz ῾perfect῾). Οι υψηλές όμως συχνότητες της κάρτας ήταν μια αποκάλυψη σε όλα τα είδη μουσικής αν και σε κάποια σημεία (αναλόγως και της παραγωγής) έδειχναν ότι δεν μπορούσες να τις αντέξεις και για πολύ. Το ίδιο και για τις χαμηλές αλλά μόνο στις περιπτώσεις που ένα υπερτονισμένο βάθος του μπάσου (πχ σε μερικά τραγούδια των Thievery Corp.) κατέληγε σε μικρή όμως αισθητή παραμόρφωση. Ο στουντιακός χαρακτήρας της κάρτας είναι επίσης εμφανής (παρά την πενιχρή μου εμπειρία) χωρίς όμως την σκληρότητα ενός ψηφιακού μέσου (ακόμη και σε ακραίες ρυθμίσεις του ισοσταθμιστή). Σε γενικές γραμμές πλέω σε πελάγη ευτυχίας που επιτέλους η ψηφιακή μου συλλογή δεν πάει χαμένη.. και μάλιστα τόσο αξιοπρεπώς για τα ταπεινά μου αυτιά!!

Επί της αναπαραγωγής:
Player: iTunes
Formats: AAC, MP3, MPEG, Apple lossless
Κατά συνέπεια δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλους players και formats, όπως επίσης δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλες κάρτες και πηγές. (παρά μόνο με το πικαπ).
Πρώτη δουλειά, start ripping. Κάποια cd τα κατέβασα στο format τους (AAC) και κάποια ή τα ίδια και σε Apple Lossless. Από ότι είδα η μετατροπή γίνεται και εκ των υστέρων με την δημιουργία αντιγράφων. Πρώτη παρατήρηση είναι ότι οι διαφορές ανάμεσα στα formats είναι αμελητέες έως μηδαμινές με δεδομένες πάντα τις δυνατὀτητες του συστήματος (ηχεία Kef Q7 (not that happy), ενισχυτής Advance Acoustics (very happy)). Τα mastered for iTunes (συγκεκριμένα Pink Floyd 'More' και J. Coltrane 'Ballads') έδειχναν παρόλα αυτά μια σαφή ανωτερότητα και πάλι όμως αναλόγως της παραγωγής.

῾Ταίριασμα῾:
Αν έχω καταλάβει σωστά (διορθώστε με εδώ ρε παιδιά) αυτό αφορά την ρύθμιση του ισοσταθμιστή όπως και την αναλογία των ποτενσιόμετρων της κάρτας και του ενισχυτή. Και στις δυο περιπτώσεις I try to keep levels low (προενισχυτής ισοσταθμιστή: περίπου -3dB,αναλογικός ενισχυτής περίπου στο 30% σταθερός και βασική ρύθμιση του ήχου από την κάρτα). Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται πράγματι λίγος έως αρκετός χρόνος.

Και κάτι τελευταίο: Δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ῾ριπάρω῾ όλα τα CD στον iTunes. Αν καταλαβαίνω σωστά μια ιδανική μέχρι στιγμής λύση θα ήταν XLD για encoding σε FLAC σε player Amarra ή Pure Player (για Mac πάντα) και αυτό φυσικά για τη δημιουργία μιας πιο σταθερής βάσης μουσικής εν όψει και πιθανὠν αναβαθμίσεων σε μηχανήματα και λογισμικό. Από την άλλη κάπου διάβασα ότι διαφορές ανάμεσα στο standard Flac και στο Lossless της Apple ουσιαστικά δεν υπάρχουν αναλόγως πάντα και της τελικής υλοποίησης.

Γενικά:
Νομίζω αντιλαμβάνομαι γιατί τελικά δεν αρκείται κανείς ποτέ σε μια μορφή αναπαραγωγής της μουσικής (και παρά τις επιμέρους δοκιμές και προτιμήσεις). Η κάρτα είναι πολύ περισσότερο από αυτό που περίμενα, έναν ξερό δηλαδή ήχο συμβατικού cd player που ήταν άλλωστε και το μοναδικό μέτρο σύγκρισης από προηγούμενη πηγή.

A bless!!:a0210: